Jak stosować kwas glikolowy?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Kosmetyki z kwasami znajdują szerokie zastosowanie w pielęgnacji naszej skóry. Zależnie od rodzaju użytej w nich substancji mogą wykazywać działanie złuszczające, nawilżające, przeciwzmarszczkowe czy seboregulujące. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć jeden z najbardziej popularnych kwasów - kwas glikolowy. Jak go stosować w pielęgnacji? Jeśli jesteście ciekawi, to zapraszamy do lektury!
Kwas glikolowy - jak działa?
Kwas glikolowy to jeden z najczęściej wykorzystywanych związków z grupy alfa-hydroksykwasów. Z tą substancją spotkamy się nie tylko w kosmetykach, ale również w profesjonalnych zabiegach z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Ze względu na niewielkie rozmiary cząsteczki, kwas glikolowy z łatwością przenika zewnętrzne warstwy naskórka, dzięki czemu skutecznie stymuluje odnowę komórkową.
Kluczową rolę w działaniu tego związku pełni pH roztworu, w jakim się znajduje. W wysokim stężeniu będzie on wykazywał działanie złuszczające oraz regulował procesy keratynizacji. Niższe stężenie zadziała na naszą skórę nawilżająco, przeciwzmarszczkowo i stymulująco względem procesu odnowy komórek. Podsumowując, im wyższe stężenie przy jednocześnie niskim pH (i optymalnym pKa), tym silniej będzie on oddziaływał na naszą skórę.
Kwas glikolowy z powodzeniem wykorzystywany jest:
- w terapiach przeciwzmarszczkowych
- w terapiach przeciwtrądzikowych
- w niwelowaniu przebarwień
- w niwelowaniu blizn potrądzikowych
- w przypadku nadmiernego łojotoku
- do regulowania procesów rogowacenia skóry
Bardzo często odpowiadamy na Wasze pytania dotyczące konkretnych stężeń kwasu glikolowego. W tym miejscu należy podkreślić, że wysokie stężenia tej substancji nie są stosowane w kosmetykach odpowiednich do pielęgnacji domowej. 70% kwas glikolowy wykorzystywany jest głównie w inwazyjnych zabiegach gabinetowych, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy przeprowadzać samodzielnie, bez nadzoru kosmetologa lub dermatologa.
Nieostrożne postępowanie z wysoko stężoną substancją może trwale uszkodzić naszą skórę, powodując powstanie blizn czy przebarwień. Niższe stężenie, na przykład 10% kwas glikolowy znajdziemy w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji domowej. Zatem jakie stężenia kwasu glikolowego możemy spotkać?
- 50% do 70% - kwas glikolowy w tym stężeniu stosowany jest do wykonywania głębokich peelingów jedynie pod okiem doświadczonego specjalisty.
- 20% do 35% - kwas glikolowy wykorzystywany jest w zabiegach gabinetowych, najczęściej w przypadku terapii przeciwtrądzikowych i przeciwzmarszczkowych.
- 5% do 15% - to stężenie, które najczęściej spotkamy w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji domowej, w przypadku skór trądzikowych, łojotokowych oraz dojrzałych.
Kwas glikolowy - jak stosować go w domowej pielęgnacji?
Niejednokrotnie zastanawiacie się, jak stosować kwas glikolowy w domowej pielęgnacji. Podobnie jak pozostałe kosmetyki do twarzy, produkty z kwasem glikolowym powinniśmy dobierać do indywidualnych potrzeb naszej skóry. Na początku warto skupić się na jednym kosmetyku zawierającym ten składnik, aby nie doszło do nadmiernego podrażnienia.
Obecnie w sprzedaży możemy znaleźć produkty z kwasem glikolowym praktycznie w każdym kroku pielęgnacji. Składnik ten znajdziemy w kosmetykach przeznaczonych do codziennego oczyszczania skóry, tonikach, kremach, ampułkach czy maskach.
Kiedy będziemy wybierać swój pierwszy kosmetyk z kwasem glikolowym, upewnijmy się najpierw, czy jego stężenie nie będzie dla naszej skóry zbyt wysokie oraz, czy produkt nie koliduje z innymi stosowanymi przez nas kosmetykami. Starajmy się unikać połączenia wielu silnie złuszczających substancji w jednej rutynie pielęgnacyjnej, ponieważ może to doprowadzić do silnego podrażnienia skóry i zaburzenia funkcjonowania bariery hydrolipidowej.
Kwas glikolowy - jak często stosować kosmetyki z tym składnikiem?
Nie raz dostajemy od Was pytanie o to, jak często stosować kwas glikolowy. Odpowiedź nie będzie jednoznaczna, ponieważ zależy ona od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:
- rodzaj stosowanego przez nas produktu
- stężenia kwasu w danym kosmetyku
- bezpośrednie wskazania producenta
- indywidualne potrzeby naszej skóry
- współdziałanie kosmetyku z innymi etapami naszej pielęgnacji
Zatem jeśli stosowany przez nas produkt nie posiada zbyt wysokiego stężenia kwasu glikolowego, a nasza skóra dobrze go toleruje oraz jest to jedyny kosmetyk zawierający substancję o działaniu złuszczającym, możemy stosować go codziennie. Jeśli jednak kosmetyk posiada wysokie stężenie kwasu, a w pielęgnacji stosujemy już inne, zbliżone do niego działaniem produkty, raczej należy wprowadzać go okazjonalnie.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o kwasie glikolowym, serdecznie zachęcamy do lektury naszego artykułu: Kwas glikolowy - jak działa i dla kogo jest polecany?
Jakie kosmetyki do twarzy z kwasem glikolowym wybrać?
Najważniejsze, aby wybrane przez nas kosmetyki było odpowiednie dla rodzaju oraz potrzeb naszej skóry. Jeśli jest ona wrażliwa, starajmy się szukać niższych stężeń kwasu glikolowego lub wybierajmy produkty, które nie pozostają długo w kontakcie z naszą cerą, na przykład żele do mycia twarzy.
Jeśli natomiast zmagamy się z łojotokiem lub nasilonym trądzikiem, sięgnijmy po intensywniejsze produkty, posiadające wyższe stężenie kwasu, jednak wprowadzajmy je stopniowo i bacznie obserwujmy reakcję skóry.
Poniżej przedstawiamy kosmetyki z kwasem glikolowym z naszego sklepu Topestetic, które warto poznać. Jeśli nie wiecie, który z nich wybrać, koniecznie skorzystajcie z naszych bezpłatnych porad kosmetologicznych - mailowo, telefonicznie lub przez czat na stronie bloga i sklepu.
Dermaquest DermaClear Pads Seboregulujący domowy peeling chemiczny 50 pads / 85 g
Peeling przeznaczony do domowej pielęgnacji cenionej przez naszych Klientów marki Dermaguest idealnie sprawdzi się dla skór problematycznych, skłonnych do przebarwień i łojotokowych. Unikatowa forma płatków umożliwia wyjątkowo łatwą aplikację. W jej składzie znajdziemy 5% kwas glikolowy, który w połączeniu z kwasem salicylowym oraz olejkiem z liści drzewa herbacianego skutecznie redukuje zmiany trądzikowe oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych.
Płatki do twarzy stosujemy 2-3 razy w tygodniu, jedynie podczas wieczornej pielęgnacji.
Jan Marini Bioglycolic Face Cleanser Emulsja do mycia twarzy z kwasem glikolowym 237 ml
Emulsja do mycia twarzy kultowej marki Jan Marini to produkt, który doskonale sprawdzi się w przypadku skóry dojrzałej, która utraciła swój naturalny blask. W jego składzie znajdziemy 12% roztwór kwasu glikolowego, dzięki czemu preparat stymuluje delikatne złuszczanie naskórka, przyspieszając tym samym jego regenerację, a także poprawiając penetrację składników aktywnych. Wyjątkowo formuła sprawia, że może być on stosowany także do demakijażu.
Dottore Novo Forte 12 % Intensywnie odmładzający krem na noc z 12 % kwasem glikolowym 50 ml
Krem przeciwzmarszczkowy marki Dottore to propozycja dla skóry przyzwyczajonej do stosowania wysokich kwasów AHA. Sprawdzi się u osób pragnących intensywnie wygładzić zmarszczki, przywrócić jędrność oraz zniwelować przebarwienia. Kosmetyku nie powinniśmy łączyć z produktami zawierającymi kwasy AHA, BHA czy retinol. Krem stosujemy jedynie wieczorem, natomiast w ciągu porannej pielęgnacji nie zapominajmy o odpowiednio wysokiej ochronie przeciwsłonecznej.
BasicLab Ujędrnienie i Wygładzenie Stymulujący peeling kwasowy 30 ml
Peeling kwasowy, który skutecznie stymuluje odnowę komórkową. Kosmetyk BasicLab polecany jest skórze dojrzałej oraz cerze szarej, szorstkiej i pozbawionej blasku. W składzie produktu znajdziemy 8% kwas glikolowy połączony z 4% kwasem laktobionowym. Kosmetyk powinien być stosowany nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu, a przed pierwszym użyciem zalecane jest wykonanie próby uczuleniowej.
Sesderma Acglicolic Classic Forte Ampułki o silnym działaniu przeciwstarzeniowym 10 x 1,5 ml
Propozycja marki Sesderma idealnie sprawdzi się jako seria domowych zabiegów przeprowadzana kilka razy do roku. Ampułki do twarzy posiadają silne działanie złuszczające i nie powinny być stosowane przez osoby posiadające skórę wrażliwą. Natomiast doskonale sprawdzą się w przypadku skóry dojrzałej, problematycznej oraz poszarzałej i szorstkiej. Kosmetyk może być także stosowane pomocniczo w przypadku rogowacenia okołomieszkowego.
Kosmetyki z kwasami są niezwykle popularne i bardzo często pojawiają się w naszej codziennej pielęgnacji.
Idealnie sprawdzą się one dla skóry dojrzałej czy problematycznej oraz dla osób pragnących widocznie wygładzić cerę i zredukować przebarwienia.
Pamiętajmy jednak, aby odpowiednio dobrać stężenie, a także rodzaj produktu do potrzeb naszej skóry, tak aby nie doprowadzić do zbytniego podrażnienia.
A czy Wy stosuje na co dzień kosmetyki z kwasem glikolowym? Jakie są Wasze ulubione kosmetyki z tym składnikiem? Koniecznie podzielcie się z nami swoimi opiniami w komentarzach.