Tego nie wiecie o oczyszczaniu twarzy! Poznajcie rady Magdy Kaczanowicz

03.04.2024 CHEMIK MAGDALENA KACZANOWICZ 2838 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Tak wiele mówi się o oczyszczaniu twarzy i o tym, jak ważny jest to etap pielęgnacyjny. Ale wciąż pozostaje wiele kwestii do wyjaśnienia, które przedstawię Wam #okiemchemika. Zadałam Wam pytanie, czy jest coś, czego nie wiecie i czy coś Was nurtuje.

Czy warto płacić za drogie produkty do oczyszczania twarzy?

Wszystko zależy od receptury i całego spojrzenia na produkt. Wiadomo, że oczyszczanie to bardzo ważny etap pielęgnacji. W trakcie mycia jednak wtłaczamy składniki aktywne. Tym bardziej, że tym samym produktem możemy myć twarz dwukrotnie. A nie każdy żel jest dobry! Zauważ, że wiele przystępnych cenowo produktów często nie zmywa się do końca, nie oczyszcza dobrze, a po zmyciu potrafi się kleić.

Poniżej szerzej odpowiem na to pytanie bazując na przykładach.

iS Clinical Cleansing Complex Żel oczyszczający 180 ml

180 ml to naprawdę pokaźna objętość. Żel oczyszczający do twarzy został oparty na bardzo dobrych substancjach myjących, wzbogacony o łagodne ekstrakty złuszczające. Produkt marki iS Clinical jest świetny ze względu na fantastyczną wydajność i dodatek przeciwutleniaczy, a także składników delikatnie złuszczających, dokładnie oczyszczających powierzchnię skóry i ujścia mieszków włosowych, bez nadmiernego usuwania powierzchniowych lipidów i uczucia ściągnięcia.

Zerknij na jego skład:

Water/Aqua/Eau, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Cocamidopropyl Betaine, PEG-30 Glyceryl Cocoate, Glycerin, Propylene Glycol, Hydroxyethylcellulose, Salix Alba (Willow) Bark Extract, Saccharum Officinarum (Sugarcane) Extract [Extrait De Canne À Sucre], Camellia Sinensis Leaf Extract, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Asiaticoside, Asiatic Acid, Madecassic Acid, Ascorbyl Palmitate, Phospholipids, Tocopheryl Acetate, Retinyl Palmitate, Iodopropynyl Butylcarbamate, Phenoxyethanol

W składzie mamy 3 substancje myjące wraz ze składnikami aktywnymi – bardzo dobra baza myjąca (pogrubioną czcionką), antyoksydanty, fosfolipidy i ekstrakty.

#okiemchemika – jeśli chcesz bardziej skorzystać z tego żelu, pozostaw go na kilka minut na twarzy, a w tym czasie np. umyj zęby. Skorzystasz z dodatkowego mikrozłuszczania.

Ten kosmetyk dostaniesz także w niższej cenie w mniejszej pojemności 60 ml lub jako część świetnych zestawów.

Cleansing Complex 264,00 zł iS Clinical Cleansing Complex Żel oczyszczający 180 ml

Jak długo należy myć twarz?

Twarz należy myć tyle, aby usunąć zanieczyszczenia. Najczęściej jest to co najmniej 30 sekund. Trzeba pamiętać o tym, aby doczyszczać skórę w okolicach nosa, na brodzie, na styku skóry i włosów – a to zajmuje trochę czasu.

Tak naprawdę nie wiem, czy warto patrzeć na czas. Liczy się jakość. Umyj dokładnie twarz, ale rób to tak długo, jak potrzebujesz.

PS Ale też nie za krótko i nie z prędkością światła.

Czy sama woda do oczyszczenia wystarczy?

Nie. Wiem, że są zwolennicy mycia wodą, ale dla mnie to opłukanie, a nie mycie. Do oczyszczania potrzebne są kosmetyki do oczyszczania twarzy. Nawet po nocy warto umyć twarz delikatnym żelem, pianką lub emulsją.

A ku przestrodze – to, co zbiera się na naszej twarzy w trakcie nocy i dnia, nie zawsze będzie usunięte przez samą wodę:

  • nadmiar sebum – produkty utleniania naszego sebum są drażniące dla skóry, więc należy dokładnie oczyszczać skórę rano i wieczorem,
  • zanieczyszczenia z poduszki,
  • pot,
  • zanieczyszczenia z powietrza w domu,
  • pozostałości kosmetyków pielęgnacyjnych z rutyny wieczornej.

Także ważne jest, aby także rano oczyszczać skórę z zanieczyszczeń. Wybierz produkt, który Ci odpowiada.

Czy zawsze trzeba być skórę dwuetapowo?

Oczywiście, że nie! Skórę dwuetapowo warto oczyszczać, gdy:

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy polega na myciu twarzy w dwóch etapach. Najczęściej wygląda to tak, że w pierwszym etapie oczyszczania stosujesz olejek oczyszczający do twarzy, płyn micelarny lub emulsję do demakijażu. W drugim etapie oczyszczania używa się natomiast najczęściej pianki oczyszczającej, żelu lub ponownie emulsji.

Najczęściej stosuje się dwa osobne produkty, ale można też używać tego samego. Pierwszy etap to zawsze etap powierzchownego oczyszczania i demakijażu. Drugi etap to dokładniejsze oczyszczanie z pozostałości po pierwszym oczyszczaniu.

Kluczowe jest to, by wybrać kosmetyki dobrane do Twojego typu skóry. Cera trądzikowa ma zupełnie inne potrzeby niż skóra sucha.

Świetny zestaw do dwuetapowego oczyszczania ma w swojej ofercie marka Dermomedica.

Dermomedica Dwuetapowe Oczyszczanie ZESTAW Olejek myjący ze skwalanem, olejkiem z drzewa herbacianego i olejkiem lawendowym 150 ml + Żel do mycia z kwasem azelainowym 150 ml

Olejek ma w składzie emulgatory (PEG-20 Glyceryl Triisostearate, PEG-20 Glyceryl Isosterate), co powoduje, że w kontakcie z wodą tworzy mleczko i nie zostawia tłustej powłoki. Do tego w zestawie jest żel oczyszczający do twarzy na bazie łagodnych, ale efektywnych substancji myjących (Sodium Lauroyl Methyl Isethionate, Cocamidopropyl Hydroxysultaine, Glycerin, Sodium Methyl Cocoyl Taurate).

Oczyszczasz twarz dwuetapowo, a na waciku wciąż są ślady zanieczyszczeń? To najczęściej oznacza, że za krótko myjesz twarz. Spróbuj wydłużyć ten czas i zobacz, czy wciąż zostają ślady na ręczniku lub waciku.

Dwuetapowe Oczyszczanie 230,00 zł Dermomedica Dwuetapowe Oczyszczanie ZESTAW Olejek myjący ze skwalanem, olejkiem z drzewa herbacianego i olejkiem lawendowym 150 ml + Żel do mycia z kwasem azelainowym 150 ml

Jak oczyszczać, aby nie wysuszyć skóry?

Warto stosować dwuetapowe oczyszczanie twarzy, gdzie w pierwszym kroku stosujemy olejek, emulsję lub balsam do demakijażu. Następnie, w drugim etapie, warto użyć kosmetyków do oczyszczania twarzy zawierających łagodne środki powierzchniowo czynne. Skutecznie myją, a jednocześnie nie wysuszają skóry i nie naruszają jej płaszcza hydrolipidowego. Substancje powierzchniowo-czynne o łagodnym działaniu to:

  • Lauryl Glucoside (glukozyd laurylowy),
  • Coco-Glucoside (glukozyd kokosowy),
  • Cocamidopropyl Betaine (betaina kokamidopropylowa),
  • Sodium Cocoamphoacetate,
  • Decyl Glucoside (glukozyd decylowy),
  • Sodium Cocoyl Isethionate.

W kosmetykach do oczyszczania nie należy także obawiać się SLES (Sodium Laureth Sulfate).

Gdy jest on w odpowiedniej recepturze, nie ma właściwości wysuszających. W recepturach stosuje się składniki, które poprawiają własności dermatologiczne preparatów opartych na SLES, np. hydrolizaty protein, niektóre polimery, pantenol, alantoina, betaina.

Oto moje ulubione kosmetyki do demakijażu, minimalizujące ryzyko wysuszenia skóry. Podzieliłam je na poszczególne etapy pielęgnacji.

Co jest delikatniejsze - żel czy emulsja?

Wiele osób myśli, że emulsja, ale to wszystko zależy od receptury. Emulsje oczyszczające do twarzy często są cięższe w konsystencji. Zawierają wyższe stężenie fazy olejowej. W zależności od receptury, emulsje nie zawsze się „domywają” – pozostawiają często wyczuwalną warstwę. Z drugiej strony, żele do mycia mogą wydawać się delikatniejsze od emulsji – nie mają wysokich stężeń emolientów.

W zależności od stanu cery mogą powodować uczucie ściągnięcia skóry – szczególnie jeśli bardzo dobrze oczyszczają. Dlatego trudno jest ocenić, co jest łagodniejsze. W poszukiwaniu idealnego produktu musi być zastosowana metoda prób i błędów.

Jaka jest różnica między żelem a pianką?

W zależności od receptury, jest to najczęściej różnica w gęstości (zawartość zagęstnika lub jego braku). Czasem różnią się także stężeniami substancji myjącej – w piankach stężenie substancji myjących może być niższe. Nie jest to jednak regułą. Pianki oczyszczające do twarzy, dzięki mechanizmowi spieniania, mają przyjemną i lekką konsystencję oraz bardzo często są delikatniejsze dla cery. Są także lepiej tolerowane przez skóry wrażliwe i skłonne do podrażnień.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania na temat oczyszczania skóry, to koniecznie zostaw je w komentarzu, a ja i zespół kosmetologów Topestetic na nie odpowiemy.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Kosmetyki do oczyszczania twarzy
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#kosmetykidooczyszczaniatwarzy
Magdalena Kaczanowicz

CHEMIK MagdalenaKaczanowicz

Komentarze
2 komentarze
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Bardzo fajny artykuł i tylko utwierdził mnie, że dobrze słucham Madzi, bo wszystko już wiem i stosuje.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Serdecznie dziękujemy za komentarz Pani Karolino. Cieszymy się, że artykuł jest dla Pani interesujący. Ciepło pozdrawiamy i w przypadku dodatkowych pytań pozostajemy do Pani dyspozycji.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 59467 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka