Dermatolog - czym się zajmuje, jak wygląda wizyta i jak się do niej przygotować?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Wizyta u dermatologa jest często kluczowym krokiem do zachowania prawidłowej kondycji skóry. Dermatolodzy to wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają umiejętności i wiedzę potrzebną do zdiagnozowania i leczenia problemów skórnych pacjentów. Dermatolog - co robi podczas konsultacji? Jakie badania diagnostyczne może zlecić? Jak wygląda wizyta u tego specjalisty? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu, w którym staramy się odpowiedzieć na te pytania.
Dermatolog - czym się zajmuje?
Dermatolog to lekarz specjalizujący się w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce schorzeń skóry, włosów, paznokci oraz związanych z nimi problemów zdrowotnych.
Dermatolodzy diagnozują i leczą różnego rodzaju choroby skóry, takie jak trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy bielactwo. Zajmują się również diagnostyką chorób zakaźnych takich jak grzybica oraz rozpoznawaniem i leczeniem nowotworów skóry, takich jak czerniak, rak podstawno czy kolczystokomórkowy.
Lekarze tej specjalności zajmują się również diagnozowaniem i leczeniem problemów związanych z włosami, takich jak łysienie androgenowe, łysienie plackowate, łysienie bliznowaciejące oraz łupież. W zakres działań lekarza dermatologa mogą również wchodzić badania alergologiczne lub zabiegi z zakresu medycyny estetycznej z zastosowaniem wypełniaczy, toksyny botulinowej, laseroterapii oraz peelingów chemicznych.
Pierwsza wizyta u dermatologa - co warto wiedzieć?
Pierwsza wizyta u lekarza specjalisty nie powinna być stresująca, dlatego ważne jest to, aby dobrze się do niej przygotować. W tym przypadku pomocne może być zapoznanie się z przebiegiem wizyty. Jak wygląda wizyta u dermatologa?
Wizyta u dermatologa rozpoczyna się zazwyczaj od krótkiego wywiadu i oceny stanu skóry lub konkretnego obszaru, który w tym przypadku stanowi problem. Przed wizytą ważne, aby dokładnie oczyścić skórę. W obszarze twarzy najlepiej również zrezygnować z makijażu.
W ocenie stanu skóry oraz znamion często pomocny okazuje się dermatoskop, czyli urządzenie powiększające (zazwyczaj posiadające 10-krotne powiększenie) ze wbudowanym oświetleniem, które pozwala na uwidocznienie głębszych struktur oglądanej zmiany. Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne.
Wizyta u dermatologa - jak się przygotować?
Co dodatkowo możemy zrobić, aby uniknąć stresu i poczucia zagubienia? Najlepiej odpowiednio przygotować się do wizyty lekarskiej.
Przed wizytą warto zastanowić się nad głównymi powodami, dla których zdecydowaliśmy się odwiedzić lekarza. Ważne, aby opisać objawy jak najdokładniej - tak, aby pomóc dermatologowi dokładnie zrozumieć problem.
Wizyta to również odpowiedni czas na pytania. Mogą dotyczyć zarówno Waszej aktualnej pielęgnacji, planowanego leczenia czy potencjalnych skutków ubocznych.
Istotne jest poinformowanie lekarza o przyjmowanych lekach lub obecnej pielęgnacji - tak, aby mógł odpowiednio dostosować nową terapię.
Na wizytę najlepiej założyć wygodną odzież, która umożliwi dermatologowi łatwe obejrzenie obszarów skóry wymagających oceny. To ważne, zwłaszcza jeśli problem dotyczy skóry na ciele. Jeżeli w trakcie badania (lub ustalania leczenia) pojawią się jakieś wątpliwości, warto zadawać pytania, aby rozwiać wszelkie obawy.
Ile trwa wizyta u dermatologa?
Trudno jednoznacznie określić ile powinna trwać wizyta u dermatologa. Jest to kwestia wysoce indywidualna. W zależności od rodzaju problemu może ona wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. To, jak wygląda wizyta u dermatologa, w dużej mierze zależy również od lekarza. Możliwe również, że w trakcie wizyty dermatolog zleci kolejne badania diagnostyczne lub wyznaczy datę kolejnej konsultacji.
Pierwsza wizyta może trwać dłużej niż kolejne wizyty kontrolne.
Leczenie trądziku u dermatologa
Pierwsza wizyta u pacjenta z trądzikiem często opiera się na ocenie stanu skóry i rozmowie na temat dotychczasowej pielęgnacji. Odpowiednia kuracja przeciwtrądzikowa oparta na leczeniu ustalona zostaje przez lekarza.
Czasami dermatolog uzupełnia ją o pielęgnację. Jeśli tego nie zrobi, produkty kosmetyczne mogą zostać dobrane przez kosmetologa, który nie wprowadza leków, lecz może dobrać odpowiednie kosmetyki uzupełniające.
Krem na trądzik czy tonik do cery trądzikowej powinien być bowiem dobrany tak, aby nie powodować przesuszenia, a wspierać skórę, łagodząc podrażnienia i wyciszając stany zapalne.
Sytuacja kształtuje się podobnie w przypadku innych chorób. Kosmetolog może pomóc dobrać kosmetyki na trądzik różowaty, łuszczycę, AZS czy łojotokowe zapalenie skóry.
Czy do dermatologia trzeba mieć skierowanie?
Jeśli na naszej skórze pojawiają się niepokojące zmiany, najlepiej, jeśli diagnozę postawi dermatolog. Czy potrzebne skierowanie może wystawić każdy lekarz? Umówienie się do specjalisty na NFZ wymaga skierowania. Taki dokument może wystawić lekarz pierwszego kontaktu, lekarz rodzinny lub internista.
Jeśli jednak zależy Wam na czasie, wizytę można odbyć również prywatnie. Wtedy wymaga to jednak dodatkowej opłaty.
Jeśli to konieczne, dermatolog wypisuje skierowania na odpowiednie badania diagnostyczne, dlatego najważniejszym krokiem, jest dostanie się do odpowiedniego specjalisty.
Na kolejne wizyty kontrolne można umówić się bezpośrednio w poradni, w ramach kontynuacji leczenia.
Na jakie badania może skierować dermatolog?
Dermatolodzy stosują różnorodne metody diagnostyczne, często korzystają z dermoskopii oraz testów alergicznych, a także badań laboratoryjnych, mikologicznych czy biopsji skóry.
Ważne, aby regularnie konsultować się z dermatologiem w przypadku jakichkolwiek problemów skórnych lub znamion, które wymagają kontroli.
Nie zapominajmy, że skóra pełni ważne funkcje ochronne i regulacyjne, dlatego dbanie o jej zdrowie jest niezwykle istotne zarówno dla naszego komfortu, jak i ogólnego samopoczucia. Regularne wizyty u dermatologa mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej i pięknej skóry na długie lata.