Przebarwienia - jak im zapobiegać?

12.05.2018 KATARZYNA JAWORSKA-REK 35020 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Przebarwienia to nierównomiernie nagromadzone plamy pigmentacyjne o ciemnym zabarwieniu. Najczęściej dotyczą one kobiet i są zlokalizowane głównie na twarzy, dekolcie i dłoniach. Powstają w wyniku nieprawidłowego rozmieszczenia melaniny w skórze. Zamiast pięknie rozłożonej opalenizny na naszej skórze pojawiają się nierównomierne plamy o różnym nasileniu. Przyczyn ich powstawania może być wiele, opisaliśmy je w naszym wcześniejszym wpisie: Przebarwienia. Walka z nimi wymaga dużo czasu, cierpliwości i poświęcenia. Nagromadzone przez lata ciemne plamy nie tak łatwo usunąć. Na szczęście z odsieczą przychodzi nam wiele zabiegów gabinetowych i silnych kosmetyków do pielęgnacji domowej - o tym więcej przeczytacie we wpisie: Przebarwienia - skąd się biorą i jak można z nimi walczyć. Aby trwale uzyskać piękną, pozbawioną plam skórę należy pielęgnować ją w odpowiedni sposób - przez cały rok. Przebarwieniom zdecydowanie dużo łatwiej jest zapobiegać niż leczyć dlatego profilaktyka to podstawa!

Wpis z serii: Problemy skórne

Jak więc dbać o skórę, aby zapobiegać powstawaniu nieestetycznych plam?

Laser Sunscreen 100 SPF 50+/PA+++ 190,00 zł Cell Fusion C Laser Sunscreen 100 SPF 50+/PA+++ Filtr przeciwsłoneczny 50 ml

Krok 1 - fotoprotekcja

Silna ochrona przed UV to podstawa walki z przebarwieniami. Pamiętajmy o tym, aby ochraniać naszą skórę przed słońcem oraz stosować kremy o najwyższym wskaźniku SPF, szczególnie podczas letnich spacerów czy aktywności fizycznej - jak np. Cell Fusion C Laser Sunscreen, Image Skincare Daily Ultimate Protection Moisturizer SPF 50 czy Is Clinical Eclipse SPF 50 Transparent.

Pamiętajmy, iż aplikacja kremów SPF jest konieczna również w pochmurne dni lub zimą - kiedy potencjalnie nie widzimy słońca. Promieniowanie UV także wtedy dociera do powierzchni ziemi. O fotoprotekcji powinny pamiętać również osoby pracujące w biurach. Szyba okienna zatrzymuje tylko promieniowanie rumieniotwórcze UVB, dając na złudne poczucie bezpieczeństwa. Natomiast UVA dociera do naszej skóry i wyrządza w niej nieodwracalne szkody - tak więc 8 godzin pracy przy oknie można przyrównać do 8 godzin opalania na słońcu.

Ponadto promieniowanie emitowane przez ekrany monitorów, smartfonów czy lamp również ma wpływ na naszą skórę, dlatego warto się zaopatrzyć w kremy SPF obejmujące całe spektrum solarne, włącznie ze światłem niebieskim np . Selvert Thermal Ultra Protector Barrier Cream SPF 90.

Pamiętajmy, iż nie wystarczy nałożyć na twarz kremu SPF raz dziennie, przy porannym makijażu. Czynność tę należy powtarzać co 2- 3 godziny. Jeżeli ze względu na makijaż nie chcemy nakładać kolejnej warstwy kremu, należy wyposażyć się w kosmetyki SPF w pudrze jak np. Dermaquest On-the-Go Finishing Powder SPF 30, Colorsience Sunforgetable Mineral Sunscreen Brush lub w sprayu Repaskin Transparent Spray, Image Skincare Daily Ultra Sheer Spray SPF 45 oraz Cell Fusion C MediSpa Sunspray SPF50/PA +++.

Azelac RU Luminous Fluid Cream SPF 50 181,00 zł Day Fader 323,00 zł Pigment Controller 188,00 zł Sesderma Azelac RU Luminous Fluid Cream SPF 50 Emulsja rozświetlająca 50 mlNimue Day Fader Krem rozjaśniający na dzień 50 mlNeoStrata Pigment Controller Krem intensywnie depigmentujący 30 ml

Krok 2 - depigmentacja

Bardzo ważnym elementem dbałości o skórę jest całoroczna sprecyzowana pielęgnacja rozjaśniająca skórę. Tak podjęte działania ochronią nas przed powstawaniem niechcianych plam. Przez cały rok należy stosować kosmetyki, które ograniczają powstawanie pigmentu w skórze i hamują enzymy przyczyniające się do powstawania melaniny. Kosmetyki takie powinny zawierać w swoim składzie kwas kojowy, heksylorezorcynol czy kwas azelainowy. Bezpośrednio wpływają one na zahamowanie powstawania nierównomiernych konglomeratów melaniny, dzięki czemu skóra będzie miała równomierny koloryt jak np. Sesderma Azelac RU Luminous Fluid Cream, Dermaquest SkinBrite Cream, Cell Fusion C Photoaging Whitening Forte.

Podobne działanie wykazują również kosmetyki bogate w wyciągi roślinne jak pieprznica siewna, ekstrakt z morwy białej, szczawiu czy mącznicy lekarskiej jak np. Nimue Day Fader, Mesoestetic Ultimate W+ Whitening Cream, Neostrata Pigment Controller.

Tylko tak stosowana pielęgnacja spowoduje, iż w okresie letnim, przy odpowiedniej fotoprotekcji będziemy mogły bez obaw korzystać ze słońca.

Vita C Serum 300,00 zł phFormula Vita C Serum Aktywne serum na bazie witaminy C 30 ml

Krok 3 - antyoksydacja

Jedną z przyczyn występowania na skórze niechcianych plam jest słaba antyoksydacja skóry. Warto uzupełnić pielęgnację skóry w witaminę C, kwas ferulowy, florentynę czy resweratrol. Stosowanie witaminy C każdego ranka, wspomaga fotoprotekcję skóry, dzięki czemu jest ona w stanie bronić się przed szkodliwością procesu fotostarzenia i możemy ograniczyć ryzyko powstawania nieestetycznych plam. Polecamy Cell Fusion C V.I.A. Method 30% wit. C, pHformula Vita C Serum, Cell Fusion C Alpha Lipoic C 15% Vit. C. Więcej o witaminie C w kosmetykach przeczytacie we wpisie: Witamina C - 5 faktów, które warto znać.

Składniki takie jak kwas ferulowy czy resweratrol stanowią skuteczną tarczę przed uszkodzeniami skóry spowodowanymi promieniowaniem UV, jak również je naprawiają, dlatego bardzo dobrze przygotowują skórę na przyjęcie słońca. Polecam Sesderema Ferulac Liposomal Serum, Dermomedica 20% Vitamin C Serum, Sesderma Liposomal Ferulac Anti-Aging System.

Co ważne, antyoksydanty są substancjami wykazującymi silne działanie przeciwstarzeniowe, ograniczają w znacznym stopniu powstawanie zmarszczek czy wiotkość skóry. W ten sposób zyskuje ona jednocześnie silną ochronę przeciwstarzeniową.

Ferulac Liposomal Serum 198,00 zł 20% Vitamin C Serum 378,00 zł Liposomal Ferulac Anti-Aging System 195,00 zł Sesderma Ferulac Liposomal Serum Serum liposomowe 30 mlDermomedica 20% Vitamin C Serum Serum z witaminą C 20%, Argireliną® i kwasem ferulowym 30mlSesderma Liposomal Ferulac Anti-Aging System ZESTAW Krem 30 ml + 30 ml

Kilka dobrych rad

Na co należy uważać jeżeli doskwiera nam problem przebarwień?

W okresie letnim unikamy substancji zapachowych na bazie alkoholu - mogą one fotouczulać skórę i trwale ją odbarwiać. Jeśli ciężko jest się rozstać z ulubionymi zapachami starajmy się perfumować skórę w miejscach osłoniętych, nie eksponowanych na UV.

Ponadto warto szczegółowo analizować składy kosmetyków - niektóre substancje aktywne czy olejki mogą uwrażliwiać skórę, co może bezpośrednio przyczyniać się do powstawania przebarwień. Stosowanie kosmetyków z retinolem czy hydroksykwasami w pielęgnacji porannej nie jest wskazane. Osoby z grupy ryzyka powinny odłożyć tego rodzaju pielęgnacje na czas jesienno- zimowy. Nasza skóra nie będzie również dobrze tolerowała kosmetyków z rutyną - jest ona źródłem dziurawca, który silnie fotouczula skórę.

Należy również ograniczyć w tym czasie herbatki ziołowe. Niektóre zioła, będące składnikami mieszanek poprawiających trawienie czy działających uspokajająco wykazują działanie fototoksyczne jak np. dziurawiec, dziegieć czy olejek bergamotka.

Zwróćmy uwagę również na leki, które przyjmujemy - szczególnie długotrwale. Wiele z nich jak np. antybiotyki, leki hormonalne, niesteroidowe leki przeciwzapalne czy leki antydepresyjne mogą wywoływać na skórze reakcje fototoksyczne.

Unikajmy również silnych kuracji gabinetowych w lecie - jest wiele zabiegów, którym możemy się poddawać latem bez obawy o ryzyko przebarwień skóry. Więcej przeczytacie w naszym tekście: Peelingi chemiczne latem i wiosną? Tak!

Ultimate W+ Whitening Cream 245,00 zł Mesoestetic Ultimate W+ Whitening Cream Depigmentujący krem do twarzy 50 ml

Problem przebarwień dotyka coraz więcej kobiet. To jedna z najdotkliwszych dolegliwości estetycznych, z którymi kobiety trafiają do gabinetów urody. Często ich przyczyna pozostaje niewyjaśniona, dlatego tak ważna jest pielęgnacja zapobiegająca ich powstawaniu. Pamiętajmy, iż tylko całoroczna dbałość o skórę pozwoli nam w pełni cieszyć się z letnich, słonecznych dni, bez obaw o wygląd i zdrowie naszej skóry.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Kosmetyki na przebarwienia
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#kosmetykinaprzebarwienia
Katarzyna Jaworska-Rek

KatarzynaJaworska-Rek

Komentarze
5 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

A co na przebarwienia po skleroterapii? 10 msc i ciemne plamy nadal.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Pani Kasiu, w przypadku skleroterapii, jeżeli po długim czasie przebarwienie ( ciemny ślad) nadal pozostał zalecamy, aby obejrzał to chirurg naczyniowy, który wykonywał zabieg. Zachęcamy również do skorzystania z bezpośredniej konsultacji z naszym kosmetologiem przez czat na stronie sklepu, mailowo lub telefonicznie.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Plamy na twarzy maja też mężczyźni - i to nie jest efekt braku/nieużywania kosmetyków czy nadmiernej ekspozycji na słońce- a są to tzw. "plamy starcze". Jak usunąć je domowym sposobem? Aloes, żyworodka czy ocet jabłkowy- nieskuteczne! Może jakieś suplementy i/lub leki? Bardzo dziękuję za poradę:)

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Mam poważne problemy z przebarwieniami - do tej pory żadne kremy z filtrem nie zapobiegały ich powstawaniu. Z tego względu zdecydowałam się na Laser Suncream 100 i będę go testować na co dzień. Czy ten krem będzie mnie również chronił podczas kąpieli w morzu (surfing), czy powinnam się w tym celu zaopatrzyć w stricte wodoodporny krem? Jeśli tak, to prosiłabym o polecenie takiego kremu, najlepiej z marek azjatyckich. Dodam tylko, że mam bardzo jasną karnację, wpadającą w różowy odcień, więc większość europejskich BB barwi mnie na pomarańczowo, dodatkowo mam problem ze wspomnianymi przebarwieniami, dlatego zależy mi na kremie rozjaśniającym, wyrównującym koloryt. Z góry dziękuję za informację.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Pani Kasiu, niezależnie od tego czy posiada Pani krem wodoodporny czy też nie, po każdorazowej kąpieli czy uprawianiu sportów należy ten krem zaaplikować ponownie - tym bardziej jeśli zmaga się Pani z problemem przebarwień.

Oczywiście krem wodoodporny daje gwarancję większej trwałości na skórze, jednak wciąż rekomendujemy reaplikację - pocieranie skóry ręcznikiem po kąpieli czy pocieranie ręką skóry sprawia, że może się on ścierać mechanicznie.

Spośród azjatyckich marek polecamy Pani:

https://www.topestetic.pl/skin79/waterproof-sun-gel-spf-50-pa-wodoodporny-krem-ochronny-50-ml

https://www.topestetic.pl/missha/all-around-safe-block-water-proof-sun-milk-spf50-pa-wodoodporny-krem-przeciwsloneczny-70-ml

https://www.topestetic.pl/holika-holika/aloe-waterproof-sun-gel-zel-przeciwsloneczny-z-aloesem-i-wysokim-filtrem-100-ml

Kuracje depigmentacyjne zlecamy zastosować w pielęgnacji wieczornej, w oddzielnym kremie pielęgnacyjnym.

Aby dobrać kurację depigmentacyjną do indywidualnych potrzeb skóry, zachęcamy do kontaktu mailowo (sklep@topestetic.pl) lub telefonicznie (736 647 679‬).

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 56527 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508504506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka