Trądzik już nie tylko u młodzieży

10 MAJA 2016 6388 WYŚWIETLEŃ

Jeszcze kilka lat temu problem trądziku kojarzył się wyłącznie z grupą wiekową 13-15 latków przechodzących okres pokwitania. Obecnie coraz częściej problem trądziku dotyka 30, 40-latków, głównie kobiety, i ma inne oblicze - częściej są to zmiany zapalne, torbielowate, zlokalizowane w okolicy brody i żuchwy, trudne do leczenia. Główne przyczyny powstawania zmian trądzikowych w tym wieku to przede wszystkim stres, dieta bogata w wysoko przetworzone produkty o wysokim indeksie glikemicznym, niehigieniczny tryb życia i związany z tym stres oksydacyjny, a także nieprawidłowe nawyki związane z makijażem oraz nieodpowiednia pielęgnacja - wyjaśnia Anna Antosik z Sesdermy.

Próby ukrywania zmian pod makijażem, stosowanie ciężkich, komedogennych podkładów, które bardzo trudno usunąć ze skóry powodują nasilanie zmian. Zablokowanie ujść kanałów gruczołów łojowych, którymi odprowadzane jest sebum, prowadzi do powstawania zaskórników oraz zmian zapalnych o podłożu bakteryjnym. Powszechne jest stosowanie silnie wysuszających środków myjących - skoro skóra się „świeci” tzn. wydziela dużą ilość łoju, to należy ją wysuszać - nic bardziej błędnego. Skóra pozbawiona odpowiedniego poziomu nawilżenia jest podrażniona, uwrażliwiona, zaburzona jest jej funkcja ochronna. „Broniąc się” wydziela więcej sebum - i tak zamyka się błędne koło. Doprowadza to do przewlekłego stanu zapalnego i obniżenia odporności. Zwiększona produkcja sebum prowadzi do podwyższenia ph skóry, a co za tym idzie rozwoju szczepów bakteryjnych wywołujących infekcje, w tym trądzik.

Jak pielęgnować?

Podstawowe zasady pielęgnacji to stosowanie płynów dogłębnie oczyszczających, takich jak płyn liposomowy Sensyses - dokładnie usuwa zanieczyszczenia rozpuszczalne zarówno w tłuszczach jak i w wodzie, ponadto dostarcza kwasu linolowego, wspierając odbudowę płaszcza lipidowego skóry.

Bardzo istotne jest także stosowanie produktów ograniczających wydzielanie łoju, regulujących pracę gruczołów, działających przeciwzapalnie oraz regulujących proces naturalnego złuszczania naskórka. Warto sięgnąć po kosmetyki zawierające retinoidy. Linia Retises nano od Sesdermy zawierająca trzy stężenia retinolu 0.15%, 0.25% oraz 0,5% będzie najlepszym wyborem. Żelowa konsystencja, odpowiednia dla cery problematycznej i kilka stężeń do wyboru, tak aby indywidualnie dostosować dawkę dla pacjenta. W linii tej retinol zamknięty jest w nanosomie, małej cząsteczce, która ma dużą zdolność wnikania w głębokie warstwy skóry, a ponadto dostarcza skórze kwasu linolowego, który naprawia uszkodzenia bariery naskórkowej, powstałe wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji.

Dla pacjentek z wrażliwa skórą, z tendencją do rumienia czy cerą naczyniową najlepszym wyborem będzie linia Azelac - Produkty zawierające kwas azelainowy, działający seboregulacyjnie, przeciwzapalnie, ograniczający populację bakterii wywołujących trądzik oraz substancje nawilżające i antyoksydacyjne.

Warto także wspomnieć o produkcie komplementarnym jakim jest Azelac Ru - serum zawierające, poza kwasem azelainowym, także substancje działające rozjaśniająco - m.in.butylrezorcynol, diacetyl boldyny, witaminę C, retinol. Warto polecać go wszystkim paniom mającym skłonność do przebarwień, zwłaszcza jako wsparcie terapii trądzikowej, ukierunkowanej na redukcję zmian pigmentacyjnych pozapalnych.

Katarzyna Kordyszewska

KatarzynaKordyszewska

Komentarze
0 komentarzy
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 34600 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
34K 1K
Natalia Krawczyk - Redaktor Współpraca Natalia Krawczyk
tel. 22 641 03 59 w.7
natalia.krawczyk@topestetic.pl