Promieniowanie UV - jaki ma wpływ na naszą skórę?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Promieniowanie ultrafiololetowe pochodzące ze słońca ma bezpośredni wpływ na naszą skórę. Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna pozwala nam na zachowanie nie tylko zdrowia, ale także młodego wyglądu na dłużej. Co warto wiedzieć na temat wpływu światła na naszą skórę? Jak uchronić ją przed fotostarzeniem oraz innymi niekorzystnymi skutkami opalania? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym przybliżamy ten ważny temat.
Jaki jest wpływ światła słonecznego na organizm człowieka?
Światło słoneczne spełnia w naszym życiu wiele istotnych funkcji. Wpływa ono na nasze dobre samopoczucie oraz stymuluje syntezę witaminy D3, jednocześnie może jednak powodować oparzenia, przebarwienia, a nawet przyczynić się do powstania zmian na tle nowotworowym. Dlatego tak istotną rolę stanowi rozsądne korzystanie z jego pozytywnych aspektów, a także wysoka świadomość, która pozwoli nam na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji naszej skóry.
Promieniowanie UV
Promieniowanie UV, czyli promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na trzy główne pasma, z których jedynie dwie pierwsze docierają do powierzchni Ziemi:
- UVA o długości 320–400 nm
- UVB o długości 280–320 nm
- UVC o długości 200–280 nm
Promieniowanie UVA operuje przez cały rok, przenika przez chmury oraz szyby okienne, przez co jesteśmy na nie narażeni również w domu. Stanowi aż 95% promieniowania ultrafioletowego. Fala tej długości wnika głęboko i może dotrzeć nawet do komórek skóry właściwej. W głównej mierze jest również odpowiedzialne za tworzenie się wolnych rodników, przez co przyczynia się do procesu zwanego fotostarzeniem. Ta długość światła wpływa również na powstawanie reakcji fotoalergicznych oraz jest odpowiedzialna za pojawianie się nowotworów skóry.
Promieniowanie UVB dociera do powierzchni naszej planety w około 5%. Przez to, że dysponuje wysoką energią może powodować oparzenia słoneczne, jak również pigmentację, która tworzy opaleniznę. Ze względu na jego intensywne działanie powinno się unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce na przykład na plaży od godziny 11 do 14. Promieniowanie drażni również spojówkę i rogówkę oka, może przyczynić się do powstawania zaćmy, dlatego tak ważne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem. Podczas ekspozycji również dochodzi do powstania wolnych rodników oraz do rozszerzenia się naczyń włosowatych, a w rezultacie pojawienia się obrzęku i rumienia.
Jeden z najbardziej narażonych i delikatnych obszarów stanowi skóra twarzy, którą należy chronić szczególnie w okresie letnim przy pomocy wysokiego filtra na poziomie przynajmniej SPF30 lub wyższym. Kosmetykiem, który świetnie sprawdzi się na co dzień jest Marini Physical Protectant Tinted SPF 45. Ten mineralny krem ochronny marki Jan Marini gwarantuje wysoki poziom fotoprotekcji, a dodatkowo odżywia skórę i zapewnia działanie antyoksydacyjne. Dzięki subtelnemu kolorowi delikatnie wygładza skórę i daje jej zdrowo-wyglądający koloryt. Świetnie dopasowuje się do karnacji, dlatego sprawdzi się zarówno dla jasnych i ciemniejszych cer. Więcej na temat naszych ulubionych kremów z filtrem przeczytacie w artykule na naszym blogu: TOP 10 najlepszych kremów z filtrem przeciwsłonecznym na 2021.
Kremem do twarzy, który świetnie sprawdzi się w przypadku skór zarówno suchych, jak i problematycznych czy trądzikowych jest kosmetyk marki Nimue. W składzie Sun C Sunscreen SPF 40 znajdziemy nie tylko filtry ochronne, ale także składniki aktywne, które odpowiadają za nawilżenie skóry i działanie antyoksydacyjne. W dodatku może być stosowany pod makijaż, ponieważ nie pozostawia tłustej warstwy na skórze.
Oparzenia słoneczne
Oparzenia słoneczne to odczyn zapalny o różnym stopniu nasilenia pojawiający się w obszarze bezpośredniej ekspozycji na słońce. Świadczy o nadmiernym i nieostrożnym wystawieniu ciała na działanie promieniowania. Rumień pojawia się najczęściej po kilku godzinach od nasłonecznienia. Jego największe nasilenie obserwuje się po 12–24 godzinach. Pojawieniu się oparzenia może towarzyszyć złe samopoczucie, gorączka, uczucie gorąca, obrzęk skóry i jej bolesność. Przy intensywnym oparzeniu może dojść do pojawienia się pęcherzy lub złuszczania naskórka. Należy też pamiętać, że szkodliwe działanie promieni UVB potęgują powierzchnie odbijające światło, takie jak piasek, śnieg czy woda. Oparzenia słoneczne są bardzo niebezpieczne, szczególnie te, które powstały w wieku dziecięcym, ponieważ zwiększają ryzyko wystąpienia czerniaka skóry w wieku dorosłym. Dlatego tak istotne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej u dzieci.
W tym przypadku świetnie sprawdzi się propozycja marki Sesderma Repaskin Mineral Baby Fotoprotector SPF 50+. Ten wodoodporny krem przeciwsłoneczny opiera swoje działanie na filtrach mineralnych i pozwoli na odpowiednią ochronę i pielęgnację tej delikatnej skóry (również w czasie kąpieli w basenie). Oczywiście po każdej kąpieli, wytarciu ręcznikiem lub po czasie dłuższym niż 2-3 godziny zaleca się reaplikację kremu - tak, aby zachować odpowiedni poziom ochrony. Kosmetyk jest odpowiedni również dla dzieci poniżej 3 roku życia. Oprócz kremu istotną ochronę stanowi również zakładanie czapeczki, a w przypadku starszych dzieci również okularów przeciwsłonecznych.
Fotostarzenie
Termin "fototostarzenie" opisuje wiele niekorzystnych zmian w wyglądzie, funkcji i strukturze skóry spowodowanych przez ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe - naturalne lub sztuczne (na przykład solarium). Za to zjawisko jest odpowiedzialnie jest głownie światło UVA, ale także UVB. Do głównych objawów fotostarzenia możemy zaliczyć: przebarwienia, odbarwienia, plamy, suchość i szorstkość skóry, zmniejszenie jej elastyczności, zmarszczki czy teleangiektazje. Nasilenie tych zmian zależy od długości i częstości ekspozycji na słońce w młodości, a także ilości oparzeń posłonecznych oraz fototypu skóry. Dlatego tak ważną rolę w prewencji przeciwstarzeniowej odgrywa wysoka fotoprotekcja, która pozwala nam na zminimalizowanie niekorzystnego wpływu promieniowania słonecznego. Jednym z kosmetyków o wysokim współczynniku ochrony jest nowość marki Sensum Mare, czyli Algodrops Anti - Photoaging Protective Face Drops. To krople ochronne przeciw fotostarzeniu SPF50, które zabezpieczają nie tylko przed UVA i UVB, lecz także zapewniają ochronę przed promieniowaniem podczerwonym i światłem niebieskim. Niespotykanie lekka formuła kosmetyku w postaci kropel zapewnia wysoki komfort stosowania.
Dla osób, które cenią sobie pełne bezpieczeństwo i chcą zapewnić najwyższy poziom ochrony polecamy nowość marki Dermomedica - przyłbicę fotoprotekcyjną. Youth Protector to jedyny w swoim rodzaj produkt, zabezpieczający skórę przed niekorzystnym wpływem promieniowania UVA, UVB, HEV. To idealne rozwiązanie do zastosowania w słoneczne dni pozwalające na redukcję objawów fotostarzenia. Szczególnie polecamy ją dla osób po inwazyjnych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, borykających się z nawracającymi przebarwieniami, nadwrażliwych na słońce lub przyjmujących na stałe leki fotouczulające.
Nowotwory skóry
Nowotwory skóry należą do najczęściej występujących nowotworów i stanowią niemal 1/3 wszystkich wykrywanych zmian tego typu. Pomimo powszechnego przekonania nie należy do nich wyłącznie czerniak, który jednak stanowi najbardziej złośliwą postać. Ryzyko pojawienia się złośliwych zmian skóry rośnie u osób narażonych na częstą ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Na rozwój nowotworów skóry wpływ mają czynniki genetyczne i środowiskowe. Najbardziej narażone są osoby z I i II fototypem skóry, czyli te z jasną karnacją, jasnymi włosami, zwiększoną tendencją do oparzeń słonecznych, posiadające liczne piegi i znamiona barwnikowe. Większość nowotworów złośliwych lokalizuje się na skórze odsłoniętych części ciała, najbardziej narażonych na działanie promieniowania słonecznego, co stanowi dowód, że skuteczna ochrona przed słońcem może w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko powstawania nowotworów.
Oprócz fotoprotekcji kolejnym ważnym aspektem jest regularna kontrola znamion. Należy stale obserwować własne ciało i nie bagatelizując niepokojących zmian pojawiających się na skórze. Naszą szczególną uwagę powinno zwrócić to, że w okolicy znamienia pojawia się zaczerwienienie, swędzenie, krwawienie, zmiana staje się zgrubiała, powiększona, widoczne są zmiany zabarwienia, kształtu, pojawia się asymetria. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym wpisie: Czerniak - jak go rozpoznać i chronić przed nim skórę?
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Wczesne rozpoznanie nowotworów skóry i zastosowanie odpowiedniego leczenia daje duże szanse na wyzdrowienie.
Warto również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu zmian na skórze na przykład przy użyciu ochronnego sztyftu - Sun Stick Tatoo and Sensitive Areas SPF50+ marki Diego Dalla Palma. Kosmetyk zapewnia długotrwałą, wysoką ochronę i jest doskonały do stosowania na miejsca takie jak zmiany barwnikowe czy tatuaże.
Propozycją, która zapewni wysoki poziom ochrony i jest również idealną dla całej rodziny stanowi Derma Relief Sunscreen marki Cell Fusion C. Ten mineralny krem świetnie sprawdzi się w przypadku skóry suchej, delikatnej i wrażliwej, również w okolicy oczu. Jest także bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży.
Jeśli natomiast szukacie kosmetyku ochronnego do ciała, szczególnie polecamy propozycję Selvert Thermal Protector Barrier Gel Cream o lekkiej i przyjemnej formule. Żel krem z barierą ochronną SPF50+ chroni przed promieniowaniem UVA, UVB, IR oraz światłem niebieskim. Woda termalna stanowiąca składnik kosmetyku dba również o prawidłowy poziom nawilżenia skóry podczas ekspozycji na słońce, dzięki czemu skóra nie ulega nadmiernemu przesuszeniu.
Godną uwagi pozycją jest także krem do twarzy Colorescience Sunforgettable Total Protection Face Shield SPF 50 bazujący na filtrach mineralnych. W jego składzie znajdziemy również substancje o działaniu pielęgnacyjnym, takie jak niacynamid czy bisabolol.
Oznaczenia filtrów
Współczynnik SPF (Sun Protection Factor) informuje nas o tym o ile czasu dłużej po zastosowaniu danego kremu z filtrem możemy przebywać na słońcu do momentu wystąpienia oparzenia. Według obowiązującego prawa Unii Europejskiej najwyższy poziom ochrony UVB deklarowany przez producenta może wynosić SPF50+. Filtr 50 chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym w 98%. Jednorazowa aplikacja produktu nie stanowi jednak gwarancji skutecznej i długotrwałej ochrony. W celu utrzymania wysokiego współczynnika fotoprotekcji należy pamiętać o regularnej reaplikacji co 2-3 godziny, tak by zniwelować spływanie czy ścieranie się kosmetyku. Oczywiście, każdorazowo należy powtórzyć aplikację po kąpieli lub wytarciu się ręcznikiem.
Ochrona UVA w przypadku kosmetyków marek koreańskich oznaczana jest przy pomocy współczynnika PA. Ilość plusów przy tym symbolu wyznacza, poziom ochrona przed UVA, gdzie najwyższy poziom to PA++++. Natomiast według zaleceń Komisji Europejskiej, ważne aby stosunek ochrony UVA do UVB wynosił przynajmniej 1 do 3. Jeśli kosmetyk spełni te warunki, może otrzymać oznaczenie – UVA w kółku, co stanowi gwarancję ochrony przeciw UVA.
O czym warto pamiętać?
- Ochrona przeciwsłoneczna stanowi najważniejszy krok, który pozwala na zachowanie zdrowej i młodej skóry.
- Należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, tak by zapobiegać uszkodzeniom i oparzeniom skóry.
- Filtr przeciwsłoneczny stanowi najlepszą ochronę przeciwstarzeniową, zapobiegając fotostarzeniu.
- Pamiętajmy o regularnym obserwowaniu znamion, a jeśli cokolwiek budzi nasze obawy, zawsze konsultujmy się z dermatologiem.
- Wybierajmy filtry o wysokim współczynniku ochrony i pamiętajmy o ich regularnej reaplikacji.
Więcej na temat kosmetyków do reaplikacji przeczytacie we wpisie: Reaplikacja ochrony przeciwsłonecznej - wszystko co warto o tym wiedzieć.
Światło słoneczne, które operuje przez cały rok ma bezpośredni wpływ na naszą skórę. Pamiętajmy o tym szczególnie w miesiącach letnich, kiedy promieniowanie UV codziennie utrzymuje się na wysokim poziomie. Bez wątpienia najważniejszym aspektem motywującym nas do regularnego stosowania kosmetyków fotoochronnych powinno być zdrowie skóry.
To dzięki ochronie przeciwsłonecznej jesteśmy w stanie zminimalizować niekorzystne efekty fotostarzenia i zachować ją w dobrej kondycji na długie lata.
Jesteśmy ciekawi czy macie do nas jeszcze jakieś pytania o ochronę przeciwsłoneczną? Napiszcie nam je koniecznie w komentarzach pod wpisem!