Łuszczyca - czym jest ta choroba i jak pielęgnować skórę?

24.03.2022 ALEKSANDRA JANKOWIAK 32526 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Łuszczyca to jedna z częstszych chorób dermatologicznych, objawiająca się charakterystycznym wyglądem skóry. Jakie są przyczyny wystąpienia schorzenia i czym się wyróżnia? Jakie są sposoby leczenia i jak pielęgnować skórę dotkniętą łuszczycą? Jeśli jesteście zainteresowani odpowiedzią na te pytania, zachęcamy Was do lektury naszego wpisu, w którym wyjaśniamy obraz tej choroby i przedstawiamy propozycje kosmetyków do pielęgnacji marek takich jak Dr Michaels, Beta Skin czy Sesderma. Zapraszamy!

Wpis z serii: Choroby skóry

Łuszczyca - czym jest ta choroba?

Łuszczyca to przewlekła, niezakaźna, zapalna choroba skóry, która charakteryzuje się zwiększoną proliferacją naskórka. W efekcie skóra osoby dotkniętej schorzeniem jest zgrubiała i pojawiają się na niej charakterystyczne łuski. Zmiany skórne najczęściej lokalizują się w okolicy łokci, kolan, owłosionej skóry głowy, paznokci, ale mogą również zajmować każdy inny obszar ciała. Może im również towarzyszyć świąd.

Charakterystyczna zmiana to grudka barwy czerwonawej, która jest wyraźnie odgraniczona od otaczającej ją skóry i pokryta łuską - określanej również mianem blaszki łuszczycowej. Wyróżnia się kilka typów choroby, wśród których wyodrębnić możemy między innymi:

  • łuszczycę pospolitą,
  • łuszczycę uogólnioną,
  • łuszczycę krostkową,
  • łuszczycę stawową.

Wyróżnia się również dwa szczyty zachorowalności. Pierwszy około okresu dorastania, natomiast drugi po 50 roku życia.

Ważną rolę w zapobieganiu nawrotom łuszczycy stanowi również unikanie infekcji, stresu, a także spożywania alkoholu oraz papierosów.

Nowe zmiany u osób chorych mogą także wywoływać czynniki mechaniczne takie jak rany, oparzenia, tatuaże czy akupunktura.

Jakie są przyczyny i co wpływa na przebieg choroby?

Łuszczyca należy do grupy chorób o podłożu autoimmunologicznym i genetycznym. Ważną rolę w nasileniu choroby odgrywają również bodźce środowiskowe. Zaburzenie często po raz pierwszy pojawia się po przebyciu intensywnej infekcji.

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, zatem nie można się nią zarazić nawet w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą mającą objawy choroby.

Jest to bardzo istotne, gdyż osoby z łuszczycą często wstydzą się zmian, a samo schorzenie jest zaliczane do grupy psychodermatoz. Badania wskazują, że odporność na stres i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych może wpływać redukująco na wyzwalanie epizodów lub zaostrzeń łuszczycy oraz na jej przebieg.

Do sytuacji potęgujących chorobę mogą należeć lęk przed oceną społeczną czy niezaspokojona potrzeba akceptacji. Wykazano również korelację pomiędzy długością utrzymywania się zmian a wysokim poziomem lęku. Bez wątpienia łuszczyca ma więc duży wpływ na jakość życia pacjentów.

Metody leczenia łuszczycy

W terapii łuszczycy stosuje się leki miejscowe oraz ogólne. Podstawą leczenia miejscowego jest w pierwszym etapie usunięcie łusek, a następnie zahamowanie nadmiernej proliferacji naskórka. Leczenie zawsze dobiera lekarz na podstawie postaci choroby i nasilenia jej objawów.

Pielęgnacja skóry dotkniętej łuszczycą

Do substancji łagodzących objawy łuszczycy, stosowanych w kosmetykach, zalicza się między innymi:

Kosmetyki do pielęgnacji skóry dotkniętej łuszczycą

Poniżej przygotowaliśmy 5 kosmetyków, które mogą się sprawdzić w tej pielęgnacji skóry dotkniętej łuszczycą.

Dr Michaels Scalp&Body Ointment Maść 250 g

To produkt, który polecamy dla skóry objętej łuszczycą, egzemą oraz atopowym zapaleniem skóry. Poprzez swoje działanie niweluje świąd, dyskomfort, uczucie ściągnięcia, podrażnienie i zaczerwienienie. Maść przywraca komfort i podwyższa poziom nawilżenia, a także natłuszcza skórę, chroniąc ją przed przesuszeniem. W ofercie marki dostępne są również inne produkty przeznaczone dla skóry dotkniętej łuszczycą: żel myjący, mydło, płyn do paznokci, krem do paznokci, odżywka do skóry regenerująca.

Scalp&Body Ointment 449,00 zł Dr Michaels Scalp&Body Ointment Maść 250 g

RVB LAB Make Up Gentle Cream Body Cleanser Łagodny krem do mycia ciała 350 ml

Ze względu na towarzyszącą przebiegowi choroby suchość, ważne by, wybierać delikatne i nawilżające produkty myjące. Jedną z takich propozycji jest łagodny krem do mycia ciała marki RVB LAB. Jego aksamitna, mleczna, odżywcza konsystencja pozwala niwelować przesuszenia i uczucie ściągnięcia występujące po umyciu. Kosmetyk w łagodny sposób oczyszcza skórę, jednocześnie wspierając odbudowę bariery lipidowej.

Gentle Cream Body Cleanser 139,00 zł RVB LAB Make Up Gentle Cream Body Cleanser Łagodny krem do mycia ciała 350 ml

Beta Skin Natural Active Cream Krem łagodzący przebieg chorób skórnych 500 ml

Kolejnym produktem, który dobrze sprawdzi się w pielęgnacji skóry osób z łuszczycą, jest krem łagodzący przebieg chorób skóry marki Beta Skin. Dzięki zawartości srebra koloidalnego o działaniu antybakteryjnym, chroni skórę przed nadkażeniami. Dodatkowo nawilża skórę, pozwala zmniejszyć stany zapalne, a także niweluje świąd i podrażnienia. Jest także odpowiednim kosmetykiem w pielęgnacji skóry po inwazyjnych procedurach kosmetycznych, epilacji, laseroterapii czy mikronakłuwaniu.

Natural Active Cream 104,99 zł Beta Skin Natural Active Cream Krem łagodzący przebieg chorób skórnych 500 ml

Cell Fusion C Expert Intensive Lotion Balsam głęboko nawilżający do skóry ekstremalnie suchej 200 ml

Jeśli szukacie uniwersalnego produktu, który sprawdzi się zarówno w pielęgnacji skóry twarzy, jak i całego ciała, to balsam głęboko nawilżający marki Cell Fusion C Expert powinien zwrócić Waszą uwagę. Ten uniwersalny, bezzapachowy produkt, jest idealny do codziennego stosowania. Może być stosowany zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci. Balsam zapewnia uczucie ulgi, nawilża, odbudowuje barierę ochronną skóry, dzięki czemu zabezpiecza ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Sprawdzi się nie tylko w przypadku skóry zmienionej chorobowo, lecz także u tej wymagającej intensywnej regeneracji.

Intensive Lotion 170,00 zł Cell Fusion C Expert Intensive Lotion Balsam głęboko nawilżający do skóry ekstremalnie suchej 200 ml

Sesderma Sebovalis Classic Szampon leczniczy 200 ml

W pielęgnacji skóry dotkniętej łuszczycą nie możemy zapominać o skórze głowy, która należy do jednych z najczęściej zajętych przez zmiany obszarów ciała. Produkt marki Sesderma sprawdzi się również w przypadku występowania łupieżu czy łojotokowego zapalenia skóry. Ten szampon leczniczy nie tylko pozwala dokładnie oczyścić skórę, ale także przywrócić jej stan równowagi, zmniejszyć świąd, zaczerwienienie i ogólny dyskomfort w obrębie owłosionej skóry głowy.

Sebovalis Classic 94,00 zł Sesderma Sebovalis Classic Szampon leczniczy 200 ml

Łuszczyca to przewlekła choroba, która wymaga dużej uwagi, a także stałego, sumiennego działania pielęgnacyjnego i leczniczego. Wprowadzenie odpowiedniego leczenia oraz wdrożenie odpowiednich kosmetyków może pozwolić na znaczną poprawę kondycji skóry. Warto pamiętać, że świadomość i wiedza na temat niezakaźnego charakteru choroby może stworzyć warunki, w których osoby z łuszczycą będą mogły lepiej funkcjonować w społeczeństwie i czuć się komfortowo we wszystkich dziedzinach życia.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Kosmetyki do pielęgnacji ciała Kosmetyki na łuszczycę Kosmetyki do pielęgnacji paznokci Kosmetyki do pielęgnacji Pielęgnacja skóry głowy Pielęgnacja szyi i dekoltu Kosmetyki do pielęgnacji twarzy
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#kosmetykidopielegnacjiciala #kosmetykinaluszczyce #kosmetykidopielegnacjipaznokci #kosmetykidopielegnacji #pielegnacjaskoryglowy #pielegnacjaszyiidekoltu #kosmetykidopielegnacjitwarzy
Aleksandra Jankowiak

AleksandraJankowiak

Komentarze
6 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Super wpis! Bardzo przydatny.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Bardzo dziękujemy za komentarz i podzielenie się opinią!;)

Gdyby miała Pani jakiekolwiek pytania to nasi kosmetolodzy są do Pani dyspozycji, poprzez czat na stronie naszego sklepu, mailowo lub telefonicznie.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dziękuję za pochylenie się nad tematem łuszczycy.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dziękujemy za komentarz ;)

W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości pozostajemy do Pani dyspozycji.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

No nie zgodzę się, że łuszczyca to choroba skóry... to choroba autoimmunologiczna, której objawy są wynikiem tego, co dzieje się wewnątrz organizmu...

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dziękujemy za komentarz.

Łuszczyca to jedna z najczęściej rozpoznawanych chorób dermatologicznych, której przyczyna nie jest do końca poznana. Znaczącą rolę odgrywają w tym przypadku czynniki genetyczne i immunologiczne. Do głównego mechanizmu powstawania zmian łuszczycowych zalicza się nadmierną i nieprawidłową proliferację keratynocytów, czyli komórek naskórka. W tym ujęciu jest to choroba, która dotyczy przede wszystkim skóry, chociaż oczywiście mechanizmy jej pojawiania są znacznie bardziej złożone i zależą od ogólnego stanu zdrowia.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Dr Michaels Scalp&Body Ointment Maść 250 g przejdź do sklepu
Dr Michaels Scalp&Body Ointment
Maść 250 g
RVB LAB Make Up Gentle Cream Body Cleanser Łagodny krem do mycia ciała 350 ml przejdź do sklepu
RVB LAB Make Up Gentle Cream Body Cleanser
Łagodny krem do mycia ciała 350 ml
Beta Skin Natural Active Cream Krem łagodzący przebieg chorób skórnych 500 ml przejdź do sklepu
Beta Skin Natural Active Cream
Krem łagodzący przebieg chorób skórnych 500 ml
Cell Fusion C Expert Intensive Lotion Balsam głęboko nawilżający do skóry ekstremalnie suchej 200 ml przejdź do sklepu
Cell Fusion C Expert Intensive Lotion
Balsam głęboko nawilżający do skóry ekstremalnie suchej 200 ml
Sesderma Sebovalis Classic Szampon leczniczy 200 ml przejdź do sklepu
Sesderma Sebovalis Classic
Szampon leczniczy 200 ml
Dr Michaels Scalp&Body Cleansing Gel Żel myjący 200 ml przejdź do sklepu
Dr Michaels Scalp&Body Cleansing Gel
Żel myjący 200 ml
Dr Michaels Scalp&Body Skin Conditioner Odżywka do skóry regenerująca 200 ml przejdź do sklepu
Dr Michaels Scalp&Body Skin Conditioner
Odżywka do skóry regenerująca 200 ml
Dr Michaels Moisturising Bar Mydło 100 g przejdź do sklepu
Dr Michaels Moisturising Bar
Mydło 100 g
Dr Michaels Scalp&Body Ointment Maść 50 g przejdź do sklepu
Dr Michaels Scalp&Body Ointment
Maść 50 g
Dr Michaels Zestaw Podstawowy Łuszczyca ZESTAW Maść 50 g + Żel 200 ml + Odżywka 200 ml przejdź do sklepu
Dr Michaels Zestaw Podstawowy Łuszczyca
ZESTAW Maść 50 g + Żel 200 ml + Odżywka 200 ml
Dr Michaels Zestaw Powiększony Łuszczyca ZESTAW Maść 250 g + Żel 200 ml + Odżywka 200 ml przejdź do sklepu
Dr Michaels Zestaw Powiększony Łuszczyca
ZESTAW Maść 250 g + Żel 200 ml + Odżywka 200 ml
Dr Michaels Nailinex Lotion Płyn do paznokci 50 ml przejdź do sklepu
Dr Michaels Nailinex Lotion
Płyn do paznokci 50 ml
Dr Michaels Nailinex Cream Krem do paznokci 50 g przejdź do sklepu
Dr Michaels Nailinex Cream
Krem do paznokci 50 g
Dr Michaels Zestaw Łuszczyca Paznokci ZESTAW Krem 50 g + Płyn 50 ml + Żel 200 ml przejdź do sklepu
Dr Michaels Zestaw Łuszczyca Paznokci
ZESTAW Krem 50 g + Płyn 50 ml + Żel 200 ml
Dr Michaels Zestaw Podstawowy Na Egzemę i AZS ZESTAW Atopowe Zapalenie Skóry - Maść 50 g + Odżywka 200 ml + Mydło 100 g przejdź do sklepu
Dr Michaels Zestaw Podstawowy Na Egzemę i AZS
ZESTAW Atopowe Zapalenie Skóry - Maść 50 g + Odżywka 200 ml + Mydło 100 g
Dr Michaels Zestaw Łuszczyca Twarzy ZESTAW Mydło 100g, Maść 50g przejdź do sklepu
Dr Michaels Zestaw Łuszczyca Twarzy
ZESTAW Mydło 100g, Maść 50g
Beta Skin Natural Active Cream Krem łagodzący przebieg chorób skórnych 50 ml przejdź do sklepu
Beta Skin Natural Active Cream
Krem łagodzący przebieg chorób skórnych 50 ml
Beta Skin Natural Active Cream Krem łagodzący przebieg chorób skórnych 250 ml przejdź do sklepu
Beta Skin Natural Active Cream
Krem łagodzący przebieg chorób skórnych 250 ml
Beta Skin Natural Active Cream Krem łagodzący przebieg chorób skórnych 150 ml przejdź do sklepu
Beta Skin Natural Active Cream
Krem łagodzący przebieg chorób skórnych 150 ml
Beta Skin Spot Care Cream + Natural Active Cream ZESTAW Krem punktowy na podrażnienia skórne 15 ml + Krem łagodzący przebieg chorób skórnych 150 ml przejdź do sklepu
Beta Skin Spot Care Cream + Natural Active Cream
ZESTAW Krem punktowy na podrażnienia skórne 15 ml + Krem łagodzący przebieg chorób skórnych 150 ml
Beta Skin Natural Active Cream + Spot Care Cream ZESTAW Krem łagodzący przebieg chorób skórnych 500 ml + Krem punktowy na podrażnienia skórne 15 ml przejdź do sklepu
Beta Skin Natural Active Cream + Spot Care Cream
ZESTAW Krem łagodzący przebieg chorób skórnych 500 ml + Krem punktowy na podrażnienia skórne 15 ml
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 50553 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 736647679 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka