Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Blizna po cesarskim cięciu zarówno w okresie gojenia, jak i po nim wymaga szczególnej uwagi. Choć obecnie jej wygląd jest znacznie bardziej estetyczny niż kiedyś, wciąż szukamy rozwiązań, aby stała się ona jak najmniej widoczna. Jak więc dbać o bliznę, aby przyspieszyć proces gojenia oraz jakie produkty sprawdzą się w jej pielęgnacji? Zapraszamy do lektury.
- Blizna po cesarskim cięciu - co warto wiedzieć na początku?
- Ile goi się rana po „cesarce"?
- Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?
- Jak długo blizna po CC jest czerwona?
- Czym smarować bliznę po „cesarce", aby przyspieszyć gojenie?
- Blizna po „cesarce" - kiedy smarować?
- Blizna po „cesarce" – zrosty
- Masaż blizny po „cesarce" - dlaczego jest ważny?
Blizna po cesarskim cięciu - co warto wiedzieć na początku?
Obecnie niemal połowa dzieci przychodzących na świat rodzi się poprzez cesarskie cięcie (cc). Operacja ta wykonywana jest w sytuacji, gdy poród naturalny nie jest możliwy. Cięcie przeprowadzane jest poziomo tuż poniżej spojenia łonowego. Lekarz przecina wówczas wszystkie warstwy skóry, tkanki podskórnej, powięź poprzeczną brzucha oraz macicę, które następnie są zszywane. Wielkość rany ściśle zależy od wagi mamy i dziecka, a także jego ułożenia.
W trakcie jej gojenia powstaje blizna po cięciu cesarskim, która wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Zapobiega to powikłaniom wynikającym z uszkodzenia tkanek.
Ile goi się rana po „cesarce"?
Zanim skóra po operacji zagoi się i powstanie blizna, musi minąć kilka tygodni. Czas ten jest kwestią wysoce indywidualną i zależy od personalnych predyspozycji regeneracyjnych organizmu, a także odpowiedniej pielęgnacji rany. Zwykle szwy nierozpuszczalne znajdujące się na skórze usuwane są po upływie 7 lub 8 doby po porodzie.
Szwy wewnętrzne natomiast ulegają rozpuszczeniu w nieco dłuższym czasie – 3 do 6 miesięcy. Początkowo rana zasłonięta jest jałowym opatrunkiem, aby zapewnić jej lepsze warunki do gojenia. Jest on usuwany po 2-3 dniach, dla zapewnienia skórze dopływu powietrza.
Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?
Zatem jak dbać o bliznę po cc?
Najważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja rany w okresie pooperacyjnym. Wskazane jest przestrzeganie więc kilku kluczowych zasad.
- Należy utrzymywać czystość i suchość obszarów pooperacyjnych. Ranę myjemy ręką bez użycia gąbek i myjek z zastosowaniem mydła lub płynu do mycia ciała. Po każdym umyciu skórę należy osuszyć za pomocą papierowego ręcznika.
- Rana powinna mieć stały dostęp powietrza. Nie należy zakładać więc opatrunku, a także wybierać odzież, która nie przylega do skóry.
- 2-3 razy dziennie należy dezynfekować ranę środkiem antyseptycznym.
- Bielizna powinna być przewiewna oraz wykonana z bawełny. Nie może również ocierać rany.
- Przez okres 4 tygodni wskazane jest całkowite zrezygnowanie z depilacji i golenia okolic intymnych.
- Podpaska poporodowa nie może dotykać rany.
- Nie należy zapominać o higienie rąk przed dotknięciem okolicy, gdzie znajduje się blizna po cc. Jak dbać o ranę precyzyjnie poinstruuje również personel medyczny podczas wypisu ze szpitala.
- Warto pamiętać także o zbilansowanej, wysokobiałkowej diecie bogatej w składniki takie jak witamina C czy cynk, które wspomagają regenerację skóry.
- Metody redukcji blizny należy stosować nie wcześniej niż po całkowitym wygojeniu rany.
Jak długo blizna po CC jest czerwona?
W trakcie procesu gojenia blizna nieustannie zmienia swój wygląd. Początkowo jest ona czerwoną pręgą, aby finalnie zmienić kolor na białą, niemal niewidoczną linię w okolicy bikini. Zatem kiedy blizna po cesarce blednie? Jest to proces niezwykle indywidualny, który u każdej mamy przebiega w nieco innym czasie. Jednak blizna po cesarce po 3 miesiącach jest już zwykle zupełnie wygojona, a jej koloryt zmniejsza intensywność.
Czym smarować bliznę po „cesarce", aby przyspieszyć gojenie?
Aby procesy gojenia rany po cesarskim cięciu przebiegały szybko, warto skorzystać z dobroczynnego działania produktów kosmetycznych wpływających na regenerację skóry. Zwykle ich zastosowanie może zostać wprowadzone tuż po ściągnięciu szwów, jednak zawsze warto skonsultować ten zamiar z lekarzem.
Spośród preparatów tego typu na szczególną uwagę zasługuje Jan Marini BioShield Regenerujący krem ochronny, który stanowi wsparcie w stanach uszkodzenia skóry. Swoje działanie produkt Jan Marini zawdzięcza zawartości czynników wzrostu, dzięki czemu usprawnia procesy gojenia.
Sprawdzi się również Sesderma Silkses Nawilżający krem ochronny. To produkt marki Sesderma bazujący na działaniu polimerów silikonowych, które wspomagają gojenie skóry.
Blizna po „cesarce" - kiedy smarować?
Zatem kiedy smarować bliznę po cc? Istnieją bowiem produkty kosmetyczne, których regularne użycie przyczynia się do zmniejszenia widoczności blizny. Zwykle krem na blizny lub też serum na blizny sprzyjające ich redukcji aplikujemy już po całkowitym wygojeniu się rany i wytworzeniu blizny.
W celu redukcji tkanki bliznowatej proponujemy Janssen Cosmetics Scar Cream Krem niwelujący blizny. To produkt Janssen Cosmetics przyczyniający się do wzmocnienia włókien kolagenowych, a także uelastyczniający naskórek.
Doskonale sprawdzi się również Beaute Pacifique Scars & Stripes Krem na blizny i rozstępy. W składzie kosmetyku Beaute Pacifique znajdziemy szereg substancji aktywnych o działaniu redukującym zaczerwienienie, wspierającym regenerację i procesy gojenia oraz zmiękczającym skórę.
W kuracjach redukujących blizny niezwykle ważne jest intensywne działanie restrukturyzujące skórę. To dlatego tak często stosowane są kosmetyki z retinolem oraz kosmetyki z kwasami, takimi jak kwas glikolowy, migdałowy, ferulowy czy też kwas salicylowy.
Do preparatów tego typu zaliczamy między innymi Paulas Choice Resist Retinol Skin Body Treatment Balsam wygładzający do ciała z retinolem.
Blizna po „cesarce" – zrosty
Prawidłowe postępowanie z blizną po operacji przyczynia się do zmniejszenia ryzyka choroby zrostowej. Cięcie cesarskie bowiem, jak każdy zabieg chirurgiczny, wiąże się z ryzykiem powstawania zrostów. Te natomiast często mogą prowadzić do dolegliwości bólowych. Zrosty są włóknistymi połączeniami między tkankami powstającymi na skutek nieprawidłowego procesu gojenia. Aby zmniejszyć ryzyko ich powstawania, warto wprowadzić techniki mobilizacji blizny poprzez jej masaż.
Masaż blizny po „cesarce" - dlaczego jest ważny?
Po upływie około miesiąca od operacji wskazany jest masaż blizny po cc. Początkowo powinien on być delikatny oraz polegać na wykonywaniu okrężnych i uciskających ruchów, aby usprawnić gojenie rany. Do pracy z blizną przydatne będą oleje, takie jak olej ze słodkich migdałów. Masaż możemy również wykonać, stosując preparaty na blizny.
Jednak w ich przypadku rekomendowane jest odczekanie do całkowitego wygojenia rany. Po okresie połogu rekomendowana jest również wizyta u fizjoterapeuty, który wskaże odpowiednią technikę masażu oraz podkreśli, jak ważna jest rehabilitacja blizny po cc.
Blizna po cesarskim cięciu to dla wielu kobiet niepożądana pamiątka po urodzeniu dziecka. Podobnie jak w przypadku innych blizn, wiele osób dąży do redukcji jej widoczności. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam temat prawidłowego dbania o ranę, a nasze wskazówki pomogą zmniejszyć widoczność blizny. Pamiętajcie również, jak ważna jest fizjoterapia blizny po cc.