Zaskórniki - jakie są ich rodzaje i jak je usunąć?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Zaskórniki to zmiany, z którymi boryka się praktycznie każdy niezależnie od typu cery. Odpowiednia pielęgnacja oparta na produktach głęboko oczyszczających, złuszczających oraz regulujących takich jak kwas glikolowy, salicylowy czy retinol mogą jednak pozwolić na ich redukcję. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie działania i jakie kosmetyki wybrać, by wpłynąć na zminimalizowanie ilości zaskórników otwartych i zamkniętych, zapraszamy do lektury poniższego wpisu.
Czym są zaskórniki?
Zaskórniki to niezapalne zmiany skórne, które w zależności od rodzaju przyjmują różne formy. Początkowo mają postać mikrozaskórników, które mogą zmieniać się w zaskórniki otwarte lub zamknięte. Najczęściej lokalizują się na twarzy, w okolicy nosa lub brody, występują także na skórze pleców i dekoltu.
Rodzaje zaskórników - otwarte i zamknięte
Określenia pojawiające się potocznie, takie jak wągry czy “czarne kropki”, najczęściej odnoszą się do zaskórników otwartych, które pojawiają się w wyniku rozszerzania ujść gruczołów łojowych popularnie nazywanych rozszerzonymi porami. W wyniku procesów utlenienia kwasów obecnych w łoju produkowanym przez gruczoły obecne w naszej skórze zmiany przyjmują postać czarnych punktów.
Zaskórniki zamknięte mają postać jasnych grudek lub nierówności pojawiających się na powierzchni skóry. Przy dużym nasileniu zmian mogą one także prowadzić do pojawienia się odmiany trądziku nazwanej trądzikiem zaskórnikowym. Są one też obszarem, w którym pojawiają się zmiany zapalne w postaci krost czy grudek, występujące między innymi w przebiegu trądziku pospolitego.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy Was do lektury naszego wpisu: Zaskórniki otwarte i zamknięte - najczęściej zadawane pytania.
Co robić, aby ograniczyć powstawanie zaskórników?
Trudno jest w zupełności zapobiec powstawaniu zaskórników, gdyż są to zmiany normalnie pojawiające się na naszej skórze, z którymi mierzy się każdy z nas. Odpowiednie działanie może wspomóc ich redukcję i sprawić, że ujścia gruczołów łojowych będą dokładnie oczyszczone i zwężone. Pielęgnacja powinna opierać się na kosmetykach oczyszczających, regulujących i normalizujących, które pozwolą na ograniczanie wydzielania łoju, a w rezultacie wpłyną na redukcję zaskórników.
Zmian nie należy usuwać w sposób mechaniczny, poprzez wyciskanie, gdyż może to prowadzić do mechanicznego uszkodzenia naskórka, nadkażeń bakteryjnych oraz innych niekorzystnych zjawisk.
Jeśli problem staje się bardzo dokuczliwy, warto rozważyć wizytę u kosmetologa lub dermatologa, który zaleci odpowiednie zabiegi.
Oczyszczanie
Pierwszym krokiem, który może pomóc w redukcji zaskórników jest dokładne oczyszczanie twarzy. Przy każdym typie skóry, a szczególnie przy cerach tłustych i mieszanych równie ważne jest oczyszczanie poranne, jak i wieczorne. Najlepiej by wieczorne mycie skóry opierało się na dwóch etapach, które pozwolą na dokładne usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni skóry.
Nie możemy zapominać o dokładnym demakijażu, umożliwiającym usunięcie pozostałości kosmetyków kolorowych i innych zanieczyszczeń, które nagromadziły się na powierzchni skóry przez cały dzień.
Złuszczanie naskórka
Kolejny istotny punkt stanowi regularne złuszczanie naskórka, które pozwoli na usunięcie martwych komórek oraz odblokowanie ujść gruczołów łojowych. Pozwala to nie tylko na wygładzenie struktury skóry, lecz także zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń, co może minimalizować ryzyko pojawiania się zmian zapalnych. Ważne, by produkty złuszczające były dobrane do potrzeb naszej skóry, gdyż w zależności od tego mogą opierać swoje działanie na enzymach, kwasach lub drobinkach złuszczających.
Więcej informacji o złuszczaniu skóry znajdziecie w naszych wpisach:
Unikanie składników komedogennych
Komedogenność to cecha składników kosmetyków, która prowadzi do pobudzania pracy gruczołów łojowych oraz zatykania ujść gruczołów łojowych, która bezpośrednio wiąże się z pojawianiem się zaskórników, a w efekcie również krost. Substancje o wysokim współczynniku komedogenności powinny szczególnie unikać osoby ze skórą tłustą i trądzikową. Należy jednak pamiętać, że nie u każdego jednak taki efekt może wystąpić.
Pomimo tego, że istnieje grupa składników o wysokim stopniu komedogenności, znaczącą rolę odgrywają tu predyspozycja osobnicza. Gdy u jednej osoby dochodzi do powstania dużej ilości zaskórników, u drugiej stan skóry może ulec poprawie. Stopień komedogenności danej substancji zależy od jej stężenia w kosmetyku.
Przykład może stanowić olej kokosowy, który uważany jest za olej wysoce komedogenny. Nie oznacza to jednak, że każda jego ilość sprawia, że ilość zaskórników znacząco się zwiększa, substancja bowiem wykazuje korzystne działanie na skóre, działając przeciwzapalnie i nawilżająco. Za to, czy efekt niepożądany się pojawi, odpowiada zarówno cala formuła kosmetyku, w tym ilość zastosowanego składnika, jak i indywidualna predyspozycja skóry.
Zachęcamy także do lektury wpisu: Co to znaczy komedogenny? Jak ułożyć pielęgnację dla skóry z tendencją do "zapychania"?
Kosmetyki na zaskórniki
Kolejny ważny element stanowi odpowiedni wybór kosmetyków, które opierają się na składnikach wspierających redukcję zaskórników. Poniżej przedstawiliśmy kilka substancji aktywnych wraz z przykładami produktów, które mogą sprawdzić się w niwelowaniu takich zmian.
Retinol na zaskórniki
To nie tylko składnik o udowodnionym działaniu przeciwstarzeniowym, retinol wpływa również korzystnie na skórę problematyczną, trądzikową. Poprzez swoje działanie reguluje procesy keratynizacji, niweluje stany zapalne i przebarwienia oraz zapobiega tworzeniu się zaskórników. Jest to więc składnik, który świetnie łączy działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzaskórnikowe.
Dermalogica Retinol Clearing Oil Wysoce skoncentrowany olejek do stosowania na noc 30 ml
Ten wyjątkowy olejek do twarzy łączący w zarówno działanie kwasu salicylowego, jak i retinolu. Kosmetyk Dermalogica jednocześnie wykazuje aktywne działanie przeciwstarzeniowe oraz przeciwtrądzikowe, niwelując ilość niedoskonałości i zaskórników. Formuła oleju pozwala na regenerację i odbudowę, a także na zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia - co stanowi ważny element w pielęgnacji opierającej swoje działanie na retinolu.
Alfa i beta hydroksykwasy na zaskórniki
To grupa substancji, które poza działaniem złuszczającym charakteryzują się działaniem przeciwzmarszczkowym, rozjaśniającym oraz przeciwwstarzeniowym. Wśród beta-hydroksykwasów możemy wyróżnić kwas salicylowy, natomiast wśród alfa-hydroksykwasów, czyli kwasów AHA, możemy wyróżnić:
- kwas glikolowy,
- migdałowy,
- mlekowy,
- winowy,
- jabłkowy,
- cytrynowy.
Kwasy poprzez swoje właściwości, dogłębnie oczyszczają skórę, odblokowując ujścia gruczołów łojowych, usuwając martwe komórki naskórka oraz działając regulująco, zmniejszają ilość wydzielanego łoju, a tym samym zapobiegają pojawianiu się zaskórników oraz wspomagają ich redukcję.
Należy jednak zwrócić uwagę by nie wprowadzać nadmiernej ilości kosmetyków opierających swoje działanie na tego typu substancjach, gdyż może to prowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry lub do nadmiernej produkcji łoju, która pojawia się czasem w reakcji na nadmierne przesuszenie. Wśród kosmetyków możemy odnaleźć wiele produktów opierających swoje działanie właśnie na obecności kwasów. Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji.
Medik8 Surface Radiance Cleanse Żel oczyszczający z mangostanem i kwasami AHA/BHA 150 ml
Żel do mycia twarzy z mangostanem i kwasami od Medik8, to propozycja dla osób, które poszukują kosmetyku dogłębnie oczyszczającego. Ten wyjątkowo wydajny produkt pozwala na wygładzenie struktury skóry, rozświetlenie jej, a co najważniejsze zminimalizowanie ilości zaskórników. Świetnie sprawdzi się jako przygotowanie do dalszych kroków pielęgnacyjnych. Można go stosować codziennym oczyszczaniu - zarówno na dzień, jak i na noc. Szczególnie polecamy go dla cer tłustych, mieszanych i trądzikowych.
Biologique Recherche Lotion P50 Złuszczający lotion do skóry tłustej 250 ml
Jeden z naszych bestsellerów, czyli lotion o działaniu złuszczającym - dedykowany dla skóry tłustej, dotkniętej nadmiernym łojotokiem oraz zaskórnikami. Swoje działanie produkt marki Biologique Recherche, opiera na unikalnej mieszance alfa i beta- hydroksykwasów, które poprzez regularne stosowanie pozwalają na regulację procesów keratynizacji, ograniczenie łojotoku, a w rezultacie poprawę wyglądu i kondycji skóry.
Lotion występuje w trzech różnych pojemnościach:
Produkt występuje w równych wersjach: Biologique Recherche Lotion P50W dla skóry wrażliwej, Biologique Recherche Lotion P50V dla skóry dojrzałej i Biologique Recherche Lotion P50 PIGM dla skóry dotkniętej przebarwieniami.
Jan Marini Bioclear Face Lotion Lotion korygujący wygląd skóry 30 ml
Jeśli szukacie delikatnego, lecz skutecznego produktu regulującego i złuszczającego, ten kosmetyk powinien Was zainteresować. Polecamy go dla posiadaczy każdego rodzaju cery (z wyjątkiem skóry bardzo suchej). Natomiast uzupełniony kremem nawilżającym świetnie sprawdzi się w przypadku skóry skłonnej do odwadniania.
Swoje działanie, produkt marki Jan Marini, zawdzięcza mieszance kwasów: glikolowego, salicylowego i azelainowego. Dzięki swojej lekkiej, żelowej formule nie obciąża i nie powoduje przesuszenia.
Pojawianie się zaskórników otwartych i zamkniętych jest wynikiem fizjologicznych zjawisk zachodzących w naszej skórze.
Dobór odpowiedniej pielęgnacji opierającej się na kwasach oraz retinolu wpływa korzystnie na zmniejszenie ilość pojawiających się zmian.
A jakie są Wasze sprawdzone sposoby pozwalające na redukcję ilości zaskórników? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!