Ceramidy w kosmetyce - co warto o nich wiedzieć? Dla kogo sprawdzą się kosmetyki z ceramidami?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Ceramidy w kosmetykach to składniki, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Najczęściej znajdziemy je w preparatach wspomagających regenerację oraz odbudowę bariery hydrolipidowej skóry, takich jak bogate kremy czy otulające sera. Co to są ceramidy, jakie mają działanie i z czym łączyć ceramidy w codziennej pielęgnacji? A może Wasze kosmetyki zawierają już ceramidy - z czym nie łączyć ich w jednej aplikacji? Jesteście ciekawi? Zapraszamy do lektury!
- Wszystko, co musisz wiedzieć o ceramidach
- Ceramidy - co to jest?
- Ceramidy - działanie i właściwości
- Ceramidy - jakich nazw składników szukać w INCI?
- Ceramidy w kosmetykach - dla kogo są polecane?
- Ceramidy - z czym łączyć i jak stosować?
- Ceramidy - z czym nie łączyć?
- Ceramidy w kosmetyce - jakie produkty wybrać?
Wszystko, co musisz wiedzieć o ceramidach
Kosmetyki z ceramidami to preparaty, które wciąż zyskują na popularności. Możemy spotkać się z nimi, wybierając kosmetyki na suchą skórę czy poszukując produktów do pielęgnacji pozabiegowej. Często otrzymujemy więc wiadomości dotyczące tych cennych składników aktywnych. Pytacie nas o ceramidy - co to za związki i jakie korzyści przynoszą dla skóry?
W poniższym wpisie postaraliśmy się wyczerpać ten temat - przedstawiamy ceramidy, jak stosować je w pielęgnacji, aby uzyskać najlepsze efekty i dla kogo szczególnie się sprawdzą.
Ceramidy - co to jest?
Ceramidy należą do grupy lipidów (a dokładnie sfingolipidów) budujących warstwę rogową naskórka. Związki te wchodzą w skład cementu międzykomórkowego, który spaja komórki naskórka, a także chroni go przed nadmierną utratą wody. Ponadto tworzą barierę ochronną skóry, zabezpieczając ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
W skórze człowieka wyróżniono dotychczas kilkanaście rodzajów ceramidów, różniących się od siebie nieco budową. Niestety, ceramidy mogą ulegać uszkodzeniu lub „wypłukiwaniu” na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, między innymi stosowania zbyt intensywnych środków myjących.

Ceramidy - działanie i właściwości
Mówiąc o regenerujących i odbudowujących składnikach kosmetyków, nie może zabraknąć związków, jakimi są ceramidy. Działanie, które je wyróżnia, to wspomaganie prawidłowego funkcjonowania bariery skórnej, nawilżanie, łagodzenie podrażnień, zapobieganie suchości, a także szorstkości naskórka.
Zmniejszona zawartość ceramidów powiązana jest z chorobami skóry, takimi jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca, które charakteryzują się nieprawidłowym rogowaceniem, łuszczeniem, czy świądem naskórka. Są to więc składniki niezwykle istotne dla utrzymania odpowiedniej kondycji bariery skórnej.
Ponadto, gdy w pielęgnacji wybieramy ceramidy, działanie na skórę nie ogranicza się tylko do łagodzenia objawów wspomnianych chorób. To również wsparcie w procesach starzenia się skóry. Wraz z wiekiem produkcja ceramidów w skórze spada, co skutkuje zmniejszoną szybkością odnowy komórek naskórka i związaną z tym utratą jędrności. Stosowanie ceramidów w pielęgnacji pomaga przywrócić jej miękkość i elastyczność.
Ceramidy - jakich nazw składników szukać w INCI?
Jeśli zależy nam na korzystnym działaniu, które może przynieść naszej skórze wprowadzenie ceramidów do pielęgnacji, warto sięgnąć po te składniki w stosowanych preparatach.
