Jak pielęgnować skórę po zabiegach z użyciem peelingu?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Sam zabieg profesjonalny to niekompletna terapia. W większości przypadków efekt końcowy zależy także od pielęgnacji domowej: przygotowania skóry do zabiegu, a także pielęgnacji po. Nawet najlepszy zabieg profesjonalny straci na skuteczności, jeśli zastosuje się nieodpowiednie kosmetyki lub narazi skórę na dodatkowe podrażnienie. Czasem też zabiegi wymagają kuracji wstępnej – jej celem jest przyzwyczajenie skóry do danego składnika (np. retinolu czy kwasu glikolowego).
Uczucie napiętej skóry, łuszczenie się, zaczerwienienie, ogólny dyskomfort – to powszechnie występujące odczucia po zabiegu profesjonalnym na twarz. Zaraz po nim nawet łagodne kosmetyki do cery wrażliwej mogą powodować podrażnienia, dlatego w celu złagodzenia objawów warto stosować specjalne do tego celu preparaty. Należy unikać produktów zawierających substancje mogące wywołać podrażnienie np., alfa hydroksykwasy, retinol, substancje zapachowe. Z drugiej strony skórze przyda się ATP, wyciąg z owsa, NNKT, ceramidy, a także łagodne substancje myjące nie zawierające w składzie mydła.
Zabiegi tak zwane bankietowe, których celem jest dodanie blasku, napięcie skóry, które zgodnie z nazwą wykonywane są na specjalne okazje nie wymagają nad wyraz łagodnej pielęgnacji, już w kilka godzin po nich można nałożyć na skórę makijaż. Jednak duża część peelingów wymaga pozostawienia preparatu nałożonego w gabinecie na skórze przez kilka godzin, a występujące podrażnienie wyklucza makijaż czy typowe zabiegi pielęgnacyjne w domu.
Zawsze konieczne jest bezwzględne stosowanie się do zaleceń specjalisty, który wykonał zabieg, poniżej prezentujemy jednak kilka podstawowych zasad higieny skóry.
Ogólne zalecenia pozabiegowe
- w pierwszym tygodniu po zabiegu zrezygnuj ze stosowania produktów pielęgnacyjnych innych niż zlecone przez osobę wykonującą zabieg, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry
- oczyszczaj skórę łagodnymi preparatami myjącymi np. Hidraven - pienisty krem bez mydła lub Sensyses płyn liposomowy
- intensywnie nawilżaj skórę, tyle razy w ciągu dnia, ile będzie to konieczne np. Hidraderm Hyal do twarzy
- stosuj kremy łagodzące i przyspieszające proces regeneracji naskórka np. Silkses - krem ochronny
- zabezpieczaj skórę przed szkodliwym działaniem środowiska (np. zanieczyszczenia, zimno) np. Silkses - krem ochronny
- zawsze stosuj wysoką ochronę przeciwsłoneczną, niezależnie od pory roku np. Repaskin SPF 50.
Pamiętaj, że krem z filtrem należy aplikować co 2 - 3 godziny, aby spełniał swoją funkcję ochronną
Unikaj:
- ekspozycji na słońce, absolutnie zakazane jest korzystanie z solarium
- intensywnego wysiłku fizycznego przez kilka dni po zabiegu
- bardzo niskich i bardzo wysokich temperatur (także sauny)
- zabiegów powodujących podrażnienie skóry (zabiegi laserowe, depilacja, dermabrazja)
Bardzo ważne!
Nie przyspieszaj procesu łuszczenia. Całkowicie zakazane jest zdrapywanie, ścieranie łuszczącego się naskórka. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, niepokoją cię objawy - skontaktuj się z osobą, która wykonała zabieg. Po zakończeniu rekonwalescencji możesz wrócić do stosowania produktów do pielęgnacji codziennej. Tu jednak, aby wzmocnić efekty kuracji, zaleca się stosowanie preparatów do pielęgnacji domowej na bazie podobnych substancji czynnych, tylko w mniejszym stężeniu.