fot. Anna

SPF - co to znaczy? Zapytaliśmy o to kosmetologa topestetic

22.04.2023 ZUZANNA KWIATKOWSKA-ORYSZAK 15972 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Filtr przeciwsłoneczny to ważny element pielęgnacji każdego typu skóry, szczególnie w okresie większego nasłonecznienia. Jednak obserwując szeroki wybór kosmetyków fotoochronnych, możemy zastanawiać się, co to jest SPF, a także co konkretnie oznaczają liczby widoczne na opakowaniach kosmetyków. Jaki krem SPF wybrać dla swojej cery? Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać w przypadku osób o jasnej karnacji lub ze skłonnością do powstawania przebarwień? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule!

SPF - co to?

SPF (ang. Sun Protection Factor) to wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVB. Promieniowanie UVB odpowiedzialne jest m.in. za powstawanie rumienia i oparzenia słoneczne, a także powstawanie przebarwień. Wartość SPF określa, jak długo skóra chroniona filtrem przeciwsłonecznym będzie zabezpieczona przed oparzeniem słonecznym.

Wartość SPF - co to znaczy w praktyce i jak działa SPF?

Wartość SPF ustala się na porównaniu minimalnej dawki rumieniowej (czyli minimalnej dawki promieniowania UV powodującej wystąpienie rumienia) skóry zabezpieczonej preparatem fotoprotekcyjnym w stosunku do skóry niechronionej.

Przykładowo, jeśli osoba bez ochrony słonecznej spędziłaby na słońcu 10 minut, zanim doznałaby oparzenia słonecznego, stosowanie kremu z SPF 15 w odpowiedniej ilości, zwiększa czas ochrony 15 razy. W efekcie, zamiast 10 minut, osoba ta mogłaby bezpiecznie przebywać na słońcu przez 150 minut, czyli 2,5 godziny.

Należy pamiętać, że są to wyliczenia laboratoryjne. W rzeczywistości krem z filtrem przeciwsłonecznym może ulegać mechanicznemu usuwaniu ze skóry na skutek noszonej odzieży, wycierania czy potu. Ponadto preparat może destabilizować się pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego. Aby zabezpieczyć skórę, należy ponownie aplikować ochronę SPF co 2-3 godziny, a także po każdej kąpieli.

SPF 10, 15, 20, 25, 30, 50 - co to znaczy?

Długość ekspozycji na słońce zależna od poszczególnych wartości SPF, związana jest określoną ilością promieniowania UVB, które przechodzi przez filtr i dociera do skóry. Przyjmuje się, że w przypadku SPF 10, skóra jest chroniona przez określony czas w około 90%, SPF 15 zapewnia ochronę w około 93%, SPF 20 w około 95%, SPF 25 w około 96%, a SPF 30 w około 97%. Ochrona SPF 50 chroni skórę w około 98%, a oznaczenie "50+" wskazuje, że ​​ochrona jest jeszcze wyższa i może wynosić nawet 60 lub 70.

O tym jak działają filtry przeciwsłoneczne, co to znaczy SPF 50 oraz czym się kierować przy wyborze produktu przeczytacie również w artykułach:

SPF - co to znaczy? Zapytaliśmy o to kosmetologa topestetic

Jaki jest najwyższy filtr przeciwsłoneczny? SPF 50+ - co to znaczy?

Wiedząc już co to SPF, w celu zapewnienia swojej skórze jak najlepszej ochrony, niejednokrotnie chcielibyśmy wybrać najmocniejszy filtr przeciwsłoneczny. Sięgamy wówczas po najwyższe dostępne wartości SPF. Dlaczego niektóre preparaty posiadają oznaczenie SPF 100, a inne tylko SPF 50+? Jest to związane z aktualnymi regulacjami prawymi dotyczącymi kosmetyków, które nakazują oznaczanie produktów o wartości większej niż filtr SPF 50 jako SPF 50+.

Taki zapis wynika z faktu, że długotrwała ekspozycja na słońce zwiększa ryzyko szkodliwych skutków, a nawet najskuteczniejszy kosmetyk fotoochronny nie zapewni pełnego bezpieczeństwa. Kosmetyki o wysokim stopniu ochrony, niezależnie od rzeczywistej wartości SPF 50 czy 100, muszą być regularnie nakładane co 2-3 godziny, aby zachować swoją skuteczność.

Z oznaczeniami takimi jak SPF 100 możemy jednak spotkać się w przypadku preparatów kwalifikowanych jako wyroby medyczne. Wówczas producenci mogą na opakowaniu określić dokładny stopień ochrony produktu.

SPF 50 PA+++ - co to znaczy?

W odróżnieniu od symbolu SPF, symbol PA z plusami umieszczony na opakowaniu kosmetyku fotoochronnego oznacza stopień ochrony przed promieniowaniem UVA. Promieniowanie UVA odpowiedzialne jest m.in. za fotostarzenie skóry, czyli przyspieszoną utratę jędrności i elastyczności. Im więcej plusów przy symbolu PA, tym wyższa ochrona. Największa ilość plusów to 4 - wówczas umieszczony jest symbol PA++++.

SPF - co to znaczy? Zapytaliśmy o to kosmetologa topestetic

Reaplikacja SPF - co to oznacza?

Należy pamiętać, że niezależnie od stosowanej wartości, kosmetyki z filtrem SPF należy ponownie aplikować co 2-3 godziny w celu zachowania deklarowanego poziomu ochrony. Istotne jest, aby reaplikować dany kosmetyk także jeśli mógł być on usunięty ze skóry np. po każdej kąpieli wodnej, w przypadku zwiększonej potliwości czy wytarcia ręcznikiem.

Więcej informacji o reaplikacji kosmetyków z SPF znajdziecie w naszym wpisie: Reaplikacja ochrony przeciwsłonecznej - wszystko co warto o tym wiedzieć.

SPF - co to znaczy? Zapytaliśmy o to kosmetologa topestetic

SPF - jak obliczyć ilość nakładanego kosmetyku?

Wartość SPF w badaniach określana jest dla preparatu fotoochronnego aplikowanego w ilości 2 mg/cm2 skóry.

Przykładowo, jeżeli krem do twarzy SPF 50 nałożymy w zbyt małej ilości, uzyskamy ochronę na poziomie SPF 15 czy SPF 20.

Należy więc zwrócić uwagę, aby kosmetyk z filtrem stosować w odpowiednio obfitej ilości, aby uzyskać pożądany stopień ochrony przeciwsłonecznej.

Ile SPF na twarz należy aplikować w praktyce?

Dla określenia dokładnej ilości możemy dokonać pomiaru skóry twarzy (np. licząc pole aplikowanej maski w płachcie), następnie pomnożyć 2mg razy liczbę cm2, a na koniec odważyć pożądaną ilość danego kremu z filtrem przy pomocy wagi kuchennej czy jubilerskiej.

W codziennym stosowaniu pomocna może okazać się metoda “dwóch palców”.

Krem aplikujemy na długość palca środkowego i wskazującego u ręki. Taką ilość nakładamy na twarz. Zasada ta pomaga zwizualizować, ile kremu należy zastosować w rzeczywistości, ma ona jednak swoje ograniczenia. Z uwagi na różnice w gęstości preparatów, rodzaj aplikatora, a także powierzchnię skóry twarzy, może być ona niemiarodajna.

Filtry przeciwsłoneczne - rodzaje

Na rynku dostępny jest szeroki wybór preparatów fotoochronnych dopasowanych dla różnych potrzeb skóry. W ofercie wielu marek znajdziemy nie tylko różne rodzaje filtrów przeciwsłonecznych - takie jak filtry chemiczne, fizyczne czy mieszane, ale również kosmetyki o najróżniejszych konsystencjach, wykończeniach czy odcieniach.

Krem SPF - jaki wybrać dla danego typu i potrzeb skóry?

Po najwyższe wartości SPF 50 oraz SPF 50+ warto sięgać szczególnie w przypadku skóry o jasnej karnacji, wrażliwej, naczyniowej, z widocznymi piegami czy znamionami, a także skłonnej do przebarwień. Jeśli stosujemy w pielęgnacji kosmetyki na przebarwienia skóry, ochrona przeciwsłoneczna powinna stanowić nieodłączny element kuracji. O tym jaki krem będzie najlepszy dla skóry z przebarwieniami pisaliśmy na blogu: 7 najlepszych kremów z filtrem dla skóry z przebarwieniami.

Kremy z filtrem z topestetic

Poniżej wyróżniliśmy kilka sprawdzonych kosmetyków z oferty bestsellerowych marek w naszym sklepie topestetic. Przy każdym opisie znajdziecie informację, dla jakich typów i potrzeb skóry dany krem sprawdzi się najlepiej.

Paulas Choice Resist Skin Restoring Moisturizer SPF 50 Antyoksydacyjny krem przeciwzmarszczkowy z filtrem 60 ml

Idealnym wyborem dla skóry normalnej, suchej i dojrzałej, jest krem Paula’s Choice Resist Skin Restoring Moisturizer SPF 50. To krem nawilżający do twarzy chroniący przed fotostarzeniem skóry dzięki zawartości wysokich filtrów SPF, a także antyoksydantów niwelujących wolne rodniki. Formuła wzbogacona o niacynamid i wyciąg z lukrecji wspomaga wyrównanie kolorytu, a zawarta sarkozyna działa przeciwzmarszczkowo.

Resist Skin Restoring Moisturizer SPF 50 198,00 zł Paulas Choice Resist Skin Restoring Moisturizer SPF 50 Antyoksydacyjny krem przeciwzmarszczkowy z filtrem 60 ml

topmedica Ultra Light Fluid SPF 50+ Ultra lekki fluid 50 ml

W przypadku skóry przetłuszczającej się lub objętej trądzikiem pospolitym, warto wybierać lekkie emulsje i kremy, które szybko się wchłaniają. Świetnie sprawdzą się również kremy matujące. Przykładem takiego kosmetyku jest ultra lekki fluid topmedica - Ultra Light Fluid SPF 50+. Preparat ma bardzo lekką konsystencję, szybko się wchłania, pozostawiając aksamitne wykończenie w kierunku matowym lub satynowym.

Ultra Light Fluid SPF 50+ 109,00 zł topmedica Ultra Light Fluid SPF 50+ Ultra lekki fluid 50 ml

Jan Marini Marini Physical Protectant Tinted SPF 45 Krem ochronny koloryzujący 57 g

Dla skóry mieszanej i tłustej idealnym wyborem będzie również krem marki Jan Marini, czyli Marini Physical Protectant Tinted SPF 45, którego lekka konsystencja i składniki aktywne zapewniają wysoką ochronę bez obciążenia. Zawarty pigment zapewnia delikatne wyrównanie kolorytu cery, dzięki czemu może zastąpić subtelny makijaż dla osób, które nie lubią aplikować wielu warstw na skórę.

Temat tego, jaki SPF wybrać dla skóry tłustej i trądzikowej omawialiśmy również we wpisie: Jaki krem z filtrem wybrać dla skóry trądzikowej, tłustej i mieszanej?

Marini Physical Protectant Tinted SPF 45 220,00 zł Jan Marini Marini Physical Protectant Tinted SPF 45 Krem ochronny koloryzujący 57 g

Colorescience Sunforgettable Total Protection Face Shield SPF 50 Minerały w emulsji do twarzy SPF50 ( kolor Classic ) 55 ml

Jeśli poszukujecie uniwersalnego kosmetyku, świetnie sprawdzą się minerały w emulsji do twarzy SPF 50 w kolorze Classic marki Colorescience. To SPF 50 do twarzy, jaki wybrać mogą posiadacze i posiadaczki praktycznie każdego typu cery.

Kosmetyk oparty jest na filtrach fizycznych, a dzięki zawartym jasnym, neutralnym pigmentom, nie powoduje bielenia skóry. Nie pozostawia widocznego krycia na skórze, dzięki czemu jest lubiany zarówno przez kobiety i mężczyzn. Może być stosowany także u dzieci od 6. miesiąca życia.

Sunforgettable Total Protection Face Shield SPF 50 249,00 zł Colorescience Sunforgettable Total Protection Face Shield SPF 50 Minerały w emulsji do twarzy SPF50 ( kolor Classic ) 55 ml

Cell Fusion C Expert Mild Care Sunscreen SPF 50+/PA++++ Łagodzący krem z bardzo wysoką ochroną przeciwsłoneczną 50 ml

Po zabiegach medycyny estetycznej i kosmetologii, kiedy skóra jest podrażniona, uszkodzona i szczególnie narażona na szkodliwe działanie promieniowania UV, najlepiej sprawdzą się kremy o nieco bogatszej konsystencji, wzbogacone o składniki wspomagające regenerację. Świetnym wyborem będą filtry fizyczne.

Te cechy łączy w sobie łagodzący krem marki Cell Fusion C Expert. Poza filtrem w postaci tlenku cynku, w swoim składzie zawiera ceramidy, pantenol oraz kompleks NEO CMS odpowiadające za nawilżenie i regenerację skóry. Nasze ulubione kremy do pielęgnacji pozabiegowej wyróżniliśmy również we wpisie: Krem z filtrem po zabiegach medycyny estetycznej - jaki wybrać?

Mild Care Sunscreen SPF 50+/PA++++ 200,00 zł Cell Fusion C Expert Mild Care Sunscreen SPF 50+/PA++++ Łagodzący krem z bardzo wysoką ochroną przeciwsłoneczną 50 ml

Medik8 Advanced Day Eye Protect SPF 30 Krem pod oczy przeciwko oznakom starzenia 15 ml

Nie należy zapominać również o ochronie delikatnej okolicy wokół oczu. Często jest ona bardziej wrażliwa niż skóra twarzy, dlatego warto wybierać kremy rekomendowanego dla tego obszaru, takie jak krem marki Medik8, czyli Advanced Day Eye Protect SPF 30. Poza filtrami ochronnymi zawiera hesperydynę oraz kofeinę redukujące obrzęki i opuchnięcia. Idealne połączenie ochrony i pielęgnacji.

Advanced Day Eye Protect SPF 30 228,00 zł Medik8 Advanced Day Eye Protect SPF 30 Krem pod oczy przeciwko oznakom starzenia 15 ml

SPF jest wskaźnikiem ochrony przed promieniowaniem UVB, które może powodować rumień, oparzenia słoneczne i przebarwienia. Kosmetyki z filtrem o wysokim stopniu ochrony, niezależnie od wartości SPF, powinny być reaplikowane co 2-3 godziny, aby zachować swoją skuteczność. Zwróćmy uwagę na dobór kremu z filtrem, aby zapewnić naszej skórze maksymalną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Jeśli zainteresował Was temat ochrony przeciwsłonecznej, zapraszamy również do lektury wpisu na temat kremów z filtrem do twarzy: Krem z filtrem do twarzy - wszystko co warto o nim wiedzieć.

Jeśli wciąż zastanawiacie się nad kremem SPF - jaki wybrać dla Waszej skóry, na naszej stronie topestetic.pl dostępne są bezpłatne porady kosmetologów poprzez czat, telefon oraz mail. Z przyjemnością podpowiemy jaki krem do twarzy SPF 50 warto stosować w przypadku Waszych indywidualnych i preferencji.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Filtry przeciwsłoneczne chemiczne Filtry przeciwsłoneczne mieszane Filtry przeciwsłoneczne mineralne (fizyczne) Ochrona przeciwsłoneczna
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#filtryprzeciwslonecznechemiczne #filtryprzeciwslonecznemieszane #filtryprzeciwslonecznemineralnefizyczne #ochronaprzeciwsloneczna
Zuzanna Kwiatkowska-Oryszak

ZuzannaKwiatkowska-Oryszak

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 57131 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka