Oczyszczanie twarzy - najczęściej zadawane pytania
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Oczyszczanie twarzy to kluczowy element codziennej pielęgnacji. Ten etap pozwala prawidłowo przygotować cerę do nałożenia kolejnych produktów. Na rynku kosmetycznym dostępne są różne rodzaje preparatów oczyszczających i do demakijażu. Jednak, aby oczyszczanie cery było skuteczne, najważniejszy jest dobór odpowiednich kosmetyków i stosowanie ich we właściwy sposób. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące oczyszczania twarzy.
Jakie są zalety oczyszczania dwuetapowego? Czy zawsze powinniśmy oczyszczać skórę dwuetapowo?
Oczyszczanie dwuetapowe pozwala na nieinwazyjne, a zarazem dogłębne oczyszczenie cery. Usuwa ono ze skóry każdy rodzaj zanieczyszczeń - zarówno typu wodnego, jak i tłuszczowego. Zaletami takiego oczyszczania jest przede wszystkim czysta skóra, bez podrażnień, czy nadmiernego wysuszenia. Ponadto ten rodzaj oczyszczania sprzyja ograniczaniu stanów zapalnych czy łojotoku.
Dwuetapowe oczyszczanie możemy stosować zarówno rano, jak i wieczorem, gdyż nie jest ono agresywne dla cery. Z pewnością powinno być stosowane wieczorem, aby po całym dniu skutecznie domyć wszelkie zanieczyszczenia, czy resztki makijażu. Natomiast w porannej pielęgnacji oczyszczanie dwuetapowe nie jest konieczne, ponieważ zanieczyszczeń po nocy jest znacznie mniej. Jednak jeśli nasza cera lepiej się czuje po oczyszczeniu fazą olejową i wodną to nie ma ku temu przeciwwskazań.
Z naszej oferty do oczyszczania dwuetapowego polecamy między innymi duet marki Resibo. Pierwszym etapem jest produkt olejowy Melt Away - Balsam do demakijażu, który bazuje na maśle mango oraz oleju z pestek winogron, który doskonale rozpuści resztki makijażu, również wodoodpornego. Natomiast kolejnym krokiem jest produkt wodny Natural Face Washing Gel - Naturalny żel myjący do twarzy z ekstraktem z brzoskwini, który dzięki swojej łagodnej formule sprawdzi się przy każdym rodzaju cery i doskonale doczyści skórę z wszelkich zanieczyszczeń. Nie pozostawia uczucia ściągnięcia oraz lekko nawilża.
Czy przy każdym typie cery można stosować oczyszczanie dwuetapowe? Czy olejek nie będzie zapychał cery mieszanej/tłustej/trądzikowej?
Oczyszczanie dwuetapowe można stosować przy każdym typie cery, ponieważ jest to proces delikatny, nie naruszający naszej naturalnej bariery ochronnej skóry. Ten typ oczyszczania może być praktykowany zarówno przez cery wrażliwe, naczyniowe, przesuszone, jak i cery mieszane, tłuste, trądzikowe. Cery tłuste i trądzikowe nie muszą się obawiać fazy olejowej w oczyszczaniu, nie spowoduje ona zapychania, gdyż i tak cerę na samym końcu doczyszczamy fazą wodną, czyli najczęściej jest to forma żelu. Połączenie faz olejowej i wodnej pozwala cerze na zachowanie równowagi hydrolipidowej, a tym samym może przyczynić się do redukcji zmian trądzikowych i nadmiernego łojotoku. To właśnie zachwianie tej równowagi często prowadzi do rozwoju trądziku, a stosowanie zbyt agresywnych preparatów myjących może zadziałać na niekorzyść i cera będzie się "bronić" nasilonym wydzielaniem sebum.
Czy konieczne jest wykonywanie dwuetapowego oczyszczania olejkiem? Czy można użyć płyn micelarny i żel do mycia twarzy?
Jeśli produkt olejowy sprawia nam dyskomfort to zamiast olejku do demakijażu możemy użyć płynu micelarnego, natomiast w kolejnym etapie domyć twarz żelem lub pianką. Płyn micelarny za sprawą miceli również usunie zanieczyszczenia tłuszczowe, kurz i brud z powierzchni naskórka. Należy jednak pamiętać, że płyn micelarny bazuje na środkach powierzchniowo czynnych, czyli detergentach. A detergenty pozostawione na skórze mogą wykazywać działanie drażniące, a także zaburzają równowagę kwasowo-zasadową skóry, co może prowadzić do jej przesuszania lub nadmiernego łojotoku, a w ostateczności pojawianie się zmian trądzikowych czy zaskórników. Z tego względu płyny micelarne zawsze powinny zostać zmyte wodą. Jeśli zaś całość domyjemy żelem lub pianką, będziemy mieć gwarancję dokładnie oczyszczonej cery.
Jakie są różnice między płynem micelarnym, a tonikiem?
Płyn micelarny i tonik to produkty o zupełnie innych właściwościach. Płyn micelarny to preparat oczyszczający za sprawą miceli, czyli zawartych malutkich, niewidzialnych kuleczek. Po zetknięciu ze skórą błyskawicznie łączą się one z zanieczyszczeniami. Tonik natomiast nie wykazuje właściwości oczyszczających, zatem nie sprawdzi się do demakijażu twarzy. Tonik, jak sama nazwa wskazuje, działa tonizująco (czyli jego głównym zadaniem jest wyciszenie oraz przywrócenie skórze prawidłowego pH, które zaburzają użyte do oczyszczania detergenty.
Płyn micelarny stosujemy jako pierwszy etap oczyszczania, natomiast tonik stosujemy jako ostatni po dokładnym oczyszczeniu cery, tuż przed nałożeniem serum lub kremu.
Czy można makijaż zmywać tonikiem lub hydrolatem?
Nie. Tonik i hydrolat należą do produktów tonizujących, czyli przywracających skórze równowagę. Dodatkowo mogą wzmacniać również nawilżenie naskórka. Jednak nie sprawdzą się one do demakijażu.
Czy oczyszczanie samym płynem micelarnym lub mleczkiem jest prawidłowe? Czy trzeba je zmywać?
Jeśli w oczyszczaniu stosujemy płyn micelarny lub mleczko, zawsze produkty te należy zmyć wodą. Tak jak było to wcześniej wspomniane, są to detergenty, które pozostawione na skórze mogą wykazywać działanie drażniące, jak również pogarszać z czasem stan cery. Rekomendujemy jednak, aby po wstępnym demakijażu twarzy za pomocą płynu micelarnego lub mleczka, domyć twarz również żelem lub pianką. Cera będzie wówczas dokładnie oczyszczona.
Czy do demakijażu oczu musi być oddzielny produkt?
Jeśli wybrany przez nas produkt do demakijażu dedykowany jest do twarzy i oczu, to nie musimy wówczas szukać oddzielnego produktu. Natomiast jeśli przy wybranym preparacie zalecane jest przez producenta omijanie tej okolicy, to wtedy należy zakupić osobny kosmetyk do demakijażu oczu.
W tym celu polecamy z naszej oferty produkt Academie Demaquillant Biphase Yeux - Dwufazowy płyn do demakijażu oczu, który nie pozostawia tłustej warstwy i świetnie się sprawdza również w przypadku cer skłonnych do alergii, a także osób noszących szkła kontaktowe.
Naszą drugą propozycją jest produkt Sesderma Sensyses Cleanser Eye Makeup Remover - Płyn do demakijażu oczu, który skutecznie domywa zanieczyszczenia i resztki makijażu za sprawą liposomów, a ponadto wzmacnia rzęsy.
Czym zmywać makijaż wodoodporny?
Przy makijażu wodoodpornym najlepiej sprawdza się oczyszczanie dwuetapowe. Przykładowo: najpierw olejek, natomiast w kolejnym kroku żel myjący. Taka procedura pozwala na dokładne oczyszczenie zanieczyszczeń pochodzenia tłuszczowego, makijażu oraz nadmiaru sebum. Najczęściej jednak stawiamy na wodoodporny makijaż oka. W tym celu również świetnie sprawdzają się dwufazowe płyny do demakijażu. Idealnym wyborem będzie Biologique Recherche Solution Demaquillante Pour les Yeux - Dwufazowy Płyn do Demakijażu Oczu, który poradzi sobie z każdego rodzaju makijażem i może być bez przeszkód stosowany również w przypadku wrażliwych oczu, skłonnych do podrażnień i zaczerwienień.
Czy po żelu oczyszczającym należy stosować tonik?
Teoretycznie jesteśmy w stanie obejść się bez toniku w pielęgnacji. Ale czy wtedy nasza pielęgnacja będzie tak skuteczna? Otóż nie. Tonik to niepozorny produkt, często niedoceniany, który może znacząco poprawić kondycję naszej cery, a jego stosowanie ma wiele zalet. Po pierwsze przywraca skórze równowagę, odpowiednie pH, a także koi i wycisza. Neutralizuje również niekorzystny wpływ twardej wody kranowej, która ma pH zasadowe. Po drugie jest to produkt, który odpowiednio dobrany może zapewnić dodatkową dawkę nawilżenia i zredukować nieprzyjemne uczucie ściągnięcia po umyciu twarzy. A po trzecie jest to pierwszy produkt po oczyszczeniu, dzięki któremu możemy już dostarczyć cerze cennych składników aktywnych, np. takich jak kwasy czy antyoksydanty. Z tego względu zachęcamy zawsze do tonizowania cery po zastosowaniu żelu oczyszczającego.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszym wpisem: Dlaczego warto stosować tonik?
Czy jeśli siedzę w domu i nie maluję się, to mogę twarz oczyszczać samym tonikiem?
Tonik nie jest produktem oczyszczającym, zatem nawet jeśli nie robimy makijażu, skórę należy oczyścić chociaż żelem lub pianką myjącą.
Po oczyszczaniu cery mam uczucie suchości i ściągnięcia. Jak mogę ten efekt zniwelować?
W pierwszej kolejności warto zweryfikować, czy wybrany przez nas preparat myjący nie jest zbyt agresywny dla naszego typu cery. Efekt ten mogą szczególnie nasilać produkty oczyszczające z kwasami lub silnymi detergentami. Jeśli jednak nasza cera mimo łagodnego produktu reaguje ściągnięciem, rozwiązaniem może okazać się zastosowanie toniku/mgiełki nawilżającej. Polecamy produkt marki Dermalogica Multi Active Toner - Lekka mgiełka nawilżająca, która sprawdzi się przy każdym rodzaju cery i po umyciu przynosi natychmiastowe ukojenie.
Czy podczas stosowania retinolu można oczyszczać skórę żelem z kwasami?
Jeśli stosujemy w pielęgnacji retinol, który już sam w sobie może powodować uwrażliwienie cery, lepiej wybierać do codziennego oczyszczania żele bądź pianki bazujące na łagodnych składnikach. Kwasy mogą dodatkowo zaostrzać efekt drażnienia, zaczerwienienia cery. Przy stosowaniu retinolu polecamy z naszej oferty produkt Jan Marini Age Intervention Gentle Cleanser - Delikatny preparat oczyszczający do twarzy i oczu. Idealnie sprawdzi się przy każdym rodzaju cery, również z tendencją do wrażliwości, podrażnień. Doskonale koi zaczerwienienia oraz przywraca skórze komfort.
Jakie produkty oczyszczające wybierać przy cerze wrażliwej?
Przy cerze wrażliwej do demakijażu szczególnie dobrze sprawdzają się mleczka (ze względu na swoją łagodną, kremową formułę), a także olejki. Natomiast do oczyszczania pozostałości zanieczyszczeń doskonałym wyborem będą pianki oraz delikatne żele, bez zawartości silnych kwasów. Świetnym wyborem przy cerach wrażliwych będzie Medik8 Calmwise Soothing Cleanser - Łagodna pianka chlorofilowa. Rekomendowana jest zarówno dla skór wrażliwych, naczyniowych, reaktywnych, a także po zabiegach inwazyjnych. Łagodnie oczyszcza cerę, nie naruszając naturalnej bariery hydrolipidowej. Ponadto działa antyoksydacyjne oraz wzmacniająco na naczynia krwionośne.
Jaki produkt oczyszczający sprawdzi się w przypadku cery problematycznej?
W przypadku cer problematycznych, trądzikowych, ze skłonnością do niedoskonałości warto wybierać produkty, które będą również wpływać na regulację pracy gruczołów łojowych.
Przy cerach ze skłonnością do wrażliwości polecamy iS Clinical Cleansing Complex, czyli żel oczyszczający, bazujący na naturalnych składnikach, takich jak wierzba biała, wąkrota azjatycka i rumianek. Delikatnie, a zarazem skutecznie oczyszcza cerę z zanieczyszczeń i poprawia kondycję cer problematycznych. Łagodzi stany zapalne i nie wysusza skóry.
Przy cerach, które nie obawiają się delikatnego mrowienia spowodowanego kwasami, polecamy do oczyszczania produkt Jan Marini Bioglycolic Face Cleanser, czyli emulsję do mycia twarzy z kwasem glikolowym. Kosmetyk opiera swoje działanie na 12% stężeniu kwasu glikolowego, który delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka i stymuluje procesy odnowy. Efektywnie wpływa na redukcję niedoskonałości, a cera w efekcie staje się świeża i promienna.
Oczyszczanie twarzy to bardzo ważny etap naszej codziennej pielęgnacji. Od niego zależą dalsze efekty, jakie przyniosą kolejno aplikowane kosmetyki. Prawidłowe oczyszczenie twarzy pozwala na efektywne wnikanie substancji aktywnych z preparatów, dlatego warto przyjrzeć się naszym codziennym rytuałom, tak abyśmy mogli cieszyć się piękną cerą przez długie lata.
A jak wyglądają Wasze rytuały oczyszczania cery? Macie swoje sprawdzone kosmetyki, czy może zainteresowały Was jakieś propozycje z dzisiejszego wpisu?