Wypadanie włosów

13.05.2016 KATARZYNA KORDYSZEWSKA 7672 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Niewyjaśnione, nadmierne wypadanie włosów może budzić niepokój. Przedłużające się dolegliwości bywają frustrujące i kłopotliwe, a przyczyna utraty włosów często okazuje się nieskomplikowana i łatwa do rozwiązania. Każdy traci włosy, przy szczotkowaniu, myciu czy suszeniu. I gdy nie są to duże ilości jest to naturalne zjawisko. Średnio ubywa nam 50-100 włosów dziennie. Każdy włos rośnie w określonym cyklu, składającym się z 3 faz: anagen - faza wzrostu, katagen - faza przejściowa, telogen - faza spoczynku. Cykl życia włosa może trwać nawet 7 lat. Fazy wzrostu włosa:

Wypadanie włosów

Anagen

Aktywna faza włosa, w której komórki korzenia dzielą się i wyrastając na powierzchnię, popychają stare włosy, które przestały już rosnąć, na zewnątrz. Podczas tej fazy włos rośnie średnio 1 cm na miesiąc. Anagen trwa ok. 2-6 lat. Osoby, którym trudno jest zapuścić włosy, mają zazwyczaj krótszą fazę anagenu. Włosy na rękach i nogach oraz rzęsy i brwi mają bardzo krótką fazę aktywną - 30-45 dni - co tłumaczy ich długość.

Katagen

Faza przejściowa, w której znajduje się ok. 3% włosów. Najkrótsza z faz - etap ten trwa ok. 1-2 tygodnie. Włos przestaje rosnąć i czeka na fazę odpoczynku.

Telogen

Faza spoczynku, w której włosy są uwalniane i wypadają. Włos nieaktywny tkwi jeszcze w mieszku włosowym przez ok. 5-6 tygodni , zanim wypadnie podczas szczotkowania lub mycia. W mieszku od nowa zaczyna się faza anagenu. Faza ta trwa ok. 100 dni i znajduje się w niej ok. 10% wszystkich włosów.

Jak widzimy wypadanie włosów jest całkowicie naturalnym procesem, który jednak może zostać zakłócony pod wpływem działania różnych czynników wewnętrznych lub zewnętrznych, np. hormonów.

Jaka jest przyczyna wypadania włosów?

Najczęściej występującą przyczyną łysienia jest Łysienie androgenowe. Częściej występuje u mężczyzn niż kobiet. Osoba cierpiąca na to schorzenie traci włosy w czołowej i środkowej części głowy. Winowajcą za tego typu łysienie często są geny, które uwrażliwiają mieszki włosowe na DHT (dihydrotestosteron) - aktywną formę testosteronu. Mieszki ulegają zmniejszeniu, a włosy stają się coraz cieńsze. U mężczyzn ten rodzaj łysienia prowadzi często do całkowitego wyłysienia, zaczynającego się od zakoli i łysiny na czubku głowy. U kobiet objawia się to zazwyczaj przerzedzeniem i ścieńczeniem włosów i rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia.

Coraz częstszą przyczyną wypadania włosów jest stres. Każda psychiczna trauma, wypadek samochodowy czy ciężka choroba może spowodować utratę włosów. Najczęściej jest to łysienie telogenowe, spowodowane zaburzeniem cyklu wzrostu włosa. Objawia się szybszym przechodzeniem włosów w fazę wypadania, co jest przyczyną nadmiernej utraty włosów. Na szczęście jest to tylko okresowe łysienie, które ustępuję kilka miesięcy po powrocie organizmu do normalnego funkcjonowania.

Powodem wypadania włosów może być nieodpowiednia dieta, która prowadzi do niedoborów mikro i makroelementów oraz podstawowych składników budulcowych i witamin. Ważnymi elementami w procesie wzrostu włosa są biotyna, kwas pantotenowy, tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy. Niezbędne są również minerały: żelazo, cynk, miedź, mangan, jod. Nawet niedobór białka w organizmie hamuje wzrost włosa, dlatego tak ważne jest, aby nasza dieta była zbilansowana i bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Trzeba pamiętać, że także nadmiar może szkodzić włosom. Zbyt duże dawki witaminy A mogą powodować wypadanie włosów. Na szczęście jest to zjawisko odwracalne – po zmniejszeniu dawki włosy powinny wrócić do normalnego cyklu rozwojowego.

Wypadanie włosów możemy również zauważyć w okresie poporodowym. Dzieje się tak, ponieważ w czasie ciąży nasz cykl wzrostu włosa zmienia się i zwiększa się ilość włosów w fazie anagenowej. Właśnie w czasie ciąży kobiety często zauważają poprawę kondycji swoich włosów. Po porodzie włosy anagenowe przechodzą w fazę telogenu, a ilość włosów anagenowych zaczyna spadać poniżej normy. Włosy zaczynają wypadać w dużych ilościach, co spotyka niestety większość młodych mam. Problem znika zazwyczaj w przeciągu kilku miesięcy po porodzie.

Przyczynami łysienia są również choroby tarczycy, łysienie plackowate, niedokrwistość, nowotwory, nieprawidłowości gospodarki hormonalnej, menopauza, przyjmowane leki. Bardzo ważna jest szybka diagnoza problemu i dobranie odpowiedniej terapii. Często może okazać się, że problem leży w nieprawidłowej pielęgnacji włosów. Drażniące kosmetyki do włosów, farbowanie, trwała, silne kosmetyki stylizujące, mocne upięcia, ciasne warkocze - to wszystko może doprowadzić do osłabienia cebulki włosa oraz podrażnienia skóry głowy. Dlatego podstawą jest przemyślana pielęgnacja, odpowiednia suplementacja oraz zdrowa dieta.

Jak zapobiegać wypadaniu?

Wspomaganie terapii odpowiednimi kosmetykami do skóry głowy przynosi zazwyczaj zadowalające efekty. Najczęściej używanymi składnikami wzmacniającymi cebulki włosa oraz przyśpieszającymi ich wzrost są: witaminy A, C, E, B5 oraz B6, które skutecznie odżywiają i wzmacniają cebulki włosa, naturalne wyciągi z pokrzywy, czarnej rzepy czy drożdże. Bardzo popularne ostatnio peptydy biomiemetyczne, pobudzają wzrost włosa oraz poprawiają krążenie w naczyniach krwionośnych, co wspomaga odżywianie komórek np.: La Science - anti loss serum. Obecność ekstraktów roślinnych, t.j. miłorząb japoński żeń szeń, biała herbata, mięta pieprzowa pomaga zapewnić ochronę i równowagę fizjologiczną skóry głowy np.: Nioxin 3. Preparaty hamujące wypadanie włosów wspomagają również walkę z łojotokiem dzięki obecności witamin z grupy B. Włosy na dłużej pozostają świeże i puszyste np.: Mesoestetic - Tricology

Katarzyna Kordyszewska

KatarzynaKordyszewska

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 56527 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508504506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka