Czerniak - jak go rozpoznać i chronić przed nim skórę?

01.08.2019 MAŁGORZATA SĘDZIAK 21752 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Sezon wakacyjny w pełni. Planujemy urlopy, często zagraniczne gdzie pogoda rozpieszcza cudownym słońcem i wysokimi temperaturami. Z reguły nie unikamy opalania, a plaże przyciągają masę turystów. Niestety częsta ekspozycja na intensywne promieniowanie UV zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Szczególnie groźnym nowotworem jest czerniak. Z poniższego wpisu dowiecie się, jak umieć go rozpoznać i jakie działania powinniśmy podjąć, aby się przed nim chronić.

Wpis z serii: Choroby skóry

Czym jest czerniak?

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, powstający w komórkach barwnikowych. Może się rozwinąć na skórze niezmienionej, jak i z istniejących już zmian skórnych, tzw. pieprzyków. Charakteryzuje się on dość agresywnym wzrostem oraz zdolnością tworzenia szybkich przerzutów.

Czerniak na początku pojawia się na powierzchni skóry, następnie podczas cyklu wzrostu zaczyna drążyć skórę w głąb, aż dochodzi do naczyń krwionośnych, przez które rozprzestrzenia się na cały organizm. Czerniaki z reguły występują na skórze ciała, ale mogą pojawić się również w obrębie ust, nosa, czy gałki ocznej.

Statystyki

W Polsce szacuje się ok. 4000 zachorowań rocznie na czerniaka, a co 10 lat liczba zachorowań się podwaja. Ilość (ryzyko) zachorowań wzrasta po 20 roku życia, przy czym najwięcej notuje się po 40 roku życia. Czerniak stanowi ok. 6% wszystkich nowotworów skóry, a mimo to jest przyczyną śmierci aż 80% pacjentów z nowotworami skóry.

Choroba ta częściej występuje u kobiet. Badania wykazały, że u kobiet czerniaki najczęściej lokalizują się w obrębie ud i podudzi, natomiast u mężczyzn na tułowiu.

Jak rozpoznać czerniaka?


Tradycyjnie objawy opisuje system ABCDE:

A (asymmetry) – asymetria – czerniaka charakteryzuje nieregularny wygląd,
B (borders) – granice – brzegi zmiany są nierówne i postrzępione,
C (color) – kolor – kolor czerniaka może być wielobarwny od jasnobrązowego do czarnego, niejednokrotnie z punktowym skupieniem barwnika,
D (diameter) – średnica zmiany > 5 mm,
E (elevate) – uwypuklenie – zmiana uwypukla się ponad otaczający naskórek.
Niepokojącym objawem jest także pojawienie się swędzenia, bólu, krwawienia lub owrzodzenia.

Większość istniejących znamion należy do łagodnych, jednakże jeśli zauważymy podejrzaną zmianę, która spełnia niektóre kryteria systemu ABCDE, należy udać się do lekarza dermatologa, który przeprowadzi dokładne badanie specjalistycznym urządzeniem - dermatoskopem. Do lekarza warto się zgłaszać nawet z małymi zmianami barwnikowymi, ponieważ zwiększa to skuteczność ewentualnego leczenia.

Usunięcie czerniaka, w stadium kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, pozwala na wyleczenie aż 97% chorych. Z tego względu tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie.

Co zwiększa ryzyko pojawienia się czerniaka?

Do czynników zwiększających możliwość pojawienia się czerniaka należą:

- ekspozycja na promieniowanie słoneczne (szczególnie nagła, krótkotrwała, intensywna),

- oparzenia słoneczne w dzieciństwie,

- opalanie się w solariach,

- występowanie czerniaka w rodzinie,

- duża liczba zmian barwnikowych na skórze,

- jasna karnacja, skłonność do poparzeń słonecznych, występowanie piegów.

Czerniak - jak go rozpoznać i chronić przed nim skórę?

Profilaktyka

Niezwykle istotna jest świadomość zagrożenia i połączona z nią odpowiednia profilaktyka:

- Całorocznie stosować filtry przeciwsłoneczne, gdyż nawet w pochmurne dni promieniowanie UV dociera do naszej skóry.

- Szczególnie w okresie letnim maksymalnie chronić skórę. Stosować filtry co 2-3 godziny podczas przebywania na słońcu. Dodatkowo nosić kapelusze, czapki z daszkiem, które osłonią twarz przed promieniami oraz chronić ciało, przebywając pod parasolem.

- Podczas zażywania kąpieli, gdy wchodzimy do wody posmarować się dodatkowo kremem z filtrem, a po wyjściu ponowić aplikację, gdyż większość produktu po prostu się zmyje.

- Ograniczyć przebywanie na słońcu w godzinach 11.00-15.00.

- Unikać solariów, gdyż występuje tam jeszcze intensywniejsze światło niż naturalnie, co znacznie potęguje uszkodzenia naskórka.

Uzasadnienie długotrwałego przebywania na słońcu tym, że chcemy wytworzyć witaminę D, też nie jest do końca słuszne. Owszem, promieniowanie UV pobudza syntezę witaminy D w organizmie, jednak w celu wytworzenia maksymalnej jej dawki wystarczy tylko 10-15 minut na słońcu. Ponadto witaminy D nie można skumulować w organizmie na zapas.

Jakie filtry ochronne polecamy?

Na rynku kosmetycznym mamy aktualnie szeroki wybór kremów z filtrem. Ważne jest, aby dobrać produkt o wysokiej ochronie i jednocześnie odpowiadający na nasze potrzeby i preferencje.

Filtry wodoodporne

Na wyjazdy nadmorskie polecamy szczególnie filtry wodoodporne, które wykazują przedłużoną trwałość przy kontakcie z wodą. Świetnie sprawdzą się:

- Cell Fusion Power Proof Sunscreen 100 SPF50+, PA ++++ - Filtr przeciwsłoneczny - odporny na wodę i pył. Zapewnia najwyższą ochronę oraz poprawia kondycję skóry. Posiada wyjątkowo lekką konsystencję, która nie pozostawia białych śladów. Jest idealny dla cery normalnej i suchej, ale również tej z tendencją do przetłuszczania.

Power Proof Sunscreen 100 SPF50+, PA++++ 200,00 zł Cell Fusion C Expert Power Proof Sunscreen 100 SPF50+, PA++++ Filtr przeciwsłoneczny - odporny na wodę i pył 50 ml

- iS Clinical Eclipse SPF 50 Transparent, czyli wodoodporny, ochronny krem transparentny. Dzięki połączeniu chemicznych i fizycznych filtrów UV skutecznie zapobiega zmianom posłonecznym. Idealnie sprawdzi się on również w przypadku cery po zabiegach dermatologicznych i kosmetologicznych.

Eclipse SPF 50+ Transparent 275,00 zł iS Clinical Eclipse SPF 50+ Transparent Krem ochronny transparentny 100 g

- Epionce Daily Shield Lotion Tinted SPF 50 to wodoodporna emulsja ochronna polecana do każdego typu skóry, także tej wrażliwej i podrażnionej. Odcień idealnie dopasowuje się do cery wyrównując jej koloryt. Jest to świetny produkt do codziennej pielęgnacji skóry.

Daily Shield Lotion Tinted SPF 50 209,00 zł Epionce Daily Shield Lotion Tinted SPF 50 Emulsja ochronna SPF 50 50 ml

Każdy typ skóry

Uniwersalnymi produktami ochronnymi, które polecane są nawet przy cerach wrażliwych, reaktywnych będą lekkie kremy, które doskonale się wchłaniają nie pozostawiając ciężkiego filmu na skórze:

- Image Skincare Daily Ultimate Protection Moisturizer SPF 50 - jest to absolutny hit marki. Posiada niezwykle przyjemną konsystencję, bardzo dobrze się wchłania bez pozostawienia białego filmu na skórze. W składzie znajdziemy komórki macierzyste z jabłoni, kompleks ochrony DNA oraz stabilną formę witaminy C.

Daily Ultimate Protection Moisturizer SPF 50 250,00 zł Image Skincare Daily Ultimate Protection Moisturizer SPF 50 Maksymalna ochrona, zwłaszcza cery wrażliwe 91 g

- pH formula UV Protect SPF 50+ to aktywny krem ochronny. Dzięki zawartości oleju z dzikiej róży działa silnie przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Polecany szczególnie dla skóry naczyniowej, wrażliwej i suchej.

UV Protect SPF 50+ 190,00 zł phFormula UV Protect SPF 50+ Aktywny krem ochronny 50 ml

Skóra tłusta, problematyczna

Dla cer tłustych, trądzikowych z rozszerzonymi porami szczególnie dobrym wyborem okaże się PCA Skin Weightless Protection Broad Spectrum SPF 45, który w dodatku świetnie się sprawdza pod makijaż.

Weightless Protection Broad Spectrum SPF 45 260,00 zł PCA Skin Weightless Protection Broad Spectrum SPF 45 Filtr ochronny 50 ml

Skóra wrażliwa, skłonna do podrażnień

Dla cer wyjątkowo wrażliwych, rumieniowych i skłonnych do podrażnień, które nie tolerują filtrów chemicznych, polecamy filtry mineralne takie jak Dermaquest SunArmor SPF 50, który dodatkowo zapewnia właściwości antyoksydacyjne, kojące oraz przeciwstarzeniowe.

SunArmor SPF 50 244,00 zł Dermaquest SunArmor SPF 50 Peptydowo-przeciwstarzeniowy krem z najwyższą ochroną mineralną SPF 50 57 ml

Ochrona ciała

W pielęgnacji przeciwsłonecznej nie można zapomnieć o ochronie ciała. W tym celu niezawodny będzie Janssen Cosmetics Sun Shield SPF 30. Oprócz zabezpieczenia przed promieniowaniem UV, preparat za sprawą ektoiny chroni komórki przed uszkodzeniem, działa przeciwzapalnie i dogłębnie nawilża.

Sun Shield SPF 30 174,00 zł Janssen Cosmetics Sun Shield SPF 30 Ochronny krem przeciwzmarszczkowy 150 ml

Promieniowanie UVA, UVB, HEV i IR

Osoby, które szczególnie dużo pracują przy komputerach, czy różnego rodzaju urządzeniach mobilnych powinny pamietać o szkodliwym wpływie światła niebieskiego. Zachęcamy, aby zabezpieczać skórę produktami, które dodatkowo gwarantują ochronę przed jego negatywnym działaniem. Z kosmetyków zapewniających pełne spektrum ochrony polecamy:

- Mesoprotech Antiaging Facial Sun Mist czyli mgiełka do twarzy SPF 50+. Dedykowana jest do każdego typu skóry, zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA,UVB, HEV oraz IR. Mgiełka sprawdza się idealnie do stosowania w ciągu dnia, kiedy chcemy powtórzyć aplikację filtra, a problematycznym byłoby ponowne nałożenie kremu. Świetnie sprawdzi się także dla osób uprawiających sport, czy przebywających na plaży - nie wymaga rozsmarowywania. Przy stosowaniu mgiełki na makijaż polecamy zachować większą odległość od skóry.

Sun Shield SPF 30 174,00 zł Janssen Cosmetics Sun Shield SPF 30 Ochronny krem przeciwzmarszczkowy 150 ml

- Dottore City Sun SPF 50+ to krem do twarzy chroniący skórę przed szerokim spektrum promieniowania UVA i UVB oraz przed niebieskim światłem Blue Light. Posiada lekką konsystencję i nie pozostawia białego filmu na skórze, dzięki czemu sprawdzi się nawet w przypadku cer tłustych.

City Sun SPF 50+ 179,00 zł Dottore City Sun SPF 50+ Krem przeciwsłoneczny 50 ml

- Selvert Thermal Protector Barrier Cream SPF 50 to wodoodporny, beztłuszczowy krem o lekkiej konsystencji, który jest szczególnie wskazany dla osób pracujących w biurach, narażonych na długą ekspozycję na światło monitorów czy lamp jarzeniowych. Zapewnia ochronę przez promieniowaniem UVA, UVB, HEV oraz IR.

Protector Barrier Cream SPF 50 183,00 zł Selvert Thermal Protector Barrier Cream SPF 50 Krem z barierą ochronną SPF50 50 ml

Ochrona miejscowa - pieprzyki, blizny

Świetnym produktem do zabezpieczenia pojedynczych zmian, jak np. pieprzyków jest sztyft przeciwsłoneczny Mesoprotech Sun Protective Repairing Stick SPF 100+. Jego niezwykle wygodny aplikator umożliwia nam punktową ochronę miejsc szczególnie wrażliwych na działanie promieniowania słonecznego. Idealnie sprawdzi się również w celu wzmocnienia ochrony nosa i ust.

Mesoprotech Sun Protective Repairing Stick SPF 50+ 112,00 zł Mesoestetic Mesoprotech Sun Protective Repairing Stick SPF 50+ Ochronny sztyft przeciwsłoneczny 4,5 g

Ile kremu z filtrem należy nakładać?

Aby zachować niezawodną ochronę w aplikacji kremów z filtrem należy kierować się regułą „łyżeczki do herbaty” (ang. teaspoon rule):

- Ważne jest, aby na każde ramię, twarz i szyję nanieść więcej niż ½ łyżeczki (3 ml) kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

- Natomiast trochę więcej niż 1 łyżeczka (6 ml) kremu przeciwsłonecznego na każdą nogę oraz 2 łyżeczki na przód i tył tułowia.

- Krem aplikować na 30 minut przed wyjściem z domu.

- W badaniach wykazano, że większość osób stosuje tylko 20% do 60% ilości kremu przeciwsłonecznego potrzebnego do uzyskania gwarantowanego przez producenta współczynnika ochrony przeciwsłonecznej (SPF), przez co realna ochrona produktu na skórze jest znacznie niższa.

Profilaktyka czerniaka to temat, który z roku na rok niezmiennie jest aktualny. Bądźmy świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą nadmierne opalanie i przede wszystkim korzystajmy ze słońca z umiarem, a na pewno nasza skóra odwdzięczy się nam zdrowiem na dłużej.

Szczególnie kiedy posiadamy różnego rodzaju znamiona pamiętajcie o ich obserwacji i ochronie, a także konsultacji z lekarzem. Jeżeli macie dodatkowe pytania w temacie ochrony przeciwsłonecznej, napiszcie je w komentarzu pod wpisem.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Filtry przeciwsłoneczne chemiczne Filtry przeciwsłoneczne mieszane Filtry przeciwsłoneczne mineralne (fizyczne) Ochrona przeciwsłoneczna
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#filtryprzeciwslonecznechemiczne #filtryprzeciwslonecznemieszane #filtryprzeciwslonecznemineralnefizyczne #ochronaprzeciwsloneczna
Małgorzata Sędziak

MałgorzataSędziak

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 55567 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 736647679 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka