Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Z pewnością każdemu z Was zdarzyło się kiedyś zmagać z zaburzoną barierą hydrolipidową skóry. Jest to powszechny problem pielęgnacyjny, który może powstać w wyniku działania na skórę różnych czynników i który wiąże się z jej sporym dyskomfortem. Przywrócenie jej równowagi jest podstawą zdrowego funkcjonowania zarówno naskórka, jak i całej skóry. Jak odbudować jej barierę hydrolipidową? Co stosować w pielęgnacji, a czego unikać? Tego dowiecie się podczas lektury niniejszego wpisu.
- Czym jest bariera hydrolipidowa?
- Uszkodzona bariera hydrolipidowa - co może być przyczyną?
- Zaburzona bariera hydrolipidowa - objawy
- Jak odbudować barierę hydrolipidową?
- Odbudowa bariery hydrolipidowej - krok po kroku
- Krok 1 - oczyszczanie
- Krok 2 - odpowiednio dobrane serum
- Krok 3 - krem nawilżający
- Krok 4 - ochrona przeciwsłoneczna
- Krok 5 - maska regenerująca
Czym jest bariera hydrolipidowa?
Bariera hydrolipidowa to swego rodzaju warstwa ochronna pomiędzy powierzchnią skóry, a otaczającym nas środowiskiem zewnętrznym. Jest to coś na kształt ochronnego płaszcza okrywającego naskórek, którego integralność i prawidłowy stan warunkują dobre funkcjonowanie całej skóry, dzięki czemu jej równowaga nie jest zaburzona. Bariera hydrolipidowa nazywana jest także płaszczem hydrolipidowym i składa się z fizjologicznych wydzielin gruczołów łojowych i potowych, to znaczy z łoju oraz potu.
Warto mieć na uwadze, że podczas każdego mycia skóry twarzy całkowicie lub częściowo w sposób kontrolowany zostaje zaburzona bariera hydrolipidowa, a podczas wykonywania dowolnego peelingu zawsze zostaje ona w całości usunięta. W zdrowo funkcjonującej skórze potrzebuje ona stosunkowo niewiele czasu, by się odbudować, natomiast kiedy jej fizjologiczne działanie jest zaburzone lub stale, agresywnie redukujemy ilość wydzielanego łoju, to niestety proces ten znacznie się wydłuża.
Zatem, jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Wspomagająco w jej stopniowej regeneracji może pomóc na przykład odpowiednio dobrane serum nawilżające.
Płaszcz hydrolipidowy pełni szereg ważnych funkcji:
- utrzymuje lekko kwaśny odczyn na powierzchni naskórka (pH = ok. 5 - 5,5), co zapewnia odpowiednie warunki rozwoju i bytowania fizjologicznej mikrobioty skóry, a jednocześnie ogranicza namnażanie niekorzystnych dla niej drobnoustrojów,
- redukuje przeznaskórkową utratę wody (ang. transepidermal water loss, TEWL), co zmniejsza ryzyko odwodnienia i podrażnienia skóry,
- chroni naskórek przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych,
- utrzymuje naskórek w dobrej kondycji, zapewniając mu m.in. odpowiednią elastyczność.
Naruszona bariera hydrolipidowa to często początek licznych problemów ze zdrowiem skóry oraz towarzyszącego temu dyskomfortu związanego z jej odwodnieniem. Może pojawić się pieczenie, świąd, łuszczenie, zaczerwienienie, ogólna wrażliwość i tkliwość, a w efekcie zwiększona podatność na działanie różnych czynników środowiskowych, takich jak promieniowanie UV, wysokie lub niskie temperatury czy silny wiatr.
Naruszona bariera hydrolipidowa musi zostać jak najszybciej odbudowana i przywrócona do fizjologicznego stanu.
W tym celu pomocne okażą się z pewnością kosmetyki z ceramidami.
Uszkodzona bariera hydrolipidowa - co może być przyczyną?
Uszkodzona bariera hydrolipidowa często zaczyna się od stosunkowo niewinnych zmian jak na przykład wprowadzenie nowego składnika aktywnego do pielęgnacji, szczególnie takiego o działaniu złuszczającym czy potencjalnie drażniącym jak kwasy, czy retinoidy.
Zbyt częste stosowanie nowego kosmetyku o aktywnym działaniu, za wysokie stężenia składników aktywnych, skupianie się przede wszystkim na złuszczaniu i matowieniu cery zamiast na jej odpowiednim nawilżeniu i regeneracji, to zwykle prosta droga, na której końcu znajduje się uszkodzona warstwa hydrolipidowa.
W tym miejscu warto podkreślić, że każda cera, nawet tłusta i problematyczna, potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, w przeciwnej sytuacji wydzielanie łoju paradoksalnie będzie się zwiększało.
Objawy odwodnienia cery będą również pojawiały i nasilały się w wyniku przebiegu różnych kuracji dermatologicznych, urazów mechanicznych, nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV bez stosowania dobrze dobranych filtrów przeciwsłonecznych.
Nie bez znaczenia jest także zbyt mała podaży wody w ciągu dnia oraz niedostosowanie się do wpływających na skórę niekorzystnych warunków atmosferycznych wynikających ze środowiska, w jakim najwięcej przebywamy (np. wiatr, mróz, wysokie temperatury, suche powietrze).
Istnieje wiele czynników przyczyniających się do zaburzenia funkcjonowania płaszcza wodno-tłuszczowego, dlatego niezwykle ważne jest to, by wiedzieć, jak odbudować barierę hydrolipidową skóry i zapewnić jej maksymalny komfort oraz zdrowe funkcjonowanie.
Zaburzona bariera hydrolipidowa - objawy
Tak naprawdę w przypadku każdego rodzaju cery (w tym tłustej czy trądzikowej) może wystąpić przejściowy, odwracalny stan, jakim jest uszkodzona bariera hydrolipidowa. Jak wygląda skóra, która zmaga się z tym problemem?
Przede wszystkim towarzyszyć jej może spierzchnięcie i uczucie ściągnięcia, suchość, a także świąd, pieczenie, rumień i zaczerwienienie. Często zwiększa się także skłonność do powstawania podrażnień i brak tolerancji dla wcześniej stosowanych substancji aktywnych oraz występowanie reakcji alergicznych. Dodatkowo cera odwodniona to cera poszarzała, ziemista, wyglądająca niezdrowo, stąd odbudowa warstwy hydrolipidowej to także podstawa dla osób, które chcą cieszyć się promiennym blaskiem skóry.
Warto również mieć na uwadze, że zaburzona bariera hydrolipidowa objawy może mieć zupełnie odmienne od wyżej wymienionych. Przykładowo, w związku z odwodnieniem w mechanizmie obronnym może miejscowo nasilić się łojotok, mogą pojawić się niedoskonałości, zaskórniki i zmiany zapalne. Jest to związane z tym, że przesuszona skóra wydziela więcej sebum, chcąc zrekompensować sobie brak odpowiedniego nawodnienia.
Jak odbudować barierę hydrolipidową?
Odbudowa płaszcza hydrolipidowego często wymaga zmiany dotychczas stosowanych kosmetyków. Przede wszystkim warto stosować łagodną, bazową pielęgnację, to znaczy krem na noc o działaniu nawilżająco-regenerującym, krem z filtrem na dzień oraz dokładnie i delikatnie oczyszczający produkt myjący bądź oczyszczanie dwuetapowe. Takie działanie najlepiej kontynuować przez około 3-4 tygodnie, natomiast wiele zależy również od tego, jak bardzo uszkodzona jest w danym momencie bariera hydrolipidowa.
Konieczne jest także odstawienie produktów zawierających kwasy złuszczające, retinoidy, niacynamid w wyższym stężeniu (powyżej 10%), jak również witaminę C (kwas askorbinowy). Warto również od środka zadbać o szczególny stan skóry, jakim jest zaburzona bariera hydrolipidowa. Objawy mogą mianowicie nasilać się także na przykład wtedy, gdy podaż wody w codziennej diecie jest zbyt niska.
Odbudowa bariery hydrolipidowej - krok po kroku
Poniżej przedstawiamy Wam, w jaki sposób w prostych krokach zadbać o skórę, by wspomóc Waszą barierę hydrolipidową.
Krok 1 - oczyszczanie
W trakcie regenerowania bariery hydrolipidowej niezwykle ważne jest dokładne, ale bardzo delikatne oczyszczanie skóry twarzy.
W tym celu warto wybrać łagodny żel myjący, taki jak delikatny żel do mycia twarzy By Mukk Face Wash. Po jego zastosowaniu skóra jest dokładnie oczyszczona, gładka i miękka, a co więcej, nie występuje nieprzyjemne uczucie ściągnięcia czy podrażnienia.
Dodatkowo subtelny, relaksujący, ziołowo-żywiczny zapach kosmetyku By Mukk sprawia, że codzienne oczyszczanie skóry twarzy staje się przyjemnością, której nie można się doczekać.
Delikatny preparat oczyszczający Jan Marini Age Intervention Gentle Cleanser to lekka, kremowa emulsja do demakijażu i oczyszczania skóry twarzy oraz okolic oczu. Dokładnie usuwa makijaż i wszelkie zanieczyszczenia bez powodowania dyskomfortu na skórze. Kosmetyk Jan Marini będzie również świetnym wyborem podczas kuracji dermatologicznych lub w pielęgnacji pozabiegowej.
Krok 2 - odpowiednio dobrane serum
Jako rozszerzenie bazowej pielęgnacji warto dobrać odpowiednie serum do twarzy, które wspomoże odbudowę płaszcza hydrolipidowego, a także przyniesie skórze szybkie ukojenie i dogłębne nawilżenie.
Dla skóry typowo suchej szczególnie dobrze sprawdzi się serum nawilżające Sesderma Oceanskin Moisturizing Serum.
W przypadku cery mieszanej, tłustej czy skłonnej do powstawania niedoskonałości, szczególnie polecamy Wam serum przywracające równowagę, nawilżające, wygładzające, nadające blask Image Skincare Dew Bright Serum.
Kosmetyk Image Skincare zapewnia skórze świetne nawilżenie, koi podrażnienia, redukuje widoczność porów skóry oraz aktywność gruczołów łojowych, a co więcej, po jego zastosowaniu skóra zyskuje przepiękny, zdrowy blask.
Serum nawilżające topmedica Moisturizing Serum to niezwykle ciekawa propozycja dla osób, które cenią sobie bardzo lekkie konsystencje kosmetyków aplikowanych na skórę twarzy, szczególnie w pielęgnacji porannej. W przypadku cery skłonnej do przetłuszczania się bądź cery męskiej, produkt Topmedica często rewelacyjnie sprawdza się stosowany samodzielnie jako lekki krem dzienny.
Jako natychmiastowe działanie SOS i silne nawilżenie dla cery mocno podrażnionej odpowiednim wyborem będzie Medik8 Hydr8 B5 serum z kwasem hialuronowym i pantenolem.
Natomiast serum z kwasem hialuronowym Mesoestetic Ha Densimatrix z pewnością przypadnie do gustu odwodnionym cerom dojrzałym, borykającym się z jednocześnie z widocznymi zmarszczkami i utratą jędrności.
Krok 3 - krem nawilżający
Podstawą odbudowy bariery hydrolipidowej jest dobrze dobrany krem nawilżająco-odżywczy, który ograniczy odparowywanie wody z naskórka, a także przyniesie skórze ulgę i wyciszy występujące na niej podrażnienia.
Dla osób preferujących bardzo lekkie konsystencje szczególnie polecamy nawilżający krem elektrolitowy Paulas Choice Water-Infusing Electrolyte Moisturizer.
Dobre wchłanianie, nieobciążające wykończenie oraz wysoki poziom komfortu zapewni skórze kojący krem nawilżająco-odżywczy Dermaquest Essential Moisturizer New.
Krem Dermaquest dodatkowo łagodzi podrażnienia i stany zapalne, a także ogranicza łuszczenie skóry.
Krem nawilżający iS Clinical Reparative Moisture Emulsion to kosmetyk, który posiada lekką, szybko wchłaniającą się formułę, lecz z pewnością pokochają go nawet cery suche i silnie odwodnione.
Ważną funkcją produktu iS Clinical jest ograniczanie postępowania fotostarzenia skóry, a także zapewnianie jej promiennego blasku.
Do cery wymagającej regeneracji, nawilżenia i ukojenia zdecydowanie sprawdzi się Purito Seoul Wonder Releaf Centella Cream Unscented bezzapachowy krem z ekstraktem z wąkroty azjatyckiej, który pobudza procesy regeneracyjne skóry i przywraca jej komfort.
Medik8 Advanced Night Restore odbudowujący krem naprawczy na noc to produkt o nieco bogatszej konsystencji, który prócz intensywnej regeneracji, zapewnia skórze działanie przeciwzmarszczkowe. Warto więc sięgnąć po ten kosmetyk z oferty marki Medik8 podczas domowych lub gabinetowych kuracji anti-aging.
Krok 4 - ochrona przeciwsłoneczna
W pielęgnacji porannej zdecydowanie warto sięgnąć po krem z filtrem, który ukoi podrażnienia, wycisza zaczerwienienia skóry, ale przede wszystkim zapewnia jej duży komfort i odpowiednie nawilżenie. W tym miejscu szczególnie polecamy Waszej uwadze Cell Fusion C Aquatica Sunscreen 100 SPF 50+ / PA ++++ wyciszający i nawilżający krem z fotoprotekcją.
Krem ochronny Dr Ceuracle Hyal Reyouth Moist Sun SPF 50/PA ++++ w swojej formule zawiera kwas hialuronowy w aż 10 postaciach, dzięki czemu szybko nawadnia skórę, a także zapewnia jej zdrowy blask i pożądany efekt plump.
Pamiętajcie, że w przypadku dużego odwodnienia, pod krem z filtrem rekomendujemy zaaplikować dodatkowo serum i/lub krem o działaniu nawilżająco-regenerującym, by zwiększyć komfort skóry w ciągu dnia.
Krok 5 - maska regenerująca
Dopełnieniem codziennej pielęgnacji cery z naruszoną barierą hydrolipidową będą maski o natychmiastowym działaniu intensywnie nawadniającym, które jednocześnie ukoją podrażnienia i zniwelują widoczny rumień.
W tej roli doskonale sprawdzi się maska ultra kojąca Epionce Enriched Firming Mask, która natychmiastowo przynosi ukojenie, usuwa zaczerwienienia oraz łagodzi stany zapalne. Produkt Epionce będzie również dobrym wyborem po zabiegach gabinetowych.
Thalgo Rehydrating Pro - Mask ultra nawilżająca maska to świetna propozycja dla poszarzałej i odwodnionej skóry, której potrzebna jest natychmiastowa rewitalizacja. Kosmetyk marki Thalgo posiada praktyczny aplikator-pędzelek, który ułatwia łatwe i szybkie nałożenie kosmetyku.
Z uwagi na zawartość hydrolizowanego kolagenu oraz innych, licznych składników regenerująco-nawilżających, maska nawilżająca Beaute Pacifique Instant Hydrating Mask to dobry wybór w przypadku zaburzonego płaszcza hydrolipidowego. Maska od Beaute Pacifique w swojej formule zawiera także ester witaminy A, który rewitalizuje i kondycjonuje skórę, wspomagając działanie przeciwstarzeniowe innych składników aktywnych.
Jan Marini Hyla 3D Face Mask głęboko nawilżająca maska do twarzy to kosmetyk, który natychmiastowo koi i łagodzi zaczerwienienia, a także silnie regeneruje i nawilża skórę, dodatkowo redukując widoczność drobnych zmarszczek, linii oraz zwiększając jędrność skóry.
Mamy nadzieję, że lektura powyższego wpisu podpowiedziała Wam jak odbudować barierę hydrolipidową oraz czym charakteryzuje się ten szczególny stan skóry. Jeśli macie dodatkowe pytania na temat zaburzenia funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu!