fot. triocean

Jak dbać o bliznę po operacji?

08.02.2025 KOSMETOLOG MARIA ŚWIGOŃ 90 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Jest wysoce prawdopodobne, że w ciągu całego życia każdy z nas nabędzie chociaż jedną, mniejszą lub większą, bliznę. Zmiana ta często określana jest mianem “pamiątki” po różnego rodzaju sytuacjach (np. operacjach, zabiegach czy wypadkach), z którymi zmagaliśmy się w miarę upływu czasu. Niekiedy są one na tyle niewidoczne, że zapominamy o ich istnieniu. Jednak mogą także mieć spore rozmiary lub występować na odsłoniętych częściach ciała, powodując złe samopoczucie, a nawet silne kompleksy.

Pielęgnacja blizny po operacji

W niniejszym wpisie przybliżymy Wam informacje na temat powstawania blizn, ale także metod ich ograniczania i redukcji, ze szczególnym uwzględnieniem blizn pooperacyjnych. Poniżej przedstawiamy Wam listę pytań, na które odpowiedzi znajdziecie podczas lektury.

  • Czym jest blizna i jakie są jej rodzaje?
  • Kiedy może powstać blizna?
  • Czy blizny mogą boleć?
  • Czy blizny znikają? Czy można się ich całkowicie pozbyć?
  • Jak dbać o bliznę po operacji?
  • Co na blizny po operacji stosować w codziennej pielęgnacji?
  • Masaż blizny pooperacyjnej - czy można wykonywać go w domu czy zasięgnąć pomocy u specjalisty?

Co to jest blizna i w jaki sposób powstaje?

Blizna to zmiana skórna powstająca w efekcie gojenia się rany wynikającej na przykład z urazu mechanicznego, termicznego lub chemicznego. Może również pojawiać się jako powikłanie po przebytym stanie zapalnym (np. po zmianach trądzikowych). Ubytek tkanki skórnej, który powstał w wyniku urazu, w procesach gojenia i regeneracji zostaje zastąpiony nową i dobrze unaczynioną tkanką ziarninującą.

Wyróżnić w niej można liczne włókna kolagenowe, początkowo ułożone chaotycznie, a dopiero później uporządkowane w swojej strukturze przestrzennej. Z upływem czasu w procesie bliznowacenia pojawia się w tym miejscu tkanka łączna włóknista, a powstała blizna zazwyczaj wyróżnia się na tle otaczającej ją zdrowej tkanki swoją strukturą, kolorem, brakiem owłosienia, mniejszą wytrzymałością i elastycznością czy też zwiększoną podatnością na działanie promieniowania UV.

Nie ma możliwości, aby całkowicie zlikwidować powstałą bliznę, lecz istnieją sposoby, aby zredukować jej rozmiary i widoczność.

Warto zatem być wytrwałym i sumiennie pracować nad istniejącą blizną, by sukcesywnie ją zmniejszać oraz wspomagać wyrównywanie jej struktury i kolorytu. Preparaty na blizny dostępne są w różnych formułach i z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś odpowiedniego dla siebie.

Proces tworzenia blizn ściśle łączy się z kilkuetapowym gojeniem ran, a jego podstawowymi fazami są:

  • faza zapalna - zachodzi tu krzepnięcie krwi, obkurczenie naczyń krwionośnych oraz finalnie wyciszenie stanu zapalnego,
  • faza proliferacyjna - dochodzi do przebudowania naczyń krwionośnych i tkanki łącznej oraz naskórkowania,
  • faza przebudowy blizny - nadawanie bliźnie ostatecznego wyglądu, zaczyna się najwcześniej w trzecim tygodniu po zranieniu i może trwać od roku do nawet kilku lat.

Do najważniejszych rodzajów blizn zalicza się:

  • blizny przerostowe (hipertroficzne) - powstają, gdy proces gojenia znacznie wydłuża się, synteza kolagenu jest w procesie gojenia zwiększona nawet 4-krotnie, są wyniosłe ponad powierzchnię skóry,
  • keloidy (bliznowce) - produkcja kolagenu w procesie gojenia zwiększona jest nawet 20-krotnie, zajmują także obszar poza pierwotną raną, często posiadają wypustki wyglądające jak szczypce kraba,
  • blizny atroficzne (zanikowe) - w procesie gojenia dochodzi do znacznie obniżonej syntezy kolagenu, dochodzi do powstania ubytków w skórze. Są to np. blizny potrądzikowe, po ospie wietrznej czy rozstępy.

Jak dbać o bliznę po operacji?

Po przebytym zabiegu lub operacji, przede wszystkim powinniśmy stosować się do zaleceń chirurga, ponieważ każda rana czy też blizna jest inna i wymaga indywidualnego podejścia.

Najpierw warto wspomnieć o tym, jak dbać o szwy po operacji. Niezwykle ważne jest zachowanie wysokiej higieny, np. mycie hipoalergicznym mydłem (jeśli jest na to zgoda lekarza) i osuszanie jednorazowym, papierowym ręcznikiem, a także sumienna i odpowiednia zmiana opatrunków.

Jak dbać o bliznę po operacji? Zazwyczaj przez około tydzień po zabiegu nie pracujemy z blizną. Opcjonalnie można wykonać delikatny drenaż limfatyczny okolic sąsiadujących, by usprawnić krążenie i zniwelować obrzęki. Istotne jest również, by do czasu całkowitego zasklepienia rany (może to trwać czasem kilka tygodni) nie aplikować żadnych silnych substancji aktywnych, a jedynie te regenerujące i łagodzące dopuszczone do stosowania w okolicy rany.

Dlatego też koniecznie należy odstawić na jakiś czas kosmetyki z retinolem i kosmetyki z kwasami z codziennej pielęgnacji.

Jeśli operacja była zaplanowana, to warto przygotować do niej naszą skórę. W tej roli dobrze sprawdzi się Beaute Pacifique Scars & Stripes krem na blizny i rozstępy, który stosowany przed zabiegiem świetnie uelastyczni i wzmocni skórę, natomiast aplikowany na wygojone blizny pooperacyjne zmniejszy ich widoczność i wyrówna ich strukturę.

Scars & Stripes 480,00 zł Beaute Pacifique Scars & Stripes Krem na blizny i rozstępy 100 ml

Czym smarować bliznę po operacji tuż po zdjęciu szwów? Warto postawić na kosmetyk, który wspomoże gojenie rany i zadziała jak swego rodzaju opatrunek. W tym miejscu szczególnie polecamy Wam Jan Marini BioShield regenerujący krem ochronny, który dzięki obecności czynników wzrostu, peptydów i kwasu hialuronowego silnie regeneruje skórę i usprawnia przebieg procesu gojenia.

Marini BioShield 599,00 zł Jan Marini Marini BioShield Regenerujący krem ochronny 57 g

Krem na blizny, który można aplikować również w początkowej fazie ich tworzenia, to Sesderma Cicases WH krem regenerujący i przyspieszający regenerację skóry - przyspiesza syntezę kolagenu, regeneruje, nawilża i przynosi ukojenie. Można aplikować go także na oparzenia i świeże tatuaże.

Cicases WH 72,00 zł Sesderma Cicases WH Krem regenerujący i przyspieszający regenerację skóry 30 ml

Doskonałym wsparciem dla skóry w procesie tworzenia blizny będzie Colway Platinum Natural Collagen kolagen Naturalny, który regeneruje włókna kolagenowe, jednocześnie uelastyczniając i ujędrniając skórę.

Platinum Natural Collagen 277,00 zł Colway Platinum Natural Collagen Kolagen Naturalny 50 ml

Niezwykle ważne jest także chronienie uszkodzonej tkanki przed ekspozycją na promieniowanie UV i stosowanie kremów z wysokim filtrem ochronnym, które jednocześnie przyspieszą odnowę komórkową. Przykładem takiego kosmetyku jest Dermomedica Scar Balm SPF 50 balsam gojący z filtrem. Można aplikować go na skórę bezpośrednio po inwazyjnych terapiach, również na rany pozabiegowe.

Scar Balm SPF 50 155,00 zł Dermomedica Scar Balm SPF 50 Balsam gojący z filtrem 15 ml

Dobry sposób na blizny po operacji (najlepiej w czasie od 6-8 tygodni do 2 lat od jej powstania) to rozpoczęcie serii wizyt u fizjoterapeuty celem rehabilitacji i mobilizacji blizny oraz zabiegi w gabinecie kosmetologicznym lub dermatologicznym. Takie działanie pomoże zminimalizować widoczność blizny, a także ograniczy powstawanie powikłań (np. przykurczy).

Przykładowe zabiegi gabinetowe stosowane w redukcji blizn to radiofrekwencja mikroigłowa, laseroterapia, mezoterapia mikroigłowa lub igłowa, terapie LED lub z zastosowaniem kwasów czy retinoidów, a także masaże próżniowo-ssące stymulujące przebudowę blizny.

Czym smarować bliznę po operacji?

Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków wspierających skórę w procesie regeneracji i formowania się blizn. Występują one w formie kremów, peelingów, żeli czy serum na blizny, można więc dobrać konsystencję i działanie produktu pod jej indywidualne cechy, na przykład rozmiar czy położenie.

Co na blizny po operacji stosować w codziennej pielęgnacji i jakie składniki aktywne sprawdzą się na ciągle gojącą się skórę? Dużą skutecznością cechuje się zastosowanie silikonów, ekstraktu z cebuli, wąkroty azjatyckiej i śluzu ślimaka, pantenolu, alantoiny, heparyny, wyciągu z aloesu czy zielonej herbaty, a także koloidalnego srebra i złota.

Kiedy rana jest już zasklepiona, ale jednocześnie ciągle trwa faza jej przebudowy, warto w pielęgnacji domowej korzystać z takich składników jak retinoidy czy kwasy. Oczywiście rekomendujemy ostrożne i stopniowe ich wprowadzanie, a także uważną obserwację reakcji skóry.

Na wyrównanie struktury skóry i pobudzenie odnowy jej komórek świetnie sprawdzi się Mesoestetic Blemiderm Resurfacing Gel żel złuszczający dla skóry tłustej, trądzikowej. Można stosować go zarówno w przypadku blizn występujących na twarzy, jak i na ciele.

Blemiderm Resurfacing Gel 257,00 zł Mesoestetic Blemiderm Resurfacing Gel Żel złuszczający dla skóry tłustej, trądzikowej 50 ml

Na przebarwienia pozapalne oraz zaczerwienienie, podrażnienie i tkliwość okolicy blizny, a także na jej nierównomierną powierzchnię po wygojeniu polecamy Biologique Recherche Serum Iso-Placenta serum regenerujące. Dodatkowo również bardzo dobrze sprawdza się na blizny potrądzikowe.

Serum Iso-Placenta 536,00 zł Biologique Recherche Serum Iso-Placenta Serum regenerujące 30 ml

Dermomedica Snail B3 serum z ekstraktem ze śluzu ślimaka, witaminą B3 (niacynamidem) i beta-glukanem będzie dobrym wyborem, kiedy w obrębie powstałej blizny towarzyszy nam podrażnienie, silne przesuszenie i ogólny dyskomfort. Kosmetyk szybko łagodzi stany zapalne i przynosi skórze ulgę, jednocześnie wpływając na poprawę kolorytu blizny.

Jak dbać o bliznę po operacji?

Pamiętajmy, że w codziennej pielęgnacji blizn niezwykle ważna jest fotoprotekcja, gdyż są one znacznie bardziej podatne na niekorzystne działanie promieniowania UV niż zdrowa skóra. Wygodnym sposobem ochrony delikatnej i wrażliwej tkanki jest stosowanie specjalnych sztyftów ochronnych. .

Total Protection Sport Stick SPF 50 179,00 zł Colorescience Total Protection Sport Stick SPF 50 Ochrona przeciwsłoneczna w sztyfcie 18g

W tym miejscu szczególnie polecamy Wam Colorescience Total Protection Sport Stick SPF 50 ochrona przeciwsłoneczna w sztyfcie lub Cell Fusion C Aquatica Stick Sunscreen SPF 50+ / PA++++ sztyft przeciwsłoneczny dla skór wrażliwych, naczyniowych i suchych, które będą skutecznie chronić skórę, a jednocześnie przyniosą jej nawilżenie i ukojenie.

Aquatica Stick Sunscreen SPF 50+ / PA++++ 175,00 zł Cell Fusion C Aquatica Stick Sunscreen SPF 50+ / PA++++ Sztyft przeciwsłoneczny dla skór wrażliwych, naczyniowych i suchych 19 g

Masaż blizny pooperacyjnej i jego rola w gojeniu

Czy samodzielny lub fizjoterapeutyczny masaż blizny po operacji jest dobrym pomysłem? Jak najbardziej! W początkowych fazach kształtowania blizny szczególnie rekomendujemy Wam wizytę u specjalisty, który wykona profesjonalne zabiegi, ale również przekaże Wam niezbędne wskazówki, w jaki sposób masować bliznę w domowym zaciszu.

W trakcie przebudowywania blizny, zwłaszcza powstałej po rozległych i głębokich ranach, często pojawiają złogi kolagenowe, które mogą prowadzić do różnego rodzaju zesztywnień i zrostów, a w efekcie przykurczów. Skutki tego typu sytuacji mogą odezwać się nawet wiele lat po wygojeniu blizny i mogą rzutować na dobrostan organizmu. Dlatego niezwykle ważna jest jest prawidłowa oraz sumienna rehabilitacja i mobilizacja blizn pooperacyjnych.

Masaże zwiększają również przepływ krwi i limfy, co redukuje występowanie obrzęków w okolicy blizn, a także sprawia, że komórki stają się lepiej dotlenione i odżywione, co przekłada się na ich znacznie lepszą regenerację i naprawę.

Kiedy masować bliznę po operacji? Oczywiście wtedy, kiedy rana zostanie już całkowicie zasklepiona i nie będzie ryzyka przerwania ciągłości skóry w trakcie mobilizowania blizny. Popularnością cieszą się zarówno terapie manualne, ale również kinesiotaping czy zabiegi z zastosowaniem aparatury.

Mimo że blizn nie da się całkowicie usunąć, to istnieje wiele metod redukowania ich widoczności, a także poprawy ich struktury i kolorytu. W terapii blizn niezwykle ważne jest wielokierunkowe działanie łączące w sobie pielęgnację domową, ale także kosmetologiczne i fizjoterapeutyczne zabiegi gabinetowe.

A w jaki sposób Wy dbacie o swoje “pamiątki” z przeszłości? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzu.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Preparaty na blizny
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#preparatynablizny
Maria Świgoń

KOSMETOLOG MariaŚwigoń

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 63417 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka