Trądzik pospolity - najczęściej zadawane pytania
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Pielęgnacja skóry trądzikowej wciąż budzi wątpliwości. W poniższym wpisie postaramy się odpowiedzieć na wiele pytań, które dostajemy w czasie porad i na naszych mediach społecznościowych. Jesteście ciekawi, skąd bierze się trądzik? Jak pielęgnować skórę w czasie kuracji dermatologicznych? Czy ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna? A także, jak prawidłowo wykonać poranne i wieczorne oczyszczanie? W takim razie zapraszamy do lektury!
- Skąd bierze się trądzik?
- Z jakich kroków powinna składać się pielęgnacja skóry trądzikowej?
- Czy demakijaż przy użyciu olejków jest odpowiedni dla skóry z trądzikiem?
- Jak powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie skóry trądzikowej?
- Czy można wyciskać i rozdrapywać zmiany trądzikowe?
- Czy muszę używać kremu z filtrem mając trądzik?
- Jakich kremów nawilżających używać, aby nie zapchały skóry?
- Jakich substancji unikać w składach kosmetyków nawilżających?
- Czy alkohol w kosmetykach szkodzi?
- Jak skutecznie oczyścić skórę z zaskórników i zmniejszyć widoczność porów?
- Czy w pielęgnacji wieczornej postawić na złuszczanie, a rano stosować produkty SPF?
- Co zrobić, aby uniknąć uczucia ściągniętej, napiętej skóry po umyciu twarzy?
- Jak pielęgnować skórę trądzikową na plecach?
- Jak pielęgnować skórę nastolatków?
- Czy muszę iść do dermatologa mając trądzik?
- Stosuję maści od dermatologa - jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry?
- Jakie kosmetyki zastosować gdy skóra jest odwodniona, ale trądzikowa?
- Jak uniknąć przebarwień po zmianach na skórze?
- Jakie produkty złuszczające wybierać przy cerze trądzikowej?
- Czy makijaż ma negatywny wpływ na trądzik? Czy powinnam zrezygnować z makijażu?
- Jak przedłużyć trwałość makijażu skóry trądzikowej?
Skąd bierze się trądzik?
Trądzik pospolity to choroba skóry, której przyczyny są złożone. Może pojawiać się na tle hormonalnym, a także zaostrzać poprzez nieprawidłową pielęgnację skóry, rozdrapywanie zmian czy też prowadzony styl życia (nieodpowiednia dieta, stres).
Jego leczenie często wymaga czasu, cierpliwości i holistycznego podejścia do problemu - przeanalizowania pielęgnacji, wykonania odpowiednich badań.
Warto wiedzieć, że u podłoża trądziku leżą takie procesy jak nadmierna produkcja sebum (inaczej łoju), kolonizacja skóry bakteriami z gatunku Cutibacterium acnes oraz nadmierne rogowacenie naskórka w obrębie gruczołów łojowych.
Z jakich kroków powinna składać się pielęgnacja skóry trądzikowej?
Pełna, dobrze zaplanowana pielęgnacja skóry trądzikowej, powinna składać się przede wszystkim z odpowiednio dobranej bazy, do której zaliczamy:
- demakijaż (wieczorem),
- oczyszczanie (rano i wieczorem),
- nawilżanie (wieczorem i w razie potrzeby także rano, pod krem z filtrem),
- ochronę przeciwsłoneczną (codziennie rano, pamiętając o reaplikacji co 2-3 godziny).
Gdy już zadbamy o “filary” naszej pielęgnacji, możemy rozszerzyć ją o kosmetyki złuszczające albo wzbogacające pielęgnację w składniki aktywne, czyli wszelkie maski, toniki czy produkty typu serum. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ich ilością - minimalizm i stopniowe wprowadzanie nowości jest bardzo ważne, aby ocenić, jak reaguje na nie nasza skóra.
Czy demakijaż przy użyciu olejków jest odpowiedni dla skóry z trądzikiem?
Szczególnie w przypadku skóry trądzikowej zalecamy, aby wieczorne oczyszczanie skóry odbywało się w dwóch etapach: w pierwszej kolejności zmywamy makijaż, a następnie “doczyszczamy” skórę, pozbywając się resztek kosmetyków kolorowych, kremu z filtrem oraz produktu do demakijażu.
Do demakijażu może posłużyć nam olejek, mleczko, specjalny balsam lub płyn micelarny - w zależności od naszych preferencji.
Jeśli chcemy sięgnąć po kosmetyk na bazie olejów, zwróćmy szczególną uwagę na to, czy emulguje on z wodą. Takie preparaty sprawdzą się lepiej, ponieważ pod wpływem wody bez trudu można je usunąć i nie pozostawią tłustej warstwy. Tego typu rytuał możemy wykonać przy pomocy dłoni i nie musimy dodatkowo podrażniać skóry poprzez pocieranie wacikami.
Doskonale do tego celu sprawdzą się duety marki Dermomedica, w których skład wchodzi olejek do demakijażu oraz preparat myjący. Do wyboru mamy:
- Zestaw odpowiedni dla skór odwodnionych, podrażnionych i wrażliwych z olejkiem do demakijażu i łagodną pianką - Lipid Control And Snail Foam Cleanser.
- Zestaw odpowiedni dla skór problematycznych z olejkiem do demakijażu i żelem na bazie kwasu azelainowego, który w naszym sklepie znajdziecie pod nazwą Dwuetapowe Oczyszczanie.
Oba zestawy bardzo dobrze się sprawdzą, ale wybór powinniśmy dostosować do aktualnej kondycji naszej skóry. Jeśli skóra jest podrażniona, np. w wyniku kuracji dermatologicznych, polecamy zestaw numer jeden. Jeśli natomiast chcemy wprowadzić już na etapie oczyszczania kwas azelainowy i zadziałać seboregulująco, lepszym wyborem będzie zestaw numer dwa.
Jak powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie skóry trądzikowej?
Wieczorem, po całym dniu, szczególnie jeśli aplikowaliśmy wcześniej krem z filtrem i makijaż, oczyszczanie powinniśmy wykonać w dwóch etapach.
W pierwszej kolejności na suche dłonie nabieramy niewielką ilość mleczka lub emulgującego olejku i wykonując delikatny masaż rozprowadzamy go dokładnie na całej powierzchni twarzy i szyi, nie pomijając linii włosów, skrzydełek nosa oraz okolicy uszu. Po zwilżeniu twarzy, masujemy skórę raz jeszcze, a następnie zmywamy wszystko obfitą ilością letniej wody.
W kolejnym kroku używamy żelu do mycia twarzy lub pianki. Takie oczyszczanie powinno być bardzo dokładne - to najdłużej trwający krok w codziennej pielęgnacji. Po umyciu twarzy, skórę najlepiej jest osuszyć przyciskając czysty ręcznik do jej powierzchni (nie pocierając). Może być to ręcznik jednorazowy lub często prany ręczniczek przeznaczony wyłącznie do tego celu.
Rano możemy wykonać oczyszczanie w jednym etapie, stosując ulubiony produkt myjący, który nie powoduje uczucia ściągnięcia, np. wspomnianą wcześniej piankę Dermomedica lub delikatny żel do twarzy Dermalogica Ultracalming Cleanser.
Więcej na temat oczyszczania skóry pisaliśmy w artykułach:
Czy można wyciskać i rozdrapywać zmiany trądzikowe?
Bardzo przestrzegamy przed wyciskaniem i rozdrapywaniem zmian trądzikowych. Jest to czynność, która w konsekwencji może doprowadzić do pojawienia się blizn, przebarwień oraz zaostrzenia zmian trądzikowych.
Istnieje nawet medyczne określenie trądziku, który powstaje w wyniku samouszkodzenia skóry - Acne excoriatica.
Polecamy, aby zamiast kolejny raz na własną rękę próbować usunąć krostkę, sięgnąć po specjalny produkt punkowy, np. plasterek koloidalny lub preparat antyseptyczny.
Świetnie sprawdzą się plastry do stosowania punktowo na stany zapalne All Care Recovery Cica - Aid marki Purito oraz punktowy żel na niedoskonałości Blemish SOS marki Medik8.
Czy muszę używać kremu z filtrem mając trądzik?
Zdecydowanie tak i to z wielu powodów. O kremie z filtrem mówi się często, że jest to “najlepszy krem przeciwzmarszczkowy”. To prawda, ponieważ promieniowanie UV ma ogromny wpływ na przyspieszone procesy starzenia się skóry i oddziaływuje na nas przez cały rok.
Poza tym, promieniowanie UV zwiększa ryzyko powstawania przebarwień. W przypadku trądziku ma to szczególne znaczenie, ponieważ świeże przebarwienia pozapalne wystawione na działanie promieniowania słonecznego mogą się utrwalać. Osoby ze skórą trądzikową często sięgają także po kosmetyki o działaniu złuszczającym, w przypadku stosowania których, wysoka ochrona przeciwsłoneczna jest tym bardziej wskazana.
Jeśli powyższe argumenty nadal nie są wystarczająco przekonujące, zachęcamy do przeczytania dwóch artykułów na naszym blogu poświęconych temu zagadnieniu:
Wybór kremu z filtrem dla skóry problematycznej jest bardzo ważny, ponieważ nie chcemy, aby “zapychał” i zaostrzał trądzik. Z tego powodu powinniśmy sięgnąć po niezawodne kosmetyki. My polecamy między innymi Cell Fusion C Clear Sunscreen 100 SPF 48 PA+++ oraz Paula’ s Choice Clear Ultra Light Daily Hydrating Fluid SPF 30.
Więcej kremów z filtrem opisaliśmy w specjalnym artykule: Ochrona przeciwsłoneczna skóry trądzikowej - TOP5 najlepszych kremów z filtrem.
Jakich kremów nawilżających używać, aby nie zapchały skóry?
Stosowanie kremu nawilżającego jest bardzo ważne - dbamy bowiem w ten sposób o barierę hydrolipidową naszej skóry. Co więcej, skóra poddawana kuracjom przeciwtrądzikowym często jest odwodniona i podrażniona. W efekcie jej stan zamiast się poprawiać, pogarsza się.
Dobrze dobrany krem nie będzie powodował powstawania zaskórników. To, na co warto zwrócić uwagę wybierając krem do twarzy, to nasze indywidualne preferencje co do konsystencji i potrzeby skóry. Warto poczytać również opinie innych Klientów i skonsultować się z kosmetologiem.
Aby ułatwić Wam wybór, przygotowaliśmy specjalne zestawienie na naszym blogu: Kremy nawilżające do twarzy dla skóry trądzikowej - wybraliśmy 6 sprawdzonych produktów.
Jakich substancji unikać w składach kosmetyków nawilżających?
Nie tylko w przypadku kremów nawilżających, ale również innych kosmetyków, zwłaszcza tych, które pozostawiamy na skórze na dłużej (np. kremy, podkłady), powinniśmy unikać substancji o działaniu komedogennym, czyli przyczyniającym się do powstawania zaskórników. Tak naprawdę na komedogenność danego preparatu ma wpływ jego cała formuła - pełny skład, procentowa zawartość takiego składnika. Często marki kosmetyczne deklarują, że ich formuły nie wykazują działania komedogennego lub są polecane dla skóry trądzikowej. Dla pewności możemy sięgać właśnie po takie preparaty. Jednak, co zawsze podkreślamy, każda skóra jest inna, dlatego warto obserwować jej indywidualne reakcje na dany kosmetyk.
Więcej na temat komedogenności substancji kosmetycznych pisaliśmy we wpisie: Co to znaczy komedogenny? Jak ułożyć pielęgnację dla skóry z tendencją do "zapychania"?
Czy alkohol w kosmetykach szkodzi?
To zależy od pełnego składu produktu. Alkohol w kosmetykach może pełnić wiele funkcji, np. być promotorem przenikania dla innych substancji aktywnych. Jednak są to specjalnie opracowane formuły, które gwarantują bezpieczeństwo stosowania nawet w przypadku skór wrażliwych. Większy problem natomiast stanowią kosmetyki, które bazują na alkoholu i są stosowane codziennie, bez odpowiedniego nawilżenia skóry. Często sięgają po nie młode osoby, które w ten sposób chcą “przysuszyć” zmiany zapalne. W konsekwencji codziennego stosowania i braku odpowiedniego nawilżenia, stan skóry z czasem zaczyna się pogarszać - następuje wzmożona produkcja sebum przez gruczoły łojowe i coraz większa ilość zmian trądzikowych.
Zawsze podkreślamy, że na efekty mają wpływ wszystkie kroki pielęgnacyjne i pełne składy produktów, dlatego zachęcamy, aby w razie wątpliwości skorzystać z porady kosmetologa.
Jak skutecznie oczyścić skórę z zaskórników i zmniejszyć widoczność porów?
Do pielęgnacji skóry z zaskórnikami możemy wprowadzić kosmetyki na bazie retinoidów (retinolu/retinalu) lub kwasów (szczególnie kwasu salicylowego). Warto, zwłaszcza na początku, wybrać jeden produkt tego typu, np. w postaci toniku, serum lub płatków złuszczających, a pozostałe kroki pielęgnacyjne ukierunkować na dokładne oczyszczanie skóry, nawilżanie i ochronę przeciwsłoneczną.
W tym wypadku doskonale sprawdzi się na przykład kultowy płyn złuszczający z 2% kwasem salicylowym Paula’s Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid lub lotion bazujący na trzech kwasach (glikolowym, azelainowym i salicylowym), czyli Jan Marini Bioclear Face Lotion.
Więcej na ten temat pisaliśmy we wpisach:
Czy w pielęgnacji wieczornej postawić na złuszczanie, a rano stosować produkty SPF?
Taki schemat, to znaczy wieczorne złuszczanie i ochrona przeciwsłoneczna w ciągu dnia, jest najbardziej polecany. Co więcej, kosmetyki o działaniu złuszczającym początkowo polecamy stosować nawet co 2-3 dzień, na noc. Skóra powinna się do nich przyzwyczaić, zwłaszcza jeśli jest wrażliwa.
Jednak i w tym wypadku najważniejsze jest indywidualne podejście do pielęgnacji. Może zdarzyć się sytuacja, w której użycie serum, np. z kwasem azelainowym będzie polecane na dzień. Jednak taki plan pielęgnacyjny najlepiej ustalić wspólnie z kosmetologiem.
Co zrobić, aby uniknąć uczucia ściągniętej, napiętej skóry po umyciu twarzy?
Aby uniknąć uczucia ściągniętej czy napiętej skóry, warto przede wszystkim postawić na delikatny produkt myjący. Przestrzegamy przed stosowaniem tradycyjnych mydeł. Kosmetyk do mycia twarzy powinien mieć pH zbliżone do pH skóry. Pamiętajmy, że produkty do oczyszczania nie muszą się silnie pienić - to nie jest gwarancja dobrego oczyszczenia skóry. Delikatne emulsje, niepieniące żele czy łagodne, kremowe pianki, bardzo dobrze radzą sobie z codziennymi zanieczyszczeniami skóry, a przy tym nie podrażniają jej.
W tym miejscu możemy na przykład polecić Babo - Delikatny Żel do Mycia Twarzy, który sprawdzi się nawet dla skóry wrażliwej i odwodnionej. W jego składzie znajdziemy takie cenne składniki jak beta-glukan z drożdży, pantenol, alantoinę, niacynamid czy też kwas laktobionowy.
Kolejnym sprawdzonym kosmetykiem jest Jan Marini Bioglycolic Face Cleanser. To emulsja do mycia twarzy z kwasem glikolowym, która mimo swojego aktywnego składu, doskonale oczyszcza skórę bez uczucia ściągnięcia.
Jak pielęgnować skórę trądzikową na plecach?
Tak naprawdę skórę na plecach powinniśmy pielęgnować w bardzo podobny sposób, co skórę twarzy. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na to, że skóra na plecach często narażona jest na działanie produktów do pielęgnacji włosów, np. szamponów, masek i odżywek, które rekomendujemy dobrze spłukać, a następnie oczyścić plecy specjalnie dobranym żelem lub pianką. Może być to ten sam produkt, którego używamy do oczyszczania twarzy.
Więcej na temat tego, jak pielęgnować skórę na plecach, pisaliśmy w artykule: Trądzik na plecach - 6 pomocnych wskazówek pielęgnacyjnych kosmetologa topestetic.
Przykładem ciekawego kosmetyku w formie wygodnych płatków jest 1% Retinol Pads marki Dermomedica. W składzie znajdziemy retinol, dzięki któremu zadziałamy na skórę pleców przeciwtrądzikowo i rozjaśniająco na przebarwienia, które często pozostają po zmianach zapalnych. Pamiętajmy jednak, że stosowanie retinolu na skórę pleców również wymaga od nas stopniowego wprowadzania do pielęgnacji, nawilżania, a także ochrony przeciwsłonecznej w miesiącach, kiedy eksponujemy tę część ciała na promieniowanie UV.
W ofercie marki Dermomedica znajdziemy także płatki z kwasem azelainowym Azelaic Pads. W porównaniu do powyższych płatków z retinolem, będzie to delikatniejszy preparat. Sprawdzi się doskonale dla skór wrażliwych.
Jak pielęgnować skórę nastolatków?
Skóra nastolatków, podobnie jak skóra osób dorosłych, może mieć bardzo indywidualne potrzeby. Często osoby młode zmagają się ze zmianami trądzikowymi, ale nie jest to regułą. Zazwyczaj skóra osób młodych jest skórą wrażliwą, dlatego nie wszystkie kosmetyki rekomendowane dla dorosłych się sprawdzą. Pielęgnacja takiej cery powinna być minimalistyczna i łagodna.
Jeśli szczególnie interesuje Was właśnie to zagadnienie, zachęcamy do lektury wpisu: Pielęgnacja skóry nastolatków - najczęściej zadawane pytania.
Czy muszę iść do dermatologa mając trądzik?
Trądzik pospolity jest dermatozą skóry, która może przebiegać w różnym stopniu nasilenia. U niektórych osób zmiany mają na tyle łagodny przebieg, że dobrze dobraną pielęgnacją jesteśmy w stanie uzyskać satysfakcjonujące efekty.
Jednak należy pamiętać, że trądzik to choroba, która często wymagać będzie podjęcia leczenia - szczególnie, jeśli mimo dobrze dobranej pielęgnacji, nie widzimy poprawy, a zmiany na skórze pozostawiają blizny. Wykonanie odpowiednich badań, konsultacja dermatologiczna, a także pielęgnacja ułożona indywidualnie pod ewentualnie zastosowane leczenie, to holistyczne podejście, które rekomendujemy.
Stosuję maści od dermatologa - jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry?
W dermatologii w leczeniu trądziku stosuje się kilka grup substancji aktywnych. Zewnętrznie są to retinoidy, antybiotyki, nadtlenek benzoilu i kwasy (między innymi azelainowy i salicylowy).
W zależności od tego, jak skóra reaguje na leczenie, pielęgnację dobieramy do jej potrzeb. Najważniejsza jednak zasada jest taka, aby kosmetyki, których używamy były kojące i nawilżające - i co ważne, jednocześnie dopasowane do potrzeb skóry problematycznej. Nie możemy zapomnieć o bazie pielęgnacyjnej, do której należy preparat oczyszczający o fizjologicznym pH, krem nawilżający i ochrona przeciwsłoneczna.
Przy okazji zachęcamy do lektury wpisu: Kuracja izotretynoiną - jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry? Omówiliśmy w nim pielęgnację przy doustnym leczeniu trądziku, jednak wymienione produkty sprawdzą się bardzo dobrze także w przypadku podrażnień i przesuszeń skóry będących wynikiem leczenia zewnętrznego (maściami/kremami/żelami).
Jakie kosmetyki zastosować gdy skóra jest odwodniona, ale trądzikowa?
Odwodniona, ale jednocześnie problematyczna skóra, to bardzo częste zjawisko. Dochodzi do niego, np. w wyniku leczenia dermatologicznego, pielęgnacji opartej na kwasach/retinoidach czy zbyt częstego stosowania kosmetyków o działaniu ściągającym.
Kosmetyki wpływające korzystnie na barierę hydrolipidową skóry powinny zawierać w swoim składzie takie substancje jak kwas hialuronowy, prebiotyki, pantenol, alantoinę czy ceramidy.
W codziennej pielęgnacji warto uwzględnić bardzo łagodne oczyszczanie, dobrze dobrany krem nawilżający, a w razie potrzeby także dodatkowe preparaty kojące, np. maskę lub serum.
Przykładem maski, która doskonale uzupełni kuracje przeciwtrądzikowe i zadba o jej prawidłowe nawilżenie jest Medik8 Ultimate Recovery Bio Cellulose Mask - Regenerująca maska bio-celulozowa.
Kolejną świetną maską jest Image Skincare Purifying Probiotic Masque. Bardzo dobrze odpowiada na potrzeby skóry trądzikowej, jednocześnie jej nie wysuszając i pozostawiając miękką w dotyku.
Jak uniknąć przebarwień po zmianach na skórze?
Jeśli przebarwienia pojawiają się w miejscu krostek, a skóra jest w tym miejscu mocno zaczerwieniona, warto jak najszybciej złagodzić stan zapalny, np. stosując kosmetyki na bazie niacynamidu. Przy tego typu przebarwieniach i tendencji do nich sprawdzi się także kwas azelainowy.
Oczywiście w tym wypadku konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna w ciągu dnia.
Przestrzegamy także przed drapaniem i wyciskaniem zmian, ponieważ to także może pogorszyć sytuację.
Jakie produkty złuszczające wybierać przy cerze trądzikowej?
Przy skórze trądzikowej, szczególnie na początku, warto postawić na jeden kosmetyk o działaniu złuszczającym i stosować go regularnie. Może być on oparty na kwasach AHA/BHA lub retinoidach (retinolu lub retinalu) - w postaci lotionu, serum, płatków, kremu lub maski.
Takie preparaty polecamy wprowadzać do pielęgnacji stopniowo, początkowo 2-3 razy w tygodniu. Dzięki temu przyzwyczaimy do nich skórę. W kolejnych tygodniach można zwiększać częstotliwość (o ile nie wystąpi podrażnienie).
Jeśli zastanawiacie się, który kosmetyk wybrać i jak zaplanować pełną pielęgnację, odsyłamy do naszych wpisów w tym temacie:
Jeśli natomiast stosujemy już kwasy lub retinoidy przepisane przez dermatologa, wtedy w pielęgnacji nie sięgajmy po dodatkowe kosmetyki o działaniu złuszczającym - szczególnie na własną rękę.
Czy makijaż ma negatywny wpływ na trądzik? Czy powinnam zrezygnować z makijażu?
Zmiany skórne to nie tylko problem dermatologiczny, ale często także psychologiczny. Wiele osób borykających się z trądzikiem szuka sposobu na zamaskowanie zmian, aby czuć się pewniej i bardziej komfortowo. Nie ma w tym nic złego, o ile wybierzemy odpowiedni produkt i zadbamy o dokładne oczyszczenie skóry, najlepiej w dwóch etapach.
W temacie makijażu stworzyliśmy nawet specjalny wpis: Najlepsze podkłady i kremy BB dla cery trądzikowej, które pielęgnują skórę.
Jak przedłużyć trwałość makijażu skóry trądzikowej?
Na trwałość makijażu skóry trądzikowej będzie miała wpływ odpowiednio dobrana pielęgnacja. Jeśli skóra będzie podrażniona, niedostatecznie nawilżona i łuszcząca się, makijaż może się “warzyć”, ścierać i podkreślać suche skórki.
Dlatego tak ważne jest, aby poza stosowaniem kosmetyków seboregulujących i złuszczających, pamiętać o dokładnym oczyszczaniu i nawilżaniu.
Doskonałym kosmetykiem nawilżającym, który sprawdzi się pod makijaż, jest elektrolitowy krem do twarzy marki Paula's Choice, czyli Water-Infusing Electrolyte Moisturizer.
Jeśli naszym problemem są tak zwane suche skórki wynikające ze stosowania kosmetyków złuszczających (np. na bazie kwasów lub retinoidów), polecamy raz w tygodniu wykonać maskę enzymatyczną - Jan Marini Skin Zyme.
Aby lepiej poznać techniki makijażu, zachęcamy do lektury wpisu, który stworzyła specjalnie dla nas wizażystka z wieloletnim stażem - Anna Galińska: Makijaż twarzy krok po kroku - od czego zacząć?
Mamy nadzieję, że nasze odpowiedzi na pytania dotyczące skóry trądzikowej rozwiały wszelkie wątpliwości.
Jeśli jednak wciąż zastanawiacie się, jak ułożyć pielęgnację skóry, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej porady naszych specjalistek - przez czat, mailowo lub telefonicznie.
A może macie jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące trądziku pospolitego? Chętnie porozmawiamy z Wami na ten temat w komentarzach pod wpisem!