Co stosować na przebarwienia po trądziku?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Przebarwienia to skórne zmiany barwnikowe o różnym nasileniu i kolorze. Zależnie od ich pochodzenia możemy wyróżnić między innymi przebarwienia pozapalne, hormonalne lub posłoneczne. Kosmetyki rozjaśniające powinny być dobrane nie tylko do ich rodzaju, ale także do typu i potrzeb skóry. Jak rozpoznać z jakim rodzajem mamy do czynienia? Jak rozjaśnić przebarwienia po trądziku? Co stosować na przebarwienia po trądziku? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.
Faza początkowa - przebarwienia pozapalne
To typ przebarwień powstający na skutek reakcji zapalnej zachodzącej w skórze. Do pojawienia się stanu zapalnego może doprowadzić powstająca krosta, rana lub inne uszkodzenie mechaniczne. Dzieje się tak również w następstwie powikłań po zabiegach laserowych lub peelingach chemicznych. Najczęściej jednak zmiany tego typu pojawiają się jednak w przebiegu trądziku pospolitego.
Przebarwienia pozapalne mogą pojawić się na każdej części ciała i charakteryzują się czerwonym kolorem o różnym nasileniu.
Wraz z upływem czasu zmiany tego typu mogą stawać się ciemniejsze (w momencie, kiedy dochodzi do ich utrwalenia na przykład poprzez ekspozycję na promieniowanie słoneczne) lub jaśniejsze (gdy reakcja zapalna zostaje wyciszona).
Świeże przebarwienia po trądziku - jak się ich pozbyć?
Ważne, aby na początku po pojawieniu się zmiany połączyć działanie łagodzące z rozjaśniającym. Wiele osób zastanawia się, jak usunąć przebarwienia na twarzy po trądziku szybko i skutecznie. W tej kwestii jednak musimy się uzbroić w cierpliwość. W tym okresie lepiej nie stosować kosmetyków o wysokim potencjale drażniącym (czyli zawierających wysokie stężenia kwasów, retinolu lub witaminy C).
Natomiast w pielęgnacji warto uwzględnić zarówno składniki aktywne, które wpłyną na redukcję stanu zapalnego, jak również zmniejszenie podrażnień, takie jak:
- alantoina
- pantenol
- wąkrota azjatycka
- witaminy z grupy B, w tym niacynamid
- kwas traneksamowy
- azeloglicyna
- wyciągi roślinne z mącznicy lekarskiej, morwy białej, lukrecji
- witamina C w niskich stężeniach
Jak usunąć świeże przebarwienia po trądziku? Oto nasze propozycje kosmetyczne!
Poniżej wyróżniliśmy 3 kosmetyki, które polecamy stosować na świeże przebarwienia pozapalne, czyli takie, które mają jeszcze różowo-fioletowy odcień.
Pierwszym przykładem, który świetnie sprawdzi się w działaniu rozjaśniającym i przeciwzapalnym jest serum redukujące przebarwienia Basic Lab - Ograniczenie i Rozjaśnienie. Opiera swoje właściwości na połączeniu składników o działaniu depigmentacyjnym, łagodzącym oraz zmniejszającym zaczerwienienia - są nimi niacynamid i kwas traneksamowy. Dodatkowo serum BasicLab posiada w składzie witaminę C, azeoglicynę oraz ekstrakt z korzenia lukrecji gładkiej.
Kosmetyk jest lekki, dzięki czemu dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu skóry, również tej dotkniętej trądzikiem pospolitym lub różowatym.
Kolejną świetną propozycją jest również Dermaquest SkinBrite Serum z inhibitorami tyrozynazy na oporne i nawracające przebarwienia, charakteryzujące się łagodnym, lecz skutecznym działaniem. Kosmetyk świetnie sprawdzi się również w pielęgnacji pozabiegowej, dlatego może stanowić wsparcie podczas zabiegów kosmetologicznych i dermatologicznych.
W linii SkinBrite dostępny jest również Dermaquest SkinBrite Cream Przeciwstarzeniowy krem rozjaśniająco-wybielający, produkt o tym samym działaniu, który doskonale sprawdzi się w przypadku cer normalnych, suchych, wrażliwych i podrażnionych. Oba produkty Dermaquest mogą być również stosowane w przypadku redukcji przebarwień utrwalonych ze względu na skoncentrowane działanie.
Mamy również drugą propozycje kremu dla Was - Dermomedica Azelaic Cream New Krem z kwasem azelainowym, witaminą E i heksylorezorcynolem. Szczególnie polecamy go dla osób borykających się nie tylko z problemem przebarwień, ale również trądziku. Krem sprawdzi się zarówno w aktywnym działaniu mającym na celu niwelowanie zmian zapalnych, ale także różnego typu przebarwień.
Produkt od Dermomedica to dobry wybór dla cer naczyniowych, które często reagują podrażnieniem na inne bardziej agresywne składniki rozjaśniające.
Utrwalone przebarwienia po trądziku - jak im zapobiegać?
Przebarwienia w początkowej fazie mają postać czerwonych plam lub punktów uwidaczniających się w miejscu krosty (lub innej zmiany zapalnej). Z czasem mogą one jednak zmienić się w przebarwienia utrwalone. Wtedy przebarwienia z czerwonych stają się brązowe. Dzieje się tak na przykład na skutek promieniowania słonecznego, dlatego tak ważnym punktem terapii mającej na celu szybką redukcję zmian i zapobieganie ich utrwaleniu jest stosowanie kremów z wysokim filtrem.
Najlepiej, aby krem z filtrem przeciwsłonecznym był stosowany w pielęgnacji przez cały rok, co pozwala na zmniejszenie ryzyka powstawania utrwalonych hiperpigmentacji. Jeśli jednak przebarwienie z czerwonego zmienia się na brązowe, możemy podejrzewać, że zostanie ono z nami na dłużej.
Stosowanie kremów z filtrem jest szczególnie istotne, gdyż kosmetyki na trądzik pospolity oraz kosmetyki na trądzik różowaty często w swoim składzie posiadają składniki, które poprzez działanie złuszczające, mogą uwrażliwić skórę na promieniowanie słoneczne.
Utrwalone przebarwienia po trądziku - jak się pozbyć?
W kwestii usuwania przebarwień, które towarzyszą nam od dłuższego czasu, dobrze sprawdzą się składniki o intensywnym działaniu. W tej kwestii możemy sięgnąć po kosmetyki z kwasami, retinolem oraz innymi składnikami o właściwościach depigmentujących. Warto wśród nich wymienić:
Jeśli zastanawiacie się, co na przebarwienia po trądziku sprawdzi się najlepiej, przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji o różnych formulacjach.
Pierwszą z nich jest złuszczający i rozjaśniający Biologique Recherche Lotion P50 PIGM 400. Produkt o formule płynu opiera swoje właściwości na mieszance kwasów. Działanie rozjaśniające wspierają również wyciągi roślinne, między innymi wyciąg z wasabi. Poza redukcją przebarwień pozwala na zrewitalizowanie i odświeżenie cery. Dla jeszcze intensywniejszego działania lotion można również połączyć z innymi kosmetykami z serii PIGM 400 - w formie serum, kremu lub maski marki Biologique Recherche.
Ostatnią propozycję na naszej liście stanowi Jan Marini - Marini Luminate Face Lotion lotion depigmentacyjny. Kosmetyk swoje działanie opiera na połączeniu retinolu z alfa-arbytyną i heksylorezorcynolem. Poza redukcją przebarwień różnego pochodzenia, produkt marki Jan Marini wpływa również na zmniejszenie efektów fotostarzenia, a także wygładzenie zmarszczek i poprawę jędrności.
Zachęcamy Was również do odwiedzenia naszej strony internetowej, na której znajdziecie inne kosmetyki na przebarwienia skóry.
Przebarwienia pojawiają się na naszej skórze z różnych przyczyn. W przypadku zmian potrądzikowych istotne jest połączenie działania łagodzącego z rozjaśniającym. Warto również pamiętać, że w profilaktyce powstawania hiperpigmentacji ważne jest wdrożenie odpowiedniego działania przeciwtrądzikowego oraz stosowanie ochrony przeciwsłonecznej.
Jakie są Wasze sprawdzone kosmetyki, które pomagają Wam usunąć przebarwienia pozapalne? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.