Ochrona przeciwsłoneczna - fakty i mity

10.06.2023 ALEKSANDRA JANKOWIAK 2962 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Ochrona przed promieniowaniem UV coraz częściej stanowi element naszej codziennej pielęgnacji. Jest to niezwykle istotne pod względem utrzymania zarówno zdrowej, jak i młodo wyglądającej skóry. Poprawne zrozumienie informacji dotyczących fotoprotekcji pomoże odpowiednio zadbać o naszą cerę, a także zrozumieć działanie kosmetyków z SPF. W poniższym artykule przedstawiamy niektóre popularne fakty i mity dotyczące stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Zapraszamy Was do lektury!

Dlaczego warto stosować krem z filtrem?

Promieniowanie UV ma znaczący wpływ na naszą skórę. Może przyczynić się do powstawania fotouszkodzeń, a także zwiększać ryzyko pojawiania się nowotworów skóry. Jest również odpowiedzialne za występowanie zjawiska fotostarzenia. Do jego głównych objawów możemy zaliczyć: przebarwienia, odbarwienia, plamy, suchość i szorstkość skóry, zmniejszenie jej elastyczności, zmarszczki czy teleangiektazje.

Krem z filtrem przeciwsłonecznym pozwala nam zatem nie tylko uniknąć oparzeń słonecznych objawiających się rumieniem, świądem czy złuszczaniem, ale także zabezpieczyć przed dużo poważniejszymi skutkami ekspozycji na promieniowanie UV.

Co uwzględnić podczas wyboru kosmetyku? Najważniejsze, aby zwrócić uwagę na poziom fotoprotekcji. SPF to wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVB. Mówi on o czasie ochrony skóry przed oparzeniem słonecznym. Warto jednak pamiętać o tym, że należy zabezpieczyć skórę zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA.

Przy wyborze kremu z filtrem zatem najlepiej sprawdzić, czy dany kosmetyk zabezpiecza również przed UVA. O tym informuje nas oznaczenie UVA w kółeczku, współczynnik PPD, oznaczenie Broad Spectrum czy PA.

Fakty i mity

Tak, jak w przypadku każdego innego ważnego tematu, wokół informacji dotyczących ochrony przeciwsłonecznej pojawia się wiele kontrowersji. Odróżnienie faktów od mitów pozwala nam na prawidłowe stosowanie kosmetyków, co wpływa na zwiększenie ich skuteczności. Poniżej przedstawiliśmy pięć faktów i mitów dotyczących stosowania fotoprotekcji wraz z krótkim wyjaśnieniem.

Fakty

Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka faktów.

Krem z filtrem powinno się stosować przez cały rok

Wbrew pozorom stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym nie powinno być ograniczone tylko do słonecznych dni. Promieniowanie UV jest obecne nawet w pochmurne dni, a także jesienią i zimą. Pomimo tego, że dzień w tym okresie jest krótszy, to promieniowanie może operować z podobną intensywnością na przykład podczas pobytu w górach.

Dlatego tak ważne, aby krem z filtrem stał się stałym elementem naszej porannej pielęgnacji. Jednym z produktów, który idealnie sprawdzi się w codziennym stosowaniu, jest Medik8 Daily Radiance Vitamin C Spf 30 Krem antyoksydacyjny C-Tetra SPF 30. To kosmetyk łączący w sobie właściwości ochronne i pielęgnacyjne. Krem Medik8 jest lekki, lecz nawilżający, co zapewnia wysoki komfort stosowania, natomiast cytrusowy zapach sprawia, że podczas aplikacji czujemy się jak na słonecznych wakacjach.

Daily Radiance Vitamin C SPF 30 336,00 zł Medik8 Daily Radiance Vitamin C SPF 30 Krem antyoksydacyjny C-Tetra 50 ml

Produkty przeciwsłoneczne pozwalają dbać o naszą skórę i nasze zdrowie

Kosmetyki z SPF nie tylko zabezpieczają naszą skórę przed przedwczesnym starzeniem czy powstawaniem przebarwień, ale przede wszystkim chronią przed uszkodzeniami prowadzącymi do pojawienia się łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych. Promieniowanie UV odpowiada za występowanie rogowacenia słonecznego, elastozy, czerniaka, raka podstawno i kolczystokomórkowego. Dlatego właśnie aplikacja kremów z SPF jest tak istotna.

W przypadku planowanej ekspozycji słonecznej najlepiej uwzględnić ochronę na poziomie SPF50. Jednym z produktów godnych uwagi jest topmedica Ultra Light Fluid SPF 50+ Ultra lekki fluid. To kosmetyk marki topmedica zapewniający wysoki współczynnik ochrony, który świetnie sprawdzi się zarówno do codziennego stosowania, jak i podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Ultra Light Fluid SPF 50+ 109,00 zł topmedica Ultra Light Fluid SPF 50+ Ultra lekki fluid 50 ml

SPF to najważniejszy kosmetyk u osób, które mają tendencję do przebarwień

Wiemy już, że główną przyczyną powstawania przebarwień jest nadmierna produkcja melaniny. Do jednych z czynników wpływających na jej produkcję możemy zaliczyć również promieniowanie UV. Dlatego właśnie osoby, które mają skłonności do przebarwień skóry, piegów czy zmian typu melasma, powinny szczególnie zwracać uwagę na ochronę przeciwsłoneczną. Stosowanie kremu z wysokim SPF jest kluczowe, ponieważ pomaga w redukcji ryzyka powstawania nowych przebarwień lub pogłębiania istniejących.

Poza nakładaniem kosmetyków w pielęgnacji porannej należy również pamiętać o regularnej reaplikacji produktów z filtrem. Produktem, który świetnie sprawdzi się zarówno do stosowania jako baza, jak i kosmetyk do odświeżania ochrony, jest Cell Fusion C Toning Sun Cushion SPF 50+ / PA ++++ Kompaktowy krem tonujący z filtrem przeciwsłonecznym. Ten tonujący krem w kompakcie marki Cell Fusion C nie tylko zabezpiecza przed promieniowaniem, ale także pielęgnuje i delikatnie wyrównuje koloryt.

Toning Sun Cushion SPF 50+ / PA ++++ 175,00 zł Cell Fusion C Toning Sun Cushion SPF 50+ / PA ++++ Kompaktowy krem tonujący z filtrem przeciwsłonecznym 13 g

Stosowanie kremów z filtrem u dzieci zmniejsza ryzyko pojawienia się czerniaka w przyszłości

Dzieci są szczególnie wrażliwe na promieniowanie UV i narażone na ryzyko oparzeń i uszkodzeń skóry. Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym u dzieci pomaga chronić ich skórę przed szkodliwymi skutkami nadmiernej ekspozycji. Odpowiednia fotoprotekcja może zmniejszyć ryzyko wystąpienia czerniaka w przyszłości.

Warto o tym pamiętać zarówno podczas pobytu na wakacjach, ale także w codziennym życiu. Idealna propozycją dla dzieci będzie filtr Dermomedica Face and Body Mineral Cream SPF30 Krem do twarzy i ciała, który sprawdzi się zarówno do ochrony skóry mamy, jak i dziecka od 1 roku życia. Poza regularną i częstą aplikacją kremów z filtrem należy również pamiętać o stosowaniu odpowiedniej odzieży ochronnej, kapelusza lub czapki, a także okularów przeciwsłonecznych.

Face and Body Mineral Cream SPF 30 280,00 zł Dermomedica Face and Body Mineral Cream SPF 30 Krem do twarzy i ciała 227 ml

W przypadku nakładania dwóch produktów z SPF poziom ochrony nie sumuje się

Wbrew ogólnym przekonaniu nakładanie dwóch produktów z filtrem przeciwsłonecznym, takich jak krem i podkład, nie oznacza, że poziom ochrony ulega zsumowaniu. Najłatwiej przyjąć, że przy nakładaniu dwóch różnych kosmetyków (na przykład jednego na poziomie SPF20 oraz drugiego na poziomie SPF50), to poziom ochrony zbliżony jest do kosmetyku z wyższym filtrem. Nie będzie natomiast równy sumie tych wartości, czyli SPF70.

Często pytacie również, czy jeśli nakładacie podkład lub krem BB, to konieczna jest dodatkowa aplikacja kremu przeciwsłonecznego. Zawsze zachęcamy do takiego działania, gdyż w celu uzyskania odpowiedniego zabezpieczenia przed promieniowaniem konieczna jest obfita aplikacja kremu fotoochronnego, co jest trudnym zadaniem w przypadku kosmetyków koloryzujących o wysokim poziomie krycia.

Jeśli zależy Wam na kosmetyku delikatnie kryjącym, który można dokładać w ciągu dnia, to szczególnie polecamy Jan Marini Marini Physical Protectant Tinted SPF 45 Krem ochronny koloryzujący SPF 45.

Marini Physical Protectant Tinted SPF 45 220,00 zł Jan Marini Marini Physical Protectant Tinted SPF 45 Krem ochronny koloryzujący 57 g

Mity

Poniżej rozwiewamy najczęstsze mity dotyczące ochrony przeciwsłonecznej.

Krem z filtrem nakładamy tylko w słoneczne dni

To jeden z najwcześniej pojawiających się mitów. Promieniowanie słoneczne operuje bowiem nawet w pochmurne dni, a także przenika przez szyby okienne. Oznacza to, że kosmetyku z filtrem powinnyśmy używać również w dni, kiedy nie wychodzimy z domu.

To zadanie mogłoby wydawać się trudne, ale nie z Paulas Choice Resist Youth Extending Daily Hydrating Fluid SPF 50 Fluid nawilżający do skóry tłustej i mieszanej. To kosmetyk, który świetnie sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, a szczególnie tłustej i mieszanej. Dodatek kompleksu antyoksydantów pozwala na neutralizację negatywnego wpływu wolnych rodników. Krem od Paulas Choice nawilża, pielęgnuje i chroni skórę, a jednocześnie jest wyjątkowo przyjemny w aplikacji.

Resist Youth Extending Daily Hydrating Fluid SPF 50 198,00 zł Paulas Choice Resist Youth Extending Daily Hydrating Fluid SPF 50 Fluid nawilżający do skóry tłustej i mieszanej 60 ml

SPF chroni naszą skórę w 100%

Na rynku europejskim najwyższym wskaźnikiem jest SPF na poziomie SPF 50+. Taki poziom ochrony zabezpiecza skórę w około 98%. Obecnie na rynku kosmetycznym nie ma preparatów, które chroniłyby skórę w 100%. Wraz z niższym współczynnikiem SPF, maleje poziom ochrony przed promieniowaniem, dlatego, jeśli zależy nam na bardzo skutecznym zabezpieczeniu naszej cery, warto wybierać kremy z wysokim współczynnikiem SPF i oznaczeniem ochrony przed promieniowaniem UVA.

Dobrze nałożony krem w pielęgnacji porannej, chroni naszą skórę przez cały dzień

Każdy krem z filtrem dla pełnej ochrony powinien być reaplikowany w ciągu dnia co 2-3 godziny. Poziom ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB, określany jest za pomocą wskaźnika SPF. Wskaźnik SPF mówi nam ile razy dłużej możemy przebywać na słońcu, kiedy zastosujemy dany filtr.

Jednak nawet jeśli współczynnik SPF wynosi 50+, to w codziennym życiu po czasie (poprzez ścieranie czy wydzielanie potu) dochodzi do obniżenia ich skuteczności. Dlatego tak ważne jest, aby w ciągu dnia, podczas plażowania czy po kąpieli, ponownie nakładać produkt fotoochronny w formie kremu, mgiełki czy pudru.

Więcej informacji o reaplikacji kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi znajdziecie w naszym wpisie: Reaplikacja ochrony przeciwsłonecznej - wszystko co warto o tym wiedzieć.

Krem zakupiony w poprzednim sezonie mogę wykorzystać również w tym roku podczas plażowania

Każdy kosmetyk na opakowaniu posiada datę ważności lub symbol PAO mówiący nam o czasie stosowaniu danego kosmetyku - tak, aby był w pełni bezpieczny i skuteczny. PAO (Period After Opening) to międzynarodowe oznaczenie, które wskazuje na przydatność produktu po otwarciu opakowania. Na opakowaniu widoczny jest jako ikona otwartego słoika, na którym zapisana jest liczba i litera „M”.

Na przykład, gdy widzimy, że na obrazku znajduje się napis 6M oznacza to, że produkt nadaje się do użycia przez 6 miesięcy po otwarciu opakowania. Jest to wyjątkowo ważne w przypadku produktów przeciwsłonecznych, gdyż stosowane po tym czasie mogą nie chronić naszej skóry przed słońcem.

Filtry chemiczne są gorsze od filtrów fizycznych

Wszystkie składniki stosowane w kosmetykach ochronnych przed są dokładnie przebadane - zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i poziomu ochrony. Oznacza to, że dana formuła zawierająca filtry tego typu musi przejść odpowiednie badania określające współczynnik ochrony przed promieniowaniem UVB.

Jednym z przykładów kosmetyków o wysokim współczynniku ochrony jest Cell Fusion C Aquatica Sunscreen 100 SPF 50+ / PA ++++ Wyciszający i nawilżający krem z fotoprotekcją. Krem świetnie sprawdzi się w przypadku praktycznie każdego typu skóry, jest wyjątkowo lekki i przyjemny.

Aquatica Sunscreen 100 SPF 50+ / PA ++++ 200,00 zł Cell Fusion C Aquatica Sunscreen 100 SPF 50+ / PA ++++ Wyciszający i nawilżający krem z fotoprotekcją 50 ml

Regularne stosowanie filtrów jest niezwykle ważne, szczególnie dla naszego zdrowia, ale także jako metoda zapobiegania zmarszczkom i przebarwieniom.

Pamiętajmy jednak żeby stosować je zgodnie z zaleceniami i odpowiednio często - tak, aby zapewniały odpowiedni poziom ochrony.

A jakie są Wasze ulubione kosmetyki z SPF z oferty topestetic? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Filtry przeciwsłoneczne chemiczne Filtry przeciwsłoneczne mieszane Filtry przeciwsłoneczne mineralne (fizyczne) Ochrona przeciwsłoneczna
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#filtryprzeciwslonecznechemiczne #filtryprzeciwslonecznemieszane #filtryprzeciwslonecznemineralnefizyczne #ochronaprzeciwsloneczna
Aleksandra Jankowiak

AleksandraJankowiak

Komentarze
4 komentarze
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dziękuję za cenne informacje i propozycje kosmetyków.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Cieszymy się, że wpis naszego kosmetologa stał się dla Pani cennym źródłem wiedzy. :)

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Jak to jest z tą ochroną przed nowotworem skóry? Czy to przypadkiem nie kolejny mit?

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Zgodnie z obecną wiedzą i badaniami naukowymi promieniowanie słoneczne może być przyczyną nowotworów skóry i zwiększać ich ryzyko. Podstawowym działaniem prewencyjnym jest stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej (powyżej SPF30) w odpowiedniej ilości, a także unikanie ekspozycji na słońce w godzinach największego nasłonecznienia w godzinach 10-14.

Szczególną uwagę należy zwrócić również na ochronę przeciwsłoneczną u dzieci, ponieważ oparzenia słoneczne wieku dziecięcego zwiększają ryzyko wystąpienia czerniaka nawet trzykrotnie.

Pragniemy również zaznaczyć, że zdecydowanie nie jest to kolejny mit, a zalecenia lekarzy dermatologów, z którymi pokrywają się również przekazywane przez nas informacje.

W razie dodatkowych pytań jesteśmy do Pani dyspozycji. :)

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 53206 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 736647679 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka