Przebarwienia na twarzy - przyczyny
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
W poniższym artykule szczegółowo opiszemy przyczyny przebarwień skóry twarzy. Zmiany pigmentacyjne to niezwykle częsty powód, dla którego nasi Klienci poszukują skutecznych i odpowiednich dla ich cery kosmetyków rozjaśniających. Jednak, aby odpowiednio dobrać produkty, warto jest poznać dokładny mechanizm powstania przebarwień oraz ich rodzaje.
Czym są przebarwienia?
Natężenie pigmentu naszej skóry jest uwarunkowane genetycznie i zależne od tego, który z barwników w niej występujących jest dominujący. Rodzaj zabarwienia wynika przede wszystkim z ilościowego stosunku eumelaniny do feomelaniny oraz od liczby, a także aktywności melanosomów.
Należy pamiętać, że liczba melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry, zmienia się wraz z wiekiem. W warunkach fizjologicznych, w przypadku osób rasy białej, melanocyty wytwarzają melaninę, kiedy skóra wymaga zwiększonej ochrony np. wskutek ekspozycji na słońce.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat zmian pigmentacyjnych, serdecznie zachęcamy do lektury naszego artykułu: Przebarwienia na twarzy - jakie są ich rodzaje i jak się ich pozbyć?
Przyczyny przebarwień na twarzy
Poniżej przybliżymy Wam najczęstsze przyczyny powstawania przebarwień na skórze twarzy.
- Zdarza się, że rozkład barwnika jest nierównomierny, a powstałe zabarwienie jest następstwem przewlekłego stanu zapalnego lub pojawiających się na skórze zmian trądzikowych.
- Dużą rolę odgrywają również uwarunkowania genetyczne, których doskonałym przykładem będą piegi.
- Kolejną przyczyną powstawania hiperpigmentacji stanowią fizjologiczne procesy związane ze starzeniem się.
Chociaż przebarwienia nie zawsze są zmianami patologicznymi, powinniśmy je bacznie obserwować. Po wykluczeniu zmian o podłożu nowotworowym przebarwienia mogą zostać poddane terapiom kosmetologicznym.
Więcej informacji o starzeniu się skóry znajdziecie w naszym wpisie: Jak starzeje się nasza skóra w zależności od wieku? Jakie zmiany w niej zachodzą?
Brązowe przebarwienia na twarzy - jak powstają?
Za powstawanie przebarwień na naszej skórze odpowiadają wieloetapowe procesy melanogenezy. Prowadzą one do syntezy barwnika - melaniny. To właśnie on odpowiedzialny jest za pojawienie się brązowych zmian na naszym ciele.
Prekursorem melaniny jest aminokwas - tyrozyna. Związek ten w wyniku aktywności tyrozynazy przekształcany jest w DOPA (3,4-dihydroksyfenyloalaninę). Następnie DOPA ulega w skórze procesom utleniania, przekształcając się w dopachinon. Jednak, aby mogło się tak stać, również potrzebna jest obecność tyrozynazy. W końcowym procesie dopachinon zostaje przekształcony do melaniny.
Analizując proces powstawania barwnika w skórze, nie sposób nie zauważyć, jak istotnym czynnikiem jest tyrozynaza. To właśnie z tego powodu, za najskuteczniejsze kosmetyki na przebarwienia skóry uznaje się te, które wykorzystują procesy inhibicji tej substancji. Dzięki temu zjawisku możemy skutecznie przeciwdziałać ich powstawaniu.
Wytworzona w opisanym powyżej procesie melanina zostaje zmagazynowana w melanosomach. Są to ziarniste organella komórkowe mieszczące się w wypustkach melanocytów. Następnie melanosomy zostają przetransportowane do komórek naskórka, gdzie wskutek czynników zewnętrznych - najczęściej promieniowania UV, ulegają degradacji i uwalniają zmagazynowany barwnik.
Ze względu na kluczową rolę, jaką pełni promieniowanie UV w procesie uwalniania melaniny w skórze, tak ważna jest sumienna, regularna i odpowiednio wysoka ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok. W innym przypadku nawet najbardziej zaawansowane kosmetyki rozjaśniające nie będą skuteczne, a przebarwienia szybko nawrócą.
Jakie są rodzaje przebarwień skórnych i jak sobie z nimi radzić?
Przebarwienia możemy podzielić ze względu na miejsce ich występowania. Zależnie od tego, w jakiej warstwie skóry się znajdują, wyróżniamy przebarwienia skórne, naskórkowe i mieszane. Kolejnym kryterium, jakim będziemy określać rodzaj zmiany pigmentacyjnej, jest jej pochodzenie, czyli sposób, w jaki została ona wyindukowana. I tak najczęściej występującymi przebarwieniami są:
- przebarwienia słoneczne
- przebarwienia pozapalne
- melazma (inaczej melasma, ostuda)
- piegi
Poniżej przyglądamy się najważniejszym zasadom dotyczącym pielęgnacji skóry objętej problemem przebarwień w zależności od ich rodzaju.
Konieczna ochrona przeciwsłoneczna przy każdym typie przebarwień
Kluczową rolę w walce z przebarwieniami każdego rodzaju stanowi odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Powinna ona posiadać wartość SPF nie mniejszą niż 30, a sam produkt należy dobrać do indywidualnych potrzeb naszej cery. Pamiętajmy również o tym, że aby filtry przeciwsłoneczne mogły odpowiednio skutecznie chronić naszą skórę, powinny być reaplikowane w ciągu dnia.
Przykładem kosmetyku, który idealnie sprawdzi się w przypadku cery dojrzałej i suchej, jest krem marki Paulas Choice, czyli antyoksydacyjny krem przeciwzmarszczkowy z filtrem - Resist Skin Restoring Moisturizer SPF 50.
Najczęściej spotykanym problem, z jakim mierzymy się, dobierając ochronę przeciwsłoneczną dla naszych Klientów, jest znalezienie kosmetyku o lekkiej, niekomedogennej formule, która sprawdzi się w przypadku skór tłustych czy skłonnych do trądziku.
W takim wypadku idealnym rozwiązaniem będzie produkt marki Cell Fusion C, czyli wyciszający i nawilżający krem z fotoprotekcją - Aquatica Sunscreen 100 SPF 50+ / PA ++++. Kosmetyk szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze wyczuwalnej warstwy, a jego łagodzące właściwości świetnie sprawdzą się w trakcie dermatologicznych kuracji przeciwtrądzikowych.
Produkt występuje w dwóch pojemnościach: Cell Fusion C Aquatica Sunscreen 100 SPF 50+ / PA ++++ 2 x 35 ml, a także Cell Fusion C Aquatica Sunscreen 100 SPF 50+ / PA ++++ 50 ml.
Przebarwienia słoneczne
Powstają na skutek kontaktu skóry z promieniowaniem UV. Jeśli zauważyliśmy, że na naszej twarzy pojawiły się przebarwienia po wakacjach, czy w miesiącach letnich, kiedy nasłonecznienie było duże, po korzystaniu z solarium lub opalaniu się bez zastosowania odpowiedniej fotoprotekcji, najprawdopodobniej mamy do czynienia właśnie z tym rodzajem zmian.
W takim wypadku, poza odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną, idealnie sprawdzą się kosmetyki zawierające w swoim składzie inhibitory tyrozynazy, które zapobiegną uwalnianiu się melaniny.
Takie substancje znajdziemy w kultowym serum marki Dermaquest dedykowanym na oporne i nawracające przebarwienia, czyli SkinBrite Serum. Produkt ten sprawdzi się dla każdego rodzaju cery, a w jego formule znajdziemy między innymi kwas kojowy, kwas traneksamowy czy heksylorezorcynol.
Przebarwienia pozapalne
Powstają w wyniku przewlekłego stanu zapalnego skóry, ropnych zmian trądzikowych lub na skutek urazów. Na początku mogą przybierać lekko czerwony kolor, który z czasem ciemnieje.
W przypadku przebarwień pozapalnych najlepiej sprawdzają się kosmetyki, które przyspieszają procesy gojenia. Składnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jeśli zmagamy się z tym rodzajem przebarwień, jest witamina B3 czyli niacynamid. Interesującym produktem bazującym na tej substancji jest serum na dzień i na noc marki Dermomedica, czyli Healing B3-LA Serum.
Produkt występuje w dwóch pojemnościach: DermomedicaHealing B3-LA Serum 15 ml oraz DermomedicaHealing B3-LA Serum 30 ml.
Melazma
Melazma zaliczana jest to hiperpigmentacji powstającej na tle hormonalnym. Powierzchnia zmiany jest często nieregularna, dobrze odgraniczona na skórze, symetryczna, o jasno lub ciemnobrązowym zabarwieniu. Najczęściej występuje u kobiet, a zmiany lokalizują się na twarzy, żuchwie, policzkach, czole, a także w okolicach ust.
Melazma bardzo często pojawia się w czasie ciąży, w trakcie stosowania terapii hormonalnej lub w okresie menopauzy. Przebarwienie tego rodzaju obserwujemy również często w przebiegu chorób tarczycy.
Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę na temat ostudy, to serdecznie zachęcamy do lektury naszego wpisu: Melazma, inaczej ostuda - co warto wiedzieć o tym typie przebarwień?
Jeżeli zmagacie się właśnie z tym rodzajem przebarwień, śmiało sięgnijcie po serum na przebarwienia amerykańskiej marki iS Clinical, czyli Brightening Serum. W składzie kosmetyku znajduje się między innymi kwas salicylowy, mlekowy oraz arbutyna.
Piegi
Piegi należą do przebarwień, które zależne są od naszych predyspozycji genetycznych. Najczęściej pojawiają się u osób do nich predysponowanych, w okresie letnim, kiedy natężenie słońca jest najsilniejsze. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna.
Jeśli zależy nam na ich rozjaśnieniu, dodatkowo warto włączyć na stałe do naszej pielęgnacji kosmetyki o działaniu depigmentacyjnym. W tym wypadku idealnie sprawdzą się retinoidy. Pamiętajmy jednak, że substancje te (retinol, retinal) mogą mieć działanie drażniące i powinny być wprowadzane do pielęgnacji stopniowo. Składniki te uwrażliwiają naszą skórę na działanie promieniowania słonecznego, dlatego stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej stanowi w tym wypadku konieczność.
Jedną z bardzo ciekawych propozycji kosmetyków zawierających retinal jest stabilne serum na noc o średniej mocy z aldehydem retinowym marki Medik8, czyli Crystal Retinal 3.
Niezależnie od pochodzenia i rodzaju zmiany pigmentacyjnej, z jaką mamy do czynienia, absolutną podstawę pielęgnacji zawsze powinien stanowić odpowiednio wysoki filtr przeciwsłoneczny.
Podejmując walką z przebarwieniami, pamiętajmy również o częstym badaniu znamion u dermatologa.
Szczególną uwagę należy zwrócić na zmiany, których krawędzie są niesymetryczne, szybko się powiększają czy mają nieregularne wybarwienie.
W ofercie naszego sklepu znajdziecie produkty rozjaśniające odpowiednie dla każdego rodzaju cery.
Jeśli jednak macie wątpliwości i nie wiecie jaki produkt będzie dla Was najlepszy, serdecznie zachęcamy do bezpłatnej konsultacji z naszymi kosmetologami poprzez czat lub za pośrednictwem infolinii pod numerem 22 641 03 59.
A czy Wy macie swoje ulubione kosmetyki niwelujące przebarwienia? Jeśli tak, to koniecznie podzielcie się z nami swoimi opiniami w komentarzach.