Makijaż twarzy krok po kroku - od czego zacząć?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Tym razem wprowadzam rewolucję do tematu mówiącego o tym, jak świadomie wybierać produkty do makijażu! Zanim zacznę od tego, jak dobierać podkład, korektor i puder, przedstawię kilka kroków, bez których trudno jest przejść do konkretów. Doskonale wiem, że o kosmetykach kolorowych możecie przeczytać „wszędzie”, ale nie wszędzie podawane są kluczowe informacje, jak je dobrać. Dzisiaj powiem Wam o najważniejszych elementach w makijażu, które są podstawą do tego, aby Wasza skóra wyglądała dobrze.
Określ potrzeby swojej skóry
Po pierwsze, zanim zdecydujemy się na wymarzony podkład, korektor czy puder, powinniśmy jasno określić jakiego efektu od niego oczekujemy. Możemy chcieć rozświetlenia, matu, satyny, lekkości, krycia, nawilżenia…
Bardzo ważne jest także to, aby kosmetyki były dobrane do rodzaju naszej skóry. Na przykład osoby posiadające skóry najbardziej wymagające – tłuste, problematyczne – powinny wybierać niekomedogenne kosmetyki do makijażu ze składnikami, które regulują wydzielanie sebum.
Co jeszcze pomoże w naprowadzeniu na wybór odpowiedniego kosmetyku?
Przetestuj zanim kupisz, przeczytaj opinie innych
Przed zakupem warto poczytać opinie innych, którzy przed nami przetestowali produkt, ale też w mądry sposób potrafią nam przekazać informacje (to znaczy: opiszą konsystencję, naprowadzą na tonację kolorystyczną, podkreślą skład, wspomną o zapachu, a także określą jaki jest ich typ cery, czy produkt się u nich sprawdził, jak się długo utrzymuje). Bez tego – dla mnie opinia nie jest pomocna.
Zadbaj o skórę już na etapie pielęgnacji
Są na świecie osoby, które mają tak „boskie geny”, że czegokolwiek by nie robiły – ich skóra będzie dobrze wyglądać. Ale skupmy się dziś na osobach, których cera jest bardziej problematyczna - czyli na większości z nas. Jeśli chcecie, aby Wasza skóra pokryta podkładem, korektorem i pudrem wyglądała świetnie, to prawda jest taka, że dwa razy dziennie po prostu musicie – chociaż nie lubię tego słowa, ale powtórzę: musicie (!) ją oczyszczać i pielęgnować.
Wszystkie produkty powinny być dobierane do potrzeb i rodzaju skóry. Cery problematyczne dodatkowo powinny skonsultować dobór produktów pielęgnacyjnych ze specjalistą - kosmetologiem, a w cięższych przypadkach z dermatologiem.
Oczywiście to nie wszystko. Poniżej poznacie kolejny ważny aspekt osiągnięcia wymarzonych efektów make-up’u.
Wybierz akcesoria do makijażu
Ja uwielbiam nakładać podkład pędzlem. Sobie i innym. Nie używam gąbek, nie używam też dłoni. Nie dlatego, że są złe. Wynika to z faktu, że pomalowałam już kilkanaście tysięcy twarzy – różnymi pędzlami, gąbkami (i dłońmi także), jednak po tych doświadczeniach mój wybór zawsze pada na pędzle.
Pędzle mają włoski. Włoski, a dokładnie ich czubki “wtłaczają” podkład w pory. Odpowiednimi ruchami pędzla, ale też warstwami podkładu czy pudru, możemy wpłynąć na lepsze wygładzenie, ujednolicenie i trwałość.
Pamiętajmy, że każdy typ skóry może potrzebować innego rodzaju pędzla - jedne pędzle zwiększają krycie podkładu i pudru, jeszcze inne wpływają na podkreślenie lekkości i świetlistości.
Jest jeszcze kolejna kwestia, o której się prawie w ogóle nie mówi – dociskanie pędzla w różny sposób. Stemplowanie i dociskanie pędzla powoduje dokładniejsze aplikowanie produktu i tym samym wygładzenie struktury skóry. Natomiast ruch kolisty idealnie ujednolica fakturę podkładu na powierzchni skóry.
Powoli zbliżamy się do końca - czyli tego, jak dobrać wymarzony podkład korektor i puder. Jeśli już wiemy, czego od tych produktów oczekujemy, stosujemy odpowiednią pielęgnację i znamy wartość akcesoriów, możemy przejść wyboru kosmetyków do makijażu.
Jak wybrać idealny podkład?
Poza właściwościami podkładu warto zwrócić uwagę na dwie najważniejsze rzeczy. Są nimi:
- kolor
- konsystencja
Dobór odpowiedniego koloru jest bardzo prosty, kiedy możemy skorzystać z testera lub próbki.
Przy zakupach online warto oglądać swatche – czyli zdjęcia odcieni. Dzięki temu możemy porównywać je do tych, których aktualnie używamy.
Warto także czytać opisy i opinie dotyczące kolorystyki, bo tam często znajdziemy dodatkowe informacje.
Kiedy mamy możliwość testu podkładu – zawsze najlepiej robić to na twarzy, gdzie realnie będziemy go nosić - nie na dłoni, nie na szyi.
Konsystencja i skład podkładu także może być naszym sprzymierzeńcem. Osoby o skórze tłustej powinny unikać kremowych, odżywczych wersji, które mogą działać komedogennie. Lekkie, ale mocno matujące, a mało nawilżające podkłady także nie będą odpowiednie dla skóry tłustej, która finalnie będzie produkować jeszcze więcej sebum, nie dostając od podkładu odpowiedniej dawki nawilżenia.
- Lekkie, płynne podkłady dają nam też możliwość budowania warstw, a tym samym różnych stopni krycia - dzięki temu mamy możliwość otrzymania różnych efektów ujednolicenia przy jednym produkcie.
- Gęstsze, bardziej treściwe konsystencje, bogate w składniki odżywcze i filtry, mogą się polubić ze skórami suchymi i być dobrą opcją w makijażu na zimę.
Składniki zawarte w podkładach są dodatkowym, mocnym bonusem, bo dobrze dobrane mogą wspomagać codzienną pielęgnację skóry i trwałość efektu.
Poniżej zebrałam dla Was moje propozycje podkładów z oferty topestetic.pl.
Lekki i rozświetlający - RVB LAB Make Up Illuminating Light Foundation
Moim zdaniem jest to podkład, który powinny polubić miłośniczki delikatnego ujednolicenia, pięknego rozświetlenia i naturalnego efektu.
Podkład może być stosowany przy cerze suchej, mieszanej i tłustej. Bardzo dobrze nakłada się pędzlem, ale także palcami i gąbką.
Kremowy i liftingujący - RVB LAB Make Up HD Lifting Effect Foundation
Efekt liftingu, czyli delikatnego napięcia skóry w tym podkładzie zapewniają składniki aktywne, a dokładnie kompleks Perfect - Lift, który zawiera wyciąg z jeżówki.
Ma on kremową konsystencję, dzięki czemu pozostawia komfortowe wykończenie - nie ma mowy o uczuciu ściągnięcia. Bardzo ładnie rozświetla i daję mu także też duży plus za wyciąg z wodorostu, który zmniejsza zaczerwienienia.
Komfortowy i matujący - Jane Iredale Beyond Matte™ Liquid Foundation
Ten podkład bardzo mnie zaskoczył. Oczywiście na plus. Przepięknie ujednolica skórę bez efektu maski. Świetnie rozprowadza się na skórze, nie pozostawiając smug.
Na początku jest lekko świetlisty, a po chwili daje efekt pięknej satyny. Jest bardzo dobry dla cer mieszanych, tłustych, ale też suchych – w ogóle nie wysusza! Sprawdzi się idealnie u osób ze skórą wrażliwą, posiadających trądzik różowaty lub tych, które przeszły zabiegi inwazyjne, ponieważ ze względu na zawartość sporej dawki minerałów ten podkład będzie działał upiększająco, korygująco i ochronnie!
Najlepszy pędzel do podkładu
Testowałam aplikację różnymi akcesoriami. Na każdym typie skóry najlepiej wyglądał przy nałożeniu pędzlem zbitym, takim jak na przykład Say Make Up Dual Fiber Foundation Brush Nr 8.
Jak dobrać odpowiedni korektor?
Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, musimy określić czego od tego produktu oczekujemy. Nie wszystkie korektory są przystosowane do stosowania na okolicę oczu. Są korektory do stosowania punktowego, są także kamuflaże dla osób, które wymagają bardzo mocnego krycia (np. aby pokryć znamię lub spłycić optycznie blizny).
Typowe korektory pod oczy występują w różnych wersjach. Są lekkie, bardziej płynne, kremowe, bardziej gęste. Występują też w różnych formach aplikacji (w pędzelku, aplikatorze, tubce, słoiczku). Oczywiście mają też różne tony i kolorystykę.
Korektorem pod oczy zwykle chcemy zniwelować cienie, zasinienia i rozświetlić skórę pod oczami. Zależy nam na świeżym efekcie bez podkreślenia zmarszczek i suchości. Bez problemu to uzyskamy pod warunkiem, że regularnie będziemy dbać o pielęgnację skóry wokół oczu, a korektor, który wybierzemy będzie zawierał dobroczynne składniki nawilżające, a nawet lekko odżywcze. I to jest właśnie cała tajemnica. Kondycja skóry pod oczami, jej pielęgnacyjne przygotowanie i skład korektora – niezależnie od jego konsystencji czy formy aplikacji sprawi, że jesteśmy już na ostatniej prostej w drodze do sukcesu – czyli pięknie ujednoliconej skóry w okolicy oczu.
Ostatni punkt świadczący o sukcesie to miejsce aplikacji. Jestem za tym, aby korektor nakładać mądrze – czyli w miejsca, które tego produktu wymagają. Zwykle jest to zewnętrzny kącik, ponieważ tam najbardziej widać zasinienie.
Osoby posiadające wiotką, mało jędrną skórę i średnie lub duże zmarszczki mimiczne powinny zrezygnować z aplikacji korektora na zewnętrznej części oka, ponieważ produkt może się tam osadzić, podkreślając niedoskonałości.
Przy większym problemie zasinień pod oczami warto zastosować dwa korektory - jeden w tonacji morelowej, a drugi bardziej naturalny.
Academie Contour des Yeux Anti-Cernes Teinte
Ten korektor w tubce 20 ml posiada bardzo komfortową, lekko kremową konsystencję. Pięknie wtapia się w skórę, nie podkreślając suchości i zmniejszając widoczność cieni pod oczami - to wszystko dzięki zawartości połączenia wysokiej jakości składników odżywczych i delikatnych pigmentów rozświetlających.
Najlepszy pędzel do korektora
Korektor rekomenduję nakładać puszystym, ale płaskim pędzelkiem w miejscu zasinienia. Moim ulubionym do tego celu jest Say Make Up Contour Brush Nr 6. Teoretycznie jest on do konturowania małych partii twarzy, ale sprawdza się idealnie także do nakładania korektora.
Czy puder jest konieczny w makijażu?
Puder w makijażu nie zawsze jest koniecznością, ale warto mieć świadomość, że ten kosmetyk wpływa na utrwalenie makijażu i nie tylko.
Rodzajów pudrów jest obecnie na rynku bardzo dużo. Są pudry w kamieniu i sypkie. Matujące i rozświetlające. W różnych odcieniach i transparentne. Także takie, które zawierają w składzie filtry chroniące przed promieniowaniem UV!
Tak samo, jak w przypadku każdego kosmetyku, musimy zadać sobie pytanie - czego od pudru oczekujemy?
- Jeśli ma być tylko delikatną mgiełką utrwalającą – warto przyjrzeć się lekkim pudrom sypkim.
- Jeśli wymagamy od pudru wzmocnienia krycia podkładu - wtedy wybierzmy pudry prasowane.
- Jeśli naszym problemem na skórze są zaczerwienienia, a pielęgnacja i podkład nie wystarczają, to żółty puder na wykończenie makijażu będzie niewątpliwie sprzymierzeńcem w maskowaniu rumienia.
Dodatkowo, to czym będziemy nakładać puder, także ma znaczenie. Duże pędzle z miękkim włosiem są idealne do szybkiej, delikatnej formy wykończenia makijażu, a pędzle do pudru bardziej zbite lub na krótkim trzonku sprawią, że puder stanie się bardziej kryjącym produktem.
Dermaquest DermaMinerals Buildable Coverage Pressed Mineral Powder
Ten puder może być produktem uniwersalnym i stosowanym przez prawie każdy rodzaj skóry. Będzie świetny dla osób posiadających skóry wrażliwe, podrażnione i po zabiegach inwazyjnych.
Ceramidy i minerały morskie – pozostawiają skórę nawilżoną, co jest bardzo istotną sprawą w produktach w kamieniu/pudrowych.
Puder można stosować jako delikatne wykończenie makijażu, ale też jako dodatkową formę kryjącą i wykończeniową. Wszystko zależy od tego jakim pędzlem go nałożymy.
Wykonanie odpowiedniego makijażu to trudne zadanie - nie możemy zapominać o tym, że musi on być przede wszystkim komfortowy do noszenia, dobrze dopasowany do naszego stylu i osobowości, ale także - powinien służyć naszej skórze, a nie podkreślać problemy takie jak trądzik czy suchość. Odpowiednio dobrane kosmetyki do makijażu mogą podtrzymywać efekty dobrze dobranej pielęgnacji - a ona jest również kluczem, aby nasz makijaż dobrze się trzymał, wyglądał świeżo i naturalnie. Mam nadzieję, że polecane przeze mnie kosmetyki i akcesoria sprawdzą się w Waszym przypadku, a rady poparte wieloletnim doświadczeniem pomogą w wykonaniu perfekcyjnego make-up’u.
Napiszcie w komentarzu, czy macie swoje sposoby na naturalny, a jednocześnie spektakularny efekt w swoim codziennym makijażu!