Przebarwienia

10.09.2016 KATARZYNA KORDYSZEWSKA 74592 WYŚWIETLEŃ

Zaburzenie produkcji melaniny i powstawanie przebarwień to dość często spotykany problem natury estetycznej. Fotouszkodzenia skóry powstają najczęściej w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, dlatego nierzadko problem pojawia się w okresie letnim, a najbardziej narażone na nie są osoby korzystające z wielogodzinnych kąpieli słonecznych. Przebarwienia skóry to plamy pigmentacyjne odróżniające się od otaczającej skóry, mające nieregularny kształt i różnorodny koloryt - od jasnego po ciemny brąz. W większości przypadków problem dotyczy kobiet po 30 roku życia, jednak coraz częściej pojawia się również u osób młodych pomiędzy 20 a 30 r.ż. Szacuje się, iż dotyczy ok. 30% osób po 30 roku życia i aż 90% kobiet po 60 roku życia. Zmiany pigmentacyjne pojawiają się na odsłoniętych okolicach ciała, głównie na twarzy, dekolcie i dłoniach.

Jak je dzielimy?

Przebarwienia rozróżniamy w zależności od głębokości umiejscowienia barwnika na:

 • naskórkowe,
 • skórne,
 • mieszane (skórno-naskórkowe).

O głębokości występowania przebarwień ostatecznie rozstrzyga badanie w lampie Wooda, które w sposób precyzyjny pomaga ocenić rozmieszczenie barwnika.

Skąd się biorą?

Wśród przyczyn występowania przebarwień należy wymienić:

 • zaburzenia hormonalne, ciąża (wzrost stężenia estrogenów),
 • niektóre choroby np. zapalenie przydatków,
 • choroby endokrynologiczne np. niedoczynność nadnerczy, problemy z tarczycą,
 • schorzenia wątroby,
 • występowanie stanów zapalnych na skórze (infekcji, alergii, trądziku),
 • słaba antyoksydacja skóry - niedobory miedzi, cynku, selenu lub osłabiona praca enzymów eliminujących wolne rodniki,
 • zbyt intensywne opalanie w solarium,
 • stosowanie środków uwrażliwiających na promieniowanie UV, takich jak: antykoncepcja, niektóre antybiotyki (np. tetracykliny), przyjmowanie środków przeciwdepresyjnych lub picie herbat uspokajających, zioła - np. dziurawiec, olejki eteryczne – np. bergamotowy,
 • stosowanie pewnych kosmetyków, szczególnie przeznaczonych do skóry naczyniowej – warto przeanalizować skład takich kosmetyków, gdyż często zawierają dziurawiec, który jest źródłem rutyny wzmacniającej rozszerzone naczynia krwionośne, ale jednocześnie silnie uwrażliwiający na UV,
 • stosowanie używek na słońcu – zarówno papierosy jak i alkohol nasilają proces fotostarzenia i powstawania zmian przebarwieniowych, a często także nowotwory skóry. Zawarte w dymie tytoniowym substancje smołowcowe należą do związków fototoksycznych – w połączeniu ze słońcem stanowią czynnik kancerogenny (szczególnie narażona jest dolna warga). Metabolit alkoholu etylowego powstający po spożyciu alkoholu jest związkiem silnie fotouczulającym. W wyniku ekspozycji na promieniowanie UV generuje powstawanie wolnych rodników, które z kolei powodują uszkodzenie DNA komórek skóry prowadzące do przebarwień.

Jak zapobiegać?

Aby ustrzec się przed powstawaniem przebarwień należy bezwzględnie stosować filtry UV o wysokim faktorze. Jest to szczególnie, gdy zażywasz morskich kąpieli, korzystasz z wędrówek górskich lub zimą jeździsz na nartach – śnieg bardzo mocno odbija promieniowanie UV. Pamiętaj, aby stosować filtry chroniące także przed promieniowaniem UVA – samo SPF nie wystarczy (na opakowaniu oznaczone są symbolem PA) polecamy: Laser Sunscreen Cell Fusion C lub MediSpa Sunscreen Cell Fusion C. Nie żałuj kosmetyków fotoprotekcyjnych, dokładaj je co 2 – 3 godziny oraz na 30 min przed planowanym wyjściem na słońce.

Ponadto, do pielęgnacji należy wprowadzić duże stężenie antyoksydantów chroniących przed wolnymi rodnikami np. kosmetyki bogate w witaminę E, resweratol, polifenole, karotenoidy. Sam filtr nie ochroni skóry dostatecznie. Pomocne będzie również stosowanie kosmetyków z witaminą C, której już 10% stężenie hamuje tworzenie się melaniny w komórkach skóry. Polecam C-Clarifying Serum Obagi, V.I.A Method Cell Fusion C lub C-VIT Sesdermy.

U osób mających silne tendencje do powstawania przebarwień należy wspomagać się doustną suplementacją. Na około miesiąc przed planowanym wyjazdem i miesiąc po wakacjach należy przyjmować suplementy bogate w antyoksydanty. Ważne dla pielęgnacji skory skłonnej do powstawania nierównej pigmentacji jest wykonywanie zabiegów profilaktycznych, chroniących skórę przed promieniowaniem UV.

Jeżeli jesteś fanem gadżetów elektronicznych i masz iPhone lub iPada w AppStore znajdziesz programy wyliczające bezpieczny czas przebywania na słońcu dla danego regionu świata, w którym przebywasz oraz dla filtru UV, który stosujesz. Przypomni również czas ekspozycji oraz określi kiedy należy zejść ze słońca.

Polecamy także lekturę wpisów:

Przebarwienia

Co zrobić gdy przebarwienia już są?

Przebarwieniom zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż je niwelować. Najpowszechniejszą i najbardziej skuteczną metodą jest stosowanie peelingów chemicznych. Złuszczają one wierzchnią warstwę naskórka likwidując skupiska melaniny. Do usuwania głębszych przebarwień pomocne będzie stosowanie terapii łączonych np. mikrofrakcjonowanie skóry z peelingami chemicznymi lub stosowanie peelingów z kremami depigmentacyjnymi np. Cosmelan 2 lub Dermamelan, które usuwają nierównomierny pigment skory, rozjaśniają przebarwienia i wybielają skórę. Takie kuracje najlepiej jest dobrać wspólnie z lekarzem dermatologiem, który oceni głębokość przebarwień oraz kosmetologiem, który pomoże ułożyć odpowiednią pielęgnację domową na każdym etapie.

Dermamelan zawiera dodatek kwasu salicylowego, dzięki czemu doskonale sprawdza się dla skór trądzikowych, wspomagając także rozjaśnianie przebarwień pozapalnych. Należy jednak pamiętać, iż stosowanie tego rodzaju produktów wymaga systematyczności przez określony czas. Pomocne w terapii przebarwieniowej są również zabiegi z retinolem. Często stosowane są także peelingi kwasem ferulowym, które niwelują istniejące przebarwienia oraz naprawiają uszkodzone DNA komórek skóry.

Głęboko położone zmiany pigmentacyjne można niwelować również przy pomocy urządzeń typu IPL, VPL czy laserów. Należy jednak pamiętać, że takie zabiegi obarczone są ryzykiem wtórnego procesu zapalnego i ponownym powstawaniem przebarwień.

Przebarwienia

Rozjaśnienie w kremie i serum

Nieodzownym elementem pielęgnacji skóry obarczonej przebarwieniami jest kuracja domowa. Odradzam stosowanie kosmetyków drogeryjnych, gdyż skuteczność ich jest niska. Tutaj na pomoc przychodzą dermokosmetyki. W takie produkty możesz zaopatrzyć się w gabinetach urody lub sklepach profesjonalnych. W doborze odpowiedniego kosmetyku pomoże Ci zdecydować kosmetolog, który znając działanie substancji depigmentacyjnych wybierze odpowiedni dla Ciebie produkt.

W trakcie stosowania terapii należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż efekty prowadzonych działań widoczne są po upływie około 4 - 8 tygodni. Kosmetyki na przebarwienia powinny w składzie zawierać substancje złuszczające skórę, jak również takie o działaniu rozjaśniającym np. ekstrakt z morwy, kwas azelainowy, retinol, kwas kojowy i fitowy, kwasy AHA i BHA, a także polihydroksykwasy czy alfa-arbutynę.

Spośród kosmetyków o wysokiej skuteczności polecam np. Photoaging Whitening Forte Cell Fusion C, Reti Age Sesderma, Pigment Controller Neostrata. Pomocne będą również skoncentrowane produkty w postaci serum np. Advanced Derma White Serum Cell Fusion C, Illuminating serum Neostrata, czy Azelac RU Sesderma.

Przebarwienia

Łagodzenie podrażnień

Połączenie składników o skorelowanym działaniu przyniesie oczekiwane efekty i skutecznie rozjaśni nieestetyczne plamy. Należy jednak pamiętać, iż w trakcie stosowania takich kuracji mogą wystąpić podrażnienia skóry i zaczerwienienie. Warto wtedy wspomagająco stosować produkty o działaniu kojącym i nawilżającym skórę np. Hydra Vital Factor K Mesoestetic, Silkses Sesderma czy Moisture Oxygen Cell Fusion C. W przypadku wystąpienia dużego podrażnienia skory należy rozważyć odstawienie danego produktu lub zmniejszenie częstotliwości jego stosowania.

Przebarwienia

Przebarwienia to problem niełatwy i czasem podłożem ich występowania może być wiele czynników. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze rozpoznać przebarwienie i wyeliminować możliwą przyczynę jego powstawania. Czasami powód może być błahy, wystarczy zabieg rozjaśniający i nieestetyczna plama zniknie. Z kolei w niektórych przypadkach sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, gdzie konieczny do pomocy będzie lekarz i odpowiednie leczenie.

Pamiętaj, że znamiona i przebarwienia warto jest pokazać dermatologowi, aby wkluczył zmiany chorobowe i nowotworowe. Lekarz oceni czy stanowią one wadę estetyczną czy problem jest bardziej złożony. Każda nowa zmiana barwnikowa, która zmienia swój rozmiar, ma nieregularny kształt, nierównomierny kolor zmierzający ku czarnemu wymaga kontroli lekarskiej – szczególnie dotyczy to osób o jasnej karnacji, narażonych na występowanie poparzeń słonecznych.

Zachęcam również do kontaktu z naszym kosmetologiem przez czat na stronie sklepu i bloga, mailowo lub telefonicznie.

Jakie jest Wasze doświadczenie w niwelowaniu przebarwień?

Katarzyna Kordyszewska

KatarzynaKordyszewska

Komentarze
2 komentarze

Witam. Moja córka ma 13 lat, w koło ust zrobiły się jej przebarwienia, skóra w kącikach ust jest jakby bardziej opalona i zaczyna wyglądać to coraz bardziej nieestetycznie. Córka nie bierze i nie brała żadnych leków. Jeśli chodzi o karnacje to bardzo szybko się opala, a kolana od zawsze ma ciemniejsze, wyglądają jak niedomyte:) Jaka może być przyczyna pojawienia się tych plam na twarzy?

Pani Moniko, prawdopodobnie może mieć to związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej - okres dojrzewania czy wahania hormonów tarczycy. Najlepiej jak oceni to dermatolog widząc bezpośrednio skórę. W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu bezpośrednio przez czat na stronie sklepu i blogu, mailowo lub telefonicznie.

Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Mesoestetic Cosmelan 2 Krem na przebarwienia 30 g przejdź do sklepu
Mesoestetic Cosmelan 2
Krem na przebarwienia 30 g
NeoStrata Pigment Controller Krem intensywnie depigmentujący 30 ml przejdź do sklepu
NeoStrata Pigment Controller
Krem intensywnie depigmentujący 30 ml
NeoStrata Illuminating Serum Serum rozjaśniające przebarwienia 30 ml przejdź do sklepu
NeoStrata Illuminating Serum
Serum rozjaśniające przebarwienia 30 ml
Mesoestetic Dermamelan Krem na przebarwienia 30 g przejdź do sklepu
Mesoestetic Dermamelan
Krem na przebarwienia 30 g
Cell Fusion C Laser Sunscreen 100 SPF 50+/PA+++ Filtr przeciwsłoneczny 50 ml przejdź do sklepu
Cell Fusion C Laser Sunscreen 100 SPF 50+/PA+++
Filtr przeciwsłoneczny 50 ml
Cell Fusion C MediSpa Sunscreen SPF 47/PA++ Filtr 70 ml przejdź do sklepu
Cell Fusion C MediSpa Sunscreen SPF 47/PA++
Filtr 70 ml
Obagi C-Clarifying Serum Serum 30 ml przejdź do sklepu
Obagi C-Clarifying Serum
Serum 30 ml
Sesderma C-VIT Moisturizing Facial Cream Krem nawilżający 50 ml przejdź do sklepu
Sesderma C-VIT Moisturizing Facial Cream
Krem nawilżający 50 ml
Sesderma Azelac RU Serum liposomowe 30 ml przejdź do sklepu
Sesderma Azelac RU
Serum liposomowe 30 ml
Sesderma Azelac Krem nawilżający do twarzy 50 ml przejdź do sklepu
Sesderma Azelac
Krem nawilżający do twarzy 50 ml
Cell Fusion C Moisture Oxygen Delikatna emulsja 80 ml przejdź do sklepu
Cell Fusion C Moisture Oxygen
Delikatna emulsja 80 ml
Sesderma Silkses Nawilżający krem ochronny 30 ml przejdź do sklepu
Sesderma Silkses
Nawilżający krem ochronny 30 ml
Mesoestetic Hydra-Vital Factor K Krem o silnym działaniu odżywczo-nawilżającym na twarz i szyję 50 ml przejdź do sklepu
Mesoestetic Hydra-Vital Factor K
Krem o silnym działaniu odżywczo-nawilżającym na twarz i szyję 50 ml
Cell Fusion C V.I.A. Method 30% wit. C Serum 30 ml przejdź do sklepu
Cell Fusion C V.I.A. Method 30% wit. C
Serum 30 ml
Cell Fusion C Photoaging Whitening Forte Krem 50 ml przejdź do sklepu
Cell Fusion C Photoaging Whitening Forte
Krem 50 ml
Cell Fusion C Advanced Derma White Serum Serum na przebarwienia 50 ml przejdź do sklepu
Cell Fusion C Advanced Derma White Serum
Serum na przebarwienia 50 ml
Sesderma Reti Age Cream Anti Aging Krem przeciwzmarszczkowy 50 ml przejdź do sklepu
Sesderma Reti Age Cream Anti Aging
Krem przeciwzmarszczkowy 50 ml
Sesderma Retises 0,5% Regenerujący krem przeciwzmarszczkowy 30 ml przejdź do sklepu
Sesderma Retises 0,5%
Regenerujący krem przeciwzmarszczkowy 30 ml
Obagi Nu-derm Blend Fx Krem rozjaśniający na noc z ARBUTUNĄ 57 g przejdź do sklepu
Obagi Nu-derm Blend Fx
Krem rozjaśniający na noc z ARBUTUNĄ 57 g
Bioxidea Miracle 24 Face Mask ZESTAW Maska na twarz nawilżająco - liftingująca 3 szt. przejdź do sklepu
Bioxidea Miracle 24 Face Mask
ZESTAW Maska na twarz nawilżająco - liftingująca 3 szt.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 42000 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
42K 1K
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 22 641 03 59 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka