8 błędów w makijażu, których warto unikać
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Błędy w makijażu sprawiają, że osiągamy efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast nadać skórze zdrowy, wypoczęty wygląd, często sprawiamy, że niedoskonałości są wręcz podkreślone, a twarz wygląda na zmęczoną czy smutną. Większość z nas robi makijaż na co dzień- stawiamy na delikatne podkreślenie oczu i ust do pracy, czy mocniejszy makijaż wieczorowy na wyjście ze znajomymi- w jednym i w drugim zależy nam, aby uwydatnić nasze atuty. Oferta kosmetyków do makijażu stale się powiększa, na rynku pojawia się również coraz więcej naturalnych kosmetyków do makijażu. Czasami można się pogubić w dostępnych nowościach. Jest jednak kilka zasad, które sprawdzają się niezależnie od tego, czy wybieramy lekki makijaż mineralny, czy ten bardziej kamuflujący. Co najczęściej robimy źle? Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę przy wykonywaniu makijażu? Co zrobić, aby uniknąć efektu przesadzonego lub źle wykonanego makijażu? Poniżej przedstawiamy 8 najczęstszych błędów w makijażu wraz ze wskazówkami naszego kosmetologa, jak ich unikać!
1. Źle dobrany podkład do twarzy
Najczęstszym problemem makijażu jest wybór odpowiedniej konsystencji i koloru podkładu. Często okazuje się, że wybraliśmy zbyt ciemny lub za jasny odcień podkładu, ponieważ przy zakupie sprawdzaliśmy jego kolor na ręku.
Jak prawidłowo dobrać odcień podkładu do twarzy?
Nie polecamy tego sposobu sprawdzania, czy dany odcień podkładu nam odpowiada. Pamiętajcie, że kolor skóry w różnych miejscach na ciele może się znacznie różnić. Prawidłowym sposobem aplikacji i testowania koloru podkładu jest nałożenie odrobiny produktu na naszą żuchwę, przesuwając się w stronę szyi. Jej kolor oraz twarzy powinien być spójny- zależy nam, aby unikać efektu maski, dlatego właśnie to miejsce będzie najbardziej odpowiednie, aby dokładnie dobrać prawidłowy odcień podkładu. Dzięki tej metodzie możemy łatwo stwierdzić czy kolor nie jest dla nas zbyt chłodny (za różowy) lub zbyt ciepły (za żółty/pomarańczowy) w zależności od naszej własnej tonacji skóry.
Często również ze względu na nasz typ skóry nie każdy podkład będzie wyglądał dobrze, nawet jeżeli prawidłowo dobraliśmy jego odcień- zachęcamy Was do konsultacji z naszym kosmetologiem (przez czat, mailowo lub telefonicznie), który podpowie jaki rodzaj podkładu wybrać.
Więcej o tym przeczytacie również w naszym wcześniejszym wpisie: Podkład do twarzy - który będzie idealny dla Ciebie?
2. Zbyt ciemny i za mocny makijaż brwi
Kolejnym częstym błędem w makijażu są zbyt ciemne i za mocno wyrysowane brwi. Grube, pełne brwi są modne, ale należy pamiętać, aby ich kształt i kolor odpowiadał naszej urodzie, kolorowi włosów czy oczu.
Ten błąd niestety rzutuje bardzo często na cały makijaż i nawet najprecyzyjniej wykonany make-up oka czy twarzy nie będzie zauważalny, jeśli przyćmimy go zbyt mocnymi brwiami. Co wynika zazwyczaj ze zbyt intensywnego i ciemnego koloru produktu używanego do wyrysowywania brwi.
Jak uzyskać naturalny efekt pięknie podkreślonych brwi?
Warto wybrać odrobinę delikatniejszy odcień i stopniowo budować intensywność koloru, niż szybko, ale zbyt mocno namalować nienaturalny i za ciemny łuk, w jednym kolorze na całej jego długości.
Aby brew wyglądała naturalnie, a zarazem była estetycznie podkreślona, warto zacząć od delikatnego zaznaczenia jej dolnej linii, a następnie wypełnić ubytki i lekko przyciemnić środek i koniec łuku brwiowego, kończąc na subtelnym przyciemnieniu początku brwi resztką produktu, która została nam na pędzlu. W przypadku malowania brwi kredką wystarczy bardzo delikatnie i ostrożnie domalować kilka włosków imitujących te naturalne. Po zakończonym makijażu brwi, jak i w trakcie warto przeczesywać je szczoteczką, aby kontrolować ich intensywność i sprawić, aby wyglądały one jeszcze bardziej naturalnie.
3. Za mocne konturowanie twarzy bronzerem
Konturowanie twarzy w ciągu ostatnich kilku lat stało się bardzo popularne. Dzięki niemu możemy wyszczuplić twarz, optycznie korygować jej kształt, podkreślić policzki i sprawić, że skóra wygląda na pięknie muśniętą słońcem. Niestety często powtarzającym się błędem jest nakładanie bronzera w zbyt dużej ilości i w nieodpowiednim odcieniu czy miejscu. W wielu przypadkach nieestetyczny wygląd policzków jest też spowodowany nakładaniem mocno napigmentowanego produktu bez wcześniejszego strzepnięcia jego nadmiaru z pędzla lub nakładanie go zbyt dużym pędzlem i wybieranie zbyt pomarańczowego, nienaturalnego koloru.
Jak konturować twarz bronzerem?
W przypadku produktu do konturowania warto wybrać odcień neutralny, wpadający w chłodniejsze tony, aby imitował naturalny cień powstający na naszych policzkach.
Największa kumulacja koloru powinna znajdować się przy uchu i zmniejszać swoją intensywność w kierunku ust. Warto również delikatnie musnąć skórę na skroniach, przy linii włosów na czole oraz żuchwie i nosie. Nie zapominajcie o szyi (karku- jeżeli macie krótkie włosy czy wysokie upięcie) i dekolcie, aby uniknąć efektu maski. Pamiętajcie również o tym, by delikatnie zmatowić skórę np. pudrem transparentnym, jeżeli bronzer do stosowania "na sucho" chcielibyście aplikować na nałożony wcześniej podkład w kremie- dzięki temu unikniecie plam.
Do aplikacji bronzera polecamy średniej wielkości pędzel o lekko ściętym kształcie, aby zapobiec rozłożeniu koloru na zbyt dużej powierzchni policzka i uniknąć plam.
Sprawdźcie również nasz wcześniejszy wpis: Najlepsze pudry brązujące topestetic - TOP 10
4. Nieodpowiednie przygotowanie skóry do makijażu
Problem z ważeniem podkładu, suche skórki, nierównomiernie rozłożony podkład czy podkreślone pory i zmarszczki to częste strapienia, które nie zawsze są winą stosowanego podkładu. Bardzo często jest to problem nieodpowiedniej pielęgnacji lub nieprawidłowego przygotowania skóry do nałożenia makijażu.
Jak przygotować skórę do makijażu?
Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią pielęgnację na co dzień. Wykonywanie peelingu raz lub dwa razy w tygodniu, odpowiednie nawilżanie twarzy, jak i okolic oczu przyniesie nam trwałe i widoczne efekty, dzięki czemu makijaż ma szansę lepiej wyglądać i dłużej utrzymać się na skórze twarzy.
Delikatny peeling warto wykonać także na dzień przed wielkim wyjściem, a następnie zaaplikować odżywczą maskę w kremie lub maskę w płacie, co wpłynie na jeszcze lepsze utrzymanie się makijażu na skórze.
Podstawą jest także dobra baza pod makijaż. Może to być lekki krem lub specjalna baza przeznaczona do matowienia lub rozświetlenia skóry. W zależności od jej typu ważne, aby produkt nie był zbyt tłusty, ponieważ może to kolidować z podkładem i wpływać na jego późniejsze zachowywanie się na twarzy.
5. Za jasny korektor pod oczy i stosowanie jego w zbyt dużej ilości
Korektor pod oczy jest jednym z najbardziej lubianych przez kobiety produktów do makijażu. Może wpłynąć na rozświetlenie i odmłodzenie tej okolicy oraz na zatuszowanie zasinień. Niestety nałożony w zbyt dużej ilości w celu jak najmocniejszego zakrycia niedoskonałości, może jeszcze mocniej podkreślić linie i zmarszczki oraz wpłynąć na obciążony wygląd okolicy oka. Zbyt jasny korektor może powodować za dużą różnicę między kolorystyką podkładu a korektora wywołując tak zwany “efekt pandy” i w konsekwencji sprawiając, że makijaż przestaje być naturalny i estetyczny.
Jak nakładać korektor pod oczy?
Korektor należy aplikować zaczynając od niewielkiej ilości, delikatnie wklepując produkt - pamiętajcie, aby go nie rozcierać i nie rozciągać delikatnej skóry pod oczami. Aby uzyskać naturalny efekt, zakamuflować niedoskonałości i sprawić, że oczy nie wyglądają na zmęczone, warto zaaplikować korektor na całą okolicę oka- nie tylko pod samą jego linią. Nałóżcie korektor od wewnętrznej do zewnętrznej części pod oczami, następnie w wewnętrznym kąciku oka oraz na górnej powiecie, aby wyrównać jej koloryt (dzięki temu również cienie do powiek będą trwalsze). Aplikując podkład starajcie się naturalnie rozetrzeć linię między korektorem, a podkładem.
Jeśli krycie nie jest do końca wystarczające, w zależności od preferencji dołóżcie stopniowo odrobinę produktu. W okolicy oka im mniej produktów tym lepiej, gdyż skóra tam jest bardzo cienka i łatwo ją obciążyć.
Pamiętajcie też, że stopień krycia nie jest aż tak ważny, jak odcień wybranego produktu - nieprawidłowo dopasowany kolor może zamiast kamuflować, uwydatniać cienie czy zasinienia.
6. Stosowanie za dużo rozświetlacza, w nieodpowiednich miejscach na twarzy
Trend na makijaż tzw. “glow” jest wciąż w modzie. Rozświetlona cera optycznie odmładza i sprawia, że makijaż wygląda zdrowo i świeżo. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że rozświetlacz działa także jak lupa powiększająca. Zwraca większą uwagę na partie, na które został nałożony, a jeśli na tym obszarze znajdują się wypryski, zaskórniki lub rozszerzone pory może je znacznie podkreślić.
Gdzie nakładać rozświetlacz?
W tym przypadku zaleca się nakładanie rozświetlacza tylko w miejsca bez niedoskonałości lub stosowanie produktów o delikatnym, subtelnym efekcie.
Również w przypadku głębokich zmarszczek zbyt duża ilość produktów rozświetlających może je uwydatniać, dlatego także przy skórze dojrzałej poleca się nakładanie go w niewielkich ilościach. Mimo widocznego trendu nie zalecamy także aplikowania produktu na czubek nosa, ponieważ może powodować jego optyczne powiększenie.
Rozświetlacz aplikujemy na szczyty kości policzkowych, łuk kupidyna, wewnętrzną część oka oraz na obojczyki.
O produktach rozświetlających przeczytacie więcej we wpisie: Kosmetyki rozświetlające do twarzy i ciała
7. Aplikowanie za dużej ilość pudru
Chociaż puder, zarówno ten prasowany, jak i sypki, ma wiele pozytywnych właściwości, może też wpływać na obciążenie skóry. Każda z nas lubi dobrze wyglądający, długo utrzymujący się makijaż przez cały dzień. Aby utrwalić podkład, zmatowić skórę używamy pudru, który przedłuży trwałość makijażu. Niestety puder matujący użyty w nadmiarze może sprawić, że skóra będzie wyglądać ciężko i nienaturalnie- w końcu bez makijażu nie jest ona całkowicie matowa.
O czym warto pamiętać stosując puder?
Szczególnie w przypadku skór suchych warto sięgać po pudry o wykończeniu satynowym lub rozświetlającym, odświeżą one wygląd makijażu i nie spowodują większej widoczności suchych skórek. W przypadku tego typu cery warto także nakładać minimalne ilości tego produktu i dokładnie strzepywać pędzel z jego nadmiaru, aby uniknąć efektu nadmiernej suchości.
Cera tłusta wymaga pudru matującego, lecz również należy uważać na ilość, którą nakładamy na skórę.
Po aplikacji pudru warto użyć mgiełki utrwalającej, która doda naturalnego efektu i dodatkowo przedłuży trwałość makijażu.
8. Posklejane rzęsy
Większość kobiet lubi podkreślać swoje spojrzenie, niestety często chcąc jak najbardziej powiększyć optycznie oczy, mamy skłonność do przesady z ilością aplikowanego tuszu do rzęs. Przy zbyt dużej warstwie produktu, rzęsy mocno się sklejają i tworzą się na nich nieestetyczne grudki, które w ciągu dnia się kruszą i osypują. Dodatkowo sklejone rzęsy dają odwrotny efekt od zamierzonego- w ciągu dnia mają tendencję do opadania i sprawiają, że oczy wyglądają na obciążone.
Jak malować rzęsy?
Przed aplikacją tuszu warto rozczesać rzęsy i je zmatowić lub zaaplikować dedykowaną odżywkę do rzęs polecaną do stosowania pod tusz. Następnie warto dokładnie odsączyć szczoteczkę tuszu do rzęs z nadmiaru produktu i delikatnie tuszować rzęsy od nasady do ich końca, lekko zygzakowatym ruchem, kontrolując efekt i dokładając kolejne warstwy w zależności od naszych oczekiwań. Stopniowa aplikacja niewielkiej ilości tuszu zapobiegnie sklejeniu rzęs i pozwoli nam uzyskać wymarzony efekt.
Tuszując rzęsy możemy delikatnie palcami unieść powiekę lub lusterko umieścić lekko poniżej twarzy, co zapobiega odbijaniu się tuszu na skórze.
Sprawdźcie również nasz wpis: Najlepsze tusze do rzęs Topestetic - który z nich wybrać?
Odpowiednio wykonany makijaż jest kluczem do wypoczętego wyglądu i podkreślenia naszych atutów. Jest naszym wyborem, nie koniecznością, dlatego makijażem warto się bawić, testować nowe techniki, kolory i produkty. Z opisanych wyżej błędów makijażowych można wyciągnąć przesłanie - mniej znaczy więcej, zatem w codziennym makijażu warto kierować się tą zasadą, aby uniknąć efektu przeciwnego do zamierzonego. Stopniowanie intensywności produktów, jak i umiar w ich nakładaniu jest ważny, by zapobiec obciążeniu cery i uzyskać długotrwały i świeży makijaż.
Jeżeli ciekawi Was jakie błędy często popełniamy także w codziennej pielęgnacji, to zachęcamy to przeczytania wpisu: Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry - czego warto unikać?
A wy malujecie się codziennie czy tylko na wybrane okazje? Jakie produkty do makijażu wybieracie dla siebie? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych odpowiedzi.