Przebarwienia na twarzy - jakie są ich rodzaje i jak się ich pozbyć?

23.03.2021 DR ALICJA ŚLIWOWSKA 30388 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Przebarwienia na twarzy to jeden z najpopularniejszych problemów skóry, który nierzadko ma wpływ na nasze samopoczucie i postrzeganie własnej osoby. Jak pozbyć się przebarwień? I jak zapobiegać powstawaniu nowych? Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele preparatów bogatych w substancje aktywne o różnorodnych mechanizmach działania. Aby w pełni zrozumieć proces powstawania przebarwień i umiejętnie dobrać schemat terapii do problemu skórnego, należy zacząć od podstaw, czyli zrozumieć, jak powstają przebarwienia i jakie składniki aktywne są polecane do walki z nimi. Z wpisu poniżej dowiecie się również czym jest melanogeneza, jakie są rodzaje przebarwień oraz od czego zależy ich głębokość.

Wpis z serii: Problemy skórne

Czym jest melanogeneza?

Melanogeneza to wieloetapowy proces, który ma bezpośrednie powiązanie z powstawaniem przebarwień. Odpowiada ona bowiem za syntezę barwnika skóry - melaniny. Jak przebiega proces melanogenezy z chemicznego punktu widzenia?

  • Prekursorem melaniny jest tyrozyna, która w wyniku aktywności tyrozynazy jest przekształcana w DOPA (3,4-dihydroksyfenyloalaninę).
  • W kolejnym etapie DOPA ulega utlenieniu do dopachinonu, a reakcja ta zachodzi również dzięki obecności wspomnianej już tyrozynazy.
  • Dopachinon następnie ulega przekształceniu do melaniny.

Widać więc, że rola tyrozynazy w całym procesie melanogenezy jest kluczowa, a stosowanie jej inhibitorów wydaje się być złotym środkiem w terapii przebarwień.

Wytworzona melanina jest magazynowana w melanosomach, czyli ziarnistych organellach obecnych w wypustkach melanocytów.

Melanosomy są następnie transportowane do komórek naskórka, w których ulegają degradacji i uwalniają melaninę wskutek działania różnych czynników, głównie promieniowania UV.

W związku z tym całoroczna ochrona przeciwsłoneczna i stosowanie substancji hamujących śródnaskórkowy transport melaniny są niezwykle ważne w terapii przebarwień skóry.

Od czego zależy głębokość przebarwień?

Pomimo tego, że melanogeneza zachodzi w naskórku, przebarwienia mają charakter nie tylko naskórkowy, ale także naskórkowo-skórny i skórny.

Wynika to z faktu, że w skórze właściwej znajdują się melanofory. Są to fibroblasty wypełnione melaniną na drodze endocytozy (przenikania) ziaren melaninowych do komórek skóry właściwej.

W zależności od lokalizacji przebarwień można podzielić je na:

  • naskórkowe,
  • skórne,
  • mieszane (naskórkowo-skórne).

Przebarwienia skóry - rodzaje w zależności od czynników, które je wywołują

Do najczęściej występujących przebarwień zalicza się PIH oraz ostudę.

  • PIH (ang. postinflammatory hiperpigmentation)

PIH, czyli przebarwienie pozapalne to nadmierna pigmentacja, będąca najczęściej następstwem różnych chorób zapalnych skóry. Jest ona spowodowana zwiększoną produkcją i/lub odkładaniem się melaniny w naskórku lub skórze właściwej. PIH występujące w naskórku mają zwykle różne odcienie brązu, podczas gdy te obecne w skórze właściwej cechują się niebiesko-szarą barwą.

  • Ostuda (inaczej melazma lub chloasma)

Ostuda to hiperpigmentacja o przewlekłym i nawrotowym przebiegu. Wśród najczęstszych przyczyn jej występowania wymienia się ciążę, zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy, nadnerczy i wątroby, a także środki antykoncepcyjne i niektóre leki/zioła o działaniu fotouczulającym. W melazmie obserwuje się zwiększoną liczbę i aktywność melanocytów, a także nagromadzenie melanosomów w komórkach naskórka. Melazma ma zwykle charakter naskórkowy, choć u niektórych osób zmianami dotknięta jest także skóra właściwa.

Jak działają substancje rozjaśniające przebarwienia?

Środki depigmentujące wykazują bardzo różnorodne mechanizmy działania.

  • Jednym z nich jest blokowanie aktywności tyrozynazy, niezbędnej w produkcji melaniny. Taki mechanizm działania wykazują: hydrochinon, kwas azelainowy, kwas kojowy, arbutyna i niektóre ekstrakty z lukrecji. Proces utleniania tyrozyny do melaniny jest także hamowany w pewnym stopniu przez witaminę C i jej pochodne, znane ze swoich antyoksydacyjnych właściwości.
  • Inny schemat działania polega na ograniczeniu transportu melanosomów z melanocytów do komórek naskórka (retinoidy, niacynamid) oraz modyfikowaniu rozmieszczenia melanosomów w keratynocytach (retinoidy).
  • Od lat niezastąpionymi substancjami w terapii przebarwień skóry są te o działaniu złuszczającym (np. alfa-hydroksywasy).

Jakich składników szukać w kosmetykach na przebarwienia?

Kwas traneksamowy

Kwas traneksamowy to syntetyczna pochodna lizyny, która od wielu lat jest stosowana w medycynie i farmacji jako lek przeciwkrwotoczny. Od pewnego czasu substancja ta jest z powodzeniem stosowana w terapii przebarwień, także tych o charakterze melazmy, ze względu na właściwości hamowania aktywności plazmin w keratynocytach, co ma bezpośredni wpływ na redukcję melanogenezy.

Skutecznie działającym produktem z kwasem traneksamowym jest serum liposomalne Sesderma Hidraderm TRX. Produkt został wzbogacony o niacynadmid oraz rucynol (4-butylrezorcynol), które wzmagają działanie depigmentujące serum.

Hidraderm TRX Liposomal Serum 198,00 zł Sesderma Hidraderm TRX Liposomal Serum Serum Liposomowe 30 ml

Retinoidy

W terapii hiperpigmentacji stosuje się także retinoidy. Związki te, aplikowane na skórę przenikają do naskórka, w mniejszej ilości do skóry właściwej. Mają zdolność do aktywacji receptorów retinoidowych obecnych na jądrach komórkowych, dzięki czemu wpływają na transkrypcję genów. Retinoidy powodują rozpraszanie skupisk nagromadzonej melaniny i redukują jej transport do wyższych warstw naskórka. Nie wpływają zatem na proces syntezy barwnika skóry, ale poprawiają wygląd skóry z przebarwieniami. To tylko jedna z niewątpliwych zalet działania retinoidów.

  • Należy jednak podkreślić, że ich wprowadzanie do rutyny pielęgnacyjnej powinno odbywać się stopniowo i rozważnie. Warto zaczynać od niższych stężeń i mniejszej częstotliwości stosowania, obserwując jednocześnie reakcję i tolerancję skóry.
  • W przypadku skór cienkich, wrażliwych lub z dysfunkcją bariery lipidowej należy stosować tzw. terapię SCT (ang. short contact therapy), polegającą na krótkotrwałej aplikacji produktu, a następnie jego zmyciu z powierzchni skóry.
  • Drugą metodą jest tzw. „metoda kanapkowa”, czyli nakładanie produktu z retinolem na wcześniej zaaplikowany produkt nawilżający czy regenerujący. Ma to na celu stworzenie dodatkowej warstwy limitującej przenikanie retinoidów do warstwy rogowej naskórka.
  • Warto zwrócić uwagę na formę substancji aktywnej. Retinal (aldehyd retinowy) oraz retinoinian retinylu cechują się większą aktywnością w porównaniu z retinolem.
  • Co więcej, retinoidy nie są substancjami o wysokiej stabilności chemicznej, dlatego warto wybierać produkty, w których zastosowano nowoczesną technologię kapsułkowania i stosować je w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej.

Takie rozwiązanie znajduje się w produktach Medik8 z linii Crystal Retinal, które mają postać lekkiego serum z kapsułkowaną, a zatem stabilną formą retinalu.

Crystal Retinal 1 256,00 zł Medik8 Crystal Retinal 1 Stabilne i delikatne serum na noc z aldehydem retinowym 30 ml

Kwas azelainowy

Kwas azelainowy to jeden z popularniejszych związków stosowanych w terapii hiperpigmentacji skóry. Modyfikuje on aktywność enzymatyczną tyrozynazy, blokując tym samym proces melanogenezy.

Ponadto, kwas azelainowy redukuje aktywność 5-alfa-reduktazy, która katalizuje reakcję przemiany testosteronu w dihydroksytestosteron (DHT). W związku z tym AZA jest stosowany z powodzeniem w terapii skór ze zmianami zapalnymi na tle hiperandrogenicznym oraz przebarwieniami typu PIH.

Dobrym wyborem będzie serum wygładzające od Paula’s Choice 10% Azelaic Acid Booster. Oprócz deklarowanego stężenia kwasu azelainowego, produkt zawiera ekstrakt z kłączy lukrecji (hamowanie aktywności tyrozynazy) oraz alantoinę i bisabolol (działanie przeciwzapalne i łagodzące). Co więcej, serum ma w składzie kwas salicylowy, będzie więc idealne także dla skór borykających się z zaskórnikami (ze względu na działanie komedolityczne).

10% Azelaic Acid Booster 198,00 zł Paulas Choice 10% Azelaic Acid Booster Serum wygładzające z kwasem azelainowym i salicylowym 30 ml

Witamina C

Zwana inaczej kwasem L-askorbinowym, witamina C to substancja dobrze rozpuszczalna w wodzie, która jest bardzo popularnym (a zarazem skutecznym) antyoksydantem redukującym przebarwienia skórne.

  • Kwas L-askorbinowy jest polecany dla skór normalnych i mieszanych.
  • W przypadku skór wrażliwych zaleca się stosowanie pochodnych (m.in. palmitynian askorbylu, tetraizopalmitynian askorbylu, glukozyd askorbylu, sól magnezowa fosforanu askorbylu-MAP, 3-O etylowy kwas askorbinowy).

Czysta witamina C wykazuje największą skuteczność w roztworach o pH~3.5, dlatego może być stosowana w jednej rutynie pielęgnacyjnej (porannej/wieczornej) z produktami o kwaśnym pH.

Co ciekawe, nie zaleca się łączyć czystej witaminy C (kwasu L-askorbinowego) oraz retinolu/retinalu, bowiem będzie ona działać destabilizująco na wspomniane związki. Jeżeli chcemy stosować retinoidy i kwas L-askorbinowy w pielęgnacji skóry, najlepiej rozdzielić je na pielęgnację poranną (wit. C) oraz wieczorną (retinoidy) lub wybierać specjalnie skomponowane przez producentów produkty, które zawierają pochodne witaminy C i retinol.

W produktach kosmetycznych zaleca się łączenie witaminy C z innymi antyoksydantami, które zwiększają trwałość całej formulacji. Połączenie kwasu L-askorbinowego, witaminy E oraz kwasu ferulowego znajdziemy w Dermomedica Vitamin C+E Serum.

Vitamin C+E Serum 378,00 zł Dermomedica Vitamin C+E Serum Serum z witaminą C, Argireliną®, witaminą E i kwasem ferulowym 30ml

Niacynamid

Amid kwasu nikotynowego (nikotynamid, niacynamid) razem z niacyną tworzą kompleks witaminy B3 (zwanej także PP).

  • Mechanizm działania niacynamidu w terapii przebarwień polega na hamowaniu transportu melaniny z melanocytów do sąsiadujących keratynocytów i wyższych warstw naskórka.
  • Substancja ta przyspiesza także gojenie się zmian zapalnych i redukuje podrażnienie skóry, dlatego przynosi dobre rezultaty terapeutyczne w przypadku skór trądzikowych.

Istnieje wiele wątpliwości na temat stosowania kwasu L-askorbinowego i niacynamidu w jednej rutynie pielęgnacyjnej. Zrodziły się one w oparciu o wyniki badań przeprowadzonych w latach 60 ubiegłego wieku, które wyraźnie wskazywały na to, że niskie pH roztworu witaminy C destabilizuje cząsteczki niacynamidu i powoduje jego hydrolizę do kwasu nikotynowego, który może podrażniać skórę.

Dobra wiadomość jest taka, że reakcja ta zachodzi w bardzo niewielkim stopniu w bardzo wysokich temperaturach, a więc tak - można aplikować produkt z witaminą C i niacynamidem bez żadnej przerwy czasowej, co więcej - można je łączyć w jednym produkcie.

Przykładem tego typu połączenia jest złuszczający i rozjaśniający Lotion P50 PIGM 400 od marki Biologique Recherche. Oprócz niacynamidu produkt zawiera w swoim składzie kwasy AHA, BHA i PHA, które delikatnie złuszczają naskórek, a także pomagają w redukcji przebarwień skóry. Należy także podkreślić, że zarówno kwasy, jak i obecna w składzie gliceryna działają jako promotory przenikania, a więc ułatwiają penetrację składników aktywnych produktu w głębsze warstwy naskórka.

Lotion P50 PIGM 400 cena w sklepie Biologique Recherche Lotion P50 PIGM 400 Złuszczający i rozjaśniający lotion 50 ml

Arbutyna i kwas kojowy

Arbutyna to związek z grupy glikozydów fenolowych, jeden z głównych składników aktywnych zawartych w mącznicy lekarskiej. Substancja ta jest inhibitorem tyrozynazy, a więc może być wykorzystywana w terapii przebarwień skóry. Podobne działanie wykazuje kwas kojowy, wytwarzany przez kilka gatunków grzybów, zwłaszcza Aspergillus oryzae. Związek ten pełni w kosmetykach także rolę antyoksydantu.

Bakuchiol

Bakuchiol nazywany jest roślinnym retinolem, chociaż należy do związków z grupy terpenów. Wykazuje on działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe, dlatego jest zalecany w pielęgnacji skór problematycznych.

  • Badania wskazują na jego zdolność do inhibicji 5-α-reduktazy, a więc związek ten może redukować powstawanie DHT w obrębie aparatu włosowo-łojowego.
  • Bakuchiol działa także jako inhibitor tyrozynazy, dlatego przynosi zadowalające rezultaty w terapii przebarwień.
  • Wyniki przeprowadzonych testów wskazują na ponad 10-krotnie większą aktywność depigmentacyjną bakuchiolu w porównaniu z arbutyną (Jamal, Schnider, J Clin Invest, 2002).

Połączenie bakuchiolu, arbutyny i kwasu kojowego znajduje się w serum intensywnie rozjaśniającym Dermaquest SkinBrite Serum. Skład produktu został wzbogacony o heksylorezorcynol (silny inhibitor tyrozynazy), dwie stabilne formy witaminy C (sole SAP i MAP) oraz peptyd biomimetyczny hamujący melanogenezę – Melanostatine-5.

SkinBrite Serum 262,00 zł Dermaquest SkinBrite Serum Intensywne serum rozjaśniające, na przebarwienia skórne i naskórkowe 29,6 ml

Fotoprotekcja

Należy pamiętać, że niezależnie od stosowanej pielęgnacji, pogody czy pory roku, fotoprotekcja to podstawa.

  • Promieniowanie UV (zwłaszcza UVA) to jedna z głównych przyczyn zewnątrzpochodnego starzenia się skóry.
  • Promieniowanie UV ma także kluczowy wpływ na wzmożoną syntezę melaniny (to naturalna reakcja obronna organizmu) oraz uwalnianie melaniny z melanosomów.

Na rynku istnieje szeroka gama preparatów mających chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, jednak tylko niektóre z nich zapewniają należytą fotoprotekcję. Sam wskaźnik SPF (ang. sun protection factor) dotyczy ochrony przed promieniowaniem UVB. Groźniejsze dla skóry jest jednak promieniowanie UVA, dlatego ważne jest, aby produkt zawierał filtry chroniące zarówno przez promieniowaniem ultrafioletowym typu A i B. W związku z tym należy szukać produktów o możliwie wysokiej ochronie przeciw UVA - PA+++ (PPD 8-16) lub PA++++ (PPD>16).

Przykładem produktu dającego wysoką fotoprotekcję jest krem Laser Sunscreen 100 od marki Cell Fusion C.

Laser Sunscreen 100 SPF 50+/PA+++ 190,00 zł Cell Fusion C Laser Sunscreen 100 SPF 50+/PA+++ Filtr przeciwsłoneczny 50 ml

Aby skutecznie radzić sobie z przebarwieniami na skórze, należy dokładnie zrozumieć mechanizm ich powstawania, czyli proces melanogenezy, ich lokalizację, a także czynniki predysponujące do ich powstawania, takie jak zmiany zapalne na skórze, zaburzenia hormonalne, czy przyjmowanie niektórych leków. Okres jesienno-zimowy jest doskonałym momentem na wprowadzenie do swojej codziennej pielęgnacji składników aktywnych o działaniu rozjaśniającym, takich jak np. witamina C, retinol, arbutyna, kwas kojowy, niacynamid, bakuchiol czy kwas traneksamowy. Oczywiście najważniejszym aspektem każdej pielęgnacji skóry skłonnej do przebarwień jest całoroczne stosowanie dobrze dobranego kremu z filtrem, który chroni przed promieniowaniem UVA i UVB.

Jeżeli macie pytania dotyczące problemu przebarwień na skórze, wpiszcie je w komentarzach poniżej.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Kosmetyki na przebarwienia Kosmetyki do pielęgnacji twarzy
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#kosmetykinaprzebarwienia #kosmetykidopielegnacjitwarzy
dr Alicja Śliwowska

drAlicjaŚliwowska

Komentarze
10 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Czy serum Dermomedica Tranexamic C Serum i Lotion P50 PIGM 400 można używać latem?

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dzień dobry :)

Pani Beato, wymienione przez Panią produkty można stosować wiosną i latem, jednak prosimy pamiętać o tym, aby codziennie stosować bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną oraz reaplikować filtry w ciągu dnia dla pełnej ochrony.

Prosimy także, aby Lotion P50 PIGM 400 wprowadzać przyzwyczajając skórę do jego działania. Przez pierwszy tydzień polecamy nakładać lotion na zmoczony płatek kosmetyczny, aby zmniejszyć działanie złuszczające produktu. Po przystosowaniu skóry do kosmetyku można stosować lotion na suchym płatku kosmetycznym - nie pocierając skóry, lecz wklepując produkt w skórę.

Prosimy pamiętać, że każda skóra jest inna i może inaczej reagować na kosmetyki na bazie kwasów, dlatego sugerujemy obserwować reakcje skóry.

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi kosmetologami - mailowo (sklep@topestetic.pl), telefonicznie (736 647 679‬) lub przez czat na stronie sklepu.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Obecnie stosuję co 2-3 tygodnie Skincare Ageless Total Resurfing Masque - czy mogę stosować go również latem? Częściej sięgam po niacynamid 10% + zin 1% lub lactic acid 10% + HA. Używam też filtr 50 i krem z Vit C z Sesdermy.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dzień dobry! :)

Pani Kasiu, każda skóra jest inna i inaczej reaguje na stosowane substancje aktywne. Obserwowanie jej reakcji jest szczególnie ważne pod kątem nadchodzącego sezonu wiosenno-letniego, kiedy ilość promieniowania UV jest wzmożona.

Ponieważ w naszym sklepie cenimy indywidualne podejście do pielęgnacji, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej porady naszych kosmetologów - szczególnie telefonicznie (pod numerem 736 647 679‬) lub mailowo (pod adresem sklep@topestetic.pl).

Pozdrawiamy serdecznie!

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Czy noszenie na twarzy filtrów 50 nie spowoduje, że nic a nic się nie opalę i będę blada jak ściana przez cały rok? :)

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dzień dobry Pani Zuzanno,

Stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym rekomendujemy przez cały rok ze względu na to, że promieniowanie UV działa na naszą skórę nie tylko niekorzystnie pod względem estetycznym (powoduje przyspieszone procesy starzenia, a także przyczynia się do powstawania przebarwień), ale przede wszystkim, to, co powinno najbardziej przekonywać nas do ich codziennej aplikacji, to działanie kancerogenne promieniowania UV.

W związku z tym, my jako sklep internetowy specjalizujący się w pielęgnacji skóry, serdecznie zachęcamy i rekomendujemy stosowanie kremu z filtrem zarówno wiosną i latem, jak również jesienią i zimą.

Jeśli natomiast preferuje Pani efekt skóry muśniętej słońcem, jako alternatywę dla opalania polecamy stosowanie kremów brązujących, samoopalaczy czy pudrów brązujących. Więcej informacji na ich temat znajdzie Pani w naszym wpisie:

https://www.topestetic.pl/blog-uroda/samoopalacze-i-balsamy-brazujace-najczesciej-zadawane-pytania

W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi kosmetologami - mailowo, telefonicznie lub przez czat na stronie sklepu.

Pozdrawiamy serdecznie :)

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Czy maseczka ogórka rozjaśnia przebarwienia?

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dziękujemy za komentarz. Stosowanie domowych metod może służyć jedynie jako dodatek lub wsparcie dla kuracji rozjaśniających przebarwienia. Kuracje rozjaśniające trwają zazwyczaj kilka, do nawet kilkunastu miesięcy i często wymagają wsparcia gabinetowego w postaci zabiegów.



Domowe sposoby jeśli zadziałają na kondycję skóry, to wyłącznie w sposób powierzchowny. Należy również pamiętać, że nigdy nie wiemy jak skóra zareaguje na dany produkt spożywczy, który nałożymy na twarz. Wiele warzyw czy owoców może podrażnić skórę lub wywołać reakcję alergiczną. Należy do tego typu kuracji podchodzić bardzo ostrożnie.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dzien dobry. Dwa kosmetyki z serii wybielających spowodowały u mnie silną reakcję alergiczną której nie miałam nigdy na żadne inne kosmetyki. Czy jakiś składnik ego typu kremow może być ryzykowny przy jednoczesnej terapii niedoczynności tarczycy?

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dzień dobry, w kwestii Pani pytania, nasi kosmetolodzy są dostępni w bezpłatnych poradach przez czat na stronie sklepu, mailowo (sklep@topestetic.pl) lub telefonicznie (736 647 679).

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 56527 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508504506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka