Fotostarzenie skóry - co warto o nim wiedzieć?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Fotostarzenie polega na powstawaniu niekorzystnych zmian w komórkach skóry w wyniku przewlekłej ekspozycji na promieniowanie UV. Zaliczane jest ono do zewnątrzpochodnego starzenia się skóry i może być wywołane zarówno poprzez naturalne jak i sztuczne źródła promieniowania (np. solarium). Przebieg tego procesu znacznie przyspiesza i nasila starzenie się skóry.
Mimo, iż procesu starzenia nie jesteśmy w stanie zatrzymać, fotoaging możemy kontrolować i sukcesywnie ograniczać jego przebieg. Warto wiedzieć, iż ekspozycja na słońce powoduje zmiany, które w przypadku skóry nie opalanej - nigdy nie występują!
Co powoduje?
Przewlekła ekspozycja na słońce nie tylko zmienia zewnętrzny wygląd skóry, ale także upośledza jej funkcje, doprowadzając do wielu niekorzystnych transformacji. Osoby posiadające jasną karnację, ze względu na mniejszą ilość naturalnej ochrony w postaci melaniny - są bardziej narażone na niekorzystne skutki oddziaływania promieniowania UV. Związane jest to z większa podatnością na oparzenia słoneczne oraz powstawanie przemian mutagennych, sprzyjających tworzeniu się nowotworów skóry.
Objawy fotostarzenia
- suchość i szorstkość skóry - powstałe w efekcie cieplnego oddziaływania słońca, doprowadza do uszkodzenia warstwy lipidowej skóry, a w efekcie odparowywania wody z naskórka
- nierównomierna pigmentacja skóry - przebarwienia, plamy soczewicowate
- przerost gruczołów łojowych i powstawanie zaskórników - spowodowane fotoadaptacją skóry związaną z pogrubieniem warstwy rogowej naskórka, a w konsekwencji nadmierną keratynizacją skóry (zaczopowaniem)
- utrata jędrności i napięcia skóry - w wyniku aktywności metaloproteinaz które uszkadzają włókna kolagenu
- pękanie naczyń krwionośnych, liczne teleangiektazje ( efekt cieplny działania słońca )
- powstawanie nowotworów skóry w miejscach odsłoniętych
- elastoza - pod wpływem ciepła następuje nierównomierne pogrubienie włókien, powodujące degradację elastyny
- głębokie zmarszczki i bruzdy
Jak mu zapobiegać?
Przede wszystkim podstawą jest skuteczna ochrona przeciwsłoneczna. Wielokrotnie w naszych wpisach poruszaliśmy wątek jak niezwykle ważne jest stosowanie fotoprotekcji przez cały rok. W tym celu polecamy Obagi Sun Shield Matte Broad Spectrum SPF 50, Cell Fusion C Laser Sunscreen 100 SPF50+/PA+++, Selvert Thermal Protector Barrier Cream SPF 50 oraz Repaskin Repaskin Fluido Invisible SPF50. Więcej o ochronie przeciwsłonecznej możecie przeczytać tutaj: 9 rzeczy, które warto wiedzieć o filtrach przeciwsłonecznych oraz Najlepsze kosmetyki na lato 2019.
Nie zapominajmy, iż równie ważnym elementem jest stosowanie antyoksydantów, które eliminują z powierzchni skóry wolne rodniki tlenowe. Zarówno od wewnątrz stosując suplementy jak np. Solgar Ester C Plus – 1000 mg Witaminy C, Solgar Nutri-Nano CoQ-10 czy Colway Witamina C-olway, jak i w kosmetologicznej pielęgnacji skóry.
Właściwa antyoksydacja chroni skórę przed stresem oksydacyjnym spowodowanym nadreaktywnością wolnych rodników, ograniczając tym samym przedwczesne starzenie skóry. Niezwykle skuteczne są preparaty bazujące na witaminie C, resweratrolu czy kwasie ferulowym jak np. Image Skincare Hydrating Repair Creme 20%, Sesderma Resveraderm Facial Cream, Dermomedica 20% Vitamin C Serum, Sesderma Ferulac Liposomal Serum, Sesderma Resveraderm Liposomal Serum.
Więcej o antyoksydacji przeczytacie w naszym wcześniejszym wpisie: Antyoksydacja skóry - dlaczego jest tak ważna?
Szkody wyrządzone latami bywają trudne do zniwelowania. Obecnie dzięki rozwojowi współczesnej kosmetologii mamy do dyspozycji kosmetyki które, naprawiają uszkodzenia komórek skóry. Produkty takie zawierają w swoim składzie enzymy reperujące komórkowe DNA, dzięki czemu inicjują jego replikację. Są one zdolne ograniczać i cofać objawy fotouszkodzeń.
Spośród tego rodzaju produktów polecamy linię Repaskin marki Sesderma jak np. Repaskin Mender Mist, Repaskin Fluido Invisible, Repaskin Mender Serum.
Czego należy unikać?
Pamiętajmy, iż przebieg fotostarzenia mogą spotęgować także inne czynniki jak np. używki, smog czy chociażby stres i brak snu. Szczególnie w okresie wakacyjnym należy zwrócić uwagę na to jak niekorzystne zmiany zachodzą, gdy spożywamy alkohol i palimy papierosy podczas przebywania na słońcu. Czy wiecie, że zawarte w dymie tytoniowym substancje smołowcowe podobnie jak jeden z metabolitów alkoholu w kontakcie ze słońcem wykazują silne działanie fotouczulające? Powoduje to pogłębianie zmian i zacznie agresywniejsze starzenie skóry.
Ponadto intensywne oddziaływanie cieplne promieniowania na skórę wywołuje tzw. “termo starzenie”, które już po zaledwie 20 minutowej ekspozycji na słońce powoduje wzrost temperatury w skórze właściwej do aż 40-43%, co niesie za sobą bardzo niekorzystne skutki.