Ochrona przeciwsłoneczna - na co zwrócić uwagę wybierając krem z filtrem?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Temat stosowania filtrów przeciwsłonecznych nadal pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi. Brak ochrony przeciw promieniowaniu UV przyczynia się do powstawania nieestetycznych przebarwień i plam, których leczenie może trwać długie lata. Dodatkowo promieniowanie UV silnie podrażnia skórę, może nawet powodować poparzenia, a w najgorszym przypadku nowotwory skóry. Często rezygnujemy z kremów ochronnych w obawie przed tłustą konsystencją, nieestetycznym bieleniem naskórka oraz pojawianiem się zaskórników. Decydując się na wprowadzenie kremów z filtrem do codziennej pielęgnacji, powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj naszej skóry oraz jej potrzeby. Wielu z Was zastanawia się pewnie, co oznaczają skróty takie jak SPF czy PA, które widnieją na opakowaniach oraz jakich błędów nie popełniać dopasowując krem z filtrem dla siebie. Poniżej postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości. Przygotowaliśmy dla Was 5 najważniejszych informacji, które warto poznać, aby ochrona przeciwsłoneczna była skuteczna i komfortowa w codziennym użyciu.
1. Wskaźniki ochrony UV
Zanim przejdziemy do samych kremów z filtrem i ich wskaźników, warto zacząć od tego, jaki wpływ na naszą skórę mają poszczególne długości fal promieniowania UV.
- Promieniowanie UVB:
Stanowi zaledwie 5% promieniowania UV, które dociera do powierzchni ziemi. Najmocniej działa latem, szczególnie w czerwcu, a jego natężenie wzrasta w godzinach od 10 do 15. Promieniowanie UVB przenika przez wodę, odpowiada za rumień oraz poparzenia, które pojawiają się po dłuższej ekspozycji na słońcu.
- Promieniowanie UVA:
Stanowi aż 95% promieniowania UV, które dociera do powierzchni Ziemi. Jego natężenie jest takie samo przez cały rok. Przenika przez chmury, okna oraz szyby w samochodzie. Wnikając do naskórka, dociera do skóry właściwej i niszczy komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. W rezultacie skóra zaczyna się szybciej starzeć, staje się wiotka, poszarzała. Działa równie mocno przez cały rok.
O tym, co jeszcze powoduje nadmierne wystawianie się na promieniowanie, przeczytacie w naszym wpisie: Fotostarzenie skóry.
Warto również pamiętać, że nadmiernie działanie promieniowania słonecznego należy do głównych czynników ryzyka rozwoju nowotworów skóry.
Współczynnik SPF - co to oznacza?
SPF (Sun Protection Factor) to współczynnik, który określa o ile czasu dłużej możemy przebywać na słońcu - po zastosowaniu danego preparatu - do momentu wystąpienia rumienia skóry, w porównaniu do czasu spędzonym na słońcu - bez ochrony skóry. Im wskaźnik SPF jest wyższy, tym ochrona przed UVB jest większa.
Rozróżniamy następujące stopnie ochrony:
- niska ochrona: SPF od 6 do 10
- średnia ochrona: SPF od 15 do 25
- wysoka ochrona: SPF od 30 do 50
Niższe stopnie ochrony często spotykamy w podkładach i kremach BB. Warto pamiętać, że SPF 30 uznawany jest już za wysoki stopień ochrony i powinien być stosowany cały rok. W miesiącach największego nasłonecznienia, to znaczy od maja do września, a także w przypadku wyjazdów wakacyjnych, powinniśmy wybierać kremy z najwyższą możliwą ochroną przeciwsłoneczną.
Wskaźnik PA i UVA w kółku - co to oznacza?
PA to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej przeciw promieniom UVA: PA+, PA++ , PA+++, PA++++. Im więcej plusów jest na preparacie, tym większą mamy ochronę. Używając kremu z tymi dwoma wskaźnikami przede wszystkim chronimy się przed chorobami nowotworowymi skóry, ale także przed przebarwieniami i fotostarzeniem. Niektóre preparaty na swoich opakowaniach mogą również posiadać znaczek UVA w kółku - jest to po prostu inny rodzaj oznaczenia, ale również dotyczy ochrony przed tym rodzajem promieniowania.
2. Rodzaje filtrów
- Filtry chemiczne absorbują (pochłaniają) energię, która niesiona jest przez promieniowanie słoneczne i zamieniają ją na energię cieplną.
- Filtry fizyczne działają na zasadzie “parasola”. Związki, które nie przepuszczają promieniowania ultrafioletowego porównuje się do mikrolustra. Uważa się, że są one najbezpieczniejsze w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży i mam karmiących piersią.
- Filtry mieszane to nic innego, jak połączenie filtrów fizycznych z chemicznymi.
Więcej na temat podziału filtrów przeczytacie w naszym wcześniejszym wpisie: Filtry fizyczne, chemiczne czy mieszane - które z nich będą odpowiednie dla Twojego typu skóry?.
3. Typ skóry dla którego polecany jest krem
Przy wyborze kremu z filtrem, warto kierować się przede wszystkim typem skóry i jej kondycją.
- Skóry mieszane w kierunku tłustych, łojotokowe i trądzikowe powinny wybierać lekkie produkty, które nie będą działały komedogennie (mówiąc potocznie "nie będą zapychały").
- Skóry suche, odwodnione i dojrzałe powinny szukać kremów, które odżywiają, nawilżają czy też działają przeciwzmarszczkowo.
- Skóry wrażliwe, atopowe i naczyniowe powinny wybierać kosmetyki delikatne, najlepiej na bazie filtrów fizycznych.
Dla skór tłustych i mieszanych, które zwykle miewają duży problem ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie preparatu polecamy Resist Youth Extending Daily Hydrating Fluid SPF 50 od Paula's Choice. Krem oprócz ochrony zapewnia skórze dawkę nawilżenia, matowe wykończenie i nie pozostawia uczucia tłustości ze względu na swoją ultra lekką konsystencję.
Kolejnym produktem, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę w przypadku skór tłustych i problematycznych jest krem z filtrem marki Dermaquest. W składzie Sheer Zinc SPF 30 znajdziemy między innymi tlenek cynku, który działa ściągająco i przeciwzapalnie. Produkt wyrównuje również koloryt skóry, dlatego z powodzeniem może służyć jako lekki krem BB w okresie letnim. Co bardzo istotne, nie działa on komedogennie i nadaje się także jako baza pod makijaż.
Dla cer suchych, dojrzałych, odwodnionych, naczyniowych i wrażliwych rekomendujemy krem SunArmor SPF 50 marki Dermaquest. Zawiera peptydy, które mają działanie przeciwstarzeniowe. Produkt skutecznie łagodzi podrażnienia, niweluje rumień i nie bieli naskórka.
Cery suche i wrażliwe powinny polubić także produkt Laser Sunscreen 100 SPF 50 marki Cell Fusion C. Jest to krem, który nie tylko chroni skórę, ale również regeneruje i nawilża.
Pamiętajmy, że filtry mogą być stosowane na nasz ulubiony krem lub serum. Jeśli natomiast posiadają wysoką ochronę UV, ale również nawilżają i pielęgnują skórę, nie ma przeciwwskazań, aby aplikować je samodzielnie. Na krem z filtrem możemy bez obaw nałożyć makijaż.
4. Konsystencję i kolor produktu
Niezwykle ważnym aspektem jest efekt wizualny, jaki chcemy uzyskać po aplikacji kremu z filtrem. Jeśli zależy nam na wyrównaniu kolorytu skóry, warto wybierać kremy koloryzujące z ochroną UV, jak na przykład Stem Cell 3D Tinted od Dermaquest. Po nałożeniu takiego kremu skóra ma zdrowy, wyrównany koloryt, a my jesteśmy gotowe do wyjścia.
Warto zwrócić uwagę także na konsystencję (również tych tradycyjnych, białych kremów przeciwsłonecznych) - tak, by w pełni odpowiadała one naszym potrzebom (co znacznie poprawia komfort stosowania tego typu produktów). Niektóre kremy z filtrem mogą bielić naskórek, ale dobrze wmasowane i wklepane pozostawiają tylko lekko widoczną powłokę, którą skutecznie można przykryć przy pomocy makijażu.
Bardzo lekkim i komfortowym kremem jest między innymi Centella Green Level Safe Sun SPF 50+ PA++++ od marki Purito, który dzięki wysokiej zawartości wody zapewnia doskonałe nawilżenie naskórka. W składzie, poza filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UVA i UVB, znajdziemy także wyciąg z wąkroty azjatyckiej, kwas hialuronowy oraz witaminę E.
5. Czy wybrany produkt sprawdzi się do reaplikacji filtrów w ciągu dnia
Należy pamiętać, że krem z filtrem chemicznym destabilizuje się po około 2-3 godzinach, a kremy z filtrami fizycznymi mogą się ścierać, dlatego tak ważna jest reaplikacja. Na rynku dostępne są produkty, które z powodzeniem można aplikować na makijaż i reaplikować je w ciągu dnia, bez konieczności zmywania makijażu.
Takim produktem jest Mesoprotech Antiaging Facial Sun Mist marki Mesoestetic. Mgiełka jest niewidoczna na skórze, nie pozostawia uczucia lepkości i można ją aplikować w każdej chwili w ciągu dnia. Opakowanie z wygodnym atomizerem zapewnia komfortowe użytkowanie.
Firma Dermaquest natomiast oferuje nam puder peptydowo-mineralny On-the-Go Finishing Powder SPF 30 w wygodnej formie pędzla, za pomocą którego możemy reaplikować ochronę oraz delikatnie zmatowić skórę.
W jaki sposób skutecznie aplikować krem z filtrem dowiedziecie w naszym najnowszym wpisie: Ochrona przeciwsłoneczna - najczęściej zadawane pytania cz.I.
Pod kremy ochronne, warto stosować kosmetyki o działaniu antyoksydacyjnym. Takimi produktami są na przykład preparaty bogate w witaminę C i E oraz kwas ferulowy.
Zachęcamy również do przeczytania artykułu na temat witaminy C oraz korzyści płynących z jej regularnego stosowania: Najlepsze kosmetyki z witaminą C.
Ochrona przeciwsłoneczna skóry równa się zdrowie. Czas, w którym wystawiamy się na promieniowanie UV kumuluje się przez całe nasze życie. Promienie słoneczne, chociaż niewyczuwalne, mogą przyczynić się do wielu negatywnych skutków. Stosowanie kremów z filtrem powinno być zatem nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji. Działając w ten sposób możemy uchronić się przed zmarszczkami, przebarwieniami, a nawet nowotworami skóry. Kremy z filtrem dobieramy odpowiednio do potrzeb oraz kondycji naskórka. Warto zwrócić uwagę również na składniki pielęgnacyjne jakie krem posiada oraz jego konsystencję. Gama produktów jest ogromna, dlatego każdy ma możliwość wybrać produkt idealny dla siebie.
A czy Wy macie już swój ulubiony krem z filtrem?