Wieloetapowe oczyszczanie
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Wiele z Was słyszało o azjatyckiej filozofii dotyczącej dbania o skórę. Jej podstawą jest oczyszczanie, które składa się z wielu etapów, następujących po sobie. Europejki przyglądają się temu rytuałowi z lekkim sceptycyzmem i nie są do końca przekonane do tak długiego procesu. Weszło nam to już w krew, że ten etap pielęgnacji uznajemy za nudny, niezbyt przyjemny i zazwyczaj wykonujemy go automatycznie i jak najszybciej. Przeciętna Europejka ma w swojej kosmetyczce nawet ponad 10 różnych kremów, za to tylko jeden produkt do oczyszczania. Odwrotnie jest u Azjatek, które kosmetyki do oczyszczania kupują seriami. Jednak oczyszczanie jest najważniejszym etapem pielęgnacji, gdyż przygotowuje skórę do przyjęcia odżywczych składników aktywnych. Co więcej, prawidłowo wykonane oczyszczenie pozwala na pozbycie się zaskórników, krostek i innych niedoskonałości, spowodowanych nagromadzeniem się zanieczyszczeń. Jak więc wygląda prawidłowo wykonany zabieg oczyszczania twarzy?
1 etap - rozpuszczenie makijażu
Najlepiej do tego celu sprawdzi się olej, ostatnio bardzo modny również w Polsce. Zazwyczaj nasz codzienny makijaż to kilka warstw, które później ciężko usunąć z twarzy. Zgodnie z zasadą tłuszcz rozpuszcza się w tłuszczu, oleje usuną nawet wodoodporny makijaż oraz resztki łoju i brud, który osadza się w ciągu dnia na naszej skórze. Nie wysuszają skóry oraz nie zaburzają równowagi hydrolipidowej. Idealnie sprawdzą się w tej roli Environ Pre-Cleansing Oil AVST, czy Dermalogica Precleanse. Podobnym preparatem, choć o bardziej żelowej formule bogatej w platynę znajdziecie w marce Bioxidea, to Covering Imperial Extract Cleansing Gel, którego rozmasowanie na skórze twarzy zapewni dokładne rozpuszczenie wszelkich zanieczyszczeń. Z takim wstępnym oczyszczaniem doskonale poradzą sobie również płyny jak np. Sesderma Sensyses Cleanser Classic, bogate w pęcherzyki liposomowe, które wychwytują i ułatwiają usunięcie wszelkich zanieczyszczeń rozpuszczalnych zarówno w tłuszczach jak i wodzie.
2 etap - oczyszczanie
Skóra pozbawiona tłustego pancerza jest gotowa do oczyszczania. Ten zabieg wymaga użycia produktu do mycia twarzy dostosowanego do typu cery. Do wyboru mamy produkty typu: żel np. iS Clinical Cleansing Complex, pianka np. Filorga Foam Cleanser lub mleczko np. Epionce Milky Lotion Cleanser. Jeśli skóra jest bardzo wrażliwa lub sucha można ponownie zastosować olej np. Clochee Soothing Cleansing Oil. Przy użyciu produktu do oczyszczania zaleca się używanie gąbeczek lub specjalnych szczoteczek przeznaczonych do tego typu zabiegów. Resztki pianki czy żelu zmywamy najlepiej zimną, czy wręcz lodowatą wodą, w celu zamknięcia porów skórnych. Rano po takim oczyszczeniu można jeszcze przemasować skórę kostkami lodu - efekt 2 w 1 zamknięcie porów i pobudzenie gwarantujące świeżość i promienność.
3 etap - złuszczanie
Jest etapem bardzo ważnym, lecz nieobowiązkowym codziennie. Usuwamy w ten sposób zrogowaciały, martwy naskórek, odkrywamy nową, jasną skórę oraz zwiększamy dzięki temu wchłanianie składników aktywnych. Wg azjatyckiej filozofii złuszczanie powinno wykonywać się przed etapem oczyszczenia, w celu rozszerzenia porów i dzięki temu efektywniejszemu usunięciu zanieczyszczeń. Dobrze dobrany produkt do złuszczania twarzy to podstawa – zbyt mocny peeling może podrażnić skórę! Pamiętaj - do skóry wrażliwej i naczyniowej wybierz peeling enzymatyczny, np. Cell Fusion C Papaya Granule Peels. Peelingi ziarniste dedykowane są skórom odpornym, są do zazwyczaj cery tłuste, co oczywiście nie oznacza, że nie są one wrażliwe i tu również musimy wybrać odpowiedni produkt aby sobie nie zaszkodzić np. Beaute Pacifique Gentle Facial Exfoliator. Ciekawą propozycją są również kapturki złuszczające, nasączone kwasami owocowymi, polecane dla cer z tendencją do powstawania niedoskonałości np. Dermalogica Daily Resurfacer.
4 etap - tonizowanie
Tonik przywraca odpowiednie PH skóry oraz jest końcowym, bardzo ważnym etapem codziennego oczyszczania. Alkohol w składzie jest niemile widziany! Powoduje wysuszenie i zaburzenie fizjologicznej bariery naskórkowej. Tonik usuwa zanieczyszczenia i resztki z poprzednich etapów, co ostatecznie przygotowuje skórę do etapu pielęgnacji. Tonik dopasowujemy już do typu skóry jaki posiadamy. Do cery tłustej i problematycznej np. Cell Fusion C Anti Bac Toner, do cery naczynkowej i wrażliwej np. Pevonia RS2 Gentle Lotion, czy do każdego rodzaju skóry np. Obagi Nu-Derm Toner.