Skuteczny demakijaż i oczyszczanie skóry twarzy - jakie kosmetyki warto stosować?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Oczyszczanie skóry twarzy to proces, który wykonujemy najczęściej odruchowo, aby poczuć się świeżo i usunąć z jej powierzchni zanieczyszczenia. Codziennie nakładamy na swoją skórę wiele produktów, takich jak kremy czy kosmetyki do makijażu, które wręcz powinny zostać z niej dokładnie usunięte, aby nie zaburzać równowagi naszej cery. Coraz częściej słyszymy o różnych sposobach i coraz to nowych preparatach do codziennego oczyszczania cery, dlatego w poniższym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytania: Jak prawidłowo i skutecznie oczyszczać skórę? Co tak właściwie daje nam oczyszczanie? Rozwiejemy także wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy demakijaż to także oczyszczanie skóry oraz obalimy kilka mitów związanych z tą kwestią.
Demakijaż twarzy - czy to wystarczy?
Jeśli stosujecie kosmetyki do makijażu, z pewnością codziennie wykonujecie również demakijaż. O bardzo ważnej roli jaką odgrywa demakijaż w naszej pielęgnacji wspominaliśmy we wpisie: Dlaczego demakijaż jest ważny? do którego przeczytania gorąco Was zachęcamy.
Czy w związku z tym możemy stwierdzić, że skóra po demakijażu jest czysta? Dużo zależy tutaj od produktów, których używamy oraz sposobu, w jaki je stosujemy. Niestety, w większości przypadków, skóra bezpośrednio po demakijażu w dalszym ciągu jest niepoprawne oczyszczona. Możemy się o tym przekonać przecierając skórę wilgotnym wacikiem po zakończeniu demakijażu.
Jak prawidłowo oczyścić skórę twarzy?
Poprawne oczyszczanie skóry to nie tylko przetarcie jej wacikiem z płynem micelarnym. Wspominaliśmy o tym w naszym wpisie: Wieloetapowe oczyszczanie, w którym przedstawiliśmy najpopularniejszą i naszym zdaniem, najskuteczniejszą metodę oczyszczania.
Aby mieć pewność, iż nasza skóra jest dokładnie oczyszczona polecamy zastosować metodę dwuetapowego oczyszczania.
Krok pierwszy to oczywiście demakijaż, czyli usunięcie ze skóry warstwy kosmetyków do makijażu oraz zanieczyszczeń, które zgromadziły się na niej w ciągu dnia.
Następnie sięgamy po produkt do mycia, którego używamy z wodą np. żel, pianka lub krem do mycia. Taki produkt służy nam do dokładnego oczyszczenia skóry, usunięcia zanieczyszczeń z porów skórnych oraz miejsc trudniej dostępnych, które często pomijamy przy demakijażu. Dopiero po oczyszczeniu skóry środkiem myjącym możemy stwierdzić, że jest ona czysta. Pamiętajcie, że oczyszczanie bez wody nie jest w stanie zapewnić nam odpowiedniej czystości skóry!
Demakijaż twarzy - jakie produkty wybrać?
Na rynku dostępnych jest obecnie wiele produktów, które świetnie sprawdzają się do usuwania delikatnego czy mocniejszego, wieczorowego makijażu. Poniżej znajdziecie nasze propozycje w zależności od rodzaju preparatu.
Olejek do demakijażu
Skóra sucha na pewno polubi oleje oczyszczające, które rozpuszczają makijaż. Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu: Olejki do demakijażu, gdzie znajdziecie zestawienie naszych ulubionych produktów. Jednym z najczęściej wybieranych w naszym sklepie jest Resibo Cleansing Oil. Dokładnie rozpuszcza makijaż twarzy oraz oczu.
Płyn micelarny
Jeśli nie odpowiada Wam formuła olejku, polecamy sięgnąć po płyn micelarny. Bez problemu możemy zdobyć płyn micelarny dedykowany dla każdego typu skóry. Dottore Sensitore Aqua Sensitive to płyn dedykowany dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień.
W przypadku tego rodzaju produktu, bardzo ważne jest jego zmycie go za pomocą wody. Dlaczego? Micele składają się ze związków powierzchniowo czynnych, które są stosowane również w preparatach myjących takich jak żele. Jeśli zostawimy taki produkt na skórze, może on przyczyniać się do jej wysuszania.
Płyn dwufazowy
Miłośniczki i miłośnicy makijażu wodoodpornego wiedzą jak trudne potrafi być jego usunięcie. W tym celu dobrze sprawdzają się płyny dwufazowe. Najczęściej wybierane są one do demakijażu oczu, które podkreślamy najmocniej. Spośród tego rodzaju produktów polecamy:
- Diego Dalla Palma Biphasic Micellar Make Up Remover, który doskonale poradzi sobie nawet z bardzo trwałym makijażem.
-
RVB LAB Biphasic Make Up Remover, który usunie mocny makijaż i możemy stosować go przy każdym typie skóry, nawet wrażliwej.
Mleczko lub emulsja
Do demakijażu często stosowane są również mleczka i emulsje. Posiadają delikatną, kremową konsystencję, dzięki której świetnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Tego typu produkty bardzo często posiadają właściwości oczyszczające naszą skórę nie tylko z makijażu, ale także z zanieczyszczeń, które na niej pozostają. Wówczas, aby skóra była oczyszczona należy pamiętać o zasadzie dwuetapowego oczyszczania i zastosować produkt dwukrotnie. Mleczka czy emulsje, podobnie jak olejki są również chętnie stosowane do demakijażu bez wacików. Wystarczy mleczko lub emulsje wylać na dłonie i rozmasować dokładnie na skórze.
- Emulsja polskiej marki Be The Sky Girl Easy Going Cleanser świetnie rozpuszcza wszystkie zanieczyszczenia. Szczególnie dobrze sprawdzi się w demakijażu skóry suchej, wrażliwej oraz skłonnej do alergii.
- Epionce Milky Lotion Cleanser, mleczko, które możemy zastosować do usunięcia makijażu oraz zanieczyszczeń, nawet z najbardziej podrażnionej czy wrażliwej skóry. Preparat pozostawi ją przyjemnie nawilżoną.
- Paula's Choice Resist Optimal Results Hydrating, to preparat o kremowej konsystencji, który oprócz właściwości oczyszczających, wykazuje także właściwości łagodzące i koi podrażnienia.
Czym oczyszczać skórę twarzy?
Kiedy makijaż jest już usunięty, możemy przystąpić do oczyszczania. Na tym etapie skupiamy się nie tylko na powierzchownym zmyciu makijażu, ale przede wszystkim na dokładnym oczyszczeniu skóry z zanieczyszczeń, które zgromadziły się na niej w ciągu dnia. Jakie produkty polecamy do oczyszczania?
Żel do mycia twarzy
Najbardziej podstawowym kosmetykiem oczyszczającym jest żel do mycia. W zależności od potrzeb i kondycji skóry możemy wybrać wiele różnych żeli.
- Image Skincare Total Facial Cleanser 12% to produkt bazujący na zawartości kwasów AHA. Dzięki temu doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skóry poszarzałej, zmęczonej, trądzikowej oraz dojrzałej.
- iS Clinical Cleansing Complex to skuteczny żel myjący, który polecany jest do pielęgnacji każdego typu skóry. Marka iS Clinical dedykuje ten produkt do stosowania nawet po zabiegach profesjonalnych!
Pianka oczyszczająca
Do mycia doskonale sprawdzą się również pianki. Często można natknąć się na określenie, że pianki są bardziej delikatne i tym samym są polecane szczególnie dla skóry wrażliwej. Nie jest to prawdą, ponieważ pianki również mogą intensywnie oczyszczać. Przykładem może być Ericson Laboratoire Purifying Foam, pianka, która dokładnie usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry oraz nadmiar sebum, ale także może zastąpić mleczko do demakijażu.
Emulsja lub krem oczyszczający
Do oczyszczania skóry również wykorzystywane są preparaty o konsystencji emulsji, lub kremu. Przykładami takich produktów są:
- pHformula EXFO Cleanse, który oprócz działania oczyszczającego sprawdzi się jako peeling enzymatyczny oraz maseczka. Będzie świetnym wyborem do każdego typu cery.
- Paula's Choice Skin Balancing Oil Reducing Cleanser, który polecamy szczególnie to cer tłustych, mieszanych i trądzikowych, gdyż dzięki swoim właściwościom reguluje wydzielanie łoju i zapewnia cerze równowagę
Puder oczyszczający
Marka Dermalogica stworzyła wyjątkowy produkt do codziennego oczyszczania. Daily Microfoliant to puder enzymatyczny, który w połączeniu z wodą tworzy delikatną pastę i doskonale usuwa wszelkie zanieczyszczenia skóry. Puder jest bardzo łatwy w użyciu, ponieważ wystarczy wysypać go na zwilżone dłonie, a następnie rozprowadzić na skórze twarzy. Skóra po użyciu jest aksamitnie gładka i odświeżona.
Mydło
Zapewne wiecie, że mydło w kostce nie jest odpowiednim kosmetykiem do oczyszczania skóry. Postęp w produkcji kosmetyków, który miał miejsce w ostatnich latach, sprawił, że na rynku są już dostępne mydła, które są jednak odpowiednie dla skóry twarzy. Przykładem może być bestsellerowe mydełko marki PCA Skin Pigment Bar, czyli produkt dedykowany szczególnie skórze z przebarwieniami. Do mydełka dołączana jest gąbka, którą wystarczy zwilżyć i nabrać nią produkt ze słoiczka. Dzięki temu mydełko jest również bardzo wydajne!
W ofercie marki PCA Skin dostępne są 4 tego typu produkty oczyszczające - każdy z nich jest dedykowany na inny problem skóry. Do oczyszczania skóry delikatniej, suchej i odwodnionej oraz tej z problemem łuszczycy czy łojotokowego zapalenia skóry polecamy Dry Skin Relief Bar.
Oczyszczanie twarzy - fakty i mity
- Przede wszystkim, należy pamiętać, że do oczyszczania nie wystarczy używać samej wody. Dlaczego? Część, a nawet większość zanieczyszczeń, które znajdują się na naszej skórze nie rozpuszcza się w wodzie. Z tego względu, nawet jeśli usilnie będziemy próbować zmyć je samą wodą, one nadal będą „przyklejone” do naszej skóry.
- Tonik nie jest produktem, który ma działać oczyszczająco! Jeśli nieodpowiednio wykonamy demakijaż czy oczyszczanie to na naszej skórze pozostaną resztki kosmetyków, które znajdowały się na naszej twarzy oraz zanieczyszczenia. Zauważyliśmy, że bardzo dużo osób w takiej sytuacji stosuje tonik, który ma doczyścić pozostałości makijażu. Ten kosmetyk wykorzystujemy jednak do wyrównania pH oraz do wzmocnienia codziennej pielęgnacji. Tonik nie jest produktem myjącym i nie należy go stosować w ten sposób.
Jeśli zależy nam na mocniejszym złuszczaniu skóry, polecamy wybrać tonik na bazie kwasów taki jak Biologique Recherche Lotion P50. W dalszym ciągu nie jest to produkt oczyszczający, natomiast jeśli zastosujemy go na umytą skórę twarzy zadziała doskonale złuszczająco, tym samym usuwając pozostałe zanieczyszczenia.
- Bardzo często spotykamy się z nieumiarkowanym oczyszczaniem skóry. Co to oznacza? Najczęściej wiąże się to z wyborem zbyt agresywnych kosmetyków do oczyszczania, które działają na tyle silnie, że w przypadku niektórych typów skóry mogą uszkadzać płaszcz lipidowy. Często do tego wszystkiego dokładamy różnego rodzaju akcesoria myjące takie jak gąbki czy szczoteczki, które również nie pozostają dla skóry obojętne i mogą przyczynić się do jej podrażnienia.
Oczyszczanie i demakijaż to dwa nierozłączne elementy codziennej rutyny każdej osoby aplikującej na skórę kosmetyki do makijażu. Dwuetapowe oczyszczanie, czyli stosowanie w pierwszej kolejności kosmetyków do demakijażu, a następnie oczyszczanie produktami myjącymi jest bardzo dobrym rozwiązaniem i przyczynia się do zachowania skóry w dobrej kondycji.
Jak wygląda Wasze oczyszczanie skóry? Stosujecie oczyszczanie dwuetapowe? Dajcie nam znać w komentarzach!