Dermapen - Mikronakłuwanie skóry

18 PAŹDZIERNIKA 2016 100876 WYŚWIETLEŃ

Mikronakłuwanie skóry (microneedling) jest zabiegiem polegającym na tworzeniu w skórze mikrouszkodzeń, za pomocą urządzenia wyposażonego w kilkanaście igieł różnej długości. Pozwala to na wywołanie silnej regeneracji skóry poprzez aktywowanie naturalnych systemów naprawczych skóry. Zabieg stanowi alternatywę dla mezoterapii igłowej, rollera czy lasera frakcyjnego, lecz dzięki swoim możliwościom ma szersze zastosowanie niż wymienione techniki zabiegowe i jest zadecydowanie bardziej komfortowy w odczuciach..

Dermapen to urządzenie kształtem przypominające mazak, działające na zasadzie automatycznego nakłuwania skóry przy pomocy pulsujących igieł z bardzo dużą prędkością. Dzięki precyzyjnemu rozmieszczeniu igieł w sterylnej końcówce daje możliwość wykonania do 1300 mikronakłuć w skórze. Ważne jest to, iż w przeciwieństwie do rollerów, mikronakłuwanie odbywa się pionowo, a nie pod kątem, ograniczając ryzyko powstawania większych urazów (kształtem przypominających odwrócone trójkąty). Dodatkowo ergonomia końcówki zabiegowej, pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. W przypadku rollerów rozmieszczenie igły na walcu, utrudnia pracę na newralgicznych okolicach np. załamanie skóry w zmarszczce czy opracowywanie okolicy oka. Dzięki możliwości regulacji stopnia wysunięcia igieł można w trakcie zabiegu dowolnie zmieniać ich długość w zależności od potrzeb okolicy zabiegowej, dzięki czemu w trakcie zabiegu możemy opracowywać delikatną okolicę powiek krótką igłą, po czym wydłużyć jej długość na policzkach czy żuchwie. Istnieje również możliwość regulowania pulsacji igieł w stosunku do ich długości, minimalizując w ten sposób dyskomfort zabiegowy.

Dermapen - Mikronakłuwanie skóry

Mechanizm działania

Jest dwuetapowy, w zależności od długości igieł. Po pierwsze – ułatwienie transportu substancji aktywnych w głąb skóry, dzięki wytwarzaniu mikrootworów. Mikronakłuwanie jest promotorem przejścia transepidermalnego, dzięki czemu ułatwia i polepsza penetrację substancji aplikowanych na skórę. Po drugie – wywołanie naturalnej reakcji obronnej i indukowanie procesów naprawczych prowadzących do uwolnienia czynników wzrostu – biorących udział w procesie gojenia ran oraz pobudzenie fibroblastów do produkcji białek. W efekcie następuje przebudowa głębokich struktur skóry, stymulowany do produkcji zostaje kolagen, elastyna i glikozaminoglikany (w tym kwas hialuronowy) powodując zmianę składu chemicznego i sposób aranżacji komórek tworzących podścielisko łącznotkankowe. Dochodzi również do zwiększenia migracji i namnażania keratynocytów, co powoduje zwiększenie grubości skóry i wzmocnienie jej warstwy ochronnej. Wszystkie te czynniki powodują poprawę gęstości skóry, jej elastyczności i wytrzymałości dając na skórze efekt przebudowy, pojędrnienia i odmłodzenia.

Dermapen - Mikronakłuwanie skóry

Długość igieł

Do dyspozycji mamy różne długości igieł. Dobierane są w zależności od partii twarzy lub ciała na jakiej wykonywany jest zabieg. Na cienkiej i delikatnej okolicy oczu wykorzystuje się igły o długości 0,2-0,5 mm. W przypadku skóry twarzy stosuje się igły rzędu 0,5 do 1 mm.

Igły o długości 0,5 mm używane są w celu zwiększenia transportu substancji aktywnych, stymulacji kolagenu i elastyny oraz usuwania przebarwień i nierównej pigmentacji. ( UWAGA! Igły dłuższe niż 0,5 mogą uszkadzać melanocyty i skutkować pogłębieniem przebarwień). Igły o długości 1 mm rekomendowane są w celu przebudowy struktur skóry, pobudzenia namnażania białek skóry, redukcji blizn i rozstępów. Zabiegi przy takich długościach igieł zwykle nie wymagają znieczulenia, jest to zależne od osobniczej wrażliwości na ból. Po zabiegu może pojawić się niewielkie punktowe krwawienie, obrzęk i rumień. Igły dłuższe niż 1 mm stosowane są w celu redukcji rozstępów, poprawy jędrności ciała – brzucha, piersi, pośladków czy ud, jak również do całkowitego remodelingu skóry twarzy. Zastosowanie w terapii łysienia wymaga stosowania dłuższych igieł niż 1mm. Zabiegi głębokich mikronakłuć są bolesne i wymagają znieczulenia. W trakcie zabiegu dochodzi do krwawienia, co powoduje, iż czas rekonwalescencji pozabiegowej jest dłuższy i wymaga wyłączenia z codziennej aktywności na około tydzień. Zabiegi krótszymi igłami można wykonywać nawet 2 razy w miesiącu, natomiast głębsze perforacje co 4 tygodnie. Zaleca się wykonanie od 3 do 6 zabiegów w określonych odstępach czasu. Pierwsze efekty widoczne są już po kilku dniach, natomiast po upływie około 3 miesięcy widać już bardziej trwały efekt. Aby osiągnąć całkowitą rewitalizacje skóry, wypłycanie zmarszczek i poprawę wyglądu blizn należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż całkowity czas przebudowy skóry zajmuje około roku.

Dermapen - Mikronakłuwanie skóry

Odczucia okołozabiegowe

Terapie na ogół obarczone są niewielką bolesnością z znikomym dyskomfortem. Zabiegi wykonywane na twarzy odbierane są jako bardziej bolesne niż te wykonywane na ciele. Na twarzy najbardziej wrażliwe na ból są: nos, krawędź żuchwy i czoło.

W trakcie zabiegu skóra jest zaczerwieniona, pojawia się uczucie pieczenia i poszczypywania, które może utrzymywać się od kilku do kilkunastu godzin po zabiegu. Przez około 2-3 dni po zabiegu na twarzy mogą być widoczne niewielkie strupki z towarzyszącą suchością i napięciem skóry. Po kilku dniach może pojawić się niewielkie złuszczanie.

Warto zaznaczyć, że zabiegi mikronakłuwania są doskonałą alternatywą dla głębokich peelingów, gdyż nie wywołują tak silnego stanu zapalnego i nie wymagają długiego czasu rekonwalescencji. Są także bardziej skuteczne w terapii blizn, przy których lasery mają ograniczone działanie. Niwelują także w znacznym stopniu ryzyko wystąpienia przebarwień pozapalnych, które w przypadku laserów bywają dość powszechne.

Dermapen - Mikronakłuwanie skóry

Przeciwwskazania

Przed przystąpieniem do zabiegu konieczny jest dokładny wywiad, który umożliwi wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań. Zabiegów mikronakłuwania nie należy wykonywać w przypadku:

- chorób skóry np. łuszczyca, egzema
- cukrzycy
- zaburzeń odporności
- chorób wirusowych np. opryszczka
- chorób grzybiczych
- keloidów
- otwartych ran
- trądziku pospolitego w fazie aktywnej
- trądziku różowatego
- znamion skórnych, włókniaków (omijamy)
- przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. ibuprofen - ryzyko wystąpienia krwawienia

Dermapen - Mikronakłuwanie skóry

Zalecenia pozabiegowe

Należy pielęgnować skórę specjalnymi kosmetykami przyspieszającymi regeneracje i przynoszącymi ukojenie oraz bezwzględnie zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem UV. Po zabiegu należy również unikać intensywnego wysiłku fizycznego, sauny, basenu, długich kąpieli w wannie. Unikamy również opalania skóry na słońcu i w solarium. W czasie rekonwalescencji rezygnujemy z zabiegów złuszczających, depilacji i epilacji laserowej. Nie wolno zrywać ewentualnych strupków pozostałych na skórze. Należy zachowywać możliwie najwyższą higienę oraz unikać pocierania skóry. Osoby posiadające w domu czworonożnych przyjaciół powinny również w tym czasie ograniczyć czułości ze swymi podopiecznymi.

Dermapen - Mikronakłuwanie skóry

Terapie łączone

Aby osiągnąć jak najwyższą skuteczność przeprowadzanych zabiegów w gabinetach coraz powszechniej stosuje się łączone terapie zabiegowe. Pozwala to na osiągniecie najbardziej spektakularnych efektów poprawy jakości skóry. Wymaga to jednak od kosmetologów dobrej znajomości skóry swojego klienta oraz dużej ostrożności w działaniu. Najczęściej stosuje się łączenie mikrodermabrazji czy peelingu kawitacyjnego przez nakłuwaniem skóry. Przynosi to szybsze efekty w przypadku nierówności skóry i blizn potrądzikowych. Peelingi chemiczne łączone z perforacją skóry do dobra propozycja dla osób posiadających skórę dojrzałą, wymagającą intensywnej odnowy. Peeling wstępnie stymuluje skórę, pobudza i przygotowuje do mikronakłuć, które po takiej procedurze dają szybszą regeneracje pozabiegową i mocniejszą przemianę skóry.

Dermapen - Mikronakłuwanie skóry

Mikronakłuwanie w domu?

Stosowanie mikronakłuć w domu jest tematem dość kontrowersyjnym, wynika to głownie z obawy przed zachowaniem czystości zabiegowej i dezynfekcji urządzenia.

W warunkach domowych stosowane są rollery zaopatrzone w krótkie igły umożliwiające wykonanie mikronakłuć np. Roller Genosys. Wspomaga to efekt przeprowadzonych wcześniej technik zabiegowych oraz umożliwia systematyczne pobudzanie skóry. Należy pamiętać, iż podczas „zabiegów domowych” stosujemy igły o niewielkiej długości ( 0,2 – 0, 3 mm). Służą one głównie usprawnieniu transportu substancji aktywnych aplikowanych na skórę. Procedury takie mogą w nieznacznym stopniu stymulować komórki skóry, natomiast nigdy nie będzie to efekt zrównany z terapiami gabinetowymi. Zabiegi takie są bezbolesne i nie wywołują krwawienia.

Medyczny roller wibracyjny 274,00 zł Medyczny roller do oczu 110,00 zł Derma Roller Yasumi Titanium 1 69,00 zł Genosys Medyczny roller wibracyjny Derma Roller wibracyjny wymienna głowica 0,50 mm RW050SRGenosys Medyczny roller do oczu Derma Mini Roller 0,25 mmYasumi Derma Roller Yasumi Titanium 1 Roller do twarzy z tytanowymi igłami o dł. 1 mm

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Należy pamiętać, aby odpowiednio przechowywać roller, dbać o jego czystość i dezynfekcję oraz zaprzestać korzystania z niego po około 2 – 3 miesiącach od pierwszego użycia. Decyzja o włączeniu rollera do pielęgnacji domowej powinna być poprzedzona dokładną konsultacją kosmetologiczną, podczas której specjalista objaśni techniki pracy z urządzeniem oraz podpowie jakich koncentratów używać aby wzmocnić efekt terapeutyczny - jednym z polecanych koncentratów jest silnie nawilżający skórę w jej najgłębszych warstwach czysty kwas hialuronowy, czyli Yonelle Medesthetic Pure Hyaluronic Acid.

Pure Hyaluronic Acid cena w sklepie Yonelle Medesthetic Pure Hyaluronic Acid Czysty kwas hialuronowy 30 ml

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Więcej o mikronakłuwaniu w domu przeczytacie w naszym wpisie: Dermoroller - Sposób na piękną skórę.

Polecam korzystanie z zabiegów mikronakłuwania skóry, gdyż wykazują się dużą skutecznością i pomagają poprawić jakość skóry. Terapie te stosowane są w medycynie estetycznej i kosmetologii od dawna, natomiast obecnie dzięki rozwojowi technologii metoda ta na nowo rozkwitła i cieszy się dużym zadowoleniem korzystających z niej klientów.

Kto z Was był już na takim zabiegu? A może, preferujecie mikronakłuwanie w domowym zaciszu?

Katarzyna Kordyszewska

KatarzynaKordyszewska

Komentarze
11 komentarzy

Jestem po drugim zabiegu Dermapen. Efekty były widoczne juz po pierwszym. Polecam ten zabieg.

Wspaniale! Bardzo dziękujemy za podzielenie się opinią :)

Jestem po 6 zabiegach na twarz, długość igieł 2,5mm z powodu blizn na twarzy. Efekt już jest świetny :)

Świetnie! Dziękujemy za komentarz! :)

Witam. Chciałam zapytać jakich kosmetyków używa Pani zaraz po zabiegu? Jestem po pierwszym dermapenie z osoczem smaruję olejkiem jojoba i czekam aż przyjdzie mi bepanthen. A jak u Pani to wygląda?

Pani Aniu, zachęcamy Panią do skorzystania z bezpłatnej porady naszych kosmetologów topestetic (przez czat, mailowo lub telefonicznie). Chętnie pomożemy dobrać odpowiednią pielęgnację odpowiadającą na potrzeby Pani skóry oraz odpowiemy na wszelkie pytania w tym temacie.

Jestem mega zachwycona tym zabiegiem, całkowicie pozbyłam się przebarwień, wyrównał się koloryt mojej skóry. Bardzo bardzo polecam. Dermapena robiłam w salonie Laser Delux w Warszawie przy ulicy Czaki.

Używam go w domu. Rewelacja!!!

Super! Bardzo dziękujemy za podzielenie się opinią :)

Ciekawy artykuł :) Sama już dwa razy miałam okazję wykonać zabiegi dermapen w Laser Delux. Jestem bardzo zadowolona z efektów, bo długo walczyłam z przebarwieniami. Dermapen okazał się niezastąpiony!

Pani Elu, bardzo dziękujemy za komentarz i podzielenie się z nami swoją historią. :)

W naszym sklepie dostępne są bezpłatne porady kosmetologów - mailowo, telefonicznie oraz przez czat na stronie sklepu: https://www.topestetic.pl
Jeżeli szukałaby Pani pielęgnacji domowej, dobranej indywidualne do potrzeb i kondycji Pani skóry zachęcamy do kontaktu.

Pozdrawiamy serdecznie. :)

Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Tagi

#genosys #genosysdermarollery #genosyseyecell #pielegnacjatwarzy #pielegnacjaokolicoczu #pielegnacjaciala #skoraglowy #urzadzeniapielegnacyjne #przebarwienia #zaskornikipory #bliznyrozstepy #cellulitwyszczuplanie #zmarszczki #kwashialuronowy #fotostarzenie #suchosc #utratajedrnosci #roller #serum #pielegnacjaszyiidekoltu #yasumi #yonellemedesthetic #genosyszestawy #yasumidermarollery

Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 36200 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
36K 1K
Natalia Krawczyk - Redaktor Współpraca Natalia Krawczyk
tel. 22 641 03 59 w.7
natalia.krawczyk@topestetic.pl