Ceramidy w kosmetykach znaleźć możemy w składzie INCI między innymi pod poniższymi nazwami:
- Ceramide 1,
- Ceramide 2,
- Ceramide 3,
- Ceramide 5,
- Ceramide 6 II,
- Ceramide EOS,
- Ceramide EOP,
- Ceramide NG,
- Ceramide NP,
- Ceramide NS,
- Ceramide AP,
- Ceramide AG,
- Ceramide AS.
Ceramidy występujące w kosmetykach mogą być pochodzenia syntetycznego lub roślinnego. Ponadto w składach INCI możemy znaleźć składniki, które stanowią prekursory ceramidów, takie jak fitosfingozyna czy sfingozyna.
Wspomagają one ich naturalną produkcję w skórze i znajdziemy je pod nazwami:
- Phytosphingosine,
- Acetylophytosphingosine,
- Sphingosine.
Ceramidy w kosmetykach - dla kogo są polecane?
Wiemy już, jakie właściwości mają ceramidy. Działanie, o którym piszemy, będzie szczególnie korzystne w przypadku skóry suchej, podrażnionej, uszkodzonej lub łuszczącej się.
Ceramidy idealnie sprawdzą się w pielęgnacji pozabiegowej, dlatego też są często wykorzystywane w preparatach regeneracyjnych po zabiegach estetycznych, w przebiegu kuracji dermatologicznych lub jako uzupełnienie stosowania kosmetyków zawierających składniki o potencjalnym działaniu drażniącym i przesuszającym, takich jak retinol czy kwasy złuszczające.
To jednak nie wszystko. To również bardzo cenne składniki w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej, która jest odwodniona lub w przypadku uszkodzenia bariery hydrolipidowej (m.in. na skutek stosowanych preparatów złuszczających i przeciwtrądzikowych). Ceramidy łagodzą zmiany trądzikowe i wspomagają ich gojenie ze względu na działanie przeciwzapalne i kojące podrażnienia.
Bogate w ceramidy będą również kosmetyki na utratę jędrności, gdyż pomagają przywrócić skórze gładkość i elastyczność. Związki te doskonale uzupełniają więc pielęgnację cery dojrzałej.

Ceramidy - z czym łączyć i jak stosować?
Warto również wiedzieć jak stosować ceramidy. Z czym łączyć te składniki, aby osiągnąć jak najlepszy efekt?
Ceramidy możemy łączyć praktycznie ze wszystkimi innymi grupami składników aktywnych.
Szczególnie korzystnym połączeniem będzie wprowadzenie ich do pielęgnacji jako uzupełnienie kuracji retinoidami, a także kwasami AHA i BHA.
W produktach kosmetycznych bardzo często występują w połączeniu z innymi składnikami o działaniu wspomagającym regenerację, łagodzącym i przeciwzapalnym, takimi jak kwasy tłuszczowe i cholesterol, skwalan, kwas hialuronowy, pantenol, alantoina, a także oleje roślinne czy masło shea.
Kosmetyki z ceramidami możemy stosować tak często, jak występuje potrzeba. W przypadku cery uszkodzonej, przesuszonej i pozbawionej komfortu, preparaty z ceramidami możemy aplikować nawet kilka razy dziennie. Jeśli zależy nam, aby zapobiegać suchości skóry i wspierać jej regenerację - aplikujemy je raz lub dwa razy dziennie. Warto kierować się również zaleceniami producenta danego produktu.
Ceramidy - z czym nie łączyć?
Pozostaje pytanie: ceramidy - z czym nie łączyć? Jak wspomnieliśmy powyżej - ceramidy to składniki, które świetnie uzupełnią stosowanie wielu innych składników aktywnych. Nie powinniśmy więc mieć obaw, jeśli chcemy wprowadzić je nawet do bardziej rozbudowanego rytuału pielęgnacyjnego.
Kosmetyki z ceramidami będą zabezpieczać skórę i wspomagać funkcje barierowe. Należy więc zwrócić uwagę na odpowiednią kolejność aplikowania preparatów w pielęgnacji.
- Jeśli zależy nam na silnym działaniu składników aktywnych, najlepiej aplikować je bezpośrednio na oczyszczoną skórę. W takim przypadku nie stosujmy bogatego toniku czy serum z ceramidami przed nałożeniem preparatów z retinoidami, czy kwasami złuszczającymi, gdyż może to zmniejszyć ich aktywność. W takim przypadku najlepiej jest odczekać 15-30 minut po aplikacji aktywnego produktu i po tym czasie zastosować krem z ceramidami.
- Jeśli nasza skóra jest wrażliwa i/lub sucha lub dopiero wprowadzamy retinoidy/kwasy złuszczające do pielęgnacji, preparaty z ceramidami możemy zastosować metodą „kanapkową”. Aplikując je przed preparatem aktywnym, zmniejszymy potencjał drażniący i ryzyko wystąpienia przesuszenia skóry.

Ceramidy w kosmetyce - jakie produkty wybrać?
Wybór kosmetyków z ceramidami jest bardzo szeroki. Chociaż najczęściej sięgamy po regenerujące kremy czy też uzupełniające pielęgnacje sera z ceramidami, to składniki, które mogą wzbogacać składy wielu różnych formulacji. Chcąc wprowadzić je do naszego schematu, możemy sięgnąć między innymi po krem z filtrem, balsam do ciała, a nawet szampon czy odżywkę do włosów.
Poniżej przedstawiamy nasze ulubione propozycje kosmetyków z ceramidami z oferty Topestetic, które zasługują na wyróżnienie.
Cell Fusion C Expert Intensive Cream Krem głęboko nawilżający do skóry ekstremalnie suchej 100 ml
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć głęboko nawilżającego kremu Cell Fusion C Expert Intensive Cream. Preparat ten doskonale regeneruje skórę, przywracając jej komfort wtedy, kiedy potrzebuje szczególnego wsparcia. Sprawdzi się idealnie do codziennej pielęgnacji skóry suchej i bardzo suchej, ale także jako krem zimowy, preparat dla dzieci, a także uzupełnienie leczenia dermatologicznego czy pielęgnacji pozabiegowej.
To wszystko dzięki zawartości ceramidów, a także pantenolu, masła shea, cholesterolu i hialuronianu sodu. Nie może zabraknąć go w Waszej kosmetyczce.
Paulas Choice Skin Recovery Daily Moisturizing Lotion SPF 30 Krem nawilżający z filtrem do skóry suchej i bardzo suchej 60 ml
Nawilżający krem z filtrem Paula’s Choice to doskonały wybór dla suchej i wrażliwej skóry. W swoim składzie zawiera filtry fizyczne oraz ceramidy, dzięki czemu idealnie sprawdzi się również w przypadku cery uszkodzonej oraz reaktywnej. Jego działanie uzupełnia łagodzący ekstrakt z nasion owsa, alantoina i kwas hialuronowy, a także antyoksydanty, które zapewniają ochronę przed stresem oksydacyjnym i przedwczesnym starzeniem się skóry.
Diego dalla Palma Cica - Ceramides Cream Krem ceramidowy 50 ml
Must have dla cery naczyniowej, zaczerwienionej i reaktywnej. Dzięki bogatej, odżywczej konsystencji, krem marki Diego dalla Palma doskonale otula skórę, przywracając jej komfort i odpowiednie nawilżenie. W składzie nie zabrakło regenerujących ceramidów, a także wyciągów roślinnych wspierających kondycję skóry naczyniowej. Formuła została wzbogacona m.in. o wąkrotę azjatycką, kasztanowiec zwyczajny, ruszczyk zwyczajny czy nagietek lekarski.
Skin1004 Madagascar Centella Probio-CICA Enrich Cream Intensywnie regenerujący krem z probiotykami 50 ml
Wielbicieli koreańskiej pielęgnacji może szczególnie zainteresować krem Skin1004 Madagascar Centella Probio-Cica Enrich Cream. Poza odbudowującymi ceramidami, w skladzie kremu znajdziemy wegański kompleks ProBio-Cica ze sfermentowanego ekstraktu z wąkroty azjatyckiej i bakterii mlekowych. Doskonale wspomaga regenerację i odnowę bariery hydrolipidowej, wspierając ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych.
Purito Seoul Wonder Releaf Centella Cream Unscented Bezzapachowy krem z ekstraktem z wąkroty azjatyckiej 50 ml
Jeśli w kosmetykach sięgacie po bezzapachowe formuły, przypadnie Wam do gustu krem Purito Seoul Wonder Releaf Centella Cream Unscented. To delikatny krem nawilżający, który doskonale regeneruje podrażnioną skórę. Dzięki zawartości ceramidów, wyciągu z wąkroty azjatyckiej, skwalanu i oleju z nasion makadamia, preparat łagodzi podrażnienia, kojąc przesuszoną skórę. Sprawdzi się również dla skóry trądzikowej, w trakcie kuracji retinoidami.
Clochee Moisturizing Balm With Ceramides Oriental Blossom and Tea Nawilżający balsam do ciała z ceramidami 250 ml
Wybierając kosmetyki z ceramidami, nie zapominajmy o pielęgnacji skóry ciała, której bardzo często dotyczy problem przesuszenia, łuszczenia, uczucia napięcia i dyskomfortu. W takim przypadku warto sięgnąć po nawilżający balsam do ciała z ceramidami marki Clochee. Kosmetyk doskonale nawilża i regeneruje skórę, zapobiegając nadmiernej utracie wody z naskórka. Swoje działanie zawdzięcza zawartości ceramidów, a także oleju z awokado oraz skwalenu.
Dr Ceuracle Vegan Aquarizing Shampoo Wegański szampon nawilżający do włosów łamliwych i zniszczonych 300 ml
Jako ostatni w tym zestawieniu przedstawiamy szampon nawilżający dla włosów łamliwych i zniszczonych Dr Ceuracle Vegan Aquarizing Shampoo, pokazując, że te składniki znajdziemy nie tylko w preparatach do twarzy i ciała. Kosmetyk posiada wegańską formułę wzbogaconą o silnie nawilżające składniki aktywne takie jak ceramid NP, kwas hialuronowy i skwalan.
Sprawdzi się do pielęgnacji odwodnionej skóry głowy i włosów, które są szorstkie, łamliwe i suche. Hydrolizowane białko sojowe wzmacnia strukturę włosów, zapewniając im elastyczność oraz połysk.
A.Florence Skincare Skin Rehab Rich Cream Krem odżywczy do skóry suchej, wrażliwej, podrażnionej 50 ml
Doskonałym wyborem dla skóry suchej i podrażnionej, będzie również odżywczy krem A.Florence Skincare Skin Rehab Rich Cream. To produkt o bogatej konsystencji, który zawiera nie tylko ceramidy, ale także masło murumuru, skwalan, teprenon, bisabolol czy beta glukan. Na uwagę zasługuje fakt, że kosmetyki A.Florence wytwarzane są ręcznie z naturalnych składników, a formuła kremu jest odpowiednia dla wegan.
Mamy nadzieję, że udało nam się wyczerpująco odpowiedzieć na wątpliwości i pojawiające się pytania o ceramidy. Co to za składniki i jak je stosować w pielęgnacji - to kluczowe kwestie, które mamy nadzieję, teraz są już dla Was całkiem jasne.
Czy mieliście już okazję stosować ceramidy w swojej pielęgnacji? Jakie kosmetyki szczególnie sprawdziły się dla Waszej skóry? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!