Peeling cukrowy to istotny element pielęgnacji skóry ciała. Peeling do ciała, inaczej scrub do ciała wspomaga usuwanie martwych komórek naskórka i poprawia przenikanie składników aktywnych stosowanych w codziennej pielęgnacji. Ponadto wykonując peeling ciała stymuluje odnowę komórkową, a także pobudza krążenie, dzięki czemu skóra staje się lepiej dotleniona i odżywiona. Złuszczanie martwego naskórka na ciele warto wykonywać np. raz w tygodniu.
Peeling do ciała – Jakie rodzaje wyróżniamy?
Peelingi podzielić można na kilka grup, które zróżnicowane są względem czynnika złuszczającego i intensywności. Występują one w różnych postaciach jak płyn, żel czy też krem. Dobór odpowiedniego produktu jest kwestią własnych preferencji i upodobań, ale również zależy od rodzaju skóry.
Peelingi drobno i gruboziarniste
Ziarnisty, inaczej mechaniczny peeling do ciała to produkt stworzony z wykorzystaniem drobinek ściernych o różnym stopniu twardości i kształcie. Często w produktach złuszczających stosowane są mielone pestki owoców jak pestki brzoskwini czy migdałów, płatki kwiatów, piasek, korund, a także granulaty polimerowe oraz granulki przygotowane z utwardzonych olejów roślinnych i wosków jak perełki jojoba. Popularne są także peelingi cukrowe i solne. To dzięki nim, scrub do ciała pozwala na złuszczenie martwego naskórka i lepsze wchłanianie składników z dalszych etapów pielęgnacji. Na rynku często spotykany jest antycellulitowy peeling cukrowy.
Peelingi enzymatyczne
Złuszczenie naskórka zachodzi też przez zastosowanie enzymów proteolitycznych. Wykorzystywana jest między innymi papaina z papai, aktynidyna z kiwi, czy bromelaina z ananasa. Peelingi do ciała enzymatyczne będą dobrym wyborem w przypadku skóry wrażliwej, która jest podatna na podrażnienia, gdyż jest to najłagodniejsza forma złuszczania.
Peelingi kwasowe
Często również w peelingach stosowane są kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy), zawierają je również naturalne peelingi. Do najczęstszych z nich zaliczamy kwas glikolowy, mlekowy, cytrynowy czy migdałowy. Ich działanie opiera się na rozluźnieniu połączeń między komórkami, dzięki temu obumarły naskórek z łatwością ulega złuszczeniu.
Dodatkowe właściwości peelingów do ciała
Peelingi do ciała w swoim składzie mogą zawierać również dodatkowe substancje o właściwościach pielęgnacyjnych, do których zaliczamy składniki antycellulitowe, przeciwstarzeniowe, a także nawilżające i poprawiające właściwości barierowe naskórka. Ich wybór powinien ściśle wiązać się z indywidualnymi preferencjami naszej skóry.
Jak stosować scrub do ciała?
Produkty złuszczające do ciała stosujemy zawsze zgodnie ze wskazaniami producenta. Zwykle stosuje się 1-2 razy w tygodniu. Peeling do ciała aplikujemy wraz z jednoczesnym masowaniem skóry, a następnie spłukaniu ją wodą. Warto pamiętać, że regularne peelingowanie ciała zapewnia najlepsze efekty pielęgnacyjne, jednak ważne jest również to, co aplikujemy po jego wykonaniu. Kolejnym krokiem jest nałożenie odpowiednich dla potrzeb skóry preparatów. Zaliczamy do nich balsam do ciała, olej i krem do ciała, a także produkty o bogatszych konsystencjach jak masło do ciała. Olejowy peeling do ciała może po spłukaniu nie wymagać nałożenia dodatkowego kosmetyku na skórę ciała.
Cukrowy peeling do ciała i peeling solny można stosować na suchą i wilgotną skórę, ten drugi dużo mocniej złuszcza martwy naskórek i silniej pobudza krążenie krwi.