Dermokosmetyki
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Dermokosmetyki nie przyciągają kolorowymi opakowaniami i pięknym zapachem. W reklamach i na półkach sklepowych królują kosmetyki drogeryjne. Czemu więc coraz więcej osób sięga po dermokosmetyki i czemu zyskują miano panaceum na przeróżne problemy skórne? Czy rzeczywiście na nie zasługują?
Co to są dermokosmetyki?
Każdego dnia używamy ogromne ilości produktów pielęgnacyjnych, które wcieramy w naszą skórę z nadzieją na poprawę wyglądu. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak dużo chemii przenika przez naszą skórę wraz z kremami, balsamami czy mleczkami. Parabeny, środki konserwujące, alergeny, środki zapachowe – wysokie stężenia tych składników mogą powodować podrażnienia, zaczerwienienia i nadwrażliwość. Również pęd życia, stres, zanieczyszczenia środowiska stymulują powstawanie alergii i chorób skórnych. Z myślą o zwiększających się potrzebach pielęgnacyjnych powstały dermokosmetyki, które stoją na pograniczu kosmetyków i farmaceutyków.
Dermokosmetyki nazywane są kosmetykami dermatologicznymi, do stosowania na skórę zdrową jak również zmienioną chorobowo. Produkty te często rekomendowane są przez dermatologów, jako wspomaganie kuracji leczniczych lub ich podtrzymanie. W niektórych przypadkach same dermokosmetyki wystarczą aby pozbyć się przykrych dolegliwości. Możemy je stosować na skórę głowy, twarzy lub ciała. Coraz częściej po tego rodzaju produkty sięgają osoby, którym przestały wystarczać kosmetyki drogeryjne oraz poznały moc działania dermokosmetyków. Dostęp do wszelkiego rodzaju publikacji, artykułów lub opinii profesjonalistów pozwala na uświadamianie społeczeństwa co do odpowiedniej pielęgnacji naszej skóry.
Co tak naprawdę odróżnia dermokosmetyki od kosmetyków?
Przede wszystkim produkowane są w warunkach przypominających laboratoria do wytwarzania farmaceutyków. Proces produkcji jest wysoce sterylny, dzięki czemu produkty wyróżniają się niezwykłą jakością i bezpieczeństwem stosowania. Receptury powstają przy współpracy chemików, kosmetologów i dermatologów z substancji, które w wielu przypadkach mają potwierdzone działanie łagodzące bądź lecznicze. Testy dermokosmetyków przeprowadza się na bardzo wrażliwej skórze. Produkty dostosowywane są do konkretnych typów cery, z określonymi problemami, takimi jak skóra wrażliwa, rumień, teleangiektazje, trądzik, AZS, przesuszenia, łupież, itp.
Dermokosmetyki posiadają wyższe stężenie substancji aktywnych niż kosmetyki ( witamin: A, C, E, antyoksydantów, lipidów czy substancji pochodzenia roślinnego, jak aloes). Są one również hipoalergiczne oraz nie posiadają wcale lub w minimalnych ilościach środków konserwujących, zapachowych czy barwiących. Bardzo często kobiety w ciąży przerzucają się na dermokosmetyki, gdyż są one bezpieczniejsze i nieuczulające. Zalecane są również do pielęgnacji niemowlaków.