Wąkrota azjatycka — jak działa i co warto o niej wiedzieć?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Wąkrota azjatycka (Centella asiatica L.) to aromatyczna zielonolistna roślina znana w medycynie dalekiego wschodu od tysięcy lat. W dobie dzisiejszego trendu na stosowanie naturalnej pielęgnacji koreańskiej, w której jest częstym i cennym składnikiem, stała się znana na całym świecie. Występuje również pod nazwami wąkrotka azjatycka, gotu kola, cica, trawa tygrysia. Ciekawostką, od której pochodzi nazwa trawa tygrysia jest legenda indyjska mówiąca o tygrysie, który codziennie tarzał się w liściach rośliny i uleczył swoje rany. Ekstrakt tego ziela stosowany jest w różnych problemach skóry takich jak naczynka, trądzik pospolity, zmarszczki, utrata jędrności, rozstępy. W poniższym wpisie przeczytacie więcej o cennych właściwościach wąkroty azjatyckiej, dlaczego występuje w składzie kosmetyków oraz jej wpływie na naszą skórę. Dowiecie się również w jakich produktach z naszej oferty możecie jej szukać.
Jakie bogactwo składników aktywnych skrywa Gotu kola?
Jednymi z ważniejszych substancji aktywnych wyizolowanych z wysuszonych części rośliny, o cennych właściwościach leczniczo — kosmetycznych są:
- Madekasozydy (madekasozyd i kwas madekasowy) - wyodrębnione stosunkowo niedawno, bo w 2003 roku z liści i korzeni rośliny. Pobudza fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, umożliwia szybszą regenerację uszkodzonej skóry. Działa również łagodząco i przeciwzapalnie.
- Azjatykozydy (azjatykozyd i kwas azjatykowy) - swoim działaniem są bardzo zbliżone do madekasozydu - wykazują silne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne. Stymulują także gojenie się ran w skórach dotkniętych trądzikiem pospolitym.
- Witaminy A, C, K, E - są silnymi antyoksydantami, chronią skórę przed działaniem wolnych rodników.
- Flawonoid (kwercetyna) - działa korzystnie na naczynia krwionośne, zapobiega ich pękaniu. Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne.
Wąkrota azjatycka - w jakich produktach możemy jej szukać i jak działa?
Wiodąc prym głównie w naturalnej pielęgnacji koreańskiej, wąkrotka azjatycka znajduje zastosowanie w serach i kremach o właściwościach odmładzających, łagodzących, przeciwtrądzikowych.
Sprawdzi się szczególnie w pielęgnacji skóry naczynkowej, trądzikowej, dojrzałej, a także w pielęgnacji ciała.
Dla skór suchych, wrażliwych, reaktywnych stanowi cenny składnik toników o działaniu łagodzącym. Pobudzając krążenie sprawdza się również w niwelowaniu cieni i opuchnięć pod oczami. Stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, dlatego stosowana jest w kremach i balsamach przywracających jędrność i elastyczność skóry.
Kosmetyki z wąkrotą azjatycką
Niezwykła skuteczność ekstraktu wąkroty azjatyckiej i wyizolowanych z niej dominujących związków takich jak azjatykozyd i madekasozyd sprawiła, że stała się ona cennym surowcem kosmetycznym. Poniżej przedstawiamy kilka produktów z zawartością tego składnika, wybranych przez naszego kosmetologa.
Cell Fusion C Expert Soothing Repair Cream — Krem intensywnie regenerujący
Przeciwzapalne i łagodzące właściwości tej niepozornej rośliny docenią zwłaszcza posiadaczki skóry podrażnionej, nadreaktywnej z niedoskonałościami. Pierwszą naszą propozycją jest Soothing Repair Cream — Krem intensywnie regenerujący marki Cell Fusion C Expert. Działanie świeżego w zapachu, lekkiego, żelowego kremu do twarzy jest głównie skierowane na ukojenie i zregenerowanie podrażnionej skóry poddanej silnym zabiegom z użyciem ciepła. Ponadto zawarta w produkcie ektoina również wykazuje właściwości ochronne, przeciwzapalne i nawilżające. Krem polecamy zarówno w pielęgnacji dziennej, jak i nocnej dla skór mieszanych i tłustych.
Purito Centella Green Level Buffet Serum — Odżywcze serum do twarzy z 49% ekstraktem z wąkrotki azjatyckiej
Kolejną propozycją jest Odżywcze serum do twarzy z 49% ekstraktem z wąkrotki azjatyckiej marki Purito. To doskonałe serum o wszechstronnym działaniu, które polecamy w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej i rozjaśniającej przebarwienia (również pozapalne). W serum występują cenne składniki pozyskiwane z wąkroty azjatyckiej - kwas azjatykowy o silnym działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym oraz kwas madekasowy łagodzący podrażnienia. Lekkie, bezzapachowe, szybko wchłaniające się serum polecamy dla każdego typu skóry.
Sesderma Erytreses — Krem na rozstępy
Na szczególną uwagę zasługuje również Krem na rozstępy marki Sesderma. Jego działanie skupione jest na zmniejszeniu i zapobieganiu rozstępom, które mogą powstawać w wyniku ciąży, zmiany masy ciała, okresu dojrzewania czy intensywnej aktywności fizycznej. W składzie kosmetyku możemy wyróżnić ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, retinol, peptydy i witaminę E.
Powyższe składniki działają przeciwzapalnie, pobudzają syntezę kolagenu i odbudowują tkankę łączną. Regularna pielęgnacja podnosi elastyczność i nawilżenie skóry.
Mokosh Body Balm Melon&Cucumber - Balsam do ciała melon z ogórkiem
Wszechstronne działanie tej niezwykłej rośliny możemy spotkać również w balsamach pielęgnacyjnych. Balsam do ciała melon z ogórkiem marki Mokosh posiada silne działanie przeciwzapalne, ujędrniające i nawilżające. Ponadto w balsamie występują drogocenne oleje (arganowy, jojoba i z ogórka), które wzmacniają płaszcz lipidowy skóry. Balsam odżywczo — ujędrniający posiada przyjemny, świeży aromat melona i ogórka.
Wąkrota azjatycka to roślina, która wykazuje wszechstronne działanie dla naszej skóry. Legenda opowiadająca o indyjskim tygrysie, choć jest dla nas mało wiarygodna, to znajduje realne odzwierciedlenie w rzeczywistości. Liczne właściwości wąkroty azjatyckiej cenione są od wieków w medycynie naturalnej dalekiego wschodu. Wykorzystujemy je także we współczesnej kosmetologii. Dzięki temu kosmetyki z tą wyjątkową rośliną mogą codziennie gościć w naszej pielęgnacji.