Pielęgnacja okołozabiegowa - najczęściej zadawane pytania
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Niejednokrotnie dostajemy od Was pytania o pielęgnację okołozabiegową. Zastanawiacie się, jak przygotować skórę do zabiegu, a także jak pielęgnować ją w domu, już po wykonanej w gabinecie procedurze. Dlatego w dzisiejszym wpisie skupimy się na nurtujących Was kwestiach. Wyjaśnimy, co kryje się pod pojęciem pielęgnacji okołozabiegowej i czy jest ona istotna. Jeśli jesteście właśnie w trakcie terapii kosmetologicznych lub przygotowujecie się do nich, zachęcamy do lektury.
- Co kryje się pod pojęciem pielęgnacji okołozabiegowej i czy jest ona istotna?
- Czy po zabiegu w gabinecie konieczna jest zmiana kosmetyków do pielęgnacji domowej?
- Czy można zrezygnować z pielęgnacji okołozabiegowej?
- Jak można przygotować skórę do zabiegu w gabinecie?
- Czy można zacząć stosować kosmetyki z retinolem po raz pierwszy w życiu, kiedy planowana jest seria zabiegów z zakresu kosmetologii lub medycyny estetycznej?
- Kiedy odstawić kosmetyki z retinolem lub kwasami AHA/BHA i kiedy można do tych składników wrócić po zabiegu gabinetowym?
- Czego unikać po zabiegach gabinetowych?
- Czy w dniu zabiegu można umyć twarz wieczorem?
- W jaki sposób oczyszczać skórę w czasie regeneracji pozabiegowej?
- Czy kremy pozabiegowe można aplikować na uszkodzoną skórę?
- Jakich składników szukać w kremach do pielęgnacji pozabiegowej?
- Czy konieczne jest stosowanie kosmetyków z filtrami UV po zabiegach?
- Czy kremy do pielęgnacji pozabiegowej muszą być gęste, bogate czy lekkie konsystencje też będą wystarczające?
- Czy kremy regenerujące nie będą zapychać skory? Jak długo trzeba je stosować?
- Kiedy można wykonać po raz pierwszy po zabiegu makijaż?
- Ile należy odczekać z wykonaniem pierwszego peelingu po zabiegu?
Co kryje się pod pojęciem pielęgnacji okołozabiegowej i czy jest ona istotna?
Pielęgnacja okołozabiegowa to niezwykle istotny element terapii kosmetologicznych oraz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Wzmacnia ona i przedłuża efekty uzyskane w gabinecie, wpływając na ostateczny rezultat. Ogólnie ujmując temat, są to wszystkie działania podejmowane w domu, mające na celu jak najlepsze przygotowanie skóry do zabiegu, a także pielęgnacja bezpośrednio po przeprowadzonej kuracji, również pomiędzy spotkaniami w gabinecie. Krótko mówiąc - pielęgnacja domowa.
Na pielęgnację okołozabiegową składają się zatem pielęgnacja przed- oraz pozabiegowa. Schemat działania różni się w zależności od rodzaju przeprowadzonego zabiegu, stanu, kondycji i potrzeb skóry czy nawet trybu życia.
Najlepiej, aby plan pielęgnacji okołozabiegowej został ustalony w porozumieniu z terapeutą (kosmetologiem lub lekarzem) w gabinecie.
Pielęgnacja okołozabiegowa powinna uwzględniać przebieg procedury, planowanie kolejnych zabiegów i docelowo założonych postępów oraz kierunku terapii.
Ważne jest to, że odpowiednio zaplanowana pielęgnacja okołozabiegowa znacząco podnosi komfort, nie tylko w czasie rekonwalescencji. Jeśli skóra zostanie odpowiednio przygotowana do zabiegu, a procedura prawidłowo dobrana i wykonana, to w połączeniu z pielęgnacją pozabiegową pozwala jeszcze dłużej utrzymać uzyskane rezultaty - poprawę nawilżenia czy redukcję przetłuszczania, które dla wielu osób są związane właśnie ze zwiększeniem komfortu codziennego funkcjonowania.
Czy po zabiegu w gabinecie konieczna jest zmiana kosmetyków do pielęgnacji domowej?
Zmiana całego schematu pielęgnacji w dużej mierze jest zależna od stopnia inwazyjności danego zabiegu, a także dotychczas stosowanych kosmetyków. Jeśli codzienny plan pielęgnacji opierał się do tej pory na retinolu czy kwasach złuszczających, to w większości przypadków należy go zmienić.
Przy procedurach bardziej intensywnych, odbywających się często z naruszeniem ciągłości naskórka, głębokim złuszczaniem czy prowokowaniem silnego stanu zapalnego zalecana jest celowana, typowo regenerująca pielęgnacja, która dla wielu osób nie jest pielęgnacją standardową. W niektórych wypadkach wystarczy czasowo odstawić substancje potencjalnie drażniące. Natomiast w przypadku masażu lub zabiegów powierzchownych, zazwyczaj można nadal stosować większość składników aktywnych.
Czy można zrezygnować z pielęgnacji okołozabiegowej?
Nie jest to zalecane i najczęściej będzie jednak rzutowało na uzyskane efekty terapii, a także na kondycję skóry. Szczególnie brak pielęgnacji pozabiegowej może wiązać się z przedłużającym się stanem zapalnym, utrudnionym gojeniem, możliwością powstania przebarwień pozapalnych, nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia, odwodnieniem, bardziej intensywnym złuszczaniem, tkliwością czy utrzymującym się przez dłuższy czas rumieniem.
Jak można przygotować skórę do zabiegu w gabinecie?
Jeśli zaplanowane są terapie oparte na kwasach złuszczających w wyższych stężeniach lub zabiegi z retinolem, zaleca się wprowadzenie niższych stężeń tych substancji na minimum 1-2 miesiące przed procedurą w celu zbudowania tolerancji.
Już przed zabiegiem warto odnaleźć SPF, krem regenerujący i preparat myjący, które będą odpowiadały naszym preferencjom, a ich stosowanie będzie przyjemne. W naszej ofercie dostępne są nawet gotowe zestawy kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji pozabiegowej w mini-pojemnościach.
Waszej uwadze polecamy szczególnie Image Skincare Post-Treatment Trial Kit. Jeśli kosmetyki w nim zawarte przypadną Wam do gustu, możecie zaopatrzyć się w ich pełnowymiarowe wersje. Zestaw od Image Skincare oprócz wspomnianych 3 preparatów stanowiących podstawę pielęgnacji pozabiegowej zawiera również miniatury Image SkincareIntense Brightening Serum - serum rozjaśniające i łagodzące zaczerwienienia i Image Skincare - Hydrating Enzyme Masque 20% maskę enzymatyczną z witaminą C.
W przypadku planowanych zabiegów inwazyjnych warto również zadbać o stan bariery hydrolipidowej, czyli prawidłowe nawilżenie i odżywienie naskórka. W tym celu warto zadbać o pielęgnację domową, ale warto wiedzieć, że w ofercie gabinetów są też zabiegi regenerujące. Szerzej na temat odbudowy bariery hydrolipidowej pisaliśmy w artykule: Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Zachęcamy do lektury.
W przypadku niektórych terapii, szczególnie z wykorzystaniem laserów czy światła IPL, należy odstawić zioła i suplementy działające fototoksycznie i fotoalergicznie. Warto także zwrócić uwagę na olejki eteryczne nakładane zewnętrznie na skórę. Jednak tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wszystkie zalecenia powinny zostać skonsultowane z osobą wykonującą zabieg. Wówczas będzie ono zaplanowane optymalnie.
Czy można zacząć stosować kosmetyki z retinolem po raz pierwszy w życiu, kiedy planowana jest seria zabiegów z zakresu kosmetologii lub medycyny estetycznej?
Wprowadzanie kosmetyków z retinoidami i rozpoczynanie procesu retinizacji bezpośrednio przed planowanym zabiegiem nie jest zalecane w większości przypadków. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy terapia w gabinecie będzie wykorzystywać wyższe stężenia tych substancji. Wówczas, na 8-12 tygodni przed procedurą w gabinecie warto włączyć do codziennej pielęgnacji niższe stężenia tych składników aktywnych jako przygotowanie do bardziej intensywnego działania.
Należy jednak postępować ściśle według zaleceń terapeuty i odstawić preparaty odpowiednio na kilka dni przed wizytą w gabinecie.
Kiedy odstawić kosmetyki z retinolem lub kwasami AHA/BHA i kiedy można do tych składników wrócić po zabiegu gabinetowym?
Jest to kwestia bardzo indywidualna i zawsze warto dopytać o nią osobę wykonującą zabieg. W każdym przypadku czas ten jest różny, natomiast na ogół zaleca się rezygnację z kosmetyków o potencjale drażniącym czy złuszczającym na 5-7 dni przed zabiegiem. Jeśli chodzi o powrót do stosowania retinolu i kwasów złuszczających, to przyjmuje się, że optymalny czas wynosi minimum 10-14 dni. Zależy on od intensywności zabiegu oraz tempa regeneracji skóry.
Czego unikać po zabiegach gabinetowych?
Aby nie nasilać toczącego się w skórze stanu zapalnego, a co za tym idzie - dyskomfortu zaleca się unikanie intensywnych ćwiczeń fizycznych, sauny, kąpieli w gorącej wodzie, podrażnień mechanicznych (na przykład pocierania), kontaktu ze zwierzętami czy ekspozycji na zanieczyszczenia, takie jak kurz i pyły. Niewskazana jest również ekspozycja na negatywne czynniki zewnętrzne, takie jak silny wiatr lub mróz.
Czy w dniu zabiegu można umyć twarz wieczorem?
Kwestia oczyszczania skóry jest zależna między innymi od pory dnia, o jakiej został wykonany zabieg. Jeśli wizyta w gabinecie miała miejsce w ciągu dnia i został nałożony kosmetyk z SPF, to jak najbardziej zalecamy wieczorne umycie skóry.
Jeśli natomiast terapeuta zastosował typowy krem regenerujący bez filtrów przeciwsłonecznych i poinformował o tym, możemy pozwolić mu na działanie w ciągu nocy.
Pamiętajcie, że jest też grupa zabiegów, które przewidują tzw. regenerację na sucho. Wówczas nie należy moczyć skóry ani nakładać na nią żadnych kosmetyków przez wyznaczony czas. Śmiało pytajcie o te kwestie kosmetologa czy lekarza w gabinecie, aby zastosować najlepsze postępowanie w danej sytuacji.
W jaki sposób oczyszczać skórę w czasie regeneracji pozabiegowej?
Najlepsze możliwe oczyszczanie w tym szczególnym czasie można określić jako delikatnie i niewypłukujące lipidów z naskórka. Warto sięgnąć po emulsje, mleczka, pianki czy łagodne żele, aby nie nasilać podrażnienia.
Nasz wybór to Dermalogica Ultracalming Cleanser. Działanie produktu marki Dermalogica opiera się na łagodnych substancjach myjących uzupełnionych o składniki łagodzące, takie jak wyciąg z malin, wyciąg z lawendy, ekstrakt z zielonego ogórka i pantenol. Dzięki temu po umyciu nie pojawia się uczucie ściągnięcia, a skóra nie jest przesuszona.
Czy kremy pozabiegowe można aplikować na uszkodzoną skórę?
Tak, jak najbardziej kremy pozabiegowe można aplikować na uszkodzoną skórę. Sięgajcie jednak tylko po preparaty, które zostały przebadane pod tym kątem i producent jasno zaleca takie stosowanie.
Przykładem może być Regenerujący krem ochronny Jan Marini BioShield. Tworzy on na skórze swego rodzaju opatrunek w kremie, przyspieszając procesy gojenia i zapobiegając ucieczce wilgoci z naskórka. Kosmetyk Jan Marini może być stosowany po inwazyjnych zabiegach gabinetowych, w przypadku otarć naskórka i drobnych skaleczeń, a także po zdjęciu szwów w procedurach medycznych.
Jakich składników szukać w kremach do pielęgnacji pozabiegowej?
Optymalnie krem do pielęgnacji pozabiegowej powinien skupiać się na trzech kierunkach działania: zabezpieczeniu bariery hydrolipidowej, nawilżeniu i ukojeniu podrażnień.
- Z ochroną przed ucieczką wilgoci z naskórka doskonale radzą sobie ceramidy, cholesterol, skwalan czy kwasy tłuszczowe.
- Aby utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia, warto sięgnąć po kosmetyki z kwasem hialuronowym, trehalozą, aloesem i ksylitolem.
- Z kolei świetnie działanie łagodzące wykazują alantoina, pantenol, bisabolol oraz beta-glukan.
W tym miejscu chcielibyśmy polecić Wam wyjątkowy kosmetyk do pielęgnacji pozabiegowej. Biologique Recherche Toleskin - Sterylny krem odnawiający i łagodzący podrażnienia przynosi ulgę nawet najbardziej wymagającej skórze. Kosmetyk marki Biologique Recherche może być stosowany również w przypadku atopii czy po terapiach przeciwnowotworowych.
Czy konieczne jest stosowanie kosmetyków z filtrami UV po zabiegach?
Stosowanie kosmetyków z filtrami UV po zabiegach zdecydowanie należy uznać za obowiązkowe. Skóra w tym czasie może być uszkodzona i bardziej narażona na działanie promieniowania słonecznego, dlatego musi być odpowiednio chroniona. Nawet jeśli wykonujecie zabiegi jesienią i zimą, krem z filtrem przeciwsłonecznym to konieczny element codziennej pielęgnacji.
Specjalnie z myślą o pielęgnacji pozabiegowej został stworzony Dermomedica Healing Balm SPF 50 - kosmetyk o bogatej, otulającej formule wzbogaconej o biomedyczne silikony. Działanie produktu Dermomedica ochronne preparat zawdzięcza filtrom mineralnym, m.in. tlenkowi cynku, który dodatkowo wspomaga procesy regeneracyjne.
Idealnym uzupełnieniem kremu SPF może być przyłbica fotoprotekcyjna również dostępna w ofercie marki w różnych kolorach. Poszczególne wersje przyłbic różnią się też nieznacznie stopniem zapewnianej ochrony przed promieniowaniem UV. Są jednak dobrym wyborem, kiedy nie ma możliwości regularnej aplikacji kosmetyku fotoochronnego.
Podpowiadamy natomiast, że w przypadku zabiegów ablacyjnych należy zachować ostrożność na czole - miejscu styku przyłbicy ze skórą, gdyż opaska stanowiąca element konstrukcyjny może w tym wypadku ocierać się o naskórek.
Czy kremy do pielęgnacji pozabiegowej muszą być gęste, bogate czy lekkie konsystencje też będą wystarczające?
Wiele zależy od rodzaju wykonanego zabiegu, ale przyznajemy, że dobór konsystencji kremu regenerującego opiera się również na typie skóry.
Cerom suchym czy normalnym proponujemy kremy bardziej bogate, gęste, otulające, podczas gdy cery mieszane i tłuste bardziej komfortowo będą czuły się przy lżejszych konsystencjach.
W ofercie marki Cell Fusion C Expert każdy znajdzie coś dla siebie. Dla fanów delikatnych, nieobciążających formuł rekomendujemy Cell Fusion C Expert Soothing Repair Cream.
Natomiast osobom poszukującym odżywczych, treściwych konsystencji polecamy Cell Fusion C Expert TA Repair Cream. Obydwa kremy zawierają substancje silnie regenerujące i łagodzące podrażnienia, dzięki czemu doskonale radzą sobie z pozabiegowymi dolegliwościami.
Czy kremy regenerujące nie będą zapychać skory? Jak długo trzeba je stosować?
Kwestia komedogenności (potencjału do “zapychania”) danego kosmetyku jest wysoce indywidualna. Temat ten staraliśmy się nakreślić we wpisie: Co to znaczy komedogenny? Jak ułożyć pielęgnację dla skóry z tendencją do "zapychania"?
Nikt nie jest zatem w stanie udzielić gwarancji, że dany krem nie “zapcha” skóry. Owszem, istnieją substancje uznawane za potencjalnie komedogenne, ale ostateczne właściwości kosmetyku zależą od ich udziału procentowego w składzie, a przede wszystkim od całej kompozycji INCI.
Jeśli chodzi o czas stosowania kremów regenerujących, to najlepszym wyznacznikiem jest kondycja skóry. Warto ją obserwować i w porozumieniu z osobą, która wykonała zabieg dopasować optymalny czas pielęgnacji pozabiegowej. Można przyjąć, że jest to około 10-14 dni do ustąpienia podrażnień i łuszczenia się naskórka, ale każda skóra jest inna i procesy odbudowy zachodzą w niej w odmiennym tempie. W związku z tym czas ten może wydłużyć się lub skrócić.
Kiedy można wykonać po raz pierwszy po zabiegu makijaż?
Chcielibyśmy podkreślić, że bezpośrednio po zabiegu należy skupić się przede wszystkim na pielęgnacji. Zachęcamy Was, aby dać skórze czas na regenerację i w tym okresie zrezygnować z aplikowania kosmetyków kolorowych.
Jeśli jednak nie chcecie lub nie możecie zrezygnować z makijażu, zwróćcie uwagę na wybierane kosmetyki. Dobrze, aby były to produkty mineralne, które dodatkowo dbają o kondycję naskórka. Nie bez znaczenia jest także sposób nakładania produktów. Aplikujmy makijaż z troską o higienę pędzli i gąbeczek, najlepiej za każdym razem sięgając po czyste narzędzie. Po spełnieniu tych warunków makijaż można wykonać nawet kolejnego dnia po zabiegu, traktując skórę odpowiednio delikatnie.
Jeśli chodzi o naszych faworytów, to koniecznie wypróbujcie DermaMinerals Buildable Coverage Pressed Mineral Powder SPF 15. Jest to wygodny puder w formie kompaktu dostępny w trzech odcieniach. Można uzyskać za jego pomocą satysfakcjonujące krycie, nakładając kilka warstw produktu. Dodatkowo wzmacnia on zastosowaną ochronę przeciwsłoneczną dzięki zawartości filtrów na poziomie SPF 15.
Ile należy odczekać z wykonaniem pierwszego peelingu po zabiegu?
Z wykonaniem pierwszego peelingu polecamy odczekać, aż skóra się zregeneruje. Wiemy już, że jest to czas inny dla każdego z nas. Obserwujmy więc skórę i jej potrzeby. Bardzo często po zabiegach głębokiego złuszczania skóra potrzebuje nieco więcej czasu, aby zgromadzić odpowiednio grubą warstwę rogową wymagającą zastosowania peelingu. Skóra usuwa martwe komórki ze swojej powierzchni również w fizjologicznych procesach, nie spieszmy się zatem zbytnio z dodatkowym złuszczaniem.
To już wszystkie kwestie, które chcieliśmy omówić w dzisiejszym wpisie. Mamy nadzieję, że wśród nich pojawiły się także Wasze pytania, a nasze odpowiedzi okazały się pomocne. Jeśli jednak macie jakiekolwiek wątpliwości, nasi kosmetolodzy są do Waszej dyspozycji na czacie, mailowo i telefonicznie. Koniecznie opowiedzcie nam też o swoich doświadczeniach z pielęgnacją okołozabiegową.
Skupiacie się na działaniach pozabiegowych czy może sumiennie przygotowujecie skórę także przed wizytą w gabinecie? Czekamy na Was w komentarzach!