Jak zapobiegać rozstępom?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Rozstępy to przypadłość, która dotyka wielu z nas. Najczęściej występuje wśród kobiet i chociaż jest to problem bardzo powszechny, może znacząco wpłynąć na obniżenie samopoczucia i pewności siebie. Chociaż mogą one pojawiać się przez całe życie, często otrzymujemy pytania o kosmetyki pomagające zniwelować rozstępy w ciąży. Jak zapobiegać im w tym szczególnym czasie oraz jak zapobiec rozstępom w okresie dojrzewania? Poniżej przedstawiamy nasze wskazówki oraz ulubione produkty!
- Dlaczego i jak powstają rozstępy?
- Zapobieganie rozstępom - o czym warto pamiętać?
- Jakie składniki aktywne są skuteczne w prewencji rozstępów?
- Jak zapobiegać rozstępom w okresie dojrzewania?
- Jak zapobiegać rozstępom przy zmianie wagi?
- Jak redukować widoczne już rozstępy?
- Rozstępy - jakie są ich przyczyny i jak je zwalczać?
Dlaczego i jak powstają rozstępy?
Powstawanie rozstępów związane jest z uszkodzeniem włókien kolagenowych i elastynowych na skutek nadmiernego rozciągania skóry. Pojawienie się rozstępów najczęściej spowodowane jest szybkim wzrostem masy ciała np. w okresie dojrzewania czy ciąży, powodującym zwiększone obciążenie mechaniczne tkanki łącznej, w połączeniu z czynnikami hormonalnymi oraz genetycznymi.
Rozstępy mogą pojawiać się również na skutek otyłości, szybkiego przyrostu masy mięśniowej, niektórych zaburzeń hormonalnych np. w zespole Cushinga czy na skutek przyjmowanych leków np. glikokortykosteroidów lub antykoncepcji hormonalnej. Zależnie od fazy, w której występują, wyróżniamy dwa główne typy: rozstępy czerwone (faza zapalna) lub rozstępy białe (faza zanikowa).
Większą skuteczność redukcji rozstępów mamy w przypadku świeższych, czerwonych rozstępów. Jednak najlepszym działaniem jest prewencja. Dlatego też w tym artykule podpowiadamy jak zapobiegać rozstępom.
Zapobieganie rozstępom - o czym warto pamiętać?
Należy pamiętać, że istniejące rozstępy są trudne w redukcji. Kluczem do gładkiej, jednolitej skóry jest działanie prewencyjne, które pomaga znacząco zmniejszyć ryzyko powstania rozstępów np. w okresie ciąży. Warto zwrócić uwagę, że niestety aktualnie nie są dostępne preparaty lub zabiegi, które są w stanie całkowicie wyeliminować ryzyko powstania rozstępów.
Natomiast stosowanie odpowiednich kosmetyków takich jak balsam na rozstępy lub serum na rozstępy oraz zabiegów domowych może znacząco ograniczyć wielkość i ilość pojawiających się zmian, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na ich wystąpienie.
Jakie składniki aktywne są skuteczne w prewencji rozstępów?
Kiedy wiemy już, czym są rozstępy - jak zapobiegać ich pojawianiu? Chociaż trudno znaleźć składniki aktywne, które zapewniałyby całkowitą skuteczność w zapobieganiu powstawania rozstępów, składniki zwiększające elastyczność skóry, wspomagające produkcję kolagenu i elastyny, działające przeciwzapalnie, natłuszczająco i nawilżająco, mogą znacząco wpłynąć na poprawę kondycji skóry i zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.
Wśród składników często wykorzystywanych w preparatach na rozstępy wymienić możemy m.in.
- pochodne witaminy A
- witaminę E
- wyciąg z wąkroty azjatyckiej
- kwas hialuronowy
- oleje roślinne np. olej ze słodkich migdałów, olej jojoba, olej słonecznikowy, oliwa z oliwek
- masła roślinne np. masło shea, masło kakaowe
- związki krzemu, silikony
Wyciąg z wąkroty azjatyckiej, masło shea oraz oleje roślinne (m.in. olej rzepakowy, oliwę z oliwek, olej słonecznikowy) znajdziemy w propozycji od marki Mesoestetic Essential Cream krem na rozstępy. Formuła kosmetyku Mesoestetic została wzbogacona również o wyciągi roślinne o działaniu nawilżającym, regenerującym i zwiększającym elastyczność skóry. Kosmetyk zapobiega powstawaniu rozstępów, a także wspomaga redukcję już istniejących.
Niezwykle pomocny może okazać się także regularny masaż okolic narażonych na rozciąganie, który stymuluje mikrokrążenie i dzięki temu odżywienie tkanek, a także zwiększa ich elastyczność. Dlatego też warto połączyć te metody i przy aplikacji kosmetyków zapobiegających rozstępom wykonać kilkuminutowy masaż.
Jak zapobiegać rozstępom w okresie dojrzewania?
Okres dojrzewania to czas, który może sprzyjać powstawaniu rozstępów ze względu na szybki wzrost, a także zachodzące w tym czasie zmiany hormonalne. Z tego względu, często otrzymujemy pytania, jak zapobiegać rozstępom u młodzieży. Podstawowym kosmetykiem, który warto wprowadzić do pielęgnacji w tym okresie, jest krem na rozstępy.
W przypadku ryzyka rozstępów u dzieci i nastolatków, świetnie sprawdzi się produkt Eeny meeny Intensywny Balsam na rozstępy redukuje i rozjaśnia istniejące już rozstępy. W swoim składzie produkt Eeny meeny zawiera składniki nawilżające, natłuszczające i zwiększające elastyczność skóry i może być on bezpiecznie stosowany również w przypadku skóry wrażliwej, a także u młodszej grupy odbiorców.
Masło Cupuacu wygładza i regeneruje skórę, hydrolizowany kwas hialuronowy doskonale nawilża, a kompleks Striover zawierający wyciągi roślinne z traganka błoniastego i dzwonkowca kosmatego, zapobiega powstawaniu rozstępów.
Na rozstępy powstałe w okresie dojrzewania oraz na skutek szybkiego wzrostu, świetnie sprawdzi się także Sesderma Estryses Forte serum rozstępy. Kosmetyk marki Sesderma wykazuje silne działanie wygładzające ze względu na zawartość stymulujących składników: retinolu oraz witaminy C i E. Ponadto w preparacie zastosowano technologię liposomów, która zwiększa stabilność i skuteczność składników aktywnych.
Jak zapobiegać rozstępom przy zmianie wagi?
Poza okresem dojrzewania, na pojawienie się rozstępów jesteśmy narażeni szczególnie w przypadku nagłego wzrostu wagi, a także w okresie ciąży. Szacuje się, że rozstępy w czasie ciąży występują u nawet 90% kobiet. Zmiany lokalizują się zwykle na brzuchu, biodrach, udach, a także piersiach i pośladkach.
Jak zapobiegać rozstępom w ciąży? Poniżej przedstawiamy preparaty, które mogą być bezpiecznie stosowane w tym szczególnym okresie. Pamiętajmy jednak, że skóra w tym czasie może być bardziej wrażliwa niż zwykle. W przypadku wszelkich wątpliwości co do stosowanych kosmetyków w trakcie ciąży warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Jako codzienną pielęgnację natłuszczającą i zwiększającą elastyczność skóry polecamy Alqvimia Body Stretch Stopper Body Oil olej do ciała, przeciw rozstępom. W składzie znajdziemy naturalne oleje roślinne, które doskonale odżywiają i wygładzają naskórek, dodają skórze elastyczności i zwiększają jej podatność na rozciąganie.
Olej ze słodkich migdałów, olej z orzechów laskowych, olej z dzikiej róży i olej z kiełków pszenicy wspierają regenerację i zapobiegają utracie jędrności. Preparat Alqvimia warto aplikować na lekko wilgotną skórę. Idealnie sprawdzi się do codziennego masażu.
Jako prewencja, a także w redukcji świeżych rozstępów w fazie zapalnej, świetnie sprawdzi się Biologique Recherche Creme R-STRIA krem na czerwone rozstępy. Formuła kremu została wzbogacona o wyciągi z arniki, z palmy karłowatej, sok z bażyny czarnej, polisacharyd bogaty w ramnozę, a także peptydy wspierające produkcję włókien podporowych.
Krem Biologique Recherche zmniejsza ryzyko powstawania rozstępów, a także zmniejsza widoczność czerwonych zmian.
Jak redukować widoczne już rozstępy?
Jeżeli mamy już do czynienia z widocznymi rozstępami, aby zwiększyć skuteczność stosowanych preparatów, warto łączyć pielęgnację domową z zabiegami gabinetowymi.
Wśród zabiegów kosmetologicznych wykorzystywanych w redukcji rozstępów wymienić możemy między innymi mikronakłuwanie, peelingi chemiczne, mikrodermabrazję, laseroterapię (np. laser frakcyjny), radiofrekwencję mikroigłową czy osocze bogatopłytkowe. Warto więc skonsultować się z kosmetologiem lub lekarzem zajmującym się medycyną estetyczną, w celu doboru zabiegów odpowiednich dla naszych indywidualnych potrzeb.
Zapraszamy również do lektury innych wpisów na naszym blogu kosmetyki.pl, w których podpowiadamy jak niwelować rozstępy.
Rozstępy - jakie są ich przyczyny i jak je zwalczać?
Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na pytanie, jak zapobiec rozstępom, a nasze propozycje produktów przypadną Wam do gustu. Pamiętajmy, że rozstępy są uwarunkowane genetycznie i hormonalnie, dlatego też często pojawiają się u kobiet jako element naturalnej fizjologii. Z tego względu trudno jest całkowicie wykluczyć ich powstawanie, szczególnie w okresie ciąży i dojrzewania, kiedy nasze ciało przechodzi wiele przemian.
Zachęcamy do dbania o kondycję skóry, ale także do zaakceptowania i pokochania naszego ciała takim, jakim jest.
A Wy? Czy macie skuteczne sposoby, które pomogły Wam zredukować widoczność rozstępów? Stosujecie w Waszej pielęgnacji kosmetyki na rozstępy? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!