fot. Svitlana

Jak prawidłowo myć włosy?

22.02.2024 ALEKSANDRA JANKOWIAK 1930 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Oczyszczanie włosów i skóry głowy to nie tylko element naszej higieny, ale także jeden z etapów pielęgnacyjnych znacząco wpływających na poprawę ich wyglądu i kondycji. Codzienne narażenie na zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie UV, produkty do stylizacji może skutkować osłabieniem ich struktury, przesuszeniem, a także utratą blasku i elastyczności. W tym artykule opiszemy Wam mycie włosów krok po kroku - tak, aby wyjaśnić, jak poprawnie myć włosy. Zapraszamy Was do lektury naszego wpisu.

Jak często myć włosy?

To, jak często należy myć włosy, zależy od indywidualnych potrzeb i może dotyczyć zarówno samych włosów, jak i skóry głowy. Jednym z najczęściej pojawiających się mitów jest ten mówiący o tym, że im częściej myjemy włosy, tym szybciej dochodzi do ich przetłuszczania. W rzeczywistości związane jest to z indywidualną tendencją, a dokładniej ilością produkowanego łoju. Jeśli po jednym dniu od mycia włosy tracą swoją świeżość, można bez obaw umyć je przy kolejnej kąpieli.

Podsumowując - skórę głowy należy oczyszczać tak często, jak zachodzi potrzeba, wynikająca z gromadzącego się u podstawy głowy sebum. Ważne jednak, aby pamiętać, że należy dobrać w tym celu odpowiedni szampon. Najlepiej sprawdzi się taki o łagodnym działaniu, który nie będzie podrażniał delikatnej skóry skalpu.

Jedną z propozycji odpowiednich do codziennego stosowania jest Resibo Daily Cleansing Shampoo - Easy Breezy Wash codzienny oczyszczający szampon do wszystkich rodzajów włosów. To idealny produkt dla osób, szukających kosmetyku do częstego mycia, na przykład osób aktywnie uprawiających sport. Łagodna formuła kosmetyku Resibo pozwala na usunięcie zanieczyszczeń, bez nadmiernego przesuszenia czy podrażnienia.

Daily Cleansing Shampoo - Easy Breezy Wash 39,00 zł Resibo Daily Cleansing Shampoo - Easy Breezy Wash Codzienny oczyszczający szampon do wszystkich rodzajów włosów 250 ml

Jak prawidłowo myć włosy?

Prawidłowe mycie włosów nie powinno jednak odbywać się częściej, niż wskazuje ich poziom świeżości. Jeśli u nasady nie pojawia się nadmiar sebum, warto odłożyć mycie na kolejny dzień. Jeśli oczyszczamy włosy po to, aby ułatwić ich stylizację, można rozważyć inne metody kosmetyczne wpływające na ich strukturę, takie jak spray teksturyzujący czy puder zwiększający objętość u nasady. Pozwoli to cieszyć się ładną fryzurą bez konieczności codziennego stosowania szamponu.

Zbyt częste mycie może prowadzić do przesuszenia lub podrażnienia skóry głowy. Jak myć włosy, jeśli codzienne oczyszczanie staje się koniecznością, a skóra głowy jest wrażliwa? Warto wtedy wybrać produkt delikatnym działaniu, przeznaczony dla skór wrażliwych lub atopowych.

Jednym z takich kosmetyków jest O right Dandelion Sensitive Shampoo szampon dla dzieci i do wrażliwej skóry głowy. Delikatna formuła kosmetyku O Right doskonale oczyszcza włosy, ale również łagodzi skórę głowy i zapobiega jej przesuszaniu.

Dandelion Sensitive Shampoo 139,00 zł O right Dandelion Sensitive Shampoo Szampon dla dzieci i do wrażliwej skóry głowy 400 ml

Sposób mycia, a typ włosów

Jednym z ważniejszych elementów oczyszczania jest odpowiedni dobór szamponu. Kosmetyk powinien być odpowiednio dopasowany do typu włosów, ale przede wszystkim skóry głowy. Pamiętajmy o tym, że głównym zadaniem szamponu jest właśnie oczyszczanie i usuwanie nagromadzonego łoju.

Jeśli skóra głowy jest delikatna, to ważne, aby dobierać kosmetyki zawierające łagodne środki myjące, a także te przeznaczone do skóry wrażliwej. W sytuacji, kiedy borykamy się z nadmiernym łojotokiem, warto włączyć natomiast składniki regulujące, które pozwolą na utrzymanie świeżości przez dłuższy czas.

Drugą ważną kwestią może być również dobranie szamponu do rodzaju włosów, biorąc pod uwagę stopień ich porowatości. Z takim rozwiązaniem przychodzi polska marka Mokosh, która stworzyła kosmetyki dopasowane do trzech rodzajów porowatości włosów. Pierwszym z nich są włosy niskoporowate charakteryzujące się dużą gładkością i szybkością, najczęściej dotyczy włosów prostych. Największym problemem często staje się trudność w stylizacji i szybka utrata objętości.

Szampon do Włosów Cienkich i Pozbawionych Objętości 89,00 zł Mokosh Szampon do Włosów Cienkich i Pozbawionych Objętości Włosy niskoporowate - Figa z węglem 200 ml

Przeciwieństwem dla włosów niskoporowatych są włosy wysokoporowate. Najczęściej kręcone lub falowane, cechujące się zwiększoną tendencja do puszenia, suchością czy matowym wyglądem. Propozycją stworzoną z myślą o włosach z wysokim stopniem porowatości jest Mokosh Szampon do włosów szorstkich, łamliwych i puszących się włosy wysokoporowate - czereśnia z bursztynem.

Szampon do włosów Szorstkich, Łamliwych i Puszących się 89,00 zł Mokosh Szampon do włosów Szorstkich, Łamliwych i Puszących się Włosy wysokoporowate - Czereśnia z bursztynem 200 ml

Między tymi dwoma skrajnymi typami włosów znajdują się natomiast włosy średnioporowate, takie którym brakuje blasku i nawilżenia. Włosy są jednak często podatne na stylizację. Często wyglądają na zdrowe i gładkie u nasady, lecz dochodzi do ich rozdwajania w obszarze końcówek. Kosmetykiem odpowiednim w tym przypadku będzie Mokosh Szampon do włosów matowych włosy średnioporowate - zielona herbata z bergamotką. Świetnym dopełnieniem oczyszczania są odżywki-maski z tej samej serii.

Szampon do Włosów Matowych 89,00 zł Mokosh Szampon do Włosów Matowych Włosy średnioporowate - Zielona herbata z bergamotką 200 ml

Jak myć włosy, by im nie zaszkodzić?

Jeśli nadal zastanawiacie się jak prawidłowo myć włosy, to w tym akapicie przedstawimy proces oczyszczania z drugiej strony, a dokładnie - opowiemy o tym, jakich działań unikać.

Do jednych z najczęściej popełnianych błędów należy mycie włosów z użyciem gorącej wody. Dochodzi wtedy do otwierania łuski włosa i staje się on bardziej podatny na uszkodzenia. Mycie włosów w gorącej wodzie może prowadzić do przesuszenia włosów, a także zwiększać ich tendencję do plątania.

Kolejnym ważnym krokiem jest osuszenie włosów przed nałożeniem odżywki. Nie należy aplikować odżywki lub maski na włosy zupełnie mokre, nieodsączone z wody. Pozwala to na lepsze działanie preparatów. Po umyciu szamponem włosy należy delikatnie osuszyć przy pomocy ręcznika, nie należy pocierać włosów o ręcznik, gdyż może przyczyniać się to do ich mechanicznego uszkodzenia.

Jak często myć włosy? Co ile myć włosy? Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie włosów również może prowadzić do osłabienia ich kondycji. Tę kwestię należy dopasować do indywidualnych potrzeb i rodzaju włosów, więc niestety nie da się jednoznacznie stwierdzić jaka intensywność będzie najlepsza. W tej kwestii najlepiej dokładnie obserwować reakcje włosów i zaufać swojej wewnętrznej intuicji.

Mycie włosów krok po kroku

Proces mycia należy rozpocząć od zmoczenia włosów przy pomocy letniej wody. Następnie wcześniej dobrany szampon do włosów należy spienić w dłoniach, po czym nałożyć na wilgotną skórę głowy. Wykonać dokładny masaż, a następnie spłukać dużą ilością letniej wody. Czynność najlepiej powtórzyć.

Pozwala to na dokładne usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni włosów oraz skóry głowy. Produkt myjący połączyć z odpowiednią odżywką lub maską, która nawilży łodygę, zniweluje suchość oraz nada włosom blasku.

Oczywiście najważniejszym punktem jest dobranie odpowiedniego produktu myjącego. Jeśli włosy nie sprawiają Wam większych problemów i nie zauważacie ich nadmiernego przetłuszczania, najlepiej wybrać kosmetyk przeznaczony do włosów normalnych.

Jedną z takich propozycji jest szampon duńskiej marki Beaute Pacifique Nourishing Shampoo szampon do włosów normalnych. Dodatkowym atutem szamponu Beaute Pacifique jest jego działanie kondycjonujące, które sprawia, że włosy stają się miękkie, gładkie i podatne na układanie.

Nourishing Shampoo 89,00 zł Beaute Pacifique Nourishing Shampoo Szampon do włosów normalnych 200 ml

Jeśli Wasze włosy wymagają intensywnego działania regenerującego, to ciekawą propozycją okazać się może szampon regenerujący i nawilżający. Olaplex Bond Maintenance Shampoo No.4 szampon regenerujący i nawilżający nadaje połysk i ułatwia układanie, a co najważniejsze regeneruje włosy od wewnątrz. Szampon Olaplex podtrzymuje odbudowę wiązań wewnątrz, dzięki czemu wpływa na ich intensywną odbudowę. Świetnie sprawdzi się przy włosach przesuszonych, łamliwych czy rozjaśnianych.

Olaplex Bond Maintenance Shampoo No.4 125,00 zł Olaplex Olaplex Bond Maintenance Shampoo No.4 Szampon regenerujący i nawilżający. Nadaje połysk i ułatwia układanie 250 ml

Pozostałe metody mycia włosów

Jednym z obecnie stosowanych sposobów mycia włosów jest metoda OMO. Skrót OMO w rozwinięciu oznacza odżywka - mycie - odżywka i w dużym uproszczeniu właśnie na tym polega. Wystarczy przed tradycyjnym oczyszczeniem włosów na początku nałożyć odżywkę, następnie umyć włosy szamponem i ponownie zaaplikować kosmetyk o właściwościach odżywczych. Więcej na temat tej metody wspominaliśmy we wpisie na naszym blogu: Włosy jak tafla - jakie kosmetyki sprawią, że włosy będą gładkie i lśniące?

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest łączenie dwóch różnych szamponów w inne dni tygodnia. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy skórze głowy z większą tendencją do przetłuszczania. W jeden lub dwa dni tygodnia wystarczy użyć szamponu o działaniu regulującym, a w pozostałe drugiego o delikatnym działaniu. Zapobiegnie to nadmiernemu przesuszeniu się skóry głowy, a jednocześnie pozwala na działanie aktywne, regulujące łojotok.

W takim połączeniu świetnie sprawdzi się kompozycja wcześniej wspomnianego szamponu Easy Breezy Wash marki Resibo z produktem Resibo Deep Cleansing Shampoo - Deep Wash mocno oczyszczający szampon do wszystkich rodzajów włosów. To propozycja, która ogranicza ilość wydzielanego sebum, ale także intensywnie oczyszcza skórę głowy.

Deep Cleansing Shampoo - Deep Wash 49,00 zł Resibo Deep Cleansing Shampoo - Deep Wash Mocno oczyszczający szampon do wszystkich rodzajów włosów 250 ml

Poprawne mycie włosów - czego unikać?

Jak myć włosy, żeby im nie zaszkodzić? Z całą pewnością należy unikać szamponów o intensywnym działaniu regulującym w codziennym oczyszczaniu skóry głowy. Takie działanie paradoksalnie może prowadzić do nasilenia łojotoku, w efekcie obrony skóry przed nadmiernym przesuszeniem.

Ważne, aby skórę oczyszczać dokładnie i tak często, jak zachodzi taka potrzeba. Jeśli skóra łuszczy się, jest pogrubiona, to można w celu wzmocnienia działania myjącego zastosować peeling trychologiczny.

Jeśli natomiast naszej skórze brakuje nawilżenia, świetnym rozwiązaniem może okazać się maska do skóry głowy o właściwościach nawilżających i regenerujących, niekoniecznie musi być to zwykła odżywka do włosów.

Jednym z wyjątkowych produktów jest maska z ceramidami do skóry głowy marki Health Labs Care. Produkt Health Labs Care Balance On Hair Mask trychomaska z ceramidami do skóry głowy to kosmetyk wspierający naturalną barierę skórną, który jednocześnie łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Maskę wystarczy zaaplikować raz w tygodniu, pozostawić na 10 minut pod czepkiem w celu uzyskania efektu intensywnej regeneracji.

Balance On Hair Mask 135,00 zł Health Labs Care Balance On Hair Mask Trychomaska z ceramidami do skóry głowy 175 ml

Poprawne mycie włosów i skóry głowy stanowi kluczowy element utrzymania ich zdrowia, blasku i elastyczności. Oczyszczanie włosów powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb, z uwzględnieniem typu włosów, skóry głowy, czynników zewnętrznych oraz codziennej pielęgnacji.

Nieprawidłowe mycie, zbyt częste lub zbyt rzadkie, może prowadzić do różnych problemów, w tym przesuszenia, utraty blasku czy podrażnienia skóry głowy. Dlatego ważne jest, aby dostosować częstotliwość mycia do aktualnych potrzeb i rodzaju włosów. A jakie są Wasze ulubione kosmetyki do oczyszczania włosów z Topestetic? Koniecznie wskażcie swoich ulubieńców w komentarzach!

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Pielęgnacja skóry głowy Kosmetyki do włosów
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#pielegnacjaskoryglowy #kosmetykidowlosow
Aleksandra Jankowiak

AleksandraJankowiak

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 56527 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508504506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka