Retinoidy są jednymi z najbardziej cenionych i skutecznych składników w nowoczesnej kosmetologii. Zarówno retinol, jak i pozostałe retinoidy, to organiczne związki będące pochodnymi witaminy A, które wykazują szereg pozytywnych zmian na skórze twarzy, jak i ciała. Kremy z retinolem mogą wpływać na poprawę wyglądu skóry i spowolnienie procesów starzenia skóry.
Jak działają kremy z retinoidami?
Retinoidy to grupa związków chemicznych, pochodnych witaminy A, których działanie wpływa na wiele procesów zachodzących w skórze. Wśród nich najważniejszą rolę odgrywa regulacja procesów keratynizacji, stymulacja produkcji kolagenu, ograniczenie wydzielania łoju, odblokowywanie ujść gruczołów łojowych oraz rozjaśnianie przebarwień. Retinoidy mogą również wpływać na redukcję drobnych linii i zmarszczek.
Jednymi z najpopularniejszych i łatwo dostępnych rodzajów retinoidów są retinol oraz retinal. Pochodne witaminy A występują często w lekach przepisywanych przez dermatologa, jednak krem z retinoidami bez recepty można zakupić bez konsultacji z lekarzem. Wybierając krem do twarzy, krem pod oczy lub krem do ciała warto skonsultować się ze specjalistą na przykład kosmetologiem.
Krem z retinolem - jaki wybrać na początek?
Stosowanie kremów z retinolem wymaga pewnej ostrożności, ponieważ ten składnik może powodować podrażnienie szczególnie na początku stosowania. Pierwszy krem z retinolem powinien opierać się na niższym stężeniu, które będzie mogło być systematycznie zwiększane wraz z budowaniem tolerancji.
Jeśli planujecie wprowadzić krem z retinolem to czas wprowadzenia najlepiej przewidzieć na okres jesienno-zimowy, ze względu na duże ryzyko powstania podrażnienia, przesuszenia czy zaczerwienienia, co w okresie dużego nasłonecznienia może przyczynić się do uwrażliwienia skóry na działanie słońca oraz powstania przebarwień. Należy również pamiętać o stosowaniu wysokiej fotoprotekcji na poziomie SPF50 przez cały rok.
Krem z retinolem zawsze stosujemy w pielęgnacji wieczornej i wprowadzamy w sposób stopniowy, najpierw stosując 1-2 razy w tygodniu i powoli zwiększając częstość stosowania do co 1-2 dni. W trakcie kuracji działanie retinolu zaleca się stosowanie kremów intensywnie nawilżających.
Jaki krem z retinoidami na zmarszczki?
Istnieje wiele kremów zawierających retinoidy, których głównym zadaniem jest poprawa kondycji skóry i redukcja zmarszczek. Kremy z retinolem, które najlepiej sprawdzą się w redukcji objawów starzenia to takie połączone z innymi składnikami takimi jak peptydy, kwasy czy antyoksydanty. Przy wyborze kremu z retinoidami na zmarszczki warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak typ skóry oraz stopień jej wrażliwości.
Kremy z retinolem i kwasami
Na początku stosowania retinoidów nie poleca się łączenia kuracji retinolem z kuracją opartą na kwasach AHA i BHA. Wyjątek stanowią sytuację kiedy retinol i kwasy połączone są w jednej formulacji. Kremy z retinolem i kwasami mogą okazać się korzystne w przypadku skóry z trądzikiem pospolitym lub dużą ilością zaskórników, a także u osób którym zależy na redukcji przebarwień i wyrównaniu kolorytu.
Efekt stosowania kremu z retinolem najlepiej widać po sześciu miesiącach ciągłego stosowania. Nie wystąpiło żadne podrażnienie ze strony kremu ani suchej skóry. Struktura skóry znacznie się poprawiła. Na skórze jest mniej zamkniętych zaskórników.
Bardzo dobry Krem, mimo żelowej konsystencji wydawać by się mogło, że będzie lekki, ale w rzeczywistości jest dość treściwy i bogaty, więc nadaje się też na noc. Polecam
Serum kupiłam, gdyż poleciła mi je pani kosmetolog i muszę przyznać, że jest rewelacyjne. Efekty są widoczne prawie od razu. Cera jest rozświetlona, miękka, przyjemna w dotyku. Generalnie mam cerę problematyczną, zdarzają mi się czasem jakieś wypryski. A po zastosowaniu serum goiły się znacznie szybciej. Ponadto zdecydowanie mniej się ich pojawia. Fajny zestaw. O skuteczności retinolu jeszcze się nie wypowiem, ze względu na krótki okres stosowania.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.