Przebarwienia

10.09.2016 KOSMETOLOG KATARZYNA KORDYSZEWSKA 76188 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Zaburzenie produkcji melaniny i powstawanie przebarwień to dość często spotykany problem natury estetycznej. Fotouszkodzenia skóry powstają najczęściej w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, dlatego nierzadko problem pojawia się w okresie letnim, a najbardziej narażone na nie są osoby korzystające z wielogodzinnych kąpieli słonecznych. Przebarwienia skóry to plamy pigmentacyjne odróżniające się od otaczającej skóry, mające nieregularny kształt i różnorodny koloryt - od jasnego po ciemny brąz. W większości przypadków problem dotyczy kobiet po 30 roku życia, jednak coraz częściej pojawia się również u osób młodych pomiędzy 20 a 30 r.ż. Szacuje się, iż dotyczy ok. 30% osób po 30 roku życia i aż 90% kobiet po 60 roku życia. Zmiany pigmentacyjne pojawiają się na odsłoniętych okolicach ciała, głównie na twarzy, dekolcie i dłoniach.

Jak je dzielimy?

Przebarwienia rozróżniamy w zależności od głębokości umiejscowienia barwnika na:

  • naskórkowe,
  • skórne,
  • mieszane (skórno-naskórkowe).

O głębokości występowania przebarwień ostatecznie rozstrzyga badanie w lampie Wooda, które w sposób precyzyjny pomaga ocenić rozmieszczenie barwnika.

Skąd się biorą?

Wśród przyczyn występowania przebarwień należy wymienić:

  • zaburzenia hormonalne, ciąża (wzrost stężenia estrogenów),
  • niektóre choroby np. zapalenie przydatków,
  • choroby endokrynologiczne np. niedoczynność nadnerczy, problemy z tarczycą,
  • schorzenia wątroby,
  • występowanie stanów zapalnych na skórze (infekcji, alergii, trądziku),
  • słaba antyoksydacja skóry - niedobory miedzi, cynku, selenu lub osłabiona praca enzymów eliminujących wolne rodniki,
  • zbyt intensywne opalanie w solarium,
  • stosowanie środków uwrażliwiających na promieniowanie UV, takich jak: antykoncepcja, niektóre antybiotyki (np. tetracykliny), przyjmowanie środków przeciwdepresyjnych lub picie herbat uspokajających, zioła - np. dziurawiec, olejki eteryczne – np. bergamotowy,
  • stosowanie pewnych kosmetyków, szczególnie przeznaczonych do skóry naczyniowej – warto przeanalizować skład takich kosmetyków, gdyż często zawierają dziurawiec, który jest źródłem rutyny wzmacniającej rozszerzone naczynia krwionośne, ale jednocześnie silnie uwrażliwiający na UV,
  • stosowanie używek na słońcu – zarówno papierosy jak i alkohol nasilają proces fotostarzenia i powstawania zmian przebarwieniowych, a często także nowotwory skóry. Zawarte w dymie tytoniowym substancje smołowcowe należą do związków fototoksycznych – w połączeniu ze słońcem stanowią czynnik kancerogenny (szczególnie narażona jest dolna warga). Metabolit alkoholu etylowego powstający po spożyciu alkoholu jest związkiem silnie fotouczulającym. W wyniku ekspozycji na promieniowanie UV generuje powstawanie wolnych rodników, które z kolei powodują uszkodzenie DNA komórek skóry prowadzące do przebarwień.

Jak zapobiegać?

Aby ustrzec się przed powstawaniem przebarwień należy bezwzględnie stosować filtry UV o wysokim faktorze. Jest to szczególnie, gdy zażywasz morskich kąpieli, korzystasz z wędrówek górskich lub zimą jeździsz na nartach – śnieg bardzo mocno odbija promieniowanie UV. Pamiętaj, aby stosować filtry chroniące także przed promieniowaniem UVA – samo SPF nie wystarczy (na opakowaniu oznaczone są symbolem PA) polecamy: Laser Sunscreen Cell Fusion C lub MediSpa Sunscreen Cell Fusion C. Nie żałuj kosmetyków fotoprotekcyjnych, dokładaj je co 2 – 3 godziny oraz na 30 min przed planowanym wyjściem na słońce.

Ponadto, do pielęgnacji należy wprowadzić duże stężenie antyoksydantów chroniących przed wolnymi rodnikami np. kosmetyki bogate w witaminę E, resweratol, polifenole, karotenoidy. Sam filtr nie ochroni skóry dostatecznie. Pomocne będzie również stosowanie kosmetyków z witaminą C, której już 10% stężenie hamuje tworzenie się melaniny w komórkach skóry. Polecam C-Clarifying Serum Obagi, V.I.A Method Cell Fusion C lub C-VIT Sesdermy.

U osób mających silne tendencje do powstawania przebarwień należy wspomagać się doustną suplementacją. Na około miesiąc przed planowanym wyjazdem i miesiąc po wakacjach należy przyjmować suplementy bogate w antyoksydanty. Ważne dla pielęgnacji skory skłonnej do powstawania nierównej pigmentacji jest wykonywanie zabiegów profilaktycznych, chroniących skórę przed promieniowaniem UV.

Jeżeli jesteś fanem gadżetów elektronicznych i masz iPhone lub iPada w AppStore znajdziesz programy wyliczające bezpieczny czas przebywania na słońcu dla danego regionu świata, w którym przebywasz oraz dla filtru UV, który stosujesz. Przypomni również czas ekspozycji oraz określi kiedy należy zejść ze słońca.

Polecamy także lekturę wpisów:

Przebarwienia

Co zrobić gdy przebarwienia już są?

Przebarwieniom zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż je niwelować. Najpowszechniejszą i najbardziej skuteczną metodą jest stosowanie peelingów chemicznych. Złuszczają one wierzchnią warstwę naskórka likwidując skupiska melaniny. Do usuwania głębszych przebarwień pomocne będzie stosowanie terapii łączonych np. mikrofrakcjonowanie skóry z peelingami chemicznymi lub stosowanie peelingów z kremami depigmentacyjnymi np. Cosmelan 2 lub Dermamelan, które usuwają nierównomierny pigment skory, rozjaśniają przebarwienia i wybielają skórę. Takie kuracje najlepiej jest dobrać wspólnie z lekarzem dermatologiem, który oceni głębokość przebarwień oraz kosmetologiem, który pomoże ułożyć odpowiednią pielęgnację domową na każdym etapie.

Dermamelan zawiera dodatek kwasu salicylowego, dzięki czemu doskonale sprawdza się dla skór trądzikowych, wspomagając także rozjaśnianie przebarwień pozapalnych. Należy jednak pamiętać, iż stosowanie tego rodzaju produktów wymaga systematyczności przez określony czas. Pomocne w terapii przebarwieniowej są również zabiegi z retinolem. Często stosowane są także peelingi kwasem ferulowym, które niwelują istniejące przebarwienia oraz naprawiają uszkodzone DNA komórek skóry.

Głęboko położone zmiany pigmentacyjne można niwelować również przy pomocy urządzeń typu IPL, VPL czy laserów. Należy jednak pamiętać, że takie zabiegi obarczone są ryzykiem wtórnego procesu zapalnego i ponownym powstawaniem przebarwień.

Przebarwienia

Rozjaśnienie w kremie i serum

Nieodzownym elementem pielęgnacji skóry obarczonej przebarwieniami jest kuracja domowa. Odradzam stosowanie kosmetyków drogeryjnych, gdyż skuteczność ich jest niska. Tutaj na pomoc przychodzą dermokosmetyki. W takie produkty możesz zaopatrzyć się w gabinetach urody lub sklepach profesjonalnych. W doborze odpowiedniego kosmetyku pomoże Ci zdecydować kosmetolog, który znając działanie substancji depigmentacyjnych wybierze odpowiedni dla Ciebie produkt.

W trakcie stosowania terapii należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż efekty prowadzonych działań widoczne są po upływie około 4 - 8 tygodni. Kosmetyki na przebarwienia powinny w składzie zawierać substancje złuszczające skórę, jak również takie o działaniu rozjaśniającym np. ekstrakt z morwy, kwas azelainowy, retinol, kwas kojowy i fitowy, kwasy AHA i BHA, a także polihydroksykwasy czy alfa-arbutynę.

Spośród kosmetyków o wysokiej skuteczności polecam np. Photoaging Whitening Forte Cell Fusion C, Reti Age Sesderma, Pigment Controller Neostrata. Pomocne będą również skoncentrowane produkty w postaci serum np. Advanced Derma White Serum Cell Fusion C, Illuminating serum Neostrata, czy Azelac RU Sesderma.

Przebarwienia

Łagodzenie podrażnień

Połączenie składników o skorelowanym działaniu przyniesie oczekiwane efekty i skutecznie rozjaśni nieestetyczne plamy. Należy jednak pamiętać, iż w trakcie stosowania takich kuracji mogą wystąpić podrażnienia skóry i zaczerwienienie. Warto wtedy wspomagająco stosować produkty o działaniu kojącym i nawilżającym skórę np. Hydra Vital Factor K Mesoestetic, Silkses Sesderma czy Moisture Oxygen Cell Fusion C. W przypadku wystąpienia dużego podrażnienia skory należy rozważyć odstawienie danego produktu lub zmniejszenie częstotliwości jego stosowania.

Przebarwienia

Przebarwienia to problem niełatwy i czasem podłożem ich występowania może być wiele czynników. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze rozpoznać przebarwienie i wyeliminować możliwą przyczynę jego powstawania. Czasami powód może być błahy, wystarczy zabieg rozjaśniający i nieestetyczna plama zniknie. Z kolei w niektórych przypadkach sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, gdzie konieczny do pomocy będzie lekarz i odpowiednie leczenie.

Pamiętaj, że znamiona i przebarwienia warto jest pokazać dermatologowi, aby wkluczył zmiany chorobowe i nowotworowe. Lekarz oceni czy stanowią one wadę estetyczną czy problem jest bardziej złożony. Każda nowa zmiana barwnikowa, która zmienia swój rozmiar, ma nieregularny kształt, nierównomierny kolor zmierzający ku czarnemu wymaga kontroli lekarskiej – szczególnie dotyczy to osób o jasnej karnacji, narażonych na występowanie poparzeń słonecznych.

Zachęcam również do kontaktu z naszym kosmetologiem przez czat na stronie sklepu i bloga, mailowo lub telefonicznie.

Jakie jest Wasze doświadczenie w niwelowaniu przebarwień?

Katarzyna Kordyszewska

KOSMETOLOG KatarzynaKordyszewska

Komentarze
2 komentarze
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Witam. Moja córka ma 13 lat, w koło ust zrobiły się jej przebarwienia, skóra w kącikach ust jest jakby bardziej opalona i zaczyna wyglądać to coraz bardziej nieestetycznie. Córka nie bierze i nie brała żadnych leków. Jeśli chodzi o karnacje to bardzo szybko się opala, a kolana od zawsze ma ciemniejsze, wyglądają jak niedomyte:) Jaka może być przyczyna pojawienia się tych plam na twarzy?

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Pani Moniko, prawdopodobnie może mieć to związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej - okres dojrzewania czy wahania hormonów tarczycy. Najlepiej jak oceni to dermatolog widząc bezpośrednio skórę. W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu bezpośrednio przez czat na stronie sklepu i blogu, mailowo lub telefonicznie.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 60728 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka