Retinol - fakty i mity według kosmetologa topestetic

19.02.2022 KAMILA SASIN 47062 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Retinol to jedna z pochodnych form witaminy A, rozpuszczalna w tłuszczach. Jest to najlepiej przebadana substancja anti-aging, która zagęszcza skórę i spłyca zmarszczki. Retinol to składnik, który dodatkowo wykazuje pozytywne działanie na trądzik, przebarwienia oraz nadmierne wydzielanie sebum. Ze względu na popularność tego składnika narosło wokół niego wiele mitów. W poniższym wpisie przedstawimy fakty i rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania retinolu w pielęgnacji.

Wpis z serii: Składniki aktywne

Mit: Retinol możemy stosować tylko zimą.

Fakt: Retinol najlepiej wprowadzać do pielęgnacji w okresie jesienno-zimowym.

Ze względu na możliwość uwrażliwienia się skóry na początku wprowadzania retinolu do pielęgnacji, rekomendowane jest wprowadzanie produktów z tym składnikiem aktywnym w momencie mniejszego nasłonecznienia np. w okresie jesienno-zimowym.

Retinol jest natomiast substancją, którą możemy stosować przez cały rok. W okresie wiosny i lata warto przejść na niższe stężenie lub zmniejszyć częstotliwość stosowania danego kosmetyku.

Warto wiedzieć, że niezależnie od pory roku, zawsze należy aplikować krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną SPF na dzień.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Czy kosmetyki z retinolem można stosować wiosną i latem?

MIT: Retinol jest światłouczulający.

Fakt: Retinol nie jest zalecany do pielęgnacji dziennej, ponieważ pod wpływem promieni UV traci stabilność.

Retinol nie jest światłouczulający, ale jest składnikiem bardzo wrażliwym na promieniowanie UV, pod jego wpływem staje się niestabilny i utlenia się.

Retinol rozpada się pod wpływem światła, zatem zaleca się stosowanie go w pielęgnacji wieczornej. Rano warto postawić na kosmetyki o działaniu antyoksydacyjnym i fotoprotekcyjnym.

Mit: Retinol musi widocznie złuszczać skórę, inaczej nie działa.

Fakt: Retinol nie musi powodować łuszczenia skóry, aby aktywnie działać na skórę.

Retinol jest składnikiem aktywnym, który działa niezależnie czy obserwujemy łuszczenie skóry czy nie. Jest ono bowiem niekorzystnym skutkiem ubocznym stosowania retinoidów w pielęgnacji. Tak naprawdę z braku łuszczenia należy się cieszyć - wiemy bowiem, że nasza skóra nie wykazuje oznak podrażnienia.

Aby uniknąć nadmiernego podrażnienia i łuszczenia naskórka przy stosowaniu retinolu, warto zadbać o pozostałą pielęgnację i ukierunkować jej działanie na regenerację i wzmacnianie bariery hydrolipidowej. Jest to niewidzialna ochrona naszej skóry, która zapewnia ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, substancjami drażniącymi oraz mikroorganizmami. Bariera hydrolipidowa zabezpiecza również skórę przed nadmierną utratą wody.

Mit: Retinol dla skóry dojrzałej musi być w wysokim stężeniu.

Fakt: Niezależnie od wieku, retinol warto wprowadzać stopniowo do pielęgnacji.

Retinol jest substancją, przy włączeniu której, niezależnie od wieku i typu cery, następuje okres retinizacji - jest to proces przyzwyczajania się skóry do działania tego składnika. W tym czasie skóra staje się bardziej uwrażliwiona, mogą pojawić się widoczne skórki, zaczerwienienie skóry czy podrażnienie.

Aby zredukować część nieprzyjemnych skutków jego stosowania oraz prawidłowo “zapoznać” skórę z retinolem, warto budować tolerancję stopniowo - zaczynając od niskich stężeń, a także wprowadzając kosmetyk z retinoidami do pielęgnacji na początku 2 razy w tygodniu, stopniowo zwiększając częstotliwość.

Doskonałym produktem z retinolem, który polecamy dla cery dojrzałej jest Age Intervention Retinol Plus - Przeciwstarzeniowy krem z retinolem od marki Jan Marini.

Jest to krem z zawartością 0,5% all-trans-retinolu, który widocznie wpływa na poprawę napięcia skóry, spłyca widoczne zmarszczki i uelastycznia naskórek, sprawiając, że cera wygląda młodziej. Kosmetyk posiada nawilżającą formułę, bogatą w emolienty i substancje łagodzące, dzięki czemu zmniejsza ryzyko podrażnień i zapewnia komfort stosowania.

Age Intervention Retinol Plus 360,00 zł Jan Marini Age Intervention Retinol Plus Przeciwstarzeniowy krem z retinolem 28 g

Mit: Retinolu nie łączymy z witaminą C.

Fakt: Retinol i witamina C to doskonałe połączenie jeśli nasza skóra jest przyzwyczajona do działania retinolu i wiemy, jak ułożyć plan pielęgnacyjny uwzględniając te dwa składniki aktywne.

Łączenie retinolu i witaminy C w jednej pielęgnacji przy włączaniu retinoidów często może prowadzić do podrażnienia skóry. Stosowanie dwóch różnych kosmetyków z tymi składnikami zalecamy dla osób, które od dawna stosują retinol w pielęgnacji, a ich skóra jest już dobrze przyzwyczajona do jego działania. Zalecamy rozdzielić te preparaty, aplikując retinol na noc, a produkt z witaminą C rano, pod krem fotoprotekcyjny.

Witamina C wykazuje działanie wzmacniające naczynia krwionośne oraz bierze udział w syntezie kolagenu, dlatego warto jest ją włączyć do codziennej pielęgnacji po przyzwyczajeniu skóry do działania retinolu.

Możemy zastosować również gotowe, odpowiednio ustabilizowane preparaty posiadające w sobie zarówno retinol, jak i witaminę C. Idealnym przykładem takiego kosmetyku będzie C Infusion Serum, czyli remodelujace serum z antyoksydantami, retinolem, lipofilowa witamina C [10%] i Synoxylem od marki Dermaquest.

Serum posiada formułę lekkiego kremu. Doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skór o szarym kolorycie, z oznakami zmęczenia, z widocznymi zmarszczkami i utratą jędrności.

C Infusion Serum 550,00 zł Dermaquest C Infusion Serum Remodelujace serum z antyoksydantami, retinolem, lipofilowa witamina C [10%] i Synoxylem 30 ml

Innym, godnym polecenia produktem, łączącym w swoim składzie retinol i witaminę C jest Anti - Aging Face Cream, czyli przeciwzmarszczkowy krem z retinolem i witaminą C od marki Retix C. Krem ten posiada silne działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe. Wygładza skórę i poprawia jej koloryt, sprawiając, że staje się promienna i pełna blasku. Kosmetyk może być stosowany na początku kuracji retinolem.

Anti - Aging Face Cream 180,00 zł Retix C Anti - Aging Face Cream Przeciwzmarszczkowy krem z retinolem i witaminą C 48 ml

Mit: Im wyższe stężenie retinolu, tym lepszy i szybszy efekt.

Fakt: Retinol to składnik, który wykazuje swoje działanie nawet przy niższych stężeniach.

Jak wspominaliśmy wcześniej, retinol to składnik, który należy włączać stopniowo do pielęgnacji. Bardzo ważne jest także rozpoczęcie stosowania od niższych stężeń i stopniowe przechodzenie na wyższe. Warto wiedzieć, że retinol wykazuje pozytywne i widoczne działanie na skórę nawet w niższych stężeniach, nie zawsze jest zatem wskazanie, aby je zwiększać.

Szybkie przechodzenie na wysokie stężenia retinolu może doprowadzić do silnego podrażnienia i przesuszenia skóry oraz uszkodzenia bariery hydrolipidowej.

Przy stosowaniu retinolu zalecamy zatem uzbrojenie się w cierpliwość i obserwowanie skóry. Zwiększenie częstotliwości stosowania bądź stężenia warto omówić z kosmetologiem. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji z kosmetologiem na topestetic.pl.

Mit: Przy retinolu nie stosujemy kosmetyków z kwasami.

Fakt: Skóra musi być przyzwyczajona do stosowania retinolu, aby włączyć do pielęgnacji kosmetyk z kwasami złuszczającymi.

Łączenie kwasów i retinolu to bardzo indywidualna kwestia, nie zawsze są ku temu wskazania. Tak zaawansowaną pielęgnację zawsze rekomendujemy skonsultować ze specjalistą, aby mieć pewność, że dany schemat nie zaszkodzi naszej skórze.

Mitem jest natomiast, że zupełnie nie jest wskazane zastosowanie kosmetyku na bazie kwasów złuszczających przy stosowaniu retinolu. Z pewnością jest to opcja dla osób, które od długiego czasu stosują retinoidy w swojej pielęgnacji i posiadają cerę problematyczną bądź borykają się z przebarwieniami. Nie zalecamy natomiast łączenia dwóch odrębnych kosmetyków z tymi składnikami podczas jednej rutyny pielęgnacyjnej.

Doskonałą alternatywą mogą okazać się gotowe, odpowiednio sformułowane produkty łączące w sobie te dwie grupy substancji. Przykładem jest krem Total Retinol A Creme 20% - Intensywnie złuszczający krem na noc z retinolem marki Image Skincare. Jest on połączeniem retinolu, kwasu glikolowego oraz mlekowego, co widocznie wpływa na poprawę tekstury skóry, redukcję przebarwień i niedoskonałości.

Krem ten rekomendujemy dla osób, które stosują już wyższe stężenia retinolu w swojej pielęgnacji i ich skóra jest przyzwyczajona do działania retinoidów.

Total Retinol A Creme 430,00 zł Image Skincare Total Retinol A Creme Intensywnie złuszczający krem na noc z retinolem 30 ml

Opcją dla osób zaawansowanych w stosowaniu retinoidów będzie również produkt 1% Retinol Pads, czyli płatki z retinolem marki Dermomedica. Płatki te nasączone są 1% retinolem, dlatego zalecamy go dla skór łojotokowych, borykających się z trądzikiem zaskórnikowym i niejednolitym kolorytem skóry. Produkt bardzo dobrze sprawdzi się również do pielęgnacji ciała, w celu redukcji trądziku na plecach, nadmiernego rogowacenia.

1% Retinol Pads 326,00 zł Dermomedica 1% Retinol Pads Płatki z retinolem 50 szt

Zachęcamy również do lektury naszego wpisu, gdzie piszemy o włączeniu kwasów i retinolu: Czy retinol i kwasy można stosować razem?

Mit: Retinol to składnik tylko dla cer dojrzałych.

Fakt: Retinol to składnik odpowiedni dla cer dojrzałych, ale również problematycznych, trądzikowych czy z przebarwieniami.

Jednak retinoidy doskonale sprawdzają się również w pielęgnacji cer skłonnych do przetłuszczania, zanieczyszczonych, trądzikowych lub takich, na których powierzchni występują przebarwienia. Nie ma zatem określonej granicy wiekowej, od której można zacząć stosować retinol w pielęgnacji - włączamy go, kiedy są ku temu wskazania - np. w przypadku cer problematycznych lub jako prewencja przeciwstarzeniowa i terapia anti-aging.

Kosmetykiem, który idealnie sprawdzi się dla skór trądzikowych, z zaskórnikami i łojotokiem jest Intensive Clarity Treatment 0,5% Pure Retinol Night-Serum od marki PCA Skin. Ten produkt oprócz zawartości 0,5% retinolu w swoim składzie posiada również substancje o działaniu przeciwtrądzikowym, rozjaśniającym oraz przeciwłojotokowym, takie jak ekstrakt z Lilaka pospolitego, pochodną rezorcynolu i glukonolakton.

Intensive Clarity Treatment 0,5% Pure Retinol Night 650,00 zł PCA Skin Intensive Clarity Treatment 0,5% Pure Retinol Night Serum 29.5 ml

Mit: Retinol trzeba stosować codziennie, aby zauważyć efekty.

Fakt: Efekty stosowania retinolu zauważymy stosując go nawet dwa razy w tygodniu.

Retinol to składnik, który przynosi widoczne efekty stosowany nawet dwa razy w tygodniu. Stosowanie kosmetyku z retinolem codziennie nie sprawdzi się w przypadku wielu skór ze względu na możliwość uwrażliwienia i podrażnienia naskórka.

Oprócz aktywnego działania w pielęgnacji niezwykle ważne jest także danie skórze czasu na regeneracje i odbudowę. Zalecamy zatem stosowanie retinolu w odpowiednio dostosowanym do swojej skóry schemacie pielęgnacyjnym z uwzględnieniem czasu na nawilżanie i odżywianie skóry.

Mit: Retinol nie jest odpowiedni dla skór naczyniowych i wrażliwych.

Fakt: Retinol może być stosowany także przy skórach nadreaktywnych, należy jedynie dobrać odpowiedni kosmetyk.

Skóra wrażliwa i skóra naczynkowa jak najbardziej mogą być pielęgnowane za pomocą produktów z retinolem. Bardzo ważne, aby włączanie kosmetyku z tą substancją odbywało się stopniowo i zaczynając od niskich stężeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na regenerację i działanie łagodzące.

Przy skórach nadreaktywnych doskonale może sprawdzać się forma witaminy A jaką jest retinaldehyd, która rekomendowana jest dla skór skłonnych do podrażnień.

W przypadku cer naczyniowych stosowanie retinoidów polecamy zacząć od produktu Crystal Retinal 1 - Stabilnego i delikatnego serum na noc z aldehydem retinowym marki Medik8. Kosmetyk ten bazuje na zawartości 0,01% kapsułkowanego aldehydu retinowego. Formuła preparatu jest stworzona tak, aby minimalizować ryzyko podrażnienia i stopniowo przyzwyczajać skórę do działania retinalu.

Crystal Retinal 1 256,00 zł Medik8 Crystal Retinal 1 Stabilne i delikatne serum na noc z aldehydem retinowym 30 ml

Mit: Retinolu nie stosujemy pod oczy.

Fakt: Pod oczy powinniśmy stosować specjalnie dedykowane preparaty z retinolem na tę okolicę.

Kosmetyki dostosowane do skóry twarzy często mają zbyt wysokie stężenia, aby mogły być z powodzeniem stosowane na okolicę oczu. Aplikowanie ich pod oczy może spowodować łzawienie, zaczerwienienie i suchość skóry.

W celu działania przeciwzmarszczkowego na okolicę oczu polecamy preparaty specjalnie do tego przeznaczone, takie jak Medik8 Intelligent Retinol Eye TR - Zaawansowane serum z witaminą A pod oczy. Jest to produkt o konsystencji lekkiego olejku posiadający stężenie 0,1% retinolu. Poprawia jędrność, wygładza zmarszczki i wspomaga redukcję przebarwień widocznych pod oczami.

Polecamy również nasz wpis o kosmetykach z retinolem przeznaczonych pod oczy: Kosmetyki z retinolem na okolice oczu - dla kogo są polecane oraz jak je wybrać?

Retinol to niezwykle skuteczna substancja o wielokierunkowym działaniu. W przypadku chęci rozpoczęcia stosowania retinolu warto kierować się rzetelnymi źródłami i skonsultować się z kosmetologiem w celu dobrania odpowiedniego preparatu dla swojej skóry.

Należy pamiętać, że stosowanie retinolu wymaga odpowiedniej wiedzy i schematu pielęgnacyjnego, który uzupełni kurację.

W powyższym wpisie przedstawiliśmy fakty i mity dotyczące stosowania retinoidów, które mamy nadzieję, ułatwią zrozumienie wielu kwestii dotyczących włączania i stosowania tego składnika w pielęgnacji. Zachęcamy również do bezpłatnej konsultacji z kosmetologami na naszym czacie, mailowo i telefonicznie. Czy stosujecie retinol w swojej pielęgnacji? Za jakie efekty najbardziej cenicie retinol? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych odpowiedzi!

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Kobieta Kosmetyki z retinolem Krem Retinol i jego pochodne Kosmetyki do pielęgnacji twarzy Kosmetyki z witaminą A
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#kobieta #kosmetykizretinolem #krem #retinolijegopochodne #kosmetykidopielegnacjitwarzy #witaminaa
Kamila Sasin

KamilaSasin

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 57131 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka