Jak zregenerować skórę po przeziębieniu?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Okres zimowy to czas sprzyjający infekcjom. Nie zawsze jesteśmy w stanie skutecznie obronić się przed zachorowaniem. Przeziębienie i grypa nie pozostają jednak obojętne dla naszej skóry. Szereg objawów jak osłabienie, gorączka czy katar znacząco wpływają na jej kondycję. Jak zatem efektywnie zregenerować skórę po chorobie?
Jak wygląda skóra po przeziębieniu?
Podczas trwającej infekcji zachodzi wiele reakcji organizmu, które mają skutek w pogorszeniu stanu, a co za tym idzie wyglądu naszej skóry. Może dochodzić wówczas do podniesienia temperatury ciała. Poprzez gorączkę organizm walczy z wirusami lub też bakteriami, będącymi czynnikami zakaźnymi. Ma to na celu zwiększenie aktywności układu immunologicznego organizmu oraz wzrost produkcji przeciwciał.
Jednak w wyniku podwyższenia temperatury ciała dochodzi do nadmiernego odparowywanie wody z głębszych warstw skóry i błon śluzowych.
Skóra staje się często sucha i napięta. Okolicami szczególnie narażonymi na te objawy są usta, które są spierzchnięte i wysuszone, co prowadzi nawet do ich pękania. Ponadto towarzyszący chorobie katar powoduje ciągłe ocieranie nosa, a co za tym idzie bolesne podrażnienia skóry, suchość i zaczerwienienia tych okolic.
Podczas walki z chorobą zauważyć można również szarość i ziemistość skóry, która staje się matowa oraz pozbawiona blasku. Objawy te pozostają z nami również po przebyciu choroby i długofalowo wpływają na kondycję skóry.
Delikatne oczyszczanie
Aby odpowiednio zadbać o cerę, po przeziębieniu należy przede wszystkim prawidłowo ocenić jej potrzeby w tym czasie. Z uwagi na to, iż zwykle skórze po przebytej infekcji towarzyszy szczególna wrażliwość oraz podatność na podrażnienia, wybór produktu oczyszczającego jest niezwykle ważny.
Wskazane jest łagodne mycie cery przy pomocy kosmetyków, które usuną z jej powierzchni zanieczyszczenia, nadmiar sebum oraz pot i pozostałości kosmetyków, ale zarazem nie przyczynią się do jej podrażnienia oraz dodatkowego przesuszenia.
Sprawdzi się preparat Paula’s Choice Defense Hydrating Gel to Cream Cleanser, którego żelowa formuła przekształca się w aksamitny krem. Po zastosowaniu cera jest oczyszczona, a także miękka i wygładzona bez uczucia ściągnięcia.
Usunięcie nagromadzonych martwych komórek warstwy rogowej naskórka, które nierzadko widoczne są w postaci suchych skórek, umożliwi zastosowanie peelingu. Ważne jednak, aby w tym czasie charakteryzował się on delikatnym działaniem.
Do tego typu preparatów należy Dermalogica Daily Milkfoliant w postaci pudru. Jego skuteczność oparta została na działaniu enzymu proteolitycznego z owoców papai, a także drobnym pudrze owsianym i kokosowym. Dlatego też jest doskonałą formą subtelnego złuszczania naskórka dla cery wrażliwej.
Regeneracja i nawilżenie
Podstawą prawidłowej pielęgnacji skóry po przeziębieniu jest jej regeneracja oraz nawilżenie.
Aby odbudować naturalną barierę ochronną skóry oraz uzupełnić lipidy w naskórku, warto wybierać produkty o właściwościach regeneracyjnych oraz takie, które utrzymują prawidłowe nawilżenie. Krem na skórę po przeziębieniu powinien zatem zawierać fizjologiczne lipidy, takie jak ceramidy, trójglicerydy, skwalan czy kwasy tłuszczowe. Przydatne będą także składniki aktywne takie jak masło shea, olej jojoba czy olej z wiesiołka.
Do cennych surowców nawilżających należy również popularny kwas hialuronowy, który działa niczym „magnes” wilgoci (zatrzymując ją w głębszych warstwach skóry). Z uwagi na swoją budowę oraz właściwości, warto skorzystać z dobroczynnego działania gliceryny, która również stanowi doskonały składnik nawilżający.
Polecamy Veoli Botanica Ceramide Skin Barrier. To krem, który mimo intensywnych właściwości regenerująco-odbudowujących posiada lekką, komfortową formułę. Roślinne ceramidy, cholesterol oraz kwasy tłuszczowe w nim zawarte sprzyjają pielęgnacji skóry po infekcji, pozwalając na jej ukojenie oraz przywrócenie komfortu.
Dobrze sprawdzi się również Cell Fusion C Expert Intensive Cream. W jego recepturze znajdziemy ceramidy, które uzupełnią ubytki w cemencie międzykomórkowym, a także masło shea, skwalan czy hialuronian sodu i olej z nasion słonecznika. Niezwykle istotne jest wzbogacenie formuły łagodzącym pantenolem, który w tym przypadku zapewni wspaniałą ochronę skóry oraz redukcję podrażnień, suchości i odwodnienia.
Produkty o działaniu regenerującym i nawilżającym występują nie tylko w postaci kremu. Znajdziemy je także jako preparaty wspomagające pielęgnację w formie maski. Medik8 Ultimate Recovery Bio Cellulose Mask jest kosmetykiem, który charakteryzuje się intensywnym działaniem uzupełniającym niedobory wilgoci. Działa niczym kompres w przypadku tkliwej, zaczerwienionej, podrażnionej i suchej cery.
W pielęgnacji skóry po przeziębieniu nie zapominajmy również o skórze ciała oraz dłoni i stóp. W końcu do nadmiernej suchości dochodzi nie tylko w przypadku twarzy. Dlatego też wskazane jest zastosowanie kosmetyków przeznaczonych do tych okolic, które zapewnią komfort skórze, w tym również redukując świąd wynikający z przesuszenia naskórka.
Zachęcamy także do lektury naszego poprzedniego wpisu: Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Przyjrzeliśmy się w nim temu zagadnieniu nieco szerzej.
Rozświetlenie i przywrócenie blasku
Po przebytej chorobie skóra sprawia wrażenie szarej, ziemistej i matowej. Aby przywrócić jej utracony blask oraz zdrowe rozświetlenie, warto wybierać produkty z zawartością antyoksydantów. Do najpopularniejszych zaliczyć można witaminę C, która przeciwdziała wolnym rodnikom tlenowym, rozjaśnia cerę oraz wyrównuje jej koloryt. Sprawdzi się zatem doskonale w przypadku pielęgnacji po infekcji.
Naszym wyborem jest Jan Marini C-ESTA Face Serum, które stanowi silny koktajl antyoksydacyjny za sprawą obecnej w nim witaminy C w postaci palmitynianu askorbylu. Dzięki niedrażniącej formule sprawdzi się również w przypadku skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Ponadto, z uwagi na obecność witaminy E, kwasu hialuronowego i pantenolu, dba o kondycję bariery hydrolipidowej skóry.
Ratunek dla ust
Objawy przeziębienia są również bezlitosne dla skóry ust. Różni się ona budową od pozostałych obszarów ciała przede wszystkim z uwagi na brak warstwy rogowej oraz gruczołów łojowych. Sprzyja to zatem przesuszeniu, które objawia się spierzchnięciem ust, a nawet ich pękaniem. Pielęgnacja preparatami o intensywnym działaniu nawilżającym jest zatem podstawą, aby zachować odpowiedni stan naskórka również w okresie infekcyjnym.
Rekomendujemy PCA Skin Hyaluronic Acid Lip Booster. Balsam ten poprawia stan przesuszonej skóry ust oraz zmniejsza dyskomfort wynikający z pęknięć naskórka, oraz spierzchnięcia. Ma wygodny aplikator, dzięki któremu trafnie dozujemy odpowiednią ilość produktu, jaką chcemy zaaplikować na powierzchnię ust.
Ulga dla nosa
Jednym z najbardziej uciążliwych objawów infekcji jest katar. Ciągłe pocieranie skóry chusteczką sprawia, że staje się ona tkliwa, zaczerwieniona, łuszcząca się oraz bolesna. Zmiany te lokalizują się zarówno na skrzydełkach nosa, jak i pod nosem oraz w jego okolicy. Niestety dolegliwości te mogą utrzymywać się dość długo, nawet po przebytej chorobie.
Aby poprawić stan skóry i złagodzić podrażniony nos od kataru, warto zatem stosować preparaty o właściwościach nawilżających, regenerujących oraz kojących. Produkty te złagodzą podrażnienia oraz przyspieszą gojenie. Wybierajmy takie z zawartością witaminy A i E, pantenolu i alantoiny, ekstraktu z aloesu czy olejów bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
Pomocny będzie phFormula S.O.S. Rescue Oil, czyli dwufazowy koncentrat w postaci olejku, który jest przeznaczony dla uszkodzonej i podrażnionej skóry. Przyspieszy on w znacznym stopniu regenerację oraz zmniejszy zaczerwienienie skóry. Ponadto wskazane jest stosowanie go w miarę potrzeb, dopasowując częstotliwość do stanu naskórka.
Wzmocnienie włosów
Po przebytych infekcjach, szczególnie tych, przebiegających z występowaniem wysokiej gorączki, często dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. Jest to najczęściej proces odroczony w czasie. Wypadanie włosów to również jedno z najczęściej występujących skutków ubocznych przechorowania COVID-19. Podczas pocovidowego wypadania włosów obserwujemy utratę włosów na tle telogenowym, w którym dochodzi do skrócenia fazy wzrostu włosa (anagenu), a wydłużenia fazy spoczynku (telogenu).
Na telogenowe wypadanie włosów mają wpływ czynniki zewnętrzne, do których zaliczamy właśnie podwyższoną temperaturę ciała, stosowane leki, ogólne osłabienie organizmu oraz dostarczanie zbyt małej ilości składników odżywczych. W przypadku łysienia następującego po przebytej infekcji mamy zwykle do czynienia z problemem przejściowym. Po wyeliminowaniu przyczyny, a więc wyleczeniu choroby, włosy wracają do naturalnego cyklu.
Warto zatem zadbać o zróżnicowaną dietę oraz ogólne wzmocnienie organizmu. Jeśli jednak obfite wypadanie włosów utrzymuje się dłuższy czas, warto skonsultować problem z lekarzem, który zaleci odpowiednią diagnostykę w tym kierunku.
Wsparcie od wewnątrz
Podczas przeziębienia oraz po przebyciu choroby cały organizm potrzebuje czasu na regenerację. Dlatego też w procesie zdrowienia dużą rolę odgrywa sen i odpoczynek. Nie bez znaczenia jest także prawidłowa dieta. Dostarczanie zbilansowanych składników odżywczych sprawi, że szybciej poczujemy się dobrze. Odpowiedni sposób odżywiania powinien bazować na dostarczaniu składników niezbędnych do poprawnego funkcjonowania organizmu w tym także układu odpornościowego.
Codzienna dieta powinna zatem obfitować w witaminy takie jak witamina A, B, D, E oraz C, a także minerały jak cynk, żelazo czy selen. Jeśli składniki te nie są dostarczane wraz z posiłkami w odpowiedniej ilości, z pomocą przychodzą suplementy diety. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędna jest także odpowiednia podaż wody. Warto zadbać zatem o spożywanie jej w prawidłowej ilości każdego dnia.
Aby wspomóc procesy immunologiczne organizmu, polecamy Solgar Pełne Spektrum Omega. Produkt ten jest źródłem kwasów omega-3-6-9 pozyskanych z oleju z dzikiego łososia alaskańskiego, witaminy D3 oraz silnych antyoksydantów z grupy karotenoidów.
W okresie rekonwalescencji korzystne działanie wykazuje także Health Labs Care ProtectMe Recovery+. Dzięki zawartości ekstraktów z owoców bogatych w antyoksydanty, a także kolagenu rybiego oraz witaminy D3 dba o odporność.
Kiedy organizm potrzebuje regeneracji, istotne jest dostarczanie wraz z dietą antyoksydantów. Składniki te przyczyniają się do ograniczenia uszkodzeń komórkowych oraz pomagają wspierać reakcje immunologiczne. Rekomendujemy suplement diety Oligo Elite, którego receptura bazuje na ekstrakcie z liczi i zielonej herbaty.
A Wy, jak pielęgnujecie skórę po przeziębieniu? Czy znacie i lubicie produkty przedstawione w naszym wpisie? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii.