Co warto wiedzieć o opalaniu w ciąży i jaki krem z filtrem wybrać?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Ciąża to czas, w którym kobieta zwykle ma dla siebie więcej czasu i spędza go, dbając o zdrowie jeszcze nienarodzonego maleństwa. Przyszłe mamy z chęcią korzystają z uroków słonecznych miesięcy, ale czy opalanie w ciąży jest bezpieczne? Sprawdźmy, w jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć się przed działaniem słońca oraz jaki krem przeciwsłoneczny w ciąży sprawdzi się najlepiej.
Promieniowanie UV, a ciąża
Okres letni wielu z nas kojarzy się z urlopem, wypoczynkiem na plaży oraz kąpielami słonecznymi. Jeśli jednak aktywności te dotyczą kobiety w ciąży, rodzi się wiele pytań związanych z bezpieczeństwem promieniowania UV dla nienarodzonego dziecka, a także kosmetykami fotoprotekcyjnymi, które można aplikować w tym okresie. Podpowiadamy więc, jaki krem do opalania w ciąży wybrać, aby uchronić się przed poparzeniami, podrażnieniami i przebarwieniami, z którymi boryka się wiele ciężarnych.
Więcej informacji na temat wpływu opalania na skórę zawarliśmy w naszym wcześniejszym wpisie: Promieniowanie UV - jaki ma wpływ na naszą skórę?
Czy można opalać się w ciąży?
Każda przyszła mama przed ekspozycją na słońce zastanawia się, czy opalanie w ciąży jest zdrowe i czy właściwie kobieta w ciąży może się opalać. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że opalanie niezależnie od tego, czy obecnie jesteśmy w ciąży, czy też nie, nie jest zdrowe. Z jednej strony ekspozycja na promieniowanie UV jest nam potrzebna z uwagi na zdolność syntezy skórnej witaminy D3, która pełni w organizmie ogromną rolę.
Z drugiej jednak strony nadmierne przebywanie na słońcu i narażanie się na działanie promieniowania UV prowadzi do powstawania oparzeń, przyspieszenie procesów starzenia, a co najgorsze ryzyka nowotworów skóry. Jako następstwo eksponowania skóry na działanie słońca, zdecydowanemu pogorszeniu ulega również kondycja skóry, która dużo szybciej robi się wiotka, marszczy się i wysusza.
Jaki jednak jest wpływ opalania na organizm kobiety w ciąży? Promieniowanie UV nie ma zdolności penetracji przez powłoki brzuszne i nie dociera do rozwijającego się dziecka. Dlatego też nie istnieją dowody naukowe na to, aby zakrywanie brzucha w ciąży było ważniejsze od ochrony innych części ciała kobiety. Nie ma tym samym konkretnego zakazu, według którego kobieta w ciąży powinna bezwzględnie unikać opalania.
Warto jednak zaznaczyć, że samo przebywanie na słońcu w ciąży bywa uciążliwe. Dzieje się tak z uwagi na termoregulację, czyli radzenie sobie z wyższą temperaturą, co w ciąży bywa utrudnione. Niezwykle istotny jest fakt, że skóra w ciąży jest zdecydowanie bardziej wrażliwa. Może zatem z łatwością ulec podrażnieniom, w tym również tych, będących następstwem opalania.
Z uwagi na zmiany w gospodarce hormonalnej kobiety, istnieje wzmożone ryzyko tworzenia się przebarwień, zwanych inaczej ostudą lub melazmą. Zwykle lokalizują się one w obrębie twarzy.
Z uwagi na miejsce występowania przebarwień możemy podzielić je na typ centralny, kiedy zmiany pojawiają się głównie w obrębie czoła, nosa, górnej wargi czy na brodzie.
Kiedy melazma pojawia się na policzkach, mówimy o typie jarzmowym, a w kątach żuchwy - żuchwowym. Zmiany pigmentacyjne powstałe w okresie ciąży nie jest łatwo zredukować. Mają one charakter nawrotowy, a więc jeśli po ciąży uda się wyrównać poziom melaniny, problem może powrócić wraz z pierwszym wiosennym słońcem. Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka.
Bezpieczne opalanie w ciąży - czy jest możliwe?
Promieniowanie słoneczne nie ma negatywnego wpływu na rozwijający się płód oraz sam przebieg ciąży. Nie zachęcamy do opalania w ciąży, ale wiemy doskonale, że ekspozycja na promieniowanie UV jest nieunikniona - zarówno w mieście, jak i na wakacjach. Warto pamiętać zatem o kilku zasadach.
Przede wszystkim nigdy nie należy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Aplikujmy ją na całą odsłoniętą powierzchnię ciała oraz twarzy. Ważne, aby zastosować filtr o możliwie najwyższym wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej SPF (ang. Sun Protection Factor), czyli co najmniej 30+.
Pamiętajmy również, że reaplikacja kremu z filtrem musi być powtarzana po upływie 2-3 godzin oraz po każdej kąpieli, przetarciu skóry ręcznikiem lub też spoceniu się.
Warto pamiętać, że jedynie odpowiednia ilość produktu zapewnia prawidłową ochronę. Dlatego należy zwrócić uwagę, ile kremu z filtrem nakładamy na skórę. Właściwą ilością preparatu jest dokładnie 2 mg kremu SPF na cm2 skóry. Stanowi to mniej więcej 1,13 g produktu na samą powierzchnię twarzy.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zmian pigmentacyjnych oraz uchronić się przed poparzeniami, należy unikać opalania się w godzinach o największym nasłonecznieniu, czyli między 11:00, a 15:00. Nie zapominajmy także o zabezpieczeniu głowy kapeluszem oraz prawidłowym nawodnieniu organizmu.
Jaki krem z filtrem stosować w ciąży?
Produkty przeciwsłoneczne powinny stanowić podstawę codziennej pielęgnacji skóry kobiety ciężarnej. Jak wybrać ten właściwy kosmetyk do opalania w ciąży? Zawsze należy kierować się wskazaniami producenta, który zaleca formuły swoich produktów odpowiednie dla przyszłych mam. Jeśli natomiast pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, sugerujemy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Dermomedica Face and Body Mineral Cream SPF 30 Krem do twarzy i ciała 227 ml
Krem do twarzy i ciała marki Dermomedica, który stanowi odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną zarówno do twarzy, jak i ciała. Skład kosmetyku to połączenie filtrów mineralnych - tlenku cynku i dwutlenku tytanu z kwasem hialuronowym oraz witaminą E o działaniu antyoksydacyjnym.
Marka ta w swojej ofercie posiada również Dermomedica Antioxidant Mineral Cream SPF 30 +, który chroni skórę twarzy przed przedwczesnym starzeniem, dzięki wysokiej ochronie przed promieniowaniem UVA i UVB oraz przeciwdziałaniu wolnym rodnikom.
Hydropeptide Solar Defense Non Tinted Sunscreen SPF 50 Ochrona przeciwsłoneczna niekoloryzująca 50 ml
Przykładem produktu przeciwsłonecznego bezpiecznego w okresie ciąży jest także produkt marki Hydropeptide. Jest to preparat odpowiedni nawet do bardzo wrażliwej i podrażnionej cery. Formułę wzbogacono surowcami o działaniu łagodzącym, takimi jak wyciąg z aloesu i rumianku, pantenol i alantoina, które dodatkowo ukoją skórę po ekspozycji na słońce.
Resibo Team Sunscreen SPF 30 Krem nawilżający 50 ml
Dla cery kobiety ciężarnej, która boryka się z problemem suchości, polecamy krem z filtrem do twarzy Resibo. To produkt przeciwsłoneczny o lekkiej konsystencji, który posiada delikatny pigment pozwalający na wyrównanie kolorytu cery bez efektu bielenia.
Sesderma Repaskin Mineral Baby Fotoprotector SPF 50+ Wodoodporny krem przeciwsłoneczny dla dzieci 50 ml
Wysoką ochronę przeciwsłoneczną na poziomie SPF 50+ zapewnia również Sesderma, który poza ochroną przeciwsłoneczną zawiera ceramidy - tak ważne w utrzymaniu dobrej kondycji bariery hydrolipidowej skóry. Ponadto produkt jest wodoodporny, dzięki temu doskonale sprawdzi się na plaży. Marka stworzyła również wygodną formę spray’u z tej samej linii przeznaczoną do ciała.
iS Clinical Eclipse SPF 50+ Beige Krem ochronny beżowy 100 g
Dobry krem z filtrem mineralnym znajdziemy w ofercie iS Clinical. To preparat w kolorze beżowym, który szybko się wchłania. Ma konsystencję lekkiej pianki, dzięki temu przyjemnie się aplikuje.
Dermaquest Sheer Zinc Tinted Broad Spectrum SPF 30 Nude Terapeutyczny krem BB z cynkiem 57 ml
Godnym polecenia kremem z filtrem w okresie ciąży jest również kosmetyk marki Dermaquest. Stanowi ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB, a także IR i HEV. Jednocześnie, za sprawą obecności pigmentów, wyrównuje koloryt cery. Jest polecany szczególnie skórom skłonnym do powstawania niedoskonałości, łojotokowym, z trądzikiem pospolitym i trądzikiem różowatym.
Eeny meeny Ochronna Mgiełka Do Ciała SPF 50+ Do ochrony przed intensywnym nasłonecznieniem, oparzeniami słonecznymi i promieniowaniem UV 100 ml
Oprócz kremów z filtrem warto zaopatrzyć się także w kosmetyk przeciwsłoneczny w sprayu, który idealnie sprawdza się do reaplikacji ochrony w ciągu dnia. Marka eeny meeny ma w swojej ofercie mgiełkę ochronną SPF 50+, która obok filtrów mineralnych zawiera olej z nasion bawełny i pestek malin, które nadają produktowi właściwości kojące i nawilżające. Ten preparat sprawdzi się do każdego typu skóry, a szczególnie polecany jest dla skóry wrażliwej i atopowej.
Sensum Mare AlgoDrops Anti-Photoaging Protective Face Drops SPF 50/PA++++ Krople ochronne przeciw fotostarzeniu UVB UVA HEV/IR 50 ml
Do ochrony skóry twarzy przed promieniowaniem słonecznym dobrze sprawdzą się krople marki Sensum Mare. Zapewniają ochronę przeciwsłoneczną przed promieniowaniem UVA, UVB, IR i HEV. Produkt zawiera kompleks pięciu alg, witaminę E oraz wodę z lodowca norweskiego, które działają nawilżająco i antyoksydacyjnie. Ponadto krople posiadają lekką formułę, która aplikowana na skórę, nie pozostawia białej poświaty.
Dermomedica Youth Protector Blue - Violet Przyłbica fotoprotekcyjna - ochrona przed promieniowaniem UVA, UVB, HEV 1 szt
Świetnym uzupełnieniem ochrony przeciwsłonecznej stosowanej w kremie lub sprayu jest przyłbica od marki Dermomedica, która zapewnia niemal 100% ochrony przed działaniem światła UV. To niezwykle innowacyjna forma zabezpieczenia skóry przed szkodliwym działaniem słońca. Ta przyłbica jest szczególnie polecana dla osób z problemem nawracających przebarwień, stosujących na stałe leki fotouczulające lub fotouwrażliwające skórę oraz po inwazyjnych zabiegach pielęgnacyjnych.
W ciąży zmienia się nie tylko wygląd kobiety. To piękny czas, który niestety wiąże się z wieloma ograniczeniami i wyrzeczeniami. Rozsądek i umiar dotyczy również opalania w ciąży. Unikanie plażowania w godzinach o największym nasłonecznieniu oraz ochrona skóry za pomocą kremu z filtrem, to podstawowe zasady ograniczające możliwość poparzeń słonecznych, podrażnień skóry oraz powstawania hiperpigmentacji.
Znacie polecone przez nas produkty? Czy stosowaliście je już wcześniej? Dajcie nam znać w komentarzach!