fot. fizkes

Peeling enzymatyczny - jak działa i dla kogo jest polecany?

31.12.2022 KLAUDIA BAŁABUCH 7106 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Złuszczanie to jeden z najbardziej podstawowych elementów pielęgnacji. Peeling pozwala przywrócić gładkość i miękkość, wspomaga wchłanianie składników aktywnych, a także niweluje niedoskonałości. O ile w pielęgnacji skóry ciała stawiamy zwykle na peelingi ziarniste, to w przypadku skóry twarzy możemy wybierać pomiędzy peelingami chemicznymi, mechanicznymi i enzymatycznymi. I właśnie na peelingach enzymatycznych skupimy się w poniższym wpisie.

Jak działają peelingi enzymatyczne?

Enzymy proteolityczne wykorzystywane w kosmetykach prowadzą do hydrolizy białek w naskórku. Dzięki temu następuje rozkład keratyny oraz złuszczanie martwych komórek warstwy rogowej. Obrazowo mówiąc, peeling enzymatyczny rozpuszcza wierzchnią warstwę naskórka, a spłukując preparat wodą, pozbywamy się także złuszczonych komórek.

Pamiętajmy, że peelingi tego typu wykazują działanie powierzchowne i aby pozostały aktywne, wymagają wilgotnego środowiska. Oznacza to, że jeśli dopuścimy do wyschnięcia warstwy zaaplikowanego kosmetyku, przestaje być on efektywny.

Jakie enzymy są wykorzystywane w kosmetykach?

Zaawansowanie przemysłu kosmetycznego pozwala na wykorzystanie w formułach szeregu enzymów różnego pochodzenia. Najczęściej w peelingach enzymatycznych spotykane są enzymy roślinne. Do najpopularniejszych zaliczamy papainę i bromelainę, ale na uwagę zasługują również enzymy dyniowe, które świetnie sprawdzają się w terapiach skóry trądzikowej. Kolejną grupą, nieco mniej popularną, są proteazy pochodzenia zwierzęcego, takie jak pepsyna czy trypsyna.

Efektywne działanie na naskórek wykazują również enzymy bakteryjne, których przykładem jest subtylizyna. W kosmetykach możemy też znaleźć enzymy pozyskiwane syntetycznie, w laboratoriach (keratolina).

Dla kogo są polecane peelingi enzymatyczne?

Peelingi enzymatyczne są polecane dla każdego typu cery, ale szczególnie dobrze sprawdzą się w przypadku cery wrażliwej, naczyniowej, z trądzikiem aktywnym oraz suchej.

Dzięki temu, że nie wymagają pocierania skóry drobinkami, wykazują niski potencjał drażniący, więc będą dobrym wyborem, jeśli skóra nie toleruje klasycznych peelingów mechanicznych.

Peelingi enzymatyczne działają także o wiele delikatniej niż peelingi kwasowe, przez co nie powodują głębokiego złuszczania. Peeling enzymatyczny można zastosować nawet wieczorem przed wielkim wyjściem. W połączeniu z maską nawilżającą będzie stanowić doskonały zabieg bankietowy i przygotuje skórę do wieczorowego makijażu.

Czy peelingi enzymatyczne można stosować w czasie ciąży i karmienia piersią?

Enzymy zawarte w peelingach nie są uznawane za składnik potencjalnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży i mam karmiących. Same w sobie nie są więc przeciwwskazane, ale należy wziąć pod uwagę cały skład i formułę kosmetyku. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania kosmetyków w czasie ciąży i karmienia piersią, nasi kosmetolodzy są do Waszej dyspozycji i chętnie służą pomocą.

Jak wykonać peeling enzymatyczny?

Aby odpowiednio przygotować skórę do złuszczania, należy wykonać dokładny demakijaż twarzy, a w drugim etapie zmyć ewentualne pozostałości kosmetyków kolorowych i inne zanieczyszczenia. Kosmetyk rekomendujemy nałożyć cienką warstwą na oczyszczoną skórę i pozostawić na 5-10 minut, oczywiście zawsze stosując się do zaleceń producenta. W tym czasie nie należy pocierać skóry.

Po zakończeniu aplikacji trzeba zmyć preparat letnią wodą, zwracając szczególną uwagę na skrzydełka nosa, linię włosów i okolicę pod brodą. Warto zadbać o dokładne spłukanie peelingu ze skóry. Ostatni etap to nawilżenie cery preparatem dobranym do jej potrzeb. Istnieje także możliwość nałożenia maski, jeśli chcemy wykonać domowy zabieg pielęgnacyjny.

Jak często wykonywać peeling enzymatyczny?

Nadrzędna zasada w przypadku każdego kosmetyku mówi o tym, że schemat stosowania powinien być dopasowany do potrzeb i kondycji skóry. Jeśli chodzi o peelingi enzymatyczne, to zaleca się ich wykonywanie około 2 razy w tygodniu. Natomiast w zależności od konkretnej formuły i intensywności jej działania zawsze rekomendujemy stosowanie się do zaleceń producenta.

Jakie peelingi enzymatyczne polecamy?

Teraz kiedy peelingi enzymatyczne nie mają przed Wami tajemnic, zdradzimy Wam, które preparaty z naszej oferty to niekwestionowani ulubieńcy naszych kosmetologów oraz naszych Klientów. Oto 6 peelingów enzymatycznych, które podbiły nasze serca.

Jan Marini Skin Zyme Maska enzymatyczna 57 g

To wyjątkowa maska enzymatyczna, która zawiera aktywne enzymy z niedojrzałej papai. Polecamy ją dla każdego typu cery. W połączeniu z żelem Clean Zyme stanowi domowy zabieg odświeżający i oczyszczający skórę. Regularne stosowanie tego duetu od Jan Marini zapewnia wygładzenie struktury naskórka i zdrowy, promienny wygląd.

Skin Zyme 300,00 zł Jan Marini Skin Zyme Maska enzymatyczna 57 g

Dermalogica Daily Microfoliant Enzymatyczny puder ryżowy 74 g

Puder złuszczający marki Dermalogica to połączenie papainy, kwasu salicylowego i kompleksu Skin Brightening. Formuła tego produktu idealnie odpowiada na potrzeby skóry problematycznej, trądzikowej, z przebarwieniami pozapalnymi. Peeling jest na tyle delikatny, że może być stosowany codziennie. W efekcie dzień po dniu zyskujemy jaśniejszą i odnowioną skórę.

Daily Microfoliant 300,00 zł Dermalogica Daily Microfoliant Enzymatyczny puder ryżowy 74 g

Dottore Rossatore Peel Home Enzymatyczny peeling wygładzająco–regenerujący dla skóry wrażliwej i naczyniowej 100 ml

Ten kosmetyk marki Dottore, to dowód na to, że nawet cery reaktywne i zaczerwienione mogą pozwolić sobie na stosowanie peelingów. Enzymy złuszczające z grejpfruta w połączeniu z maltooligosacharydami oraz nawilżającym filmem molekularnym przywracają skórze miękkość i gładkość, nie wywołując przy tym podrażnień ani uszkodzenia bariery hydrolipidowej.

Rossatore Peel Home 249,00 zł Dottore Rossatore Peel Home Enzymatyczny peeling wygładzająco–regenerujący dla skóry wrażliwej i naczyniowej 100 ml

Cell Fusion C Expert Gentle Deep Powder Wash Peeling enzymatyczny w proszku 70 g

Po propozycję marki Cell Fusion C Expert może sięgnąć niemal każdy. Delikatnie usuwa martwe komórki naskórka, podczas gdy wyciąg z pyłku kwiatowego i ekstrakt z opuncji figowej przyspieszają procesy regeneracji. Unikalny kompleks NEO CMS sprawia, że po zmyciu peelingu nie pojawia się uczucie ściągnięcia, a skóra fantastycznie wchłania nałożone kolejno kosmetyki.

Gentle Deep Powder Wash 170,00 zł Cell Fusion C Expert Gentle Deep Powder Wash Peeling enzymatyczny w proszku 70 g

Peter Thomas Roth Pumpkin Enzyme Mask Enzymatyczna dyniowa maseczka złuszczająca 150 ml

Nieco bardziej intensywne działanie złuszczające zapewnia połączenie enzymów dyniowych i korundu w masce marki Peter Thomas Roth. Jako, że jest to peeling enzymatyczno-mechaniczny, zalecamy go w przypadku cery dojrzałej, zdewitalizowanej, poszarzałej, a także łojotokowej. Nie powinien być stosowany przez posiadaczy skóry wrażliwej lub aktywnego trądziku. Już po pierwszej aplikacji można zaobserwować rozświetlenie i dogłębne oczyszczenie skóry twarzy.

Pumpkin Enzyme Mask 279,00 zł Peter Thomas Roth Pumpkin Enzyme Mask Enzymatyczna dyniowa maseczka złuszczająca 150 ml

O right Bamboo A Anti Grease Scalp Serum Bambusowy peeling enzymatyczny 240 ml

Skupiając się na skórze twarzy, nie zapominajmy, że skóra głowy również potrzebuje złuszczania, aby prawidłowo funkcjonowała. Niejednokrotnie na tzw. skalpie gromadzą się resztki kosmetyków do stylizacji czy produktów pielęgnacyjnych. Remedium stanowi delikatny, ale skuteczny peeling do skóry głowy.

Wyróżniliśmy produkt marki O right, który absorbuje nadmiar sebum i pozostałości kosmetyków. Zawiera on też wyciągi roślinne o właściwościach kojących podrażnienia skóry głowy. Rezultatem jest przedłużenie świeżości fryzury i pobudzenie krążenia, które rzutuje na szybszy wzrost włosów.

Bamboo A Anti Grease Scalp Serum 144,00 zł O right Bamboo A Anti Grease Scalp Serum Bambusowy peeling enzymatyczny 240 ml

To już wszystkie nasze propozycje. A czy Wy macie swój ulubiony peeling enzymatyczny? Czy wolicie jednak złuszczanie mechaniczne lub kwasowe? Koniecznie opowiedzcie nam o swoich doświadczeniach w komentarzach.

Pamiętajcie też, że prawie przy każdym typie cery warto dbać o regularne złuszczanie naskórka, aby martwe komórki nie blokowały przenikania substancji czynnych ze stosowanych serów czy kremów. Wyjątkiem jest jedynie skóra uszkodzona, z zaburzeniami w funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej oraz czas rekonwalescencji pozabiegowej.

Dlatego kluczowe jest dobranie odpowiedniego kosmetyku oraz częstotliwości jego stosowania. Zarówno zbyt częste i agresywne peelingowanie naskórka, jak również jego brak, mogą mieć negatywny wpływ na kondycję skóry.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Fotostarzenie Kobieta Łojotok Kosmetyki do cery naczynkowej Peeling Kosmetyki do pielęgnacji Kosmetyki na przebarwienia Pielęgnacja skóry głowy Kosmetyki na trądzik Kosmetyki do pielęgnacji twarzy Utrata blasku Złuszczanie
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#fotostarzenie #kobieta #lojotok #kosmetykidocerynaczynkowej #peeling #kosmetykidopielegnacji #kosmetykinaprzebarwienia #pielegnacjaskoryglowy #tradzikpospolity #kosmetykidopielegnacjitwarzy #utratablasku #zluszczanie
Klaudia Bałabuch

KlaudiaBałabuch

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 56527 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508504506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka