fot. LIGHTFIELD STUDIOS

Pielęgnacja skóry w czasie ciąży - najczęściej zadawane pytania

30.01.2023 KOSMETOLOG MAGDALENA WYLĘŻEK 6872 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Pielęgnacja skóry w ciąży to temat niezwykle często poruszany przez przyszłe mamy. Z jednej strony mamy do czynienia z obawami o zdrowie dziecka oraz prawidłowy przebieg ciąży, z drugiej z kolei towarzyszy chęć poprawy samopoczucia oraz ograniczenia powstawania niedoskonałości jak rozstępy, przebarwienia czy zmiany trądzikowe. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące pielęgnacji skóry w tym szczególnym czasie.

Które z substancji kosmetycznych są niewskazane w czasie ciąży?

W okresie ciąży kobiety już od początku zasypywane są nakazami i zakazami dotyczącymi zdrowia, żywienia, a także pielęgnacji. Często zastanawiamy się, jakie kosmetyki można stosować w tym okresie. Pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej powinna w końcu opierać się na działaniu bezpiecznych składników, które poprawią kondycję skóry oraz nie zaszkodzą rozwijającemu się dziecku.

Z powodów etycznych nie przeprowadza się badań produktów kosmetycznych na kobietach w ciąży. Z tego też względu, w wielu przypadkach nie istnieją jednoznaczne badania potwierdzające niekorzystny wpływ pewnych substancji w stosowaniu zewnętrznym (na skórę).

Dlatego, mimo, że kosmetyki nie wykazują działania ogólnoustrojowego, a działają miejscowo, niewskazane jest używanie produktów kosmetycznych z zawartością niektórych substancji - szczególnie tych, które są zabronione w ciąży w stosowaniu doustnym.

Zaliczamy do nich przede wszystkim pochodne witaminy A, czyli retinoidy, w tym między innymi, tak popularne w kosmetologii retinol i retinal.

Ponadto część surowców, takich jak na przykład kwasy glikolowy, kwas migdałowy i inne kwasy z grupy alfahydroksykwasów (AHA), chociaż nie mają negatywnego wpływu na przebieg ciąży, to sugeruje się rezygnację z ich wysokich stężeń. Wynika to nie tyle z zagrożenia bezpieczeństwa, a z właściwości skóry w okresie ciąży.

W tym czasie skóra może stać się podatna na podrażnienia i wrażliwa - pomimo tego, że nie przejawiała takich cech wcześniej. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi.

Aby mieć pewność, że dany kosmetyk można zastosować w ciąży, warto sugerować się wskazaniami producenta.

Oczywiście, w razie jakichkolwiek obaw, sugerujemy także, aby skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Jakie preparaty stosować na swędzącą skórę w ciąży?

Skóra w ciąży wymaga codziennego nawilżania i uelastyczniania. Nierzadko staje się nadmiernie sucha, a jej rozciąganie sprzyja powstawaniu świądu. Warto pielęgnować ją stosując produkty z zawartością substancji takich jak ceramidy, kwasy tłuszczowe, gliceryna, a także naturalne oleje roślinne polecane dla mam w ciąży. Może to być na przykład olej ze słodkich migdałów, olej z awokado czy pestek malin, których aplikowanie stanowi również dobry sposób na rozstępy.

Na szczególną uwagę zasługuje regenerujący balsam do ciała Supreme Balm marki Samarite bazujący na wspomnianym oleju ze słodkich migdałów oraz na 33 ekstraktach roślinnych, olejach, woskach i kwasach z grupy omega 3,6 i 9. W efekcie nadaje elastyczność skórze, koi ją i nawilża oraz redukuje swędzenie brzucha i innych okolic narażonych na rozciąganie.

Supreme Balm 99,99 zł Samarite Supreme Balm Regenerujący balsam do ciała i twarzy 90 ml

Godnym polecenia preparatem jest także krem super nawilżający Super Moisturising Cream marki Diego Dalla Palma do nadmiernie suchej i swędzącej skóry, który zawdzięcza swoje działanie olejowi z tahitańskiego monoi, olejowi arganowemu, a także glukanom i witaminie E, które wspólnie uelastyczniają i wygładzają skórę.

Super Moisturising Cream 214,00 zł Diego dalla Palma Super Moisturising Cream Krem super nawilżający 250 ml

Ważne jest, aby nie ignorować świądu brzucha, dłoni i stóp w II i III trymestrze. Może to być objaw cholestazy ciężarnych, czyli komplikacji ciąży. Uporczywy i trudny do zniwelowania świąd zawsze warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Rozstępy w ciąży pojawiają się najczęściej w obrębie brzucha, pośladków, piersi i ud. Dotykają prawie 90% kobiet ciężarnych. Są wynikiem mechanicznego rozciągania skóry, wpływu czynników hormonalnych, wzrostu masy ciała, a także genetycznych predyspozycji. Świeże rozstępy zazwyczaj mają postać czerwonych linii. Starsze stają się już bliznami zanikowymi i przybierają kolor biały.

Aby zmniejszyć ryzyko powstawania rozstępów w okresie ciąży, kluczowym zadaniem pielęgnacji ciała powinno być uelastycznienie skóry. W tym celu wskazane jest stosowanie preparatów kosmetycznych dla kobiet w ciąży z zawartością emolientów i substancji nawilżających. Z powodzeniem wykorzystuje się składniki takie jak lanolina, masło shea, olej ze słodkich migdałów, olej arganowy lub też inne oleje roślinne.

Polecamy emulsję na rozstępy Estryses marki Sesderma, która zawdzięcza swoje działanie kompleksowi skrzypu, cebuli, wąkroty azjatyckiej, a także witaminie C, kwasowi glikolowemu oraz organicznemu krzemowi.

Estryses 97,30 zł Sesderma Estryses Emulsja na rozstępy 200 ml

Wiele zalet posiada również szczotkowanie ciała na sucho. Rytuał ten może okazać się szczególnie ważny w czasie ciąży. Regularne szczotkowanie ciała wspomaga krążenie, udrożnia zastoje limfatyczne oraz usuwa warstwę rogową naskórka, a także pobudza produkcję kolagenu. Dla tych efektów pomocne będzie również wykonywanie delikatnych peelingów.

Które produkty na trądzik są bezpieczne w ciąży?

W ciąży, z uwagi na podwyższony poziom progesteronu, dochodzi do zwiększonego wydzielania sebum. Jego nadmiar utrudnia prawidłowe złuszczanie komórek warstwy rogowej w obrębie ujść mieszków włosowych, co prowadzi do ich blokowania. Sytuacja ta sprzyja nadmiernemu namnażaniu bakterii beztlenowych, a co za tym idzie powstawania zmian trądzikowych.

Trądzik w ciąży dotyka wiele kobiet. Postępowanie w tym przypadku może być utrudnione, gdyż część powszechnie stosowanych produktów jest przeciwwskazana w tym szczególnym czasie (głównie ze względu na przeciwskazane w ciąży retinoidy). Preparatami zalecanymi na trądzik ciężarnych są te z zawartością substancji aktywnych, takich jak kwas azelainowy, kwas ferulowy, glinki oraz wyciągi roślinne.

Dobrze sprawdzi się oczyszczający krem do cery trądzikowej Creme Dermopurifiante od Biologique Recherche zawierający surowce pochodzenia roślinnego i niacynamid.

Creme Dermopurifiante cena w sklepie Biologique Recherche Creme Dermopurifiante Oczyszczający krem do cery trądzikowej 50 ml

Kolejnym kosmetykiem godnym uwagi jest maska z probiotykiem i probiotykiem Purifying Probiotic Masque od Image Skincare przywracająca równowagę skórze z tendencją do zmian trądzikowych. W składzie występuje tu zielona glinka i węgiel aktywny wykazujące działanie oczyszczające.

Purifying Probiotic Masque 310,00 zł Image Skincare Purifying Probiotic Masque Maska z probiotykiem i prebiotykiem 57 g

W jaki sposób uniknąć przebarwień w ciąży?

W ciąży mamy do czynienia ze wzrostem poziomu estrogenów i progesteronu oraz hormonu stymulującego komórki produkujące melaninę, czyli barwnik skóry. Z tego względu hiperpigmentacje stanowią częsty problem wśród przyszłych mam. Skutki tego najczęściej można zaobserwować w obrębie otoczek brodawek sutkowych, kresy białej oraz w okolicy pachwin, które ulegają ściemnieniu. Dodatkowo pewna część ciężarnych doświadcza przebarwień na twarzy, czyli tak zwanej melasmy (ostudy).

Pojawiające się wówczas brązowe plamy (przebarwienia) związane są z gromadzeniem melaniny w górnych warstwach naskórka. Za ich powstawanie odpowiadają predyspozycje genetyczne oraz promieniowanie UV (i to ono jest częstą przyczyną przebarwień). Ich powstawanie jest często spowodowane niedostateczną ochroną przed słońcem.

Stosowanie filtrów SPF to zatem niezbędny krok w codziennej pielęgnacji, który stanowi podstawę profilaktyki przebarwień, a zarazem najskuteczniejszy sposób na ich uniknięcie w ciąży.

Dobrym wyborem będzie transparentny krem ochronny Eclipse SPF 50 Transparent marki iS Clinical z zawartością filtrów mineralnych stanowiących ochronę UV. Wysokiej jakości, fotostabilny produkt promieniochronny to pielęgnacyjna inwestycja, od której powinna zacząć każda kobieta w okresie ciąży.

Eclipse SPF 50+ Transparent 275,00 zł iS Clinical Eclipse SPF 50+ Transparent Krem ochronny transparentny 100 g

Jakie produkty kosmetyczne mogą być przydatne w niwelowaniu obrzęków w ciąży?

U kobiet w ciąży równowaga układu krwionośnego oraz układu limfatycznego jest zaburzona. Sprzyja to powstawaniu obrzęków zarówno kończyn górnych, jak i dolnych. Dodatkowo zwiększona masa ciała i dieta bogata w sód sprzyja gromadzeniu się w organizmie wody. Obrzęki w ciąży można łagodzić poprzez spożywanie odpowiedniej ilości wody, zimne okłady oraz odpoczynek z nogami uniesionymi w górę, a także rozmasowywanie tych okolic.

Masaż dłoni i stóp wykonamy podczas ich codziennej pielęgnacji, aplikując krem z zawartością gliceryny lub olejów roślinnych. Pomocny będzie na przykład krem do dłoni i stóp Hypericum od marki Szmaragdowe Żuki, który bazuje na ekstrakcie i oleju z siemienia lnianego. Produkt ten dodatkowo nawilży skórę dłoni i stóp, zregeneruje ją i wygładzi. Ponadto stanowi również ochronę antyoksydacyjną przed działaniem wolnych rodników.

Hypericum 59,00 zł Szmaragdowe Żuki Hypericum Krem do dłoni i stóp 50 ml

Wypadanie włosów po ciąży - czy da się mu zapobiec?

W trakcie ciąży mamy do czynienia z przedłużeniem anagenu, czyli fazy wzrostu włosa. Po porodzie jednak wspomniany anagen przechodzi w kolejne fazy - katagen, a kolejno telogen. Dochodzi wówczas do wypadania włosów i mówimy wtedy o łysieniu telogenowym lub też łysieniu poporodowym. Proces ten ma miejsce z uwagi na spadek poziomu estrogenów i rozpoczyna się zwykle około 3-6 miesięcy od rozwiązania, a czas jego trwania może wynieść nawet rok.

Biorąc pod uwagę fakt, że podczas trwania ciąży kondycja włosów ulega zdecydowanej poprawie oraz następuje ich szybszy wzrost, ich wypadanie po ciąży jest uznawane za proces fizjologiczny. Sytuacja ta nie powinna zatem martwić. Niestety nie da się wcześniej zapobiec wypadaniu włosów, a każda kobieta musi przejść ten proces w mniejszym lub większym nasileniu.

Jednak warto odpowiednio wcześnie zadbać o prawidłową kondycję włosów, aby ich wypadanie okazało się jak najmniej zauważalne, a także po to, aby wspomóc odrost nowych włosów. Nieoceniony wpływ ma tutaj prawidłowa dieta. Powinna być bogata w świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, jaja, ryby oraz orzechy i pestki. Poza zdrową, zbilansowaną dietą, warto zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację.

Korzystne będzie stosowanie produktów wzmacniających włosy, prawidłowe oczyszczanie skóry głowy szamponem oraz regularny jej peeling. Wskazane jest również unikanie zabiegów narażających włosy na zniszczenie, takich jak suszenie gorącym strumieniem suszarki czy nadmierna stylizacja.

Jakie kosmetyki pielęgnujące biust są bezpieczne dla ciężarnych?

Piersi w czasie ciąży ulegają zmianom już na wczesnym jej etapie. Jest to związane z rozwojem gruczołów mlecznych oraz nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej. Zmiany te mogę przyczyniać się do powstawania rozstępów. Aby zabezpieczyć się przed niechcianymi śladami, ważna jest odpowiednia pielęgnacja biustu.

W tym czasie zaleca się stosowanie produktów kosmetycznych z zawartością substancji takich jak masło shea, masło kakaowe lub olej ze słodkich migdałów. Dobrze sprawdzą się również oleje roślinne o właściwościach nawilżających, uelastyczniających skórę.

Polecamy ujędrniający krem do biustu marki Eeny Meeny z olejem kukui, który sprawi, że skóra będzie odporna na rozciąganie, jędrniejsza i bardziej elastyczna. Jednocześnie produkt nie pozostawia tłustego filmu i wchłania się tuż po aplikacji.

Ujędrniający Krem do Biustu 89,00 zł Eeny meeny Ujędrniający Krem do Biustu Ujędrnia, uelastycznia, wygładza 100 ml

Pielęgnacja skóry w czasie ciąży wymaga od nas tego, abyśmy podchodzili do niej w sposób indywidualny. W okresie ciąży dochodzi bowiem do wielu zmian, między innymi w gospodarce hormonalnej, które mogą wpływać na kondycję naszej skóry.

Najlepszym sposobem na ułożenie pielęgnacji w ciąży jest konsultacja kosmetologiczna.

Zachęcamy do skorzystania z niej bezpłatnie w naszym sklepie topestetic - przez czat, mailowo lub telefonicznie. Pamiętajcie, że nasi kosmetolodzy są do Waszej dyspozycji i z przyjemnością udzielą odpowiedzi i rozwieją wszystkie wątpliwości na temat domowej pielęgnacji. Mamy jednak nadzieję, że odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania będą dla Was dużym ułatwieniem.

A jak Wy radzicie sobie z pielęgnacją skóry w czasie ciąży? Chętnie poczytamy o tym w komentarzach pod wpisem.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Kobieta w ciąży i mama karmiąca
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#kobietawciazyimamakarmiaca
Magdalena Wylężek

KOSMETOLOG MagdalenaWylężek

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 59120 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka