Trądzik - jakie są jego rodzaje, jak je rozpoznać i jak ułożyć pielęgnację?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Trądzik pospolity to choroba skóry o charakterze przewlekłym, z którą boryka się z wiele osób w różnym wieku. Na powstawanie trądziku ma wpływ wiele czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Oprócz aspektów wizualnych trądzik często rzutuje także na psychikę, obniża naszą samoocenę. W tym wpisie postanowiliśmy przybliżyć Wam, jakie są rodzaje trądziku i na co szczególnie warto zwrócić uwagę podczas pielęgnacji.
Jakie są rodzaje trądziku pospolitego?
Trądzik pospolity jest chorobą, w której zmiany powstają na podłożu łojotokowym. Zauważalna jest nadprodukcja sebum, powiększone pory. Na skórze, w obrębie jednostki włosowo-łojowej występuje nadmierne rogowacenie i namnażanie się bakterii Cutibacterium acnes.
W zależności od zmian widocznych na skórze oraz ich nasilenia w obrazie klinicznym, wyodrębnia się różne rodzaje trądziku.
Trądzik o łagodnym przebiegu:
- trądzik zaskórnikowy - wyróżnia się widocznymi zaskórnikami otwartymi i/lub zamkniętymi,
- trądzik grudkowy - na skórze widoczne są zarówno grudki, jak i zaskórniki,
- trądzik krostkowy - występuje pod postacią krost i zaskórników.
Trądzik o umiarkowanym przebiegu:
- trądzik grudkowo-krostkowy - widoczny pod postacią drobnych grudek, zaskórników oraz pojedynczych krost,
- trądzik guzkowo-cystowy - na skórze zauważalne są zmiany w postaci guzków i głęboko osadzone cysty.
Trądzik o ciężkim przebiegu:
- trądzik skupiony - częściej spotykana u mężczyzn postać trądziku z widocznymi cystami oraz głęboko osadzonymi ropniami, zmiany pozostawiają blizny,
- trądzik ropowiczy - występuje z torbielami ropnymi, ustępuje pozostawiając blizny,
- bliznowcowy - trądzik pozostawiający rozległe, przerosłe blizny (keloidy),
- piorunujący - zbliżony do skupionego, pojawia się także martwica krwotoczna, często występuje gorączka.
Inna postać trądziku to trądzik neuropatyczny, który może być spowodowany samouszkodzeniami skóry i rozdrapywaniem powstałych zmian. W przypadku tego rodzaju trądziku widoczne na skórze są nadżerki. Mogą, ale nie muszą pojawiać się typowe zmiany trądzikowe.
Pielęgnacja skóry trądzikowej - co warto o niej wiedzieć?
W zależności od rodzaju trądziku i stanu skóry, pielęgnacja cery może wyglądać inaczej. Należy pamiętać, że trądzik to choroba skóry i niezwykle ważne jest skonsultowanie się z dermatologiem, aby postawić odpowiednią diagnozę.
W wielu przypadkach wskazane będzie włączenie celowanego leczenia, jednak wciąż nie należy pomijać codziennej pielęgnacji domowej, ponieważ odgrywa niezwykle dużą rolę w drodze do poprawy stanu cery, jak i udanej kuracji przeciwtrądzikowej.
O tym jak pielęgnować skórę w trakcie kuracji dermatologicznych przeczytacie w naszym wpisie: Kuracja izotretynoiną - jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry?
Baza pielęgnacyjna dla skóry trądzikowej
Niezależnie od tego, czy posiadamy trądzik zaskórnikowy, krostkowy czy ropowiczy, należy pamiętać o podstawach pielęgnacji, które dotyczą każdej skóry dotkniętej dermatozami i stanem zapalnym. Do bazy pielęgnacyjnej należą: oczyszczanie, nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna.
O prawidłowej pielęgnacji skóry trądzikowej przeczytacie także w artykułach:
Delikatne, ale dokładne oczyszczanie
Wbrew krążącym mitom, skórę trądzikową należy traktować delikatnie. Szczególnie w momencie, kiedy pojawiają się stany zapalne, powinniśmy dbać o kojenie naskórka i o barierę hydrolipidową. Przy trądziku zalecamy łagodne preparaty myjące, które nie będą powodowały dodatkowego uczucia ściągnięcia, a jednocześnie prawidłowo oczyszczą skórę. Kosmetyki tego typu powinny być stosowane dwa razy dziennie. Wieczorem należy pamiętać także o dokładnym demakijażu.
Dermomedica Snail B5 Foam Cleanser Pianka oczyszczająca 150 ml
Ta kremowa pianka do mycia twarzy marki Dermomedica to komfortowy kosmetyk oczyszczający, który nie powoduje podrażnień, a dodatkowo wykazuje działanie silnie łagodzące i przeciwzapalne. Zawartość beta-glukanu wspiera regenerację i dba o stan płaszcza lipidowego. Pianka już w trakcie stosowania daje przyjemne uczucie nawilżenia, nie pozostawia skóry ściągniętej, a odświeżoną i przygotowaną do przyjęcia pozostałej pielęgnacji.
Cell Fusion C Expert Rebalancing Cleansing Gel Żel oczyszczający dla skóry wrażliwej 200 ml
Ten łagodny żel od razu po zetknięciu ze skórą doskonale się pieni, nie powoduje przy tym podrażnień. Kojąca formuła żelu marki Cell Fusion C Expert sprawia, że może być stosowany w trakcie kuracji dermatologicznych lub zabiegów kosmetologicznych. Dzięki zawartości ceramidów i pantenolu w składzie, kosmetyk nie drażni zbyt silnie bariery hydrolipidowej i sprawia, że skóra po umyciu jest dokładnie oczyszczona i złagodzona. Bariera hydrolipidowa chroni przed czynnikami środowiskowymi oraz zatrzymuje wilgoć w warstwach skóry.
Nawilżanie i regeneracja
Przy cerze z problemem trądziku niezwykle ważne jest nawilżanie skóry i dbanie o jej regenerację. Zwłaszcza przy stosowaniu leków dermatologicznych czy też kuracji kosmetycznych na bazie kwasów i retinoidów. W takim wypadku odpowiedni krem będzie wsparciem dla bariery hydrolipidowej, której uszkodzenie może prowadzić do zaostrzenia zmian.
RVB LAB Make Up Pre-Probiotics Balancing Cream Krem z pre-biotykami 50 ml
Ten lekki krem marki RVB LAB to doskonały wybór dla cer trądzikowych, potrzebujących nawilżenia i ukojenia skóry. Doskonale koi podrażnienia i dba o równowagę flory bakteryjnej, odpowiednio nawadnia, jednocześnie nie dając efektu tłustości skóry. Idealnie sprawdzi się podczas stosowania kuracji złuszczających mających na celu redukcję trądziku.
Dermalogica Active Moist 2.0 Lekki prebiotyczny krem nawilżający do skóry tłustej i mieszanej 100 ml
To lekki krem z zawartością kompleksu prebiotyków, które w pozytywny sposób oddziałują na mikrobiom skóry. Preparat ten przywraca odpowiedni poziom nawilżenia skórom łojotokowym i trądzikowym. Zawarty ekstrakt z ogórka dodatkowo nawadnia naskórek, a umieszczony wyciąg z lawendy wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Kosmetyk marki Dermalogica doskonale sprawdzi się w pielęgnacji cer trądzikowych, z problemem nadmiernego wydzielania sebum.
O kremach nawilżających odpowiednich dla skór trądzikowych przeczytacie także w naszym wpisie: Kremy nawilżające do twarzy dla skóry trądzikowej - wybraliśmy 6 sprawdzonych produktów.
Ochrona przeciwsłoneczna
Odpowiednio dobrany krem z filtrem stanowi ważne uzupełnienie pielęgnacji. Ochrona przed promieniami UV wspomaga regenerowanie się skóry, zapobiega tworzeniu się przebarwień i utrwalaniu tych widocznych już na skórze. Krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym jest niezwykle istotny przy terapiach przeciwtrądzikowych, stosowaniu kwasów lub retinolu. Powinien być stosowany w pielęgnacji niezależnie typu cery oraz od pory roku.
Cell Fusion C Cure Sunscreen SPF 50+ PA++++ ZESTAW Krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną 2 x 30 ml
To niezwykle lekki krem z filtrem o konsystencji żelowej emulsji i delikatnie błękitnym zabarwieniu, które po nałożeniu na skórę staje się całkowicie niewidoczne. Produkt marki Cell Fusion C bardzo dobrze wchłania się w skórę, jednocześnie ją nawilżając. Polecany jest przy kuracjach gabinetowych, dla cer potrzebujących dodatkowego nawodnienia i ukojenia. Doskonały wybór dla skór trądzikowych, z występującymi stanami zapalnymi.
Image Skincare Daily Matte Moisturizer SPF 30 Lekki krem matujący i ochronny dla cer tłustych 91 g
Ten krem SPF 30 to idealny wybór dla skór skłonnych do nadmiernego przetłuszczania skóry. Lekka konsystencja sprawia, że produkt nie obciąża naskórka i dobrze się wchłania. Kosmetyk od Image Skincare, mimo delikatnej formuły, nie przesusza skóry, a wręcz prawidłowo ją nawilża. Preparat dodatkowo wykazuje działanie antyoksydacyjne i chroni skórę przed negatywnym wpływem wolnych rodników.
O najlepszych kremach z filtrem dla cer trądzikowych przeczytacie także w naszym wpisie: Ochrona przeciwsłoneczna skóry trądzikowej - TOP5 najlepszych kremów z filtrem.
Czynniki, które mogą zaostrzać trądzik
Pielęgnacja i kuracje przeciwtrądzikowe są z pewnością priorytetem, kiedy borykamy się z cerą trądzikową. Należy natomiast pamiętać, że stan naszej skóry może pogarszać się także od wielu innych czynników.
Na co należy zwrócić uwagę posiadając trądzik?
- regularna zmiana pościeli,
- osuszanie skóry jednorazowymi ręcznikami/chusteczkami,
- zdrowa, nieprzetworzona dieta o niskim indeksie glikemicznym,
- odpowiednia ilość snu,
- redukcja stresu,
- dezynfekowanie telefonu,
- regularne badania krwi,
- redukcja złych nawyków, takich jak palenie tytoniu i nadmierne picie alkoholu,
- umiarkowana aktywność fizyczna.
Trądzik to choroba skóry, z którą zmaga się duża część populacji. Poprawa stanu skóry jest uzależniona od wielu czynników, dlatego też należy patrzeć na to schorzenie wielokierunkowo i nie zatrzymywać się jedynie na pielęgnacji. Przy pogorszonym stanie skóry bardzo często obniża się nasze samopoczucie. Natomiast zawsze warto pamiętać, że to nie stan cery definiuje nasze piękno. Nie zawsze mamy na niego wpływ, a trądzik to schorzenie, z którego można wyjść przy pomocy odpowiednich nawyków, leczenia i pielęgnacji.
W celu dobrania odpowiednich kosmetyków do swojej skóry zachęcamy do konsultacji z naszymi kosmetologami przez czat, mailowo lub telefonicznie.