Filtry fizyczne (inaczej nazywane filtrami mineralnymi) to związki, które stanowią ochronę skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym. W jaki sposób działają filtry mineralne? Do niedawna sądzono, że jedynie odbijają padające na skórę promienie słoneczne, lecz aktualnie wiadomo, że mają także zdolność jego rozpraszania i pochłaniania, podobnie jak kosmetyki z filtrami chemicznymi. Filtrem mineralnym są dwutlenek tytanu (INCI: Titanium Dioxide) oraz tlenek cynku (INCI: Zinc Oxide). Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej zawierające mineralne filtry UV mogą chronić w pełnym zakresie lub w całości przed promieniowaniem UVB i częściowo przed widmem UVA.
Dla kogo filtr mineralny?
Kosmetyki z filtrem mineralnym nie przenikają w głąb skóry i tworzą na powierzchni skóry za pomocą kosmetyków przeciwsłonecznych ochronną tarczę. Filtr mineralny jest zwykle bardzo dobrze akceptowany przez skórę i rzadko wywołuje powstawanie reakcji alergicznych. Z uwagi na to często zalecany jest dla skór wrażliwych i delikatnych. filtry chemiczne niestety w przypadku cer podatnych na podrażnienia mogą spowodować powstawanie zaczerwienienia i uczucie pieczenia.
Z uwagi na to, że kremy z SPF 50 lub 30 bazujące na filtrach fizycznych zwykle nie wywołują reakcji alergicznych, często polecane są bezpośrednio po inwazyjnych zabiegach kosmetologii i medycyny estetycznej. Krem przeciwsłoneczny mineralny to często również dobry wybór dla skór problematycznych i zmagających się z trądzikiem. Warto jednak pamiętać, że również te chemiczne czy mieszane mogą bardzo dobrze sprawdzić się w codziennej pielęgnacji takich cer.
W produktach przeciwsłonecznych niekiedy filtr chemiczny łączony jest z fizycznym - wtedy mamy do czynienia z filtrami mieszanymi. W przypadku cery suchej, pod krem z filtrem (szczególnie mineralny) warto nałożyć dodatkowo krem nawilżający, by zwiększyć komfort skóry w ciągu dnia.