Łupież suchy czy tłusty - jak je odróżnić?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Łupież to powszechny problem skóry głowy, który może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie oraz pewność siebie. Jednak nie zawsze musi on wyglądać tak samo. Wśród chorób skóry głowy objawiających się występowaniem łusek możemy wyróżnić między innymi łupież suchy i łupież tłusty. Aby skutecznie pozbyć się zmian, należy dobrać pielęgnację, mając na uwadze różnicę w rodzajach łupieżu i potrzebach skóry głowy. Jesteście zainteresowani, czym różni się łupież suchy i tłusty? Zapraszamy do lektury!
Łupież - co to jest?
To pojęcie, z którym większość z nas spotkała się już pewnie niejednokrotnie, jednak możemy się zastanawiać, czym właściwie jest i jakie są objawy łupieżu. Łupież to choroba skóry głowy, która jest bardzo powszechna i może występować nawet u 50% populacji, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nasilenie zmian występuje zwykle w okresie jesienno-zimowym, jednak mogą one towarzyszyć nam przez cały rok.
Łupież najczęściej objawia się drobnopłatkowym złuszczaniem naskórka, co widoczne jest pod postacią drobnych łusek mogących opadać z głowy na ramiona. Jednak pod pojęciem łupieżu mogą kryć się różne jego rodzaje, dlatego też w dalszej części artykułu opisujemy jak odróżnić łupież suchy od tłustego.
Łupież - przyczyny powstawania zmian
Istnieje wiele czynników, które mogą odpowiadać za pojawienie się łupieżu. Wśród nich wyróżnić możemy między innymi:
- kolonizację i aktywność grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Malassezia spp.
- aktywność innych patogenów z rodzajów - Staphylococcus, Propionibacterium, Malassezia, czy Candida
- przyspieszony proces odnowy komórek naskórka (hiperpfoliferację)
- zaburzenia hormonalne, immunologiczne lub neurologiczne
- niewłaściwą dietę, w której pojawiają się niedobory minerałów
Więcej na temat tego co to łupież oraz przyczyn jego powstawania pisaliśmy również wcześniej na naszym blogu: Łupież - jakie są jego przyczyny i jak się go pozbyć?
Główną różnicą pozwalającą stwierdzić czy pojawił się łupież suchy, czy tłusty jest ilość wytwarzanego sebum przez gruczoły łojowe skóry głowy. Nasilonym wydzielaniem łoju charakteryzuje się najczęściej łupież tłusty, a suchy dotyczy skóry głowy o niewielkiej produkcji sebum. Chcąc odróżnić łupież suchy od tłustego, należy zwrócić uwagę również na wygląd łusek.
Łupież suchy charakteryzuje się drobnymi, szarobiałymi lub srebrzystymi, suchymi i sypkimi łuskami, które często opadają na ramiona i ubrania. Zmiany zlokalizowane są zwykle w okolicach czubka głowy oraz skroni, a włosy stają się suche i łamliwe. Skóra może być podrażniona i swędząca, a po zadrapaniu może pojawić się zaczerwienienie.
Łupież tłusty występuje, gdy gruczoły łojowe skóry głowy wytwarzają nadmierną ilość łoju. Wzmożone przetłuszczanie może prowadzić do powstania dużych, żółtych lub żółto-brązowych tłustych łusek w okolicach szczytu głowy, które przywierają do skóry i włosów. Charakterystycznym objawem tego rodzaju łupieżu jest mogące pojawiać się uczucie obciążenia skóry głowy, lśniący wygląd włosów i ich szybkie przetłuszczanie się po umyciu.
Zarówno w przypadku łupieżu suchego, jak i łupieżu tłustego, może wystąpić stan zapalny skóry głowy objawiający się m.in. zaczerwienieniem czy świądem.
O tym, jak radzić sobie z wrażliwą skórą głowy dowiecie się również z artykułu: Wrażliwa skóra głowy - jak ją pielęgnować kiedy pojawia się świąd i nadwrażliwość?
Występujący łupież tłusty wraz ze stanem zapalnym skóry głowy może być mylony z łojotokowym zapaleniem skóry głowy, dlatego też w przypadku wszelkich wątpliwości lub jeśli stosowane preparaty pielęgnacyjne nie są wystarczająco skuteczne, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie.
Łupież tłusty i suchy - jak powinna wyglądać pielęgnacja?
W terapii łupieżu stosuje się środki o działaniu keratolitycznym, czyli złuszczającym, przeciwzapalnym, przeciwgrzybicznym, a także antyproliferacyjne (cytostatyczne).
Wsród składników o działaniu złuszczającym możemy wymienić m.in. kwas mlekowy, kwas salicylowy, kwas migdałowy czy mocznik.
W szamponach przeciwłupieżowych, lotionach czy odżywkach przeciwłupieżowych bardzo często spotkać możemy związki przeciwgrzybicze, które stanowią bardzo ważny element walki z łupieżem. Znajdziemy w nich m.in, klimbazol, klotrimazol, ketokonazol, pirytonian cynku, cyklopiroks czy pirokton olaminy.
Zarówno w przypadku łupieżu tłustego, jak i suchego, świetnie sprawdzą się składniki o działaniu przeciwzapalnym. Należą do nich związki takie jak np. cyklopiroks czy kwas salicylowy, ale także pantenol, wyciąg z aloesu, wyciąg z owsa czy alantoina.
Działanie cytostatyczne wykazują m.in. octopiroks czy dziegieć.
Jednak zależnie od tego, czy występuje łupież tłusty, czy suchy, będziemy wybierali łagodniejsze lub mocniejsze preparaty oczyszczające. W przypadku łupieżu suchego warto wprowadzić kosmetyki, które będą ograniczały łojotok, działały seboregulująco, prowadząc do redukcji wydzielania sebum.
W przypadku łupieżu suchego, kiedy skóra głowy jest często przesuszona, wrażliwa i skłonna do odwodnienia, szampony powinny być bogatsze w składniki nawilżające i odżywcze.
Poniżej przygotowaliśmy dla Was sprawdzone kosmetyki na łupież suchy oraz tłusty, które pomogą zadbać o skórę głowy i złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.
Sesderma Sebovalis Classic Szampon leczniczy 200 ml
Sprawdzonym i skutecznym wyborem jest szampon leczniczy Sesderma Sebovalis Classic. To preparat, który sprawdzi się w każdym rodzaju łupieżu. Na początku kuracji powinien być stosowany codziennie, a następnie podtrzymująco co 2-3 mycie, zamiennie stosując szampon dostosowany do potrzeb skóry głowy. Preparat bogaty jest w składniki przeciwłupieżowe - octopiroks, kwas salicylowy, a także łagodzący ekstrakt z owsa zwyczajnego i pantenol.
Dermomedica Clarifying Azelaic Shampoo Szampon oczyszczający z kwasem azelainowym, migdałowym i piroktolaminą 300 ml
Kolejnym preparatem, który świetnie sprawdzi się w problemach z łupieżem, jest oczyszczający szampon z kwasem azelainowym, migdałowym i piroktolaminą - Dermomedica Clarifying Azelaic Shampoo. Produkt może być stosowany zarówno jako szampon do codziennego stosowania w przypadku skóry przetłuszczającej się lub co 2-3 mycie w przypadku skóry suchej, ale także jako peeling przeciwłupieżowy do skóry głowy.
W kosmetyku zastosowane łagodne środki powierzchniowo czynne zapewniające dokładne, lecz delikatne oczyszczenie, bez naruszenia bariery hydrolipidowej. Receptura preparatu opiera się na zawartości kwasu azelainowego, migdałowego, a także piroktolaminy, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwłupieżowe, przeciwświądowe oraz przeciwzapalne.
Dermomedica Ceramide AXT Hair Conditioner Ceramidowa odżywka z astaksantyną dla słabych i nadmiernie wypadających włosów 300 ml
Uzupełnienie pielęgnacji szamponem może stanowić ceramidowa odżywka z astaksantyną dla słabych i nadmiernie wypadających włosów - Dermomedica Ceramide Axt Hair Conditioner. To wyjątkowy kosmetyk, gdyż może być stosowany nie tylko na włosy w celu ich odżywienia i wygładzenia, ale także na skórę głowy jako działanie łagodzące i nawilżające.
Z tego względu świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie pielęgnacji suchej skóry głowy z łupieżem. W składzie zawarto kompleks składników wspierających regenerację, wspomagających mikrokrążenie i odżywienie brodawki włosy, takich jak Biotinoyl Tripeptide-1 1% (kompleks tripeptydu i biotyny), ceramidy, astaksantyny, witaminę E, kwas alfa-liponowy i kwas linolowy.
Kosmetyk dostępny jest w dwóch pojemnościach: DermomedicaCeramide AXT Hair Conditioner Ceramidowa odżywka z astaksantyną dla słabych i nadmiernie wypadających włosów 60 ml i DermomedicaCeramide AXT Hair Conditioner Ceramidowa odżywka z astaksantyną dla słabych i nadmiernie wypadających włosów 300 ml.
Arganicare Anti-Dandruff Shampoo Szampon przeciwłupieżowy 400 ml
Dla skóry przesuszonej, łuszczącej się i swędzącej, doskonałym wyborem będzie szampon przeciwłupieżowy Arganicare Anti-Dandruff Shampoo. To łagodny preparat na co dzień, który zawiera bogatą kompozycję składników nawilżających i łagodzących.
Cynk, olej jojoba, olej arganowy, masło shea, witamina E i pantenol to związki, które będą wspierać kondycję problematycznej skóry głowy, przynosząc ulgę i ukojenie. Może być stosowany samodzielnie lub jako szampon do codziennej pielęgnacji jako uzupełnienie silniejszych kuracji.
Phyto Anti Dandruff Dermo-Treating Shampoo Szampon przeciwłupieżowy 250 ml
Świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oczyszczanie skóry głowy, jest również szampon przeciwłupieżowy - Phyto Anti Dandruff Dermo-Treating Shampoo. Poza składnikami myjącymi, w składzie zawarto także kwas mlekowy oraz kwas salicylowy, które wykazują działanie nawilżające, przeciwzapalne i wspierają prawidłowe złuszczanie naskórka.
Ponadto formuła została wzbogacona o wyciąg z selera, który ogranicza rozwój grzybów z rodzaju Malassezia. Dla najlepszych efektów szampon należy aplikować 3 razy w tygodniu przez 3 tygodnie w momencie nasilenia zmian łupieżowych, a następnie kontynuować stosowanie raz w tygodniu po złagodzeniu objawów.
Veoli Botanica Hair the Balance Nomalizująco - łagodząca wcierka wodna do skalpu z 3% Polyplant Hair i 3% ProRenew Complex CLR™ 50ml
Poza regularnym oczyszczaniem skóry głowy przy pomocy szamponu, pielęgnację skóry z łupieżem można wzbogacić również o dodatkowe preparaty takie jak nomalizująco - łagodząca wcierka wodna do skalpu z 3% Polyplant Hair i 3% ProRenew Complex CLR™ Veoli Botanica Hair the Balance.
Kosmetyk zawiera naturalny postbiotyk, który wspiera równowagę mikroflory skóry, a także składniki łagodzące, przeciwzapalne i normalizujące. Dzięki temu redukuje świąd, zaczerwienienie oraz suchość skóry, a także ogranicza łojotok.
Sacha Juan Scalp Conditioner Odżywka z piroktolaminą i klimbazolem 250 ml
Kolejną odżywką przeznaczoną do pielęgnacji skóry głowy w naszym zestawieniu jest propozycja marki Sacha Juan Scalp Conditioner - odżywka z piroktolaminą i klimbazolem. Może stanowić wzbogacenie pielęgnacji skóry z łupieżem, szczególnie w przypadku podrażnionej i swędzącej skóry głowy.
W składzie zawarto skuteczne połączenie składników przeciwłupieżowych: przeciwgrzybicze piroktolaminę i klimbazol, keratolityczne kwas mlekowy i kwas salicylowy, antyseptyczny olejek rozmarynowy, a także mentol, który odświeża skórę i łagodzi świąd. Może być stosowana do codziennej pielęgnacji wraz z szamponem przeciwłupieżowym z tej samej serii - Sacha Juan Scalp Shampoo szampon z piroktolaminą i klimbazolem.
Sacha Juan Scalp Treatment Duo Intensywna kuracja do skóry głowy 2x45 ml
Jeśli jednak objawy łupieżu są nasilone i wymagają bardziej skoncentrowanego działania, odpowiednim wyborem będzie intensywna kuracja do skóry głowy Sacha Juan Scalp Treatment Duo. Preparat należy aplikować bezpośrednio na skórę głowy jako wzmocnienie codziennej pielęgnacji przeciwłupieżowej.
Formuła preparatu bogata jest w składniki aktywne takie jak pirokton olaminy, klimbazol, ekstrakt z imbiru, kwas salicylowy, olejek rozmarynowy i mentol, dzięki czemu stanowi skuteczne rozwiązanie w walce z łupieżem.
Walka z łupieżem to nie tylko kwestia wyglądu, ale także zdrowia skóry głowy i dobrego samopoczucia. Różnice pozwalające odróżnić łupież suchy, a łupież tłusty umożliwiają dopasowanie pielęgnacji do indywidualnych potrzeb naszej skóry, wpływając na jej skuteczność. Pamiętajmy, że kosmetyki to nie wszystko.
Odpowiednia dieta i dbanie o ogólne zdrowie organizmu, również mają wpływ na kondycję skóry głowy.
Jeżeli macie wątpliwości, jakie kosmetyki wybrać dla siebie, zachęcamy do skorzystania z porady naszych kosmetologów, którzy podpowiedzą które preparaty przeciwłupieżowe warto wybrać, by cieszyć się zdrową skórą głowy!
A Wy? Mieliście okazję skorzystać już z porady kosmetologicznej w naszym sklepie Topestetic? Dajcie znać w komentarzach!