Jak dbać o skórę dłoni zimą? Poznaj najważniejsze zasady
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Zimą nasza skóra jest wyjątkowo podatna na przesuszenie, zaczerwienienie, łuszczenie się, a nawet bolesne pękanie naskórka. W dużym stopniu dotyka to skóry rąk. Są one mocno przez nas eksploatowane. Mają kontakt ze środkami higienicznymi, w ciągu dnia często je myjemy, suszymy, angażujemy w różne czynności. Uszkodzoną skórę dłoni mogą dotknąć różnego rodzaju podrażnienia i alergie. Dlatego, zwłaszcza zimą, musimy odpowiednio o nie zadbać.
Suche dłonie zimą - przyczyny
Skóra dłoni poprzez swoją budowę i działalność różnych czynników zewnętrznych, na które jest eksponowana, łatwo ulega uszkodzeniom. Dysfunkcje warstwy rogowej związane są z przeznaskórkową utratą wody, z zaburzeniami pH, z podeszłym wiekiem, silną ekspozycją na słońce.
Również zimowe, ekstremalnie trudne warunki pogodowe nie oszczędzają naszej skóry.
Pielęgnacja dłoni zimą jest wymagająca, ponieważ w bardzo szybkim tempie skóra może ulec znacznemu osłabieniu i silnemu przesuszeniu. To dopiero początek problemów, ponieważ często nie jesteśmy na to przygotowani, a bez odpowiedniej pielęgnacji stan skóry może znacznie się pogorszyć. Dlatego kosmetyki do pielęgnacji dłoni zimą, ale też w każdych innych skrajnych warunkach powinniśmy mieć zawsze w zasięgu ręki.
Pękająca skóra dłoni zimą - jak zapobiegać?
Pękająca skóra dłoni w zimie zostawia bardzo nieestetyczny wygląd oraz, co gorsza, powoduje także dolegliwości bólowe. Dość długo oraz trudno się goi i regeneruje, dlatego zapobieganie temu jest zdecydowanie prostsze niż leczenie.
Pękająca skóra dłoni zimą najczęściej dotyka osób borykających się z AZS. Takie skóry szczególnie należy chronić przed wiatrem, mrozem czy kontaktem z detergentami. Chronić, ale także wzmacniać.
Często zastanawiamy się, jaki krem do rąk na zimę będzie najlepszy, ale zapominamy o pozostałej pielęgnacji, która jest równie istotna i może zapobiec suchości i pękaniu skóry. Bagatelizujemy często sam etap oczyszczania. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że stosując zwykłe mydło, eliminujemy z powierzchni skóry nie tylko zanieczyszczenia, ale także jej naturalną warstwę ochronną, jaką sama wytwarza.
Mydła mają zwykle odczyn zasadowy w przeciwieństwie do naturalnego odczynu skóry, a zaburzenie pH może prowokować i nasilać podrażnienia. Do mycia rąk polecamy więc Eeny meeny hipoalergiczne mydło z prebiotykami do codziennego oczyszczania i pielęgnacji skóry dłoni, które zawiera także kompleks aminokwasów, fosfolipidów i kwasów tłuszczowych uszczelniający warstwę ochronną skóry. Produkt eeny meeny jest to doskonały środek myjący dla skór wrażliwych i alergicznych.
Dobrym nawykiem bezpośrednio po umyciu rąk jest nałożenie kremu. Świetnie sprawdzi się Alba1913 Galenic Daily Hand Cream galeniczny krem do rąk z masłem shea i naturalnymi olejami z kokosa, migdałów i słonecznika.
Świetną i sprawdzoną profilaktyką jest stosowanie masek. Naszym wyborem jest marka Bioxidea, która dobrze wie, jak dbać o dłonie zimą. Posiada w swojej ofercie Bioxidea Miracle 24 Hand Mask maska na dłonie, która ma bardzo wygodną formę rękawiczek nasączonych dobroczynnymi substancjami pielęgnującymi skórę.
Produkt dostępny jest w dwóch wersjach: Bioxidea Miracle 24 Hand Mask ZESTAW Maska na dłonie 1 szt. i Bioxidea Miracle 24 Hand Mask ZESTAW Maska na dłonie 3 szt.
W sytuacjach bardzo problemowych i w ciężkich stanach, przy których te wszystkie działania nie przynoszą rezultatu, konieczna może się okazać konsultacja dermatologiczna.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja dłoni zimą?
Pielęgnacja dłoni zimą obejmuje łagodne oczyszczanie, w tym także delikatny peeling oraz bogaty, emolientowy krem do rąk, którego suche dłonie zimą będą bardzo potrzebować.
Krok 1. Oczyszczanie
Rozpoczynając od oczyszczania, ważne jest, aby unikać gorącej wody, która może potęgować przesuszenie, a następnie nie wycierać intensywnie rąk ręcznikiem, tylko delikatnie je osuszyć. Wtedy unikniemy mechanicznego uszkodzenia skóry. Warto również regularnie zmieniać ręczniki.
Krok 2. Złuszczanie
Kiedy zaczynamy odczuwać wzmożoną szorstkość, jest to najwyższy czas na delikatne złuszczenie naskórka.
Krok 3. Nawilżanie
Następnie dokładnie w każde miejsce dłoni, a szczególnie między palcami, należy rozprowadzić krem.
Dla tych, którzy preferują po takim domowym SPA dla dłoni naprawdę bogate i treściwe formuły, polecamy bezzapachowe kremy Beaute Pacifique Enriched Hand Cream lub Epionce Medical Barrier Cream krem barierowy.
Krok 4. Pielęgnacja paznokci
O paznokcie i skórki wokół nich również należy zadbać. Do tego celu służy Orientana Natural Snail Elixir naturalny eliksir do paznokci i skórek ze śluzem ślimaka. Łatwy w stosowaniu aplikator pozwala na precyzyjne nałożenie preparatu wokół paznokcia. Kosmetyk marki Orientana bardzo dobrze zmiękcza i nawilża oraz ułatwia wykonanie manicure.
Jaki krem do rąk na zimę wybrać?
Wybierając krem lub balsam do rąk, sugerujmy się jego składem. To, jaki krem do rąk na zimę powinniśmy stosować, zależy od nasilenia problemu. Skóra może być w różnym stopniu uszkodzona. Także pękająca skóra dłoni zimą jest często spotykanym zjawiskiem. W obu przypadkach doskonale sprawdzą się kremy emolientowe, które zmiękczą skórę, nawilżą i wygładzą jej powierzchnię.
Emolienty to substancje silnie nawilżające i natłuszczające. Pomagają w odbudowie uszkodzonej bariery naskórkowej. W rezultacie zmniejszają stan zapalny, uzupełniają lipidy górnych warstw skóry, niwelują świąd i zdecydowanie poprawiają wygląd skóry. Są niezbędne jako profilaktyka i wsparcie leczenia wielu zapalnych dermatoz.
Dobry krem do rąk powinien zawierać:
- substancje okluzyjne, które zatrzymują wodę w naskórku (wazelina, lanolina, kwasy tłuszczowe, sterole, woski)
- humektanty o właściwościach higroskopijnych, wiążących i zatrzymujących cząsteczki wody w obrębie warstwy rogowej (mocznik, gliceryna, kwas mlekowy, sorbitol, glikol propylenowy, kwas hialuronowy)
- fizjologiczne lipidy naskórka, tj. cholesterol, ceramidy, sterole, skwalen, fosfolipidy, nienasycone kwasy tłuszczowe, które utrzymują szczelność skórnej bariery ochronnej.
W zależności od charakteru i nasilenia problemu, krem może zawierać dodatkowo składniki o właściwościach, np. przeciwświądowych (m.in. mentol, kamfora) lub antybakteryjnych i przeciwzapalnych (m.in. beta-glukan i ksylitol).
Poszukując działania przeciwstarzeniowego, polecamy Jan Marini Marini ReNu Corrective Hand Complex korygujący krem do dłoni ReNu z dodatkiem retinolu oraz witamin C i E.
Mamy dla Was też pewien trik, który same stosujemy. Po aplikacji kosmetyku na skórę twarzy, nie zmywamy z dłoni pozostałości kremu czy serum, lecz wsmarowujemy je w dłonie. Idealnym przykładem jest duet od marki Mokosh, który bazuje na retinoidach. Po zaaplikowaniu tych kosmetyków na twarz, szyję i dekolt, resztę zawsze wmasowujemy w ręce. To doskonałe 3w1 - pielęgnacja twarzy, dłoni, a także aromaterapia, ponieważ linia Rose with Berry pachnie przepięknie różą i jagodą.
Jak jeszcze można chronić dłonie przed przesuszeniem zimą?
Łagodny środek myjący i nawilżający krem do rąk to nie wszystko, czego potrzebują suche dłonie zimą. Wychodząc na zewnątrz, nigdy nie zapominajmy o rękawiczkach. Najlepiej, aby były uszyte z naturalnych, „oddychających” materiałów, tj. wełna czy bawełna. W kontakcie z detergentami tj. przy sprzątaniu czy myciu naczyń, używajmy natomiast gumowych rękawiczek.
Ważną kwestią, o której często zapominamy, jest nawadnianie organizmu. Regularne picie wody w odpowiednich ilościach wpływa na jakość warstwy hydrolipidowej skóry i pomaga w syntezie białek. Są to proste i powszechnie znane sposoby, ale warto często przypominać o tym, jak dbać o dłonie zimą, aby ochronić je przed przesuszeniem i różnego rodzaju dermatozami.
Sezon zimowy dla naszej skóry nie jest łaskawy. Jeśli zadbamy o utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci w skórze, będzie nam łatwiej o nią zadbać i zachować ją w dobrej kondycji. Pamiętajmy jednak o doborze odpowiednich kosmetyków i kilku podstawowych zasadach pielęgnacyjnych, według których powinniśmy postępować.
Jak pielęgnujecie skórę dłoni podczas zimy? Jak sobie radzicie z nadmierną suchością?