fot. milanmarkovic78

Mikronakłuwanie skóry Dermapen - co warto o nim wiedzieć?

Data aktualizacji: 27.12.2023 ZUZANNA KWIATKOWSKA-ORYSZAK 22216 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Zmarszczki, utrata jędrności, blizny, przebarwienia, rozstępy - zastosowań jest wiele. Jaki innowacyjny zabieg gabinetowy może przynieść poprawę kondycji skóry w tak szerokim zakresie? W poniższym artykule przybliżamy technikę mikronakłuwania skóry (microneedling) oraz mezoterapii mikroigłowej. Dermapen - co to za urządzenie i jakie korzyści może przynieść dla skóry? Te zagadnienia wyjaśniamy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Dermapen - co to jest?

Pojęciem “dermapen” określany jest zabieg mikronakłuwania skóry (microneedling) wykonywany przy pomocy specjalnego urządzenia o nazwie Dermapen. Procedura zabiegu może obejmować tylko na nakłuciach skóry lub polegać na zastosowaniu dodatkowego preparatu aktywnego, stanowiąc w takim przypadku mezoterapię mikroigłową.

Urządzenie Dermapen zwykle przypomina wyglądem długopis, chociaż nowocześniejsze przyrządy do mikronakłuwania skóry, mogą być wyposażone dodatkowo w elektroniczny wyświetlacz. W przeciwieństwie do dermarollerów końcówkę z igłami przykłada się do skóry pod kątem prostym, co pozwala na wykonanie precyzyjnych i kontrolowanych mikronakłuć naskórka. Ponadto możliwe jest dostosowanie długości wysunięcia igieł zarówno do indywidualnych wskazań i potrzeb skóry, jak i różnych obszarów twarzy i ciała.

Mikronakłuwanie skóry Dermapen - co warto o nim wiedzieć?

Dermapen - jaka długość igieł?

Urządzenie DERMAPEN™ wyposażone jest w katridż zawierający 12 igieł wykonanych z molibdenu (jeden z najbardziej nowoczesnych metali wykorzystywanych przy produkcji narzędzi chirurgicznych). Pozwala na wykonanie aż do 1300 nakłuć na sekundę.

Na rynku dostępne są także inne urządzenia typu “pen” do mikronakłuwania, które mogą być wyposażone w inną ilość igieł np. 6, 16, 24, 36 lub nawet monoigłowe kartridże z jedną igłą do bardzo precyzyjnego opracowywania konkretnych zmian skórnych. Zależnie od konkretnego modelu urządzenia i producenta mogą być wykonane także z innych materiałów, takich jak np. stal chirurgiczna.

Zależnie od opracowywanego obszaru oraz wskazań, możliwe jest zastosowanie różnej długości igieł. W profesjonalnych zabiegach wykonuje się nakłucia o głębokości od 0,5 mm aż do 2,5 mm, a wysunięcie igieł może być zmieniane w trakcie zabiegu. Głębokość wykonywania zabiegu zawsze powinien dobierać doświadczony specjalista, zależnie od indywidualnych wskazań pacjenta/klienta, a także opracowywanego obszaru.

Profesjonalne mikronakłuwanie twarzy zwykle wykonuje się na głębokości 0,5-1 mm, a zabiegi na ciało przeważnie przeprowadzane są przy użyciu dłuższych igieł. Przykładowo w przypadku rozstępów, cellulitu czy blizn zanikowych zazwyczaj stosowane są igły o długości 1-2,5 mm.

Mikronakłuwanie skóry Dermapen - co warto o nim wiedzieć?

Dermapen - jak działa?

Mikronakłucia wykonywane w trakcie zabiegu prowadzą do powstawania kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry. Na skutek mikrourazu dochodzi do zapoczątkowania szeregu procesów w obrębie naskórka i skóry właściwej, gdzie ze względu na powstały miejscowy stan zapalny, aktywowane zostają m.in. czynniki wzrostu takie jak EGF, TGF-α czy TGF-β.

W kolejnych etapach dochodzi do pobudzenia tworzenia nowych włókien kolagenowych, elastynowych, a także nowych naczyń krwionośnych. Tym sposobem następuje remodeling tkanki, skutkujący zwiększeniem jędrności, gęstości i elastyczności skóry.

Ponadto powstałe nakłucia w skórze ułatwiają przedostanie się w głąb składników aktywnych. To zjawisko wykorzystywane jest przy zabiegu mezoterapii mikroigłowej, gdzie równocześnie z nakłuciami lub tuż po wykonaniu mikronakłuć, aplikowany jest odpowiedni preparat, zawierający różnorodne składniki aktywne np. witaminy, kwas hialuronowy, a czasem nawet kwasy złuszczające.

Należy mieć na uwadze, że do procesów remodelingu dochodzi na przestrzeni kolejnych tygodni po zabiegu, czasami jest to proces nawet kilkumiesięczny. Po zabiegu Dermapen, efekty w postaci napięcia i wygładzenia skóry może być zauważalne już przez pierwsze kilka dni, jednak na ostateczne efekty należy zaczekać dłużej.

Mikronakłuwanie skóry Dermapen - co warto o nim wiedzieć?

Dermapen - ile zabiegów należy wykonać?

Kiedy zdecydujemy się już na wykonanie serii dermapen, ile zabiegów będzie potrzebne? Jest to kwestia indywidualna, uzależniona od wielu czynników. Pierwsze efekty zauważymy już po pierwszym zabiegu. Przyjmuje się jednak, że dla osiągnięcia zadowalających efektów należy wykonać serię 4-6 procedur. Warto skonsultować się ze specjalistą wykonującym zabiegi dermapen, ile zabiegów przyniesie najlepsze efekty w naszym przypadku.

Mikronakłuwanie skóry Dermapen - co warto o nim wiedzieć?

Dermapen - jak często stosować?

Kolejna nurtująca nas kwestia w przypadku zabiegu Dermapen - jak często należy wykonywać zabiegi. Optymalnym odstępem są 2-4 tygodnie, zależnie od okolicy, procedury wykonywania zabiegu i indywidualnych zaleceń profesjonalisty Dermapen. Co ile możemy powtarzać mikronakłuwanie twarzy? Ponownie jest to kwestia wysoce indywidualna, jednak jeśli nie występują przeciwwskazania, tego typu serię możemy wykonywać 1-2 razy do roku z odpowiednim odstępem między seriami.

Mikronakłuwanie skóry Dermapen - co warto o nim wiedzieć?

Dermapen - efekty stosowania

Mikronakłuwanie skóry może przynieść spektakularne efekty w szerokim zakresie wskazań kosmetologicznych. Po wykonanej serii dermapen efekty będą różnić się zależnie od opracowywanej okolicy. Możemy jednak przybliżyć spodziewane oczekiwania po zabiegu dermapen - dla kogo będzie szczególnie polecany?

To doskonały wybór w przypadku występujących oznak starzenia: dermapen skutecznie pobudza produkcję kolagenu, dzięki czemu zmniejsza widoczność zmarszczek, ujędrnia skórę, redukuje wiotkość. Stanowi jedną z najskuteczniejszych metod o niskiej inwazyjności w przypadku poprawy owalu twarzy.

Jest to doskonałe wsparcie kuracji rozjaśniających przebarwienia. Ponadto przynosi świetne efekty w zakresie redukcji blizn zanikowych np. powstałych na skutek trądziku pospolitego. To również wspaniały wybór w redukcji defektów kosmetycznych ciała - rozstępów, cellulitu, a także większych blizn. Zabiegi mikronakłuwania i mezoterapii mikroigłowej mają potwierdzoną skuteczność również w terapii łysienia, wpływając na pobudzenie wzrostu włosów.

Możemy zastanawiać się również, wykonując dermapen, jak długo utrzymuje się efekt. Podobnie jak wcześniej, jest to kwestia osobnicza, jednak efekty utrzymują się nawet kilkanaście miesięcy po zabiegu, lub dłużej, zależnie od lokalizacji i wskazania.

Mikronakłuwanie skóry Dermapen - co warto o nim wiedzieć?

Dermapen - przeciwwskazania

Rozważając serię dermapen, przeciwwskazania są również kwestią, którą należy wziąć pod uwagę. Oto lista przeciwwskazań do zabiegu mikronakłuwania i mezoterapii mikroigłowej:

  • okres ciąży i karmienia piersią
  • nowotwory oraz guzy niewiadomego pochodzenia
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
  • zakażenia grzybicze, wirusowe i bakteryjne (np. opryszczka lub brodawki wirusowe)
  • stany zapalne na skórze (również zapalne zmiany trądzikowe)
  • oparzenia
  • znamiona w miejscach zabiegu
  • zakażenia wirusowe krwi
  • naruszona ciągłość skóry, otwarte rany
  • zaburzenia czucia
  • alergie na metale i/lub składniki aktywne preparatów
  • skłonność do tworzenia keloidów (bliznowców, blizn przerostowych)
  • choroby metaboliczne, osłabiona zdolność regeneracji skóry
  • choroby autoimmunologiczne
  • przyjmowanie niektórych leków (np. kortykosteroidy, retinoidy)
  • przyjęcie leków NLPZ przed zabiegiem

Część nich może stanowić tzw. przeciwwskazania względne. Przed każdym zabiegiem dermapen, przeciwwskazania powinny zostać omówione i wykluczone w trakcie konsultacji ze specjalistą.

Czy dermapen można stosować latem?

W okresie letnim należy zachować szczególną ostrożność, gdyż skóra po zabiegu może być podrażniona i uwrażliwiona na działanie promieniowania słonecznego. Przy odpowiedniej pielęgnacji i ochronie, możemy wykonywać dermapen latem, pamiętając o fotoprotekcji SPF 50 w ciągu dnia i unikaniu ekspozycji słonecznej. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą i dobrać procedurę odpowiednio do naszych potrzeb i panujących warunków atmosferycznych.

Mikronakłuwanie skóry Dermapen - co warto o nim wiedzieć?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja po dermapenie?

Po zabiegu dermapen skóra wymaga odpowiedniej troski i pielęgnacji. W pierwszej kolejności powinniśmy przestrzegać zaleceń specjalisty wykonującego zabieg, m.in. tego, jaki krem po dermapenie należy zastosować w domu.

Kosmetyki do pielęgnacji powinny być łagodne, do oczyszczania możemy zastosować delikatną emulsję lub łagodny żel, a na oczyszczoną skórę - krem do pielęgnacji pozabiegowej. Tego typu krem powinien być bogaty w składniki nawilżające i wspomagające regenerację naskórka np. ceramidy, czynniki wzrostu, peptydy, skwalan czy kwasy tłuszczowe.

Niezbędna będzie również wysoka ochrona przeciwsłoneczna - jaki krem po dermapenie wybrać na dzień? Warto zastosować krem przeciwsłoneczny SPF 50 i reaplikować go w ciągu dnia, tak często, jak wystąpi potrzeba.

Mikronakłuwanie skóry Dermapen - co warto o nim wiedzieć?

Dermapen - zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest uszkodzona i podatna na m.in. nadkażenia bakteryjne. Należy więc zwrócić uwagę na odpowiednią higienę skóry np. poprzez stosowanie jednorazowych ręczniczków do twarzy w dniu zabiegu. Ponadto należy unikać dotykania miejsc poddanych zabiegowi, aplikacji makijażu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.

Przez tydzień po zabiegu nie należy korzystać z sauny czy basenu, powinniśmy również bezwzględnie zrezygnować z ekspozycji słonecznej oraz wizyt w solarium. Nie jest w tym czasie rekomendowane wykonywanie peelingów w pielęgnacji domowej, jak i innych zabiegów kosmetycznych.

Mikronakłuwanie skóry Dermapen - co warto o nim wiedzieć?

Dermapen w domu - co warto wiedzieć?

Dermapen to urządzenie przeznaczone do użytku profesjonalnego. Zabiegi mikronakłuwania przy pomocy tego urządzenia powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych i doświadczonych profesjonalistów, gdyż stosowane nieodpowiednio, niosą za sobą ryzyko wystąpienia wielu powikłań. Dlatego też nie rekomendujemy stosowania Dermapenu w zaciszu domowym. Aby wzmocnić i przedłużyć efekty serii zabiegowej, warto zastosować odpowiednią pielęgnację domową dobraną do potrzeb skóry.

Jeżeli zależy nam na dalszej stymulacji produkcji kolagenu i elastyny w skórze, świetnym wyborem do stosowania w domu mogą okazać się kosmetyki z retinolem. Składnik ten ma udowodnione działanie redukujące zmarszczki, poprawiające jędrność, gęstość i grubość skóry. Dzięki temu idealnie uzupełni serię zabiegową w gabinecie.

To kiedy retinol po dermapenie należy wprowadzić do pielęgnacji, będzie kwestią indywidualną, jednak należy odczekać do wstępnej regeneracji naskórka. Na rynku dostępne są kosmetyki z retinolem, które możemy wprowadzić już kilka dni po zabiegu. Inne, silniejsze kuracje, warto stosować dopiero 2-3 tygodniach, kiedy skóra całkowicie się zagoi.

Dermapen to innowacyjny zabieg mikronakłuwania skóry, który może przynieść wiele korzyści w poprawie jej kondycji.

Dzięki nowoczesnemu, precyzyjnemu urządzeniu, możliwości regulacji długości igieł oraz zastosowania dodatkowych preparatów aktywnych, Dermapen stanowi skuteczną metodę redukcji zmarszczek, ujędrniania skóry, redukcji blizn, przebarwień, rozstępów, a także poprawy ogólnego wyglądu cery.

Pamiętajmy o odpowiednim postępowaniu pozabiegowym obejmującym staranną pielęgnację domową, aby długo cieszyć się wspaniałymi efektami zabiegu! A Wy? Czy mieliście już okazję korzystać z zabiegu? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Historyczne wpisy
Wpisy z poprzednich lat z takiego samego tematu
Zuzanna Kwiatkowska-Oryszak

ZuzannaKwiatkowska-Oryszak

Komentarze
2 komentarze
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Czy Drermapen niweluje efekty zabiegu Radiesse, wykonanego 2 miesiące temu…?

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Bardzo dziękujemy za komentarz. W przypadku specjalistycznych zabiegów, wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej, zachęcamy do wizyty kontrolnej u osoby wykonującej zabieg. Dzięki temu specjalista przeanalizuje wszelkie procedury zastosowane podczas zabiegu, jak również zostaną wskazane kolejne kroki zabiegowe.

W razie dodatkowych pytań służymy pomocą. :)

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 56527 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508504506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka