Trądzik na plecach - co robić, aby go zwalczyć?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Trądzik to przewlekłe schorzenie skóry o wielu obliczach. Nie każdy o tym wie, że może się skrywać pod ubraniem, a nie tylko na twarzy. Mimo tego jest równie problematyczny i uciążliwy. Samo umiejscowienie zmian trądzikowych na plecach stanowi dodatkową trudność. Możemy jednak się z nimi uporać na różne sposoby. Poszukajmy razem rozwiązań na radzenie sobie z tym problemem. Są kosmetyki, które nam w tym pomogą, a czasami już sama zmiana nawyków przyniesie bardzo szybko upragniony rezultat.
Trądzik na plecach - przyczyny powstawania
Zwykle nie ma jednej przyczyny powstawania zmian trądzikowych. Składa się na to wiele czynników. Szukając jednak źródła, na początku powinniśmy się przyjrzeć temu, czy nasza skóra ma tendencję do zwiększonej produkcji sebum. Jego nadmiar powoduje zablokowanie ujść mieszków włosowych. Taka sytuacja tworzy sprzyjające środowisko do namnażania bakterii, a to już krótka droga do początku stanu zapalnego.
Niewątpliwie ogromny wpływ na powstawanie trądziku mają czynniki hormonalne, uwarunkowania genetyczne, nadpotliwość, złe nawyki żywieniowe czy przewlekły stres.
Trądzik na plecach pojawia się także przez niewłaściwą pielęgnację, a nawet jej brak.
Wynika to z faktu, że skóra na plecach jest ciężko dostępnym miejscem i w związku z tym traktujemy ją bez należytej uwagi, a tymczasem zachowanie higieny to podstawa.
Gdy dochodzi do narastania problemu, nie mamy wyboru i musimy się przyjrzeć dermokosmetykom, które będą działać terapeutycznie. O tym, jak zwalczyć trądzik na plecach, a także co stosować na trądzik na plecach, opowiadamy w następnej części wpisu.
Jak wygląda trądzik na plecach?
Najczęściej spotykamy się z pytaniami, co na trądzik na plecach sprawdzi się najlepiej i jak pozbyć się pryszczy z pleców? Te potocznie nazywane pryszcze mogą przybrać różną postać.
Częstym obrazem klinicznym trądziku są zmiany zlokalizowane głęboko pod skórą, które bywają bolesne. Wówczas wymagają konsekwentnego, ale i czasochłonnego działania. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość. Niejednokrotnie są wypełnione treścią ropną i mogą pozostawiać po sobie blizny.
Różnej wielkości i głębokości grudki, guzki i cysty najczęściej są umiejscowione w górnej części pleców. Zmiany występują również w łagodniejszej postaci, tj. zaskórników zamkniętych i otwartych. Wśród nich będziemy też obserwować pozapalne przebarwienia w formie czerwonych i brunatnych plam.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja?
Skoro już wiemy, czym się charakteryzuje trądzik na plecach, jak się pozbyć tych zmian lub chociaż je zmniejszyć i ograniczyć powstawanie - to właśnie te zagadnienia będą tematem naszych dalszych rozważań.
Po pierwsze musimy zadbać o zachowanie higieny i utrzymanie czystości, a więc odpowiedzmy sobie na pytanie, czym myć plecy z trądzikiem? W tym celu powinniśmy stosować oczyszczające i delikatnie złuszczające kosmetyki, np. żel do cery trądzikowej czy tonik do cery trądzikowej.
Najczęściej zawierają różne mieszanki kwasów, których zadaniem jest stopniowe odblokowywanie ujść gruczołów łojowych.
Przyjrzyjmy się bliżej produktowi Veoli Botanica Salic Body Hero oczyszczająco-złuszczający żel do mycia ciała. W tym żelu znajdziemy kwasy salicylowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas cytrynowy i kwas jabłkowy.
Kilka razy w tygodniu, a nawet codzienne oczyszczanie nim może zastąpić nawet peeling.
Gdy potrzebujemy natychmiastowego i silniejszego złuszczenia oraz wygładzenia powierzchni skóry, bardzo polecamy glikolowy peeling Jan Marini.
Regenerujący peeling glikolowy do ciała Jan Marini Bioglycolic Resurfacing Body Scrub to emulsja z dodatkiem granulek, która zapewnia niesamowitą gładkość skóry już od pierwszego użycia.
Po tak intensywnym złuszczeniu naskórka warto zadbać o nawilżenie. Doskonale uzupełni tę pielęgnację nawadniający balsam do ciała RVB LAB Make Up Hydrating Body Cream. To balsam o lekkiej konsystencji, który bardzo korzystnie wpływa na zaburzenia w mikrobiomie skóry i przywraca równowagę flory bakteryjnej.
Balans mikrobiomu pełni niezwykle istotną funkcję w pielęgnacji skóry problemowej, dlatego warto korzystać z właściwości postbiotyków i prebiotyków.
Alternatywą do powyższego balsamu lub używany zamiennie z nim może być prebiotyczny spray do ciała BasicLab Wyciszenie i Balans. Czasami stosowanie tylko tych kosmetyków są już wystarczającą odpowiedzią i sposobem na to, jak pozbyć się trądziku na plecach.
Niekiedy jednak musimy uzbroić się w dodatkowe produkty typu SOS, np. kosmetyki do stosowania miejscowego, tj. Dermalogica Deep Breakout Liquid Patch preparat punktowy do skóry trądzikowe. Ten punktowy preparat nanoszony bezpośrednio na zmiany zabezpiecza skórę przed zanieczyszczeniami i bakteriami oraz przyspiesza proces gojenia.
A co na trądzik na plecach, które są zajęte bolesnymi wykwitami? Jeśli nie mamy innych wskazań od dermatologa, odpowiednie będę różne kosmetyki na trądzik różowaty lub kosmetyki na trądzik pospolity. Zasada jest jedna - pamiętajmy, aby tych zmian nie dotykać, nie drapać i nie próbować pod żadnym pozorem mechanicznie ich usuwać.
Jak uniknąć trądziku na plecach?
Od ważnego pytania, jak pozbyć się trądziku na plecach przechodzimy do kolejnego - jak go uniknąć? Trądzik na plecach może oznaczać dla nas duży dyskomfort, dlatego dobrze wiedzieć, jak mu zapobiegać.
Przynajmniej raz w tygodniu wykonujmy peeling, który nie tylko oczyści i wygładzi skórę, ale będzie zapewniał jej szerszą pielęgnację. Naszą propozycją są dwustronne płatki Derm Acte Double Sided Peel Pads. Złuszczają, łagodzą i nawilżają jednocześnie. Ponadto możemy je stosować w zależności od stanu i wrażliwości skóry - stroną gładką lub stroną gruboziarnistą dla spotęgowania efektu złuszczenia i wygładzenia.
Nie mogliśmy nie wspomnieć o działającej profilaktycznie przeciwtrądzikowo emulsji Azelac Sesderma do stosowania na twarz, skórę głowy i ciała. Nie tylko zapobiega powstawaniu niedoskonałości, ale także łagodzi skórę objętą trądzikiem. Ponadto została stworzona na takie dolegliwości jak rogowacenie okołomieszkowe, wrastające włoski, a nawet jako przygotowanie skóry do depilacji.
Dodatkowo kwas azelainowy jako przewodnia substancja czynna skutecznie rozjaśnia przebarwienia po trądziku na placach.
Skoro o przebarwieniach mowa, pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej. Słońce bardzo często wyzwala i zaostrza trądzik, dlatego kosmetyk z SPF będzie wskazany. Polecamy wygodną formę mleczka w spray’u o maksymalnej ochronie, które może być stosowane także na twarz. Jest nim Diego dalla Palma Milk Spray Face/Body Protection SPF 50 mleczko w sprayu dla skór wrażliwych o nawilżającej i niebielącej formule.
Trądzik na plecach jest dermatozą, której nie możemy pozostawić bez właściwej pielęgnacji. Z pozoru niewielkie zmiany mogą przerodzić się w poważniejsze i trudniejsze do zwalczenia. Zapobieganie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem, ale gdy zmiany już się pojawią, warto wiedzieć, jak z nimi postępować.
Spotkaliście się z problemem trądziku na plecach lub sami go doświadczyliście? Jakie kosmetyki Wam pomogły?