fot. torwaiphoto

Łupież tłusty - przyczyny, objawy i leczenie

18.02.2025 KOSMETOLOG MARIA ŚWIGOŃ 76 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Łupież tłusty to schorzenie, które aktualnie występuje dość powszechnie. Niestety bywa bardzo uciążliwy, a także potrafi skutecznie obniżyć samoocenę i komfort psychiczny osób, które z nim się zmagają. Na jego powstawanie oraz zaostrzanie ma wpływ wiele czynników, ale na szczęście istnieją metody pielęgnacji i terapii, które pomagają ten problem zlikwidować lub znacznie ograniczyć. Jeśli wspomniany temat jest Wam bliski, to serdecznie zachęcamy Was do lektury poniższego wpisu.

Wpis z serii: Choroby skóry

Najczęstsze pytania o łupież tłusty

Zdrowa skóra głowy to również lśniące i mocne włosy, ale także estetyczny wygląd, który w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotny. Dlatego też w momencie, gdy zaczynamy mieć do czynienia z łupieżem, pojawia się wiele pytań i wątpliwości.

Te najczęściej zadawane nam przez Was w codziennych konsultacjach zebraliśmy poniżej, a odpowiedzi na nie znajdziecie czytając niniejszy wpis na naszym blogu kosmetyki.pl:

  • tłusty łupież - przyczyny powodujące jego występowanie?
  • łupież tłusty - jak wygląda i czym jest to schorzenie?
  • czy łupież tłusty jest zaraźliwy?
  • co na tłusty łupież stosować w codziennej pielęgnacji?
  • łupież tłusty - jak się pozbyć tej przypadłości?
  • jak wyleczyć łupież tłusty?

Łupież tłusty - objawy i cechy charakterystyczne

Co bardzo ważne - jest to niezakaźne schorzenie skóry głowy, nie należy więc obawiać się fizycznego kontaktu z osobami z nim się zmagającymi.

Jak wygląda łupież tłusty? Gołym okiem zaobserwować można wyraźne łuszczenie się skóry owłosionej głowy (czasem również w okolicy brwi czy też czoła) z towarzyszącym nawarstwieniem żółtych łusek. W badaniu trichoskopowym widoczne jest zaczopowanie lub bardzo silne wypełnienie przewodów jednostek włosowo-łojowych.

Tłusty łupież objawy może również dawać w postaci silnego świądu, który niejednokrotnie powoduje bardzo duży dyskomfort, a czasem także może uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Miejscom zmienionym w przebiegu tej przypadłości mogą także towarzyszyć nadkażenia grzybicze.

Łupież tłusty - przyczyny jego występowania oraz czynniki go zaostrzające

Etiopatogeneza łupieżu tłustego niekiedy może być bardzo złożona i nieraz ciężko jest jasno określić przyczyny jego występowania.

Duże znaczenie w jego powstawaniu oraz nasilaniu istniejących już zmian ma stężenie hormonów androgenowych we krwi i/lub przesadna wrażliwość receptorów gruczołów łojowych na ich obecność. Z tego powodu istnieje również korelacja na osi łupież tłusty - wypadanie włosów. Jeśli czynnikiem wywołującym jest zwiększone stężenie androgenów lub nadwrażliwość na nie gruczołów łojowych, to niekiedy idzie to w parze także z przerzedzeniem fryzury.

Również okres dojrzewania lub inne stany wywołujące zmiany hormonalne (np. ciąża czy okres menopauzy) mogą nasilać objawy tej przypadłości.

Dodatkowo zaostrzeniu łupieżu tłustego może towarzyszyć silny lub przewlekle występujący stres, nadmierna potliwość, zakażenia grzybicze, łojotok wynikający z innych przyczyn niż hormonalne, a co więcej, nieprawidłowa pielęgnacja oraz wysokoprzetworzona, niskojakościowa i źle zbilansowana dieta, a także brak odpowiedniej suplementacji.

Tłusty łupież - jak się pozbyć tej przypadłości? Kluczowe jest zachowanie prawidłowej higieny, to znaczy dokładne oczyszczanie skóry owłosionej głowy i zmywanie produktów stosowanych do stylizacji i pielęgnacji włosów. Kiedy występują tendencje do występowania łupieżu tłustego warto zwrócić szczególną uwagę, by nie aplikować odżywek, masek czy olejów na skalp, a jedynie na włosy od połowy ich długości w kierunku końcówek.

Po umyciu skóry głowy nie jest także wskazane zawijanie włosów w turban na długi czas - taka praktyka sprzyja rozwojowi nadkażeń grzybiczych oraz rozregulowaniu pracy gruczołów łojowych, uwrażliwieniu skóry głowy oraz rozchylaniu łusek włosów.

Co na łupież tłusty stosować w codziennej pielęgnacji? Podpowiadamy!

W przebiegu schorzenia jakim jest łupież tłusty, szczególnie ważna jest odpowiednio dobrana i systematyczna pielęgnacja skóry głowy, która będzie również przedłużeniem i wsparciem profesjonalnych kuracji trychologicznych. Jej dobra kondycja oznacza odpowiednią pracę gruczołów łojowych oraz prawidłowy cykl odnowy komórek naskórka. Podpowiadamy, co najlepsze na łupież tłusty można stosować w domowej pielęgnacji, by ograniczyć objawy wspomnianej przypadłości.

Poniżej poznacie bliżej rewelacyjne kosmetyki na łupież z naszego sklepu internetowego Topestetic.

Peeling do skóry głowy

Podobnie jak w przypadku cery, tak i w pielęgnacji skóry głowy bardzo ważne jest jej regularne złuszczanie. Peeling do skalpu usuwa zrogowaciałe masy keratynowe i odczopowuje ujścia jednostek włosowo-łojowych, a dodatkowo znacznie przedłuża świeżość fryzury. W tym celu szczególnie polecamy Wam Veoli Botanica Feel the Peel złuszczająco-nawilżający peeling do skalpu z 3,2% kompleksem kwasów AHA/BHA i 1% sokiem z aloesu.

Produkt Veoli Botanica po aplikacji należy delikatnie wmasowywać kilka minut w skalp, a następnie umyć włosy jak zawsze.

Feel the Peel 79,00 zł Veoli Botanica Feel the Peel Złuszczająco-nawilżający peeling do skalpu z 3,2% kompleksem kwasów AHA/BHA i 1% sokiem z aloesu 150 ml

Szampon na łupież tłusty

Bardzo duże wyzwanie pielęgnacyjne stanowi przypadłość jakim jest łupież tłusty. Jaki szampon więc wybrać do codziennej pielęgnacji?

Jeśli skóra głowy jednocześnie przetłuszcza się, ale również wykazuje się dużą wrażliwością i czasem ulega przesuszeniu, w codziennej pielęgnacji bardzo dobrze sprawdzi się Sesderma Sebovalis Classic szampon leczniczy.

Sebovalis Classic 104,00 zł Sesderma Sebovalis Classic Szampon leczniczy 200 ml

Jeśli cenicie sobie minimalizm podczas wykonywania domowych zabiegów, to ciekawą propozycją z pewnością okaże się dla Was Dermomedica Clarifying Azelaic Shampoo szampon oczyszczający z kwasem azelainowym, migdałowym i piroktolaminą, który można stosować zarówno jako szampon, jak i peeling do skalpu.

Clarifying Azelaic Shampoo 104,00 zł Dermomedica Clarifying Azelaic Shampoo Szampon oczyszczający z kwasem azelainowym, migdałowym i piroktolaminą 300 ml

Marka Dermomedica w swoim portfolio posiada również odżywkę do włosów Dermomedica Ceramide AXT Hair Conditioner ceramidowa odżywka z astaksantyną dla słabych i nadmiernie wypadających włosów. Oba kosmetyki dostępne są w atrakcyjnych zestawach oraz w dwóch pojemnościach (60ml i 300ml).

Ceramide AXT Hair Conditioner 104,00 zł Dermomedica Ceramide AXT Hair Conditioner Ceramidowa odżywka z astaksantyną dla słabych i nadmiernie wypadających włosów 300 ml

Niezależnie od tego, jaki szampon stosujecie w swojej pielęgnacji, koniecznie pamiętajcie o tym, by wykonywać podwójne mycie skóry głowy.

Maska na skórę głowy

Co stosować na łupież tłusty dodatkowo, by domowa terapia przyniosła jak najlepsze rezultaty? Jako wzmocnienie i urozmaicenie podstawowych kroków pielęgnacyjnych świetnie sprawdzi się Health Labs Care Balance On Hair Mask trychomaska z ceramidami do skóry głowy. Kosmetyk Health Labs Care stanowi wyjątek od reguły, ponieważ aplikuje się go również na skórę głowy, by dokładnie ją oczyścić oraz wspierać jej funkcjonowanie.

Pamiętajcie, aby masek to tego nie przeznaczonych, nie aplikować na skalp, gdyż może to pogorszyć jego stan. Warto także zwracać uwagę na to, by temperatura wody podczas mycia skóry głowy i włosów nie była zbyt wysoka, gdyż może ona nasilać łojotok.

Balance On Hair Mask 135,00 zł Health Labs Care Balance On Hair Mask Trychomaska z ceramidami do skóry głowy 175 ml

Łupież tłusty - leczenie i metody terapii

Często kwestia tego, jak leczyć łupież tłusty, budzi wiele pytań i wątpliwości. W większości przypadków dobrze dobrana pielęgnacja domowa w zupełności wystarczy, by pozbyć się tej niekomfortowej przypadłości. Czasami jednak konieczna okazuje się kuracja dermatologiczna w postaci, np. leków przeciwgrzybiczych czy dermatologicznych szamponów.

Mamy nadzieję, że powyższy wpis rozwiał Wasze wątpliwości oraz wyczerpująco odpowiedział na Wasze pytania dotyczące łupieżu tłustego. Warto pamiętać, że jest to schorzenie niezakaźne.

Z łupieżem tłustym można poradzić sobie wprowadzając odpowiednią i sumienną pielęgnację domową.

Czy któryś z wymienionych kosmetyków okazał się dla Was szczególnie interesujący? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzu!

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Łupież
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#lupiez
Maria Świgoń

KOSMETOLOG MariaŚwigoń

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 63417 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka