Przebarwienia - jak im zapobiegać?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Przebarwienia to nierównomiernie nagromadzone plamy pigmentacyjne o ciemnym zabarwieniu. Najczęściej dotyczą one kobiet i są zlokalizowane głównie na twarzy, dekolcie i dłoniach. Powstają w wyniku nieprawidłowego rozmieszczenia melaniny w skórze. Zamiast pięknie rozłożonej opalenizny na naszej skórze pojawiają się nierównomierne plamy o różnym nasileniu. Przyczyn ich powstawania może być wiele, opisaliśmy je w naszym wcześniejszym wpisie: Przebarwienia. Walka z nimi wymaga dużo czasu, cierpliwości i poświęcenia. Nagromadzone przez lata ciemne plamy nie tak łatwo usunąć. Na szczęście z odsieczą przychodzi nam wiele zabiegów gabinetowych i silnych kosmetyków do pielęgnacji domowej - o tym więcej przeczytacie we wpisie: Przebarwienia - skąd się biorą i jak można z nimi walczyć. Aby trwale uzyskać piękną, pozbawioną plam skórę należy pielęgnować ją w odpowiedni sposób - przez cały rok. Przebarwieniom zdecydowanie dużo łatwiej jest zapobiegać niż leczyć dlatego profilaktyka to podstawa!
Jak więc dbać o skórę, aby zapobiegać powstawaniu nieestetycznych plam?
Krok 1 - fotoprotekcja
Silna ochrona przed UV to podstawa walki z przebarwieniami. Pamiętajmy o tym, aby ochraniać naszą skórę przed słońcem oraz stosować kremy o najwyższym wskaźniku SPF, szczególnie podczas letnich spacerów czy aktywności fizycznej - jak np. Cell Fusion C Laser Sunscreen, Image Skincare Daily Ultimate Protection Moisturizer SPF 50 czy Is Clinical Eclipse SPF 50 Transparent.
Pamiętajmy, iż aplikacja kremów SPF jest konieczna również w pochmurne dni lub zimą - kiedy potencjalnie nie widzimy słońca. Promieniowanie UV także wtedy dociera do powierzchni ziemi. O fotoprotekcji powinny pamiętać również osoby pracujące w biurach. Szyba okienna zatrzymuje tylko promieniowanie rumieniotwórcze UVB, dając na złudne poczucie bezpieczeństwa. Natomiast UVA dociera do naszej skóry i wyrządza w niej nieodwracalne szkody - tak więc 8 godzin pracy przy oknie można przyrównać do 8 godzin opalania na słońcu.
Ponadto promieniowanie emitowane przez ekrany monitorów, smartfonów czy lamp również ma wpływ na naszą skórę, dlatego warto się zaopatrzyć w kremy SPF obejmujące całe spektrum solarne, włącznie ze światłem niebieskim np . Selvert Thermal Ultra Protector Barrier Cream SPF 90.
Pamiętajmy, iż nie wystarczy nałożyć na twarz kremu SPF raz dziennie, przy porannym makijażu. Czynność tę należy powtarzać co 2- 3 godziny. Jeżeli ze względu na makijaż nie chcemy nakładać kolejnej warstwy kremu, należy wyposażyć się w kosmetyki SPF w pudrze jak np. Dermaquest On-the-Go Finishing Powder SPF 30, Colorsience Sunforgetable Mineral Sunscreen Brush lub w sprayu Repaskin Transparent Spray, Image Skincare Daily Ultra Sheer Spray SPF 45 oraz Cell Fusion C MediSpa Sunspray SPF50/PA +++.
Krok 2 - depigmentacja
Bardzo ważnym elementem dbałości o skórę jest całoroczna sprecyzowana pielęgnacja rozjaśniająca skórę. Tak podjęte działania ochronią nas przed powstawaniem niechcianych plam. Przez cały rok należy stosować kosmetyki, które ograniczają powstawanie pigmentu w skórze i hamują enzymy przyczyniające się do powstawania melaniny. Kosmetyki takie powinny zawierać w swoim składzie kwas kojowy, heksylorezorcynol czy kwas azelainowy. Bezpośrednio wpływają one na zahamowanie powstawania nierównomiernych konglomeratów melaniny, dzięki czemu skóra będzie miała równomierny koloryt jak np. Sesderma Azelac RU Luminous Fluid Cream, Dermaquest SkinBrite Cream, Cell Fusion C Photoaging Whitening Forte.
Podobne działanie wykazują również kosmetyki bogate w wyciągi roślinne jak pieprznica siewna, ekstrakt z morwy białej, szczawiu czy mącznicy lekarskiej jak np. Nimue Day Fader, Mesoestetic Ultimate W+ Whitening Cream, Neostrata Pigment Controller.
Tylko tak stosowana pielęgnacja spowoduje, iż w okresie letnim, przy odpowiedniej fotoprotekcji będziemy mogły bez obaw korzystać ze słońca.
Krok 3 - antyoksydacja
Jedną z przyczyn występowania na skórze niechcianych plam jest słaba antyoksydacja skóry. Warto uzupełnić pielęgnację skóry w witaminę C, kwas ferulowy, florentynę czy resweratrol. Stosowanie witaminy C każdego ranka, wspomaga fotoprotekcję skóry, dzięki czemu jest ona w stanie bronić się przed szkodliwością procesu fotostarzenia i możemy ograniczyć ryzyko powstawania nieestetycznych plam. Polecamy Cell Fusion C V.I.A. Method 30% wit. C, pHformula Vita C Serum, Cell Fusion C Alpha Lipoic C 15% Vit. C. Więcej o witaminie C w kosmetykach przeczytacie we wpisie: Witamina C - 5 faktów, które warto znać.
Składniki takie jak kwas ferulowy czy resweratrol stanowią skuteczną tarczę przed uszkodzeniami skóry spowodowanymi promieniowaniem UV, jak również je naprawiają, dlatego bardzo dobrze przygotowują skórę na przyjęcie słońca. Polecam Sesderema Ferulac Liposomal Serum, Dermomedica 20% Vitamin C Serum, Sesderma Liposomal Ferulac Anti-Aging System.
Co ważne, antyoksydanty są substancjami wykazującymi silne działanie przeciwstarzeniowe, ograniczają w znacznym stopniu powstawanie zmarszczek czy wiotkość skóry. W ten sposób zyskuje ona jednocześnie silną ochronę przeciwstarzeniową.
Kilka dobrych rad
Na co należy uważać jeżeli doskwiera nam problem przebarwień?
W okresie letnim unikamy substancji zapachowych na bazie alkoholu - mogą one fotouczulać skórę i trwale ją odbarwiać. Jeśli ciężko jest się rozstać z ulubionymi zapachami starajmy się perfumować skórę w miejscach osłoniętych, nie eksponowanych na UV.
Ponadto warto szczegółowo analizować składy kosmetyków - niektóre substancje aktywne czy olejki mogą uwrażliwiać skórę, co może bezpośrednio przyczyniać się do powstawania przebarwień. Stosowanie kosmetyków z retinolem czy hydroksykwasami w pielęgnacji porannej nie jest wskazane. Osoby z grupy ryzyka powinny odłożyć tego rodzaju pielęgnacje na czas jesienno- zimowy. Nasza skóra nie będzie również dobrze tolerowała kosmetyków z rutyną - jest ona źródłem dziurawca, który silnie fotouczula skórę.
Należy również ograniczyć w tym czasie herbatki ziołowe. Niektóre zioła, będące składnikami mieszanek poprawiających trawienie czy działających uspokajająco wykazują działanie fototoksyczne jak np. dziurawiec, dziegieć czy olejek bergamotka.
Zwróćmy uwagę również na leki, które przyjmujemy - szczególnie długotrwale. Wiele z nich jak np. antybiotyki, leki hormonalne, niesteroidowe leki przeciwzapalne czy leki antydepresyjne mogą wywoływać na skórze reakcje fototoksyczne.
Unikajmy również silnych kuracji gabinetowych w lecie - jest wiele zabiegów, którym możemy się poddawać latem bez obawy o ryzyko przebarwień skóry. Więcej przeczytacie w naszym tekście: Peelingi chemiczne latem i wiosną? Tak!