Sucha skóra zimą - jak ją pielęgnować?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Zima to często bardzo wymagający czas dla naszej skóry, a zmianę pory roku szczególnie odczuwają osoby z cerą suchą, wrażliwą i naczyniową. Mróz, suche powietrze, a także gwałtowne zmiany temperatur sprawiają, że pielęgnacja skóry staje się kluczowym elementem w utrzymaniu równowagi. Jakie produkty wybierać, by zapobiegać przesuszeniu skóry w okresie zimowym? Jak zniwelować swędzenie skóry zimą? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, to zapraszamy Was do lektury poniższego wpisu.
Co wysusza skórę zimą?
Pojawienie się przesuszenia zimą związane jest z wieloma czynnikami, głównie zewnętrznymi. Sucha skóra zimą to zjawisko, do którego dochodzi nie tylko ze względu na zmiany temperatury, ale także wilgotności. Niska temperatura powietrza wpływa na większe przesuszenie, natomiast gwałtowne zmiany temperatury, do których dochodzi poprzez wchodzenie do ciepłych pomieszczeń, często zwiększają jej reaktywność.
Jest to szczególnie zauważalne w przypadku cer naczyniowych, które na zmiany temperatury reagują silnym zaczerwienieniem, a czasami także pieczeniem czy świądem. Swędzenie skóry zimą pojawia się również w efekcie silnego przesuszenia czy podrażnienia.
W okresie grzewczym wilgotność w pomieszczeniach spada, a w rezultacie powietrze staje się suche. Często ma to bezpośredni wpływ na kondycję naszej skóry. W celu zniwelowania wpływu środowiska na cerę możemy rozważyć wprowadzenie do codziennej przestrzeni nawilżaczy powietrza oraz odpowiedniej pielęgnacji, która ograniczy transepidermalną utratę wody.
Najlepszym sposobem na jej zredukowanie jest oczywiście stosowanie kosmetyków o właściwościach nawilżających, natłuszczających i regenerujących.
Podstawowym produktem pielęgnacyjnym zawsze powinien być krem do twarzy, gdyż ma on największy wpływ na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Niezależnie od tego, ile innego typu kosmetyków w formie masek czy serum do twarzy stosujecie, to właśnie on będzie zawsze filarem w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia.
Jednym z produktów, które świetnie sprawdzą się w przypadku cery ze skłonnością do przesuszeń, jest Veoli Botanica Repair By Night krem do twarzy na noc z ochroną lipidową „Second Skin”. To propozycja kosmetyku o gęstej, otulającej konsystencji zapewniającego ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.
Jeśli pragniecie znaleźć krem do twarzy na zimę, który jednocześnie zregeneruje Waszą skórę i zadziała przeciwzmarszczkowo, to interesujący może okazać się kosmetyk amerykańskiej marki Jan Marini Age Intervention Face Cream przeciwstarzeniowy krem do twarzy silnie stymuluje skórę do regeneracji i naprawy, a jednocześnie zapewnia ochronę antyoksydacyjną. Ze względu na obecność izoflawonów sojowych jest to również idealna propozycja dla cer dojrzałych w okresie menopauzy.
Nawilżanie skóry zimą - kiedy będzie skuteczne?
To, czy dane kosmetyki okażą się skuteczne, zależy nie tylko od składników aktywnych czy formuły, ale także od dopasowania produktu do naszych potrzeb. Preparaty mogą mieć różną intensywność działania, a połączone w odpowiedni sposób mogą wzmacniać efekt nawilżający. Od czego zacząć?
Pierwszym elementem powinno być łagodne oczyszczanie skóry, które nie doprowadzi do naruszenia naturalnej bariery hydrolipidowej. W tej roli dobrze sprawdzą się olejki, emulsje czy pianki. Jeśli poszukujecie odpowiedniego zestawu do dwuetapowego oczyszczania, to dobrym wyborem będzie zestaw Dermomedica Lipid Control And Snail Foam Cleanser marki Dermomedica. Po jego zastosowaniu skóra jest gładka, miękka i odpowiednio przygotowana na kolejne kroki pielęgnacyjne.
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, podstawę działania stanowi krem, jednak jeśli pragniecie wzmocnić właściwości nawilżające, przed jego aplikacją warto uwzględnić serum lub tonik do twarzy. Jedną z ciekawych propozycji jest dwufazowy tonik nawilżający Cell Fusion C Expert PH Biome toner dwufazowy tonik nawilżający. To emulsyjny produkt od Cell Fusion C, który otula skórę i natychmiast niweluje uczucie ściągnięcia i dyskomfortu.
Jeśli interesują Was kosmetyki na suchą skórę w formie serum, dobrą opcją okazać się może Beaute Pacifique Submersive Serum Paradoxe przeciwstarzeniowe serum antyoksydacyjne. To produkt odpowiedni dla cer przesuszonych oraz naczyniowych. Serum Beaute Pacifique posiada olejową konsystencję, jednak stosowane w odpowiedniej ilości, około 3 kropli, nie powoduje uczucia tłustości czy też nadmiernego świecenia.
Jeśli jednak preferujecie lżejsze, żelowe konsystencje, to zainteresować Was może Murre Active Essence serum z aktywną esencją. Ten kosmetyk Murre, który łączy w sobie działanie aktywne z nawilżającym, w składzie produktu znajdziemy bowiem witaminę C, kwas hialuronowy, niacynamid, a także ekstrakt z komórek macierzystych pomarańczy.
W okresie zimowym, tak jak podczas każdej innej pory roku, okolica oczu powinna być również odpowiednio zabezpieczona. Ze względu na to, że skóra w okolicy oczu pozbawiona jest gruczołów łojowych, jest bardziej narażona na przesuszenie i podrażnienie.
Jednym z produktów, który sprawdzi się w codziennej pielęgnacji tej newralgicznej, delikatnej okolicy jest iS Clinical Youth Eye Complex krem pod oczy. Krem iS Clinical regeneruje i wygładza skórę, a dodatkowo zapobiega powstawaniu zmarszczek oraz zmniejsza widoczność cieni i obrzęków.
Humektanty i emolienty w pielęgnacji zimą
Humektanty i emolienty to nazwy, które często możemy zobaczyć w opisach kosmetyków nawilżających. Czym jednak dokładnie są i dlaczego warto ich poszukiwać w kosmetykach? Humektanty to substancje posiadające zdolności do wiązania wody, które wpływają na ogólny poziom nawilżenia.
Emolienty to natomiast składniki o właściwościach natłuszczających, zmiękczających i pośrednio nawilżających skórę poprzez ograniczenie transepidermalnej utraty wody. Obie grupy substancji wpływają zatem na utrzymanie naszej skóry w równowadze i dobrej kondycji.
Wśród składników o takim działaniu można wyróżnić:
- kwas hialuronowy,
- mocznik
- ceramidy,
- prebiotyki,
- beta-glukan,
- kwas mlekowy,
- glukonolakton,
- kwas laktobionowy,
- cholesterol,
- nienasycone kwasy tłuszczowe.
Jeśli lubicie swoją obecną pielęgnację i nie chcecie zmieniać kremu czy serum na stałe, a odczuwacie, że Wasza cera w ostatnim czasie jest przesuszona, dobrym rozwiązaniem może okazać się włączenie do pielęgnacji maski. Sucha skóra zimą na twarzy pojawia się często, a maska może wzbogacić i uzupełnić działanie pozostałych kosmetyków.
Można sięgnąć także po wielozadaniowy kosmetyk w formie kremu i maski w jednym. Takie połączenie oferuje marka Biologique Recherche w preparacie Biologique Recherche Creme Masque Vernix regenerujący krem-maska. Kosmetyk wygładza, nawilża i regeneruje. To propozycja, która sprawdzi się w przypadku cer suchych, ale także mieszanych.
Sucha skóra zimą - jak jej uniknąć?
Sucha skóra twarzy zimą to nie jedyny problem. Przesuszenie często pojawia się również w obszarze całego ciała. Ze względu na kontakt z zimnym powietrzem narażone na działanie zimnego powietrza są oczywiście dłonie. O ich odpowiednią kondycję warto dbać poprzez regularną aplikację kremu do rąk i noszenie rękawiczek ochronnych.
Kolejnym obszarem ulegającym nadmiernemu przesuszeniu są usta. Suche, spierzchnięte lub pękające wargi często powodują dyskomfort. Jak temu zapobiec? Regularne stosowanie balsamów lub pomadek ochronnych chroni przed odwodnienieniem tej delikatnej okolicy. Dobrze w tej roli sprawdzi się peptydowe serum do ust. Lipsmart Powerful Hydration For Dry Lips peptydowe serum do ust sprawia, że usta stają się miękkie, gładkie i sprężyste.
W pielęgnacji skóry ciała też warto wprowadzić produkty o działaniu nawilżającym i ochronnym. Dobrze w tej roli sprawdzą się oczywiście balsamy oraz kremy do ciała, takie jak Diego Dalla Palma Super Moisturising Cream krem super nawilżający. Propozycja marki Diego Dalla Palma silnie nawilża, ale szybko się wchłania, dzięki czemu dobrze sprawdza się na dzień.
Dla osób, które nie przepadają za smarowaniem skóry balsamami świetnym rozwiązaniem, jest zastosowanie kuli do kąpieli marki La Bomba. Creamersy to świetne rozwiązanie dla skóry z tendencją do przesuszeń - skóra po nich jest gładka, miękka i aksamitna w dotyku. Jeśli skóra jest bardzo przesuszona, działanie to można wzmocnić poprzez aplikację oleju monoi Natural Monoi Vitamine E marki La Bomba bezpośrednio po kąpieli czy prysznicu.
Uzupełnienie pielęgnacji, czyli suplementacja
Bardzo sucha skóra zimą to często problem złożony, dlatego zdarza się, że trudno przywrócić pełny komfort jedynie poprzez stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Pomocna może okazać się suplementacja nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy Omega wpływają na zwiększenie poziomu nawilżenia, a jednocześnie wspomagają funkcjonowanie układu odpornościowego, nerwowego i sercowo-naczyniowego.
Jednym z suplementów godnych uwagi jest Health Labs Care SmartMe lepsza kondycja skóry. Produkt ten wpływa na poprawę kondycji skóry dzięki połączeniu kwasów Omega 3-6-9. Poza zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w składzie produktu Health Labs Care znaleźć można witaminy A i D.
Sucha skóra zimą to problem wielu osób. Zimne, suche powietrze często prowadzi do silnego przesuszenia, ale także zwiększa ryzyko pojawienia się podrażnień, których efektem może być swędzenie skóry zimą.
W powyższym artykule omówiliśmy to zjawisko i mamy wielką nadzieję, że nasze wskazówki okażą się dla Was pomocne.
A jak Wy radzicie sobie z odwodnieniem i przesuszeniem? Zapraszamy Was do podzielenia się swoimi ulubionymi kosmetykami w komentarzach